Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: DJOZD » środa 21 wrz 2011, 15:02

...  

Wiele mi sie wyjaśniło dzieki temu forum i Wam panowie, dzięki jeszcze raz.

Mam zamiar zakupić Alesis IO26 albo firestudio oba w podobnej cenie oba 8-kanałowe, wolałbym raczej sprzęt do raka

Co bardziej warto kupic w oparciu o przyszłą rozbudowe studia ?

Czy przy połaczeniu tych dwoch sprzetów (mikser,interfejs) jakoś przez direct-out, czy to spowoduje duże straty tudzież latencję ?  
 ...
 


 


Direct out najprawdopodoniej ominie blok korekcji miksera i pokieruje sygnał bezpośrenio dalej. Ale w tym wypadku nie ma sensu uzywać takiego połączenia bo niepotrzebnie zbierasz po drodze szereg potencjalnych,  niepotrzebnych problemów - szumy, brumienie, zniekształcenia, wszytsko w stopiniu zdeterminowanym przez twój mikser. Zdecydowanie lepiej wpiąć mikrofony bezpośrednio w porządny interfejs. I nie kręcić żadną korekcją po drodze, a rejestrować surowe ślady. Czas na korekcje w twoim przypadku będzie później. Praktycznie każdy software'owy korektor (pomijając niskiej jakości freeware) jest kilka klas lepszy niż korekcja montowana w tanich mikserach.  



Odpowiadając na pytanie czy kara integrowana bedzie lepsza niż M-Audio. Praktycznie każda karta przeznaczona do pracy z muzyką (obojętnie z jakiej półki cenowej) jest o kilka klas lepsza niż jakikolwiek układ onboard. Służą one raczej do obsługi Skypa, lub posluchania Youtuba dla posiadaczy komputerów biurowych.  


Awatar użytkownika
Kseon
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 19 wrz 2011, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Kseon » piątek 23 wrz 2011, 12:20

 


 


I'm back ;)

Interfejs zamówiony, mikrofonów jest na tyle że cała perka może być omikowana. Pozwole sie pochwalić moim zestawem a więc 2x SM57, 3x BETA 56A, BETA 52A oraz RODE NT5 na overhead ;)

Natomiast jest jeszcze jedna z wielu rzeczy które mnie intrygują a mianowicie to iż całe zasilanie w piwnicy w ktorej jest studio idzie z jednej fazy, zauważyłem że są spadki napięcia, i podczas nagrywania mikrofony zasilane fantomem nie podają sygnału czasami... Jak na to zaradzić? Jakies zabezpieczenie czy UPS albo cuś...


I'm back ;)


Interfejs zamówiony, mikrofonów jest na tyle że cała perka może być omikowana. Pozwole sie pochwalić moim zestawem a więc 2x SM57, 3x BETA 56A, BETA 52A oraz RODE NT5 na overhead ;)


Natomiast jest jeszcze jedna z wielu rzeczy które mnie intrygują a mianowicie to iż całe zasilanie w piwnicy w ktorej jest studio idzie z jednej fazy, zauważyłem że są spadki napięcia, i podczas nagrywania mikrofony zasilane fantomem nie podają sygnału czasami... Jak na to zaradzić? Jakies zabezpieczenie czy UPS albo cuś...


Pozdrawiam


 


 


TomButcher
Posty: 6
Rejestracja: sobota 26 wrz 2009, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: TomButcher » niedziela 09 paź 2011, 09:39

pociągnąć sobie jeszcze jedna fazę i rozdzielić zasilanie.
Jestem Dj i początkującym producentem. Zarejestrowałem się na forum bo potrzebuje cały czas pogłębiać swoja wiedzę.

Awatar użytkownika
Kseon
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 19 wrz 2011, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Kseon » niedziela 09 paź 2011, 11:05

...pociągnąć sobie jeszcze jedna fazę i rozdzielić zasilanie. ... 


Tomku rzeżniku ;) Właśnie nad tym pracowałem ostatnie kilka dni i tak też zostało to zrobione.


Nie ma brumów, szumów ani pętli indukcyjnych w nagraniach, wszystko brzmi naprawde czysto i selektywnie (pracuję na Mackie SRM 450 v2). Prowadzę tę amatorską działalność juz prawie trzy lata i nie było ani razu braku prądu, nawet przez minute w ciagu tego okresu, no ale niestety spadki jak były tak są i wtedy Phantom nie podaje pełnego napięcia co skutkuje "falowaniem" dzwieku np. talerzy nagranych przez mikrofon pojemnościowy. W tym wypadku tylko UPS nieprawdaż ?


