Metoda masteringu Bob'a Katz'a - K14

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
wasyl25
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 15 lut 2005, 00:00

Re: Metoda masteringu Bob'a Katz'a - K14

Post autor: wasyl25 » wtorek 13 lut 2007, 21:58

W westj manuali, to pracuje na www, na ktorurej beda zamieszczone spolszczane manuale do róznych sprzetów. Głównie do tych gratów ktore sam posiadam. Zazwyczaj jak kupuje jakis wynalazek to z przyzwyczajenia tlumacze instrukcje, a nic nie zaszkodzi sie tym podzielic... Z tym ze narazie mam za duzo pracy zeby to ogarnać. Narazie nie ma mi kto pomoc.
Od pewnego czasu zajmuje się muzyką i zamierzam zająć się tym profesjonalnie, powoli buduję studio.

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Metoda masteringu Bob'a Katz'a - K14

Post autor: grembo » wtorek 13 lut 2007, 23:15

...O tak strona Boba Katza to skarbnica wiedzy. Wlasciwie mozna powiedziec ze to biblia dla poczatkujacego masteringowca - dla zaawansowanego takze.
Moze przydatnym okaze sie link do przetlumaczonego na polski materialu autorstwa Boba Katza - jest to co prawda ogolnikowy tekst ale wartosci poznawcze ma spore.
Material jest w PDF: http://www.studio.use.pl/sekrety.pdf
...
**********************
ten tekst jest bardzo ciekawie i przystepnie przetlumaczony, choc po jegolekturze czuje sie pewien niedosyt.

Soundchaser
Posty: 91
Rejestracja: środa 05 kwie 2006, 00:00

Re: Metoda masteringu Bob'a Katz'a - K14

Post autor: Soundchaser » wtorek 13 lut 2007, 23:54

Artykul o ktorym pisze Grembo pochodzi z rozdzialu 15 ksiazki Boba Katza "Mastering Audio-the art and the science" ktora goraco wszystkim polecam.
Fascynujaca lektura.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Metoda masteringu Bob'a Katz'a - K14

Post autor: grembo » środa 14 lut 2007, 00:32

ja od dluzszego czasu poszukuje np. takich referencyjnych trackow muzyki akustycznej jazzowawej - kwintetu np - bass, gitara, saks, fortepian i perkusja (cool jakby z wokalem) - aby uczyc sie na tym miksowania i pre-masteringu.

To co sam sobie dostarczam czuje ze jest zbyt slabe jakosciowo (najczesciej perka) lub zbyt maly sklad (trio najczescie bass,trbaka/klarnet/saks, piano), a udaje mi sie znalezc tylko sesje elektro, ktore intteresuja mnie duzo mniej.

zastanawialem sie nad desperackim krokiem i napisaniem np. do Patrici Barber (ktorej plyty w kazdym aspekcie podobaja mi sie bardzo) czy nawet MEshell Ndegeocello (podoba mi sie jej sposob laczenia muzykow z elektronika) i poproszenie o sesje/tracki.

W kwestii perkusji, Peter Erskine zawsze prawie przepieknie nagrywano (ostatnio wtopa), a jego loopy to wrecz dla mnie wzorzec - bierze sie je, wklepja w projekt i juz siedza - ciekaw jestem jak to zrobiono

Znacie moze strony z takimi referencyjnymi trackami?
Jak wy sobie radzicie w podobnych sytuacjach?

Tylko wtedy mzona czerpac pelna wiedze z takich stron gdy ma sie dostep do doskonalych (technicznie, muzycznie) zrodel... tak mi sie wydaje...

Awatar użytkownika
Atselom
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 29 paź 2006, 00:00

Re: Metoda masteringu Bob'a Katz'a - K14

Post autor: Atselom » środa 14 lut 2007, 01:52

......No właśnie miło by było gdyby ktoś z szanownej redakcji miał czas i chęci do przetłumaczenia tego.

Do takich technicznych tekstów trzeba ludzi związanych z fachem.

...
**********************
Doskonały Pomysł. ! doskonały , jednak jak znam zycie, okaze sie ... ze potzrbna jest jakas Licecja, albo jeszcze inny wynalazek i nic z tego nie bedzie . Musimy zewrzec szyki i postulowac w tej kwesji...
**********************
jestem za , moze napisac jakis POSTULAT do panów Redaktorów ? :)

Awatar użytkownika
wasyl25
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 15 lut 2005, 00:00

Re: Metoda masteringu Bob'a Katz'a - K14

Post autor: wasyl25 » środa 14 lut 2007, 08:04

jestem za , moze napisac jakis POSTULAT do panów Redaktorów ? :) ...
**********************

ale po co?? najlepiej liczyc na siebie
Od pewnego czasu zajmuje się muzyką i zamierzam zająć się tym profesjonalnie, powoli buduję studio.

Awatar użytkownika
Atselom
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 29 paź 2006, 00:00

Re: Metoda masteringu Bob'a Katz'a - K14

Post autor: Atselom » środa 14 lut 2007, 09:09

...jestem za , moze napisac jakis POSTULAT do panów Redaktorów ? :) ...
**********************

ale po co?? najlepiej liczyc na siebie...
**********************
po to aby kazdy mogł to przeczytac !

Awatar użytkownika
skibas
Posty: 133
Rejestracja: poniedziałek 09 paź 2006, 00:00

Re: Metoda masteringu Bob'a Katz'a - K14

Post autor: skibas » środa 14 lut 2007, 09:24

......jestem za , moze napisac jakis POSTULAT do panów Redaktorów ? :) ...
**********************

ale po co?? najlepiej liczyc na siebie...
**********************
po to aby kazdy mogł to przeczytac ! ...
**********************
przeczytać to może tą książkę każdy, nawet 10- cio latek,
może lepiej po to by każdy zainteresowany mógł z niej skorzystać w jakiś sposób;-)
sorry, że się czepiam.
Pozdrawiam!
[URL]www.orkiestrazegluga.pl[/URL] | [URL]www.dzwiek.org[/URL]

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: Metoda masteringu Bob'a Katz'a - K14

Post autor: grembo » środa 14 lut 2007, 10:09

pragne zauwazyc ze nie pisalem o calej ksiazce, a o jednym/dwoch artykulach zwiazanych z ustawianiem glosnosci wg.metod pana Boba KAtza, wraz z objasnieniem niektorych , waznych terminow ktore tam wystepuja. PRzypuszczam ze Katz zgodzilby sie na to, skoro strona z jego artykulami jest ogolnie dostepna i dodatkowo prowadzi on krucjate na Gearslutz, propoagujac ta metode.

Dla niego to tez jest zysk bo produkuje jakies urzadzenia (+ksiazki), ktore moze dzieki temu sprzedadza sie w Polsce, ciekaw jestem czy mialyby one np. zastosowanie jako procesory emisyjne... w koncu nie sa tak dramatycznie drogie jak te ktore w TV widuje sie obecnie.

Awatar użytkownika
wasyl25
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 15 lut 2005, 00:00

Re: Metoda masteringu Bob'a Katz'a - K14

Post autor: wasyl25 » środa 14 lut 2007, 14:02

Panowie nie bądzcie dziećmi. Ja sam sobie tłumacze manuale. I moge sie tym podzielic. Problem jest tego typu ze nie mam tyle czasu zeby robić to na wieksza skale. Nie da sie ukryć ze jest to proces diabelnie czasochlonny. Wiec piszac "napiszmy postulat" zeby ktoś coś zrobił, najzwyczajniej w swiecie sie wygłupiacie. Nikt nie bedzie społecznie tłumaczyl manuali czy innych tego typu pism. Ktoś musi poswiecic bardzo duzo czasu i wiedzy. Wiec jako ze wykonuje prace to trzeba mu zapłacić. Co innego jezeli ktoś sie tym dzieli. Z tym ze jezeli ktos robi to społecznie, to nie jest w stanie wykonywac tego na taka skale, jaka byscie sobie zyczyli. Zawsze znajdzie sie coś czego nie ma po polsku. Reasumujac:
proponuje samemu poswiecić choć troche czasu i przetłumaczyć. Dobrym rozwiazaniem jest dogadać sie w kilku, i podzielić praca. W ten sposob unika sie zmeczenia textem tlumaczonym, dodatkowo zyskuje sie czas...
Od pewnego czasu zajmuje się muzyką i zamierzam zająć się tym profesjonalnie, powoli buduję studio.

ODPOWIEDZ