Klawiatura sterująca - problem z wyborem

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Chippen91
Posty: 3
Rejestracja: środa 27 lip 2016, 00:00

Klawiatura sterująca - problem z wyborem

Post autor: Chippen91 » środa 27 lip 2016, 17:03

Siema! Szykuje sie do zakupu klawiatury sterujacej. (Jestem w tym temacie zielony.) Od kilku dni przegladam internet i wiem ze nic wiem. Poszukuje klawiatury z klawiszami polwazonymi z aftertouch i z iloscia klawiszy 61szt. Na poczatku myslalem o klawiaturze do 1200zl ale im dalej w las tym wiecej zieleni. Przedstawie wam dwie moim zdaniem najciekawsze propozycje w przedziale cenowym od 1000-2000.


Nektar P6


M-AUDIO AXIOM PRO 61


 


Jezeli macie inne propozycje to jestem otwarty. Przede wszystkim chodzi mi o dobre klawisze. Sprzęt bedzie sluzyl do komponowania utworow w programie muzyczny. Do tej pory robilem to przy pomocy Keyboard podlaczonego do kompa


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca - problem z wyborem

Post autor: PWA » środa 27 lip 2016, 20:03

Z tych dwóch moim zdaniem zdecydowanie Nektar. Popatrz też na Arturia KeyLab 61 (jest promocja na stronach Arturii i teraz kosztuje ona 349€ oraz na Novation SL Mk II 61. Warto też przyjrzeć się AKAI Advance 61...dla mnie minusem w tej klawiaturze jest brak suwaków (sterowanie mikserem z DAW), ale klawiatura ogólnie dobra + sporo niezłego softu.

Chippen91
Posty: 3
Rejestracja: środa 27 lip 2016, 00:00

Re: Klawiatura sterująca - problem z wyborem

Post autor: Chippen91 » środa 27 lip 2016, 20:40

...Z tych dwóch moim zdaniem zdecydowanie Nektar. Popatrz też na Arturia KeyLab 61 (jest promocja na stronach Arturii i teraz kosztuje ona 349€ oraz na Novation SL Mk II 61. Warto też przyjrzeć się AKAI Advance 61...dla mnie minusem w tej klawiaturze jest brak suwaków (sterowanie mikserem z DAW), ale klawiatura ogólnie dobra + sporo niezłego softu.... 




Jeśli możesz to powiedz pod jakim względem polecasz te w/w przez ciebie klawiatury ? Mam dla ciebie jeszcze jedno małe zestawienie którego akurat nie miałem przy sobie pisząc post z telefonu.

M-Audio Code 61
NOVATION IMPULSE 61
M-AUDIO KEYSTATION II
M-AUDIO AXIOM AIR 61

+ te które juz wcześniej wymieniłem




Chciałbym aby klawiatura nie była synthezatorowa, a w tych ktore mi podales taka jest z tego co widze. Z takich detali to chciałbym, aby z wygladu przypominała klawisze fortepianu a reszta tak jak juz napisałem. Półważona + AfterTouch.


Nie wiem, która firma z wymienionych przeze mnie jak i przez ciebie okaze sie najlepsza w tym przedziale cenowym. Może okaże się ze któras z tych klawiatur M-audio do 1tys zl bedzie na tyle dobra ze nie bedzie sensu podbijac sobie sztucznie stawki np kolorowym wyswietlaczem jaki jest w Nektar. Gadzeciarzem nie jestem, aczkolwiek chciałbym moc sterowac mikserem z pozycji klawisza a nie tylko przy pomocy myszki. Oczywiście ostatni detal który zauwazylem przegladajac te klawiatury, to kazda firma w zestawie dodaje inne oprogramowani, inne dodatki w postaci sampli itp. ale to chyba maly szczegol, najwazniejsza jest klawiatura


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca - problem z wyborem

Post autor: PWA » środa 27 lip 2016, 22:09

Sorka, ale chyba nie wiesz, o czym piszesz... półważona oznacza właśnie klawiaturę syntezatorową. Jeżeli zależy Ci na klawiaturze wążonej, to nie te firmy i nie ta półka cenowa. Z tych klawiatur zdecydowanie polecam coś od Studiologic (czyli Fatar), a konkretnie SL88 Grand z ich topowym mechanizmem TP40 Wood, ale to już bliżej 4k. Wszystkie klawiatury wymienione przeze mnie, to klawiatury z aftertouch.

Moja rada... najpierw określ sobie, co jest dla Ciebie najważniejsze... jakość samej mechaniki i zbliżone reakcje do klawiatur fortepianowych, czy też ogólna funkcjonalność w kontekście sterowania innymi urządzeniami/oprogramowaniem. Z reguły to nie idzie w parze. Ja wybrałem topową klawiaturę ze Studiologic ze względu na mechanikę... nie interesowały mnie jej elementy sterujące. Do tego mam osobny kontroler właśnie od Novation (Zero SL Mk II), który używa dokładnie tego samego oprogramowania co sterownik klawiszowy, ponieważ platforma softwarowa jest wspólna dla wszystkich kontrolerów od Novation. Arturia ma równie dobry software (mam BeatStep Pro), ale wydaje mi się, że Novation ze swoim Automap jest nieco lepszy pod względem łatwości obsługi.

Plusy w/w klawiatur to jakość samej mechaniki klawiatury i jej reakcji w trakcie grania, oprogramowanie do sterowania klawiaturą (możliwości definiowania własnych ustawień, łatwa integracja z DAWami, niezawodność i stabilność), ilość i typ wej/wyj (dla mnie to ma znaczenie). Nie używałem nigdy M-Audio, ale z opinie o tych klawiaturach są dość mieszane... to nie jest ta sama firma co kiedyś, szczególnie jeżeli chodzi o stabilność oprogramowania... ale może się mylę i jakiś użytkownik ma dobre doświadczenia.
Pozostałe wymienione klawiatury testowałem i są naprawdę godnie polecenia przynajmniej jeżeli chodzi o samą mechanikę.
Jeżeli miał bym wybierać w tej chwili jakieś urządzenie półważone, to chyba zdecydowł bym się na P6 Nektara... i nie chodzi tu o kolorowy wyświetlacz , ale raczej o jakość samej mechaniki i możliwości funkcjonalne.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca - problem z wyborem

Post autor: PWA » środa 27 lip 2016, 22:24

Dodam jeszcze, że przed wyborem warto przede wszystkim "ograć" sobie kilka wybranych klawiatur, ponieważ każdy ma inne wymagania i preferencje ... bez tego moim zdaniem ani rusz , ponieważ to jest sprawa osobistych preferencji co do reakcji klawiatury... SL88 jest na bank bardzo twarda, ponieważ znam ten mechanizm z mojej klawiatury (Numa Nero)... gram też na 2 fortepianach i nawet one nie mają tak twardej mechaniki jak Studiologic

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca - problem z wyborem

Post autor: stage » czwartek 28 lip 2016, 00:38


Że się wtrące w temacie temacie pół-ważonej klawiatury, ale jak na mój gust, to coś takiego zdecydowanie istnieje, bo sam używam w rolandzie. A posiadam też stary keyboard z klawiaturą typowo synth i różnica jest dość spora i jeśli jesteś klawiszowcem, to zdeycodwanie polecam pół-ważoną klawiaturę. A ważona, to rzeczywiście chyba większy koszt.




...Dodam jeszcze, że przed wyborem warto przede wszystkim "ograć" sobie kilka wybranych klawiatur, ponieważ każdy ma inne wymagania i preferencje ... bez tego moim zdaniem ani rusz , ponieważ to jest sprawa osobistych preferencji co do reakcji klawiatury... SL88 jest na bank bardzo twarda, ponieważ znam ten mechanizm z mojej klawiatury (Numa Nero)... gram też na 2 fortepianach i nawet one nie mają tak twardej mechaniki jak Studiologic ... 


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca - problem z wyborem

Post autor: PWA » czwartek 28 lip 2016, 10:08

...Że się wtrące w temacie temacie pół-ważonej klawiatury, ale jak na mój gust, to coś takiego zdecydowanie istnieje, bo sam używam w rolandzie. A posiadam też stary keyboard z klawiaturą typowo synth i różnica jest dość spora i jeśli jesteś klawiszowcem, to zdeycodwanie polecam pół-ważoną klawiaturę. A ważona, to rzeczywiście chyba większy koszt.

Pojęcie klawiatury półważonej jak najbardziej istnieje, natomiast sama mechanika tej klawiatury (z nielicznymi wyjątkami) jest tożsama z mechaniką tzw. klawiatury syntezatorowej. Reakcję na dynamikę gry uzyskuje się na drodze elektronicznej, nie mechanicznej. Jeżeli takiej reakcji nie ma, to znaczy, że jest to tzw. klawiatura syntezatorowa, czyli tylko note on/off. Podsumowując, półważona czy ważona, od strony mechanicznej jest to taka sama konstrukcja (oczywiście są pewne wyjątki). Klawiatura ważona posiada fizyczne (lepsze lub gorsze) odwzorowanie mechanizmu młoteczkowego, czasami mechaniczny wymyk i progresywną akcję młoteczków.
Jeżeli Twój stary keyboard posiada brzmienia fortepianowe i reaguje na dynamikę gry, to posiadasz w nim klawiaturę półważoną... być może nie najlepszej jakości, stąd wrażenie różnicy. I o tym właśnie napisałem wcześniej... jakość mechaniki w w/w klawiaturach jest bardzo dobra i w związku z tym wrażenie gry np. na Nektar LX i Panorama 6 to dwie różne pieśni
Tak jak wcześniej napisałem, na początek kolega Chippen91 powinien zadać sobie pytanie, do czego będzie mu potrzebna ta klawiatura, czego od niej oczekuje teraz, ale również w przyszłości i na tej podstawie powinien rozpocząć analizę rynku . Jeżeli kolega:
- zamierza wykorzystywać klawiaturę tylko do gry, to powinien skoncentrować się na klawiaturze o dobrej mechanice i jakości mechanizmu w drugim rzędzie stawiając dodatkową funkcjonalność
- poza grą ważnie jest dla niego sterowanie DAW, instrumentami wirtualnymi, modułami brzmieniowymi itp., to również dodatkowe funkcje powinny być brane pod uwagę + oprogramowanie samej klawiatury
- istotnie korzysta z wirtualnych fortepianów i zależy mu na jak najlepszym odwzorowaniu reakcji klawiatury mechanicznej, to tylko klawiatura ważona + np. kontroler bez klawiszy do sterowania VST, DAW itp. taki, jak np. Novation Zero SL Mk II, Panorama P1 czy Behringer X-Touch czy X-Touch Compact
Dodam, że ja poświęciłem 2 - 3 miesiące na analizę swoich potrzeb i rynku, zaczem podjąłem decyzję kupna

wienryk
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 27 lip 2006, 00:00

Re: Klawiatura sterująca - problem z wyborem

Post autor: wienryk » wtorek 02 sie 2016, 19:26

Zdecydowanie poleciłbym M-Audio Code. Jest to trochę powyżej budżetu, ale ma wszystko czego oczekujesz od dobrego kontrolera. Klawiatura bardzo zbliżona do "hammer-action". Niezłe software no i ten panel X-Y.


Chippen91
Posty: 3
Rejestracja: środa 27 lip 2016, 00:00

Re: Klawiatura sterująca - problem z wyborem

Post autor: Chippen91 » wtorek 16 sie 2016, 09:15

Dziękuje Panowie za pomoc! Po przeanalizowaniu wszystkiego dokonałem wyboru. Od dzisiaj jestem szczęśliwym posiadaczem " Nektar Panorama P6 ". Pozdrawiam

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca - problem z wyborem

Post autor: PWA » wtorek 16 sie 2016, 11:46

...Dziękuje Panowie za pomoc! Po przeanalizowaniu wszystkiego dokonałem wyboru. Od dzisiaj jestem szczęśliwym posiadaczem " Nektar Panorama P6 ". Pozdrawiam...

No i gratuluję ... moim zdaniem bardzo dobry wybór

ODPOWIEDZ