Pozdron


Awatar użytkownika
grzygorz
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 00:00

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: grzygorz » niedziela 09 paź 2011, 13:10

(...) Phantom nie podaje pełnego napięcia co skutkuje "falowaniem" dzwieku np. talerzy nagranych przez mikrofon pojemnościowy(...)


 


 


 


Spotkałem się z tym tylko wtedy gdy zasilacz fantomowy nie dawał rady - interfejsy USB, tanie miksery.  To o czym mówisz mnie zaciekawiło.


Awatar użytkownika
Kseon
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 19 wrz 2011, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Kseon » niedziela 09 paź 2011, 13:52

...
(...) Phantom nie podaje pełnego napięcia co skutkuje "falowaniem" dzwieku np. talerzy nagranych przez mikrofon pojemnościowy(...)

 

 

 

Spotkałem się z tym tylko wtedy gdy zasilacz fantomowy nie dawał rady - interfejsy USB, tanie miksery.  To o czym mówisz mnie zaciekawiło....
 


Może się myle i  nie jest to wina spadków napięcia, ale jestem w stanie umiejscowić w czasie te spadki, wlasnie w momentach kiedy w nagraniu slychac że cos sie dzieje z pojemnikami. Było tak używając miksera Mackie i teraz też tak jest kiedy nagrywam przez presonus firestudio. Sprzet nowy na gwarancjii...


Andys52
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 02 gru 2008, 00:00

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Andys52 » niedziela 09 paź 2011, 18:58

...
...
(...) Phantom nie podaje pełnego napięcia co skutkuje "falowaniem" dzwieku np. talerzy nagranych przez mikrofon pojemnościowy(...)

 

 

 

Spotkałem się z tym tylko wtedy gdy zasilacz fantomowy nie dawał rady - interfejsy USB, tanie miksery.  To o czym mówisz mnie zaciekawiło....
 

Może się myle i  nie jest to wina spadków napięcia, ale jestem w stanie umiejscowić w czasie te spadki, wlasnie w momentach kiedy w nagraniu slychac że cos sie dzieje z pojemnikami. Było tak używając miksera Mackie i teraz też tak jest kiedy nagrywam przez presonus firestudio. Sprzet nowy na gwarancjii......
 


Sprawdż napięcie sieci, czy siada pod obciążeniem. Jak nie masz miernika uniwersalnego to pożycz lub kup w markecie.


Jeżeli jest stabilne 230V pod obciążeniem, to zdejmij osłonę z wtyku XLR kabla mikrofonowego, włóż go w gniazdo mikrofonowe i zmierz stałe napięcie na kołkach 1i2  oraz  1i3 .  Powinno byc  +48V.


Wtedy będziesz wiedział co jest grane.


P.S.: Mam interfejs który dawał phantom tylko +32V.  I chociaż mikrofony działały to przerobiłem zasilacz phantomu na przepisowe +48V.


 


Awatar użytkownika
delorjan
Posty: 408
Rejestracja: wtorek 26 kwie 2005, 00:00

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: delorjan » niedziela 09 paź 2011, 21:39

A może falowanie talerzy jest po prostu spowodowane tym, że talerze falują podczas uderzenia? :)


Awatar użytkownika
Kseon
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 19 wrz 2011, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Kseon » poniedziałek 10 paź 2011, 12:52

...
...
...
(...) Phantom nie podaje pełnego napięcia co skutkuje "falowaniem" dzwieku np. talerzy nagranych przez mikrofon pojemnościowy(...)

 

 

 

Spotkałem się z tym tylko wtedy gdy zasilacz fantomowy nie dawał rady - interfejsy USB, tanie miksery.  To o czym mówisz mnie zaciekawiło....
 

Może się myle i  nie jest to wina spadków napięcia, ale jestem w stanie umiejscowić w czasie te spadki, wlasnie w momentach kiedy w nagraniu slychac że cos sie dzieje z pojemnikami. Było tak używając miksera Mackie i teraz też tak jest kiedy nagrywam przez presonus firestudio. Sprzet nowy na gwarancjii......
 


Sprawdż napięcie sieci, czy siada pod obciążeniem. Jak nie masz miernika uniwersalnego to pożycz lub kup w markecie.

Jeżeli jest stabilne 230V pod obciążeniem, to zdejmij osłonę z wtyku XLR kabla mikrofonowego, włóż go w gniazdo mikrofonowe i zmierz stałe napięcie na kołkach 1i2  oraz  1i3 .  Powinno byc  +48V.

Wtedy będziesz wiedