Interfejs audio (zapytanie)

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
jawirax
Posty: 28
Rejestracja: sobota 17 mar 2018, 21:03

Interfejs audio (zapytanie)

Post autor: jawirax » sobota 17 mar 2018, 21:15

Witam serdecznie mam takie zapytanie. Kiedyś zajmowałem się tworzeniem muzyki używałem do tego FRUITY LOOPSA , PC , w komputerze miałem kartę muzyczną MIDI AUDIO DELTA 1010LT wielokanałową z niej na mixer wielokanałowy SOUNDCRAFTA wychodziłem kanałami , w którym miałem również podpięty procesor efektów , cały ten mix wychodził na ULTRAMIZER i z niego powrót był na kanał w karcie muzycznej i tym sposobem zgrywany na WAVELAB w komputerze - było to kiedyś.Obecnie chciałbym sobie coś potworzyć w domu na laptopie TOSHIBA I7 8GB ram Dysk 1TB ale karta muzyczna w nim to jakieś Conexant Audio Driver HD i mniemam że dźwięk z tego nie jest za dobry. Teraz moje pytanie czy taki interfejs audio da radę , zewnętrzny na usb ? czy będzie on kompatybilny z programem FRUITY LOOPS ? , ale do czego zmierzam .... chodzi mi dokładnie czy jak taki interfejs podłączamy pod laptopa i w w programie miksującym wybierzemy w jego opcjach jego procesor to wtedy na osłuchu i tak samo przy tworzeniu miksu będzie używany ów interfejs ? i czy przy renderignu jakoś dzwięku będzie ta z interfejsu , czy tylko interfejs audio służy do zgrywania jakiś instrumentów i odsłuchu ?

PS: Zapomniałem napisać że będę używać wtyczek VST I VSTI , oraz sampli.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Interfejs audio (zapytanie)

Post autor: PWA » niedziela 18 mar 2018, 10:25

Interfejs audio, to nic innego, niż wyspecjalizowana karta muzyczna. Da radę na USB bez szemrania :-). Oczywiście korzystniejsze z punktu widzenia latencji jest użycie interfejsu, który jest podpięty np. bezpośredni do magistrali PCI i korzysta z DMA np. RME HDSP9632. Natomiast należy pamiętać, że aby korzystać z urządzeń zewnętrznych, musisz w tym przypadku wyposażyć się w jakieś zestaw wyj/wej np. Focusrite Scarlett OctoPre Dynamic lub Presonus DigiMax DP88.
Interfejs jest twoją kartą dźwiękową, więc wszystko co wchodzi do i wychodzi z komputera, przechodzi przez interfejs podobnie jak ma to miejsce w przypadku wbudowanej karty dźwiękowej. Czy można wpiąć zewnętrzne urządzenia/efekty w taki tor? Tak... to kwestia ustawienia routingu w DAW. Dlatego, kiedy korzystasz z wielu zewnętrznych urządzeń, które chcesz wpiąć w tor, ważna jest ilość wej/wyj , jakimi dysponuje takie urządzenie aby móc ustawić odpowiednią ilość wysyłek i powrotów. Jeżeli korzystasz z narzędzi softwarowych, ilość wej/wyj nie jest tak istotna, ponieważ wpinasz je bezpośrednio z poziomu DAW.

jawirax
Posty: 28
Rejestracja: sobota 17 mar 2018, 21:03

Re: Interfejs audio (zapytanie)

Post autor: jawirax » niedziela 18 mar 2018, 10:35

Dziękuje za odpowiedz, nie wiem czy dobrze zrozumiałem : aby mój materiał (mix) tworzony na danym interfejsie ( rendering na mp3, wave - zgrywał się w jego jakości tego interfejsu potrzebuje jakiegoś urządzenia nagrywającego podłączonego na wyjściu interfejsu ? czy po prostu rendering na mp3, wave w FL STUDIO wystarczy aby mix był w jakości danego interfejsu i nie korzystał w zintegrowanej karty dźwiękowej. Nie wiem czy pan mnie rozumie o co mi chodzi. :D

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Interfejs audio (zapytanie)

Post autor: PWA » niedziela 18 mar 2018, 11:24

jawirax pisze:
niedziela 18 mar 2018, 10:35
Dziękuje za odpowiedz, nie wiem czy dobrze zrozumiałem : aby mój materiał (mix) tworzony na danym interfejsie ( rendering na mp3, wave - zgrywał się w jego jakości tego interfejsu potrzebuje jakiegoś urządzenia nagrywającego podłączonego na wyjściu interfejsu ? czy po prostu rendering na mp3, wave w FL STUDIO wystarczy aby mix był w jakości danego interfejsu i nie korzystał w zintegrowanej karty dźwiękowej. Nie wiem czy pan mnie rozumie o co mi chodzi. :D
Na początek odpuść sobie "panowanie"... na forum wszyscy jesteśmy na "Ty" :-)
Żeby wprowadzić jakikolwiek analogowy sygnał audio do domeny cyfrowej (komputer i DAW) musisz mieć urządzeni, które skonwertuje analogowy sygnał audio do postaci cyfrowej przez konwerter A/C. Takim urządzeniem jest właśnie interfejs. Do jego wejść wpinasz mikrofon lub instrument -> sygnał analogowy jest konwertowany do postaci cyfrowej bez żadnej kompresji (bit w bit) przez konwerter A/C w interfejsie i trafia do komputera przez USB bądź inaczej w zależności od typu połączenia (Thundebolt, Firewire, PCI)-> w DAW więc masz dokładnie to, co trafia z interfejsu. W związku z tym ważna jest jakość preamapów w interfejsie (lub zewnętrznych podłączonych do interfejsu) oraz konwerterów A/C. Większość współczesnych interfejsów ma szerokie możliwości definiowania głębokości i próbkowania, a nie tylko "standardowe" 44,1kHz/16 bits, choć ja osobiście nie stosuję więcej, niż 48kHz/24 bits.
Przykładowo, jeżeli ustawisz interfejs na standard CD-A , czyli 44,1/16, w DAW będziesz miał plik zgrany dokładnie w jakości CD audio.
W finalnym zapisie gotowego miksu do pliku audio interfejs już nie uczestniczy... to robi już sam DAW zgodnie z twoim wyborem (mp3, wav, flac itp.) konwertując dane, które w czasie zapisu przeszły przez interfejs. Natomiast można ten miks zapisać np. analogowo kierując np. main mix z DAW na wyjścia interfejsu audio (konwersja sygnału cyfrowego jest robiona w drugą stronę przez konwerter C/A interfejsu do postaci analogowej) i stamtąd np. na magnetofon analogowy.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Interfejs audio (zapytanie)

Post autor: PWA » niedziela 18 mar 2018, 11:41

Dodam jeszcze, że wyjścia w interfejsie poza tym, o czym napisałem na początku, są konieczne do podłączenia monitorów lub słuchawek, żebyś mógł cokolwiek słyszeć, co wychodzi z DAW :-). Można je też zdefiniować np. jako wyjścia monitorowe dla nagrywających muzyków. Możliwości routingu sygnału jest naprawdę wiele. Wszystko to robisz z poziomu DAW, choć większość trochę poważniejszych interfejsów pozwala na zabawę z routingime sygnału z ich poziomu, czyli bez użycia komputera. Niektóre są wyposażone w mikser softwarowy i wtedy DAW do miksowania w ogóle nie jest potrzebny, ponieważ miks robisz z poziomu dedykowanej aplikacji na tablecie lub laptocku z ekranikiem dotykowym:-). W takiej konfiguracji interfejs audio może służyć jako cyfrowy mikser sceniczny.

jawirax
Posty: 28
Rejestracja: sobota 17 mar 2018, 21:03

Re: Interfejs audio (zapytanie)

Post autor: jawirax » niedziela 18 mar 2018, 11:55

Wytłumaczone łopatologicznie do bólu :P , dzięki kolego

jawirax
Posty: 28
Rejestracja: sobota 17 mar 2018, 21:03

Re: Interfejs audio (zapytanie)

Post autor: jawirax » niedziela 18 mar 2018, 14:31


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Interfejs audio (zapytanie)

Post autor: PWA » niedziela 18 mar 2018, 14:47

To raczej b. budżetowy sprzęt :-). Wszystko zależy od Twoich wymagań i oczekiwań :-)
Nie napisałeś nic o tym, co chcesz podłączać do tego interfejsu i ile będziesz potrzebował wej/wyj, więc trudno cokolwiek powiedzieć.
Moim zdaniem całkiem niezły stosunek jakość/cena reprezentują interfejsy Focusrite z linii Scarlett
https://global.focusrite.com/scarlett-range
lub Presonus z serii studio (1824, 1810, 68)
https://www.presonus.com/products/Studi ... Interfaces

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Interfejs audio (zapytanie)

Post autor: PWA » niedziela 18 mar 2018, 15:11

Ja lubię mieć wszystkie instrumenty wpięte i gotowe do działania w każdej chwili. Obecnie używam miksera UFX1204 z wbudowanym interfejsem audio 16 x 4. Powoli zaczyna mi brakować wejść w mikserze, więc pewnie będę niebawem wymieniał mikser na interfejs. W moim przypadku była by to para:

1. Focusrite Scarlett 18i20 + Scarlett OctoPre Dynamic
lub
2. PreSonus Studio 192 + DigiMax DP88

zastanawiam się też nad mikserem cyfrowym do j.w., bo w okolicy 6k można już coś wybrać.

Jak wspomniałem wcześniej, są też dostępne miksery analogowe z wbudowanym interfejsem audio. w przeszłości interesowałem się również mikserem Soundcraft Signature 22MTK, który ma wbudowany interfejs 22x24.

jawirax
Posty: 28
Rejestracja: sobota 17 mar 2018, 21:03

Re: Interfejs audio (zapytanie)

Post autor: jawirax » niedziela 18 mar 2018, 15:13

Mi chodzi tylko i wyłącznie o tworzenie muzyki elektronicznej na FL STUDIO przy użyciu wirtualnych syntezatorów (vsti, vst) , oraz sampli wave na laptopie, żadne gitary , mikrofony itp nie będą używane więc potrzebuje tylko interfejsu audio abym mógł uzyskać lepsza jakość dźwięku niż na zwykłej standardowej karcie w dźwiękowej w laptopie. Podsumowując potrzebuje interfejsu audio pod laptopa , który dam mi lepszą jakość dźwięku przy tworzeniu miksu i jego końcowej obróbce. Co proponujesz w mojej sytuacji ? bo już trochę zgłupiałem,

ps: Jeszcze jak możesz doradź ma jakie kupić słuchawki dobre budżetowe do odsłuchu bo nie zawsze będę mógł tworzyć na monitorach , jakie będą najlepsze zamknięte ? otwarte ? czy pół zamknięte ?
Ostatnio zmieniony niedziela 18 mar 2018, 17:12 przez jawirax, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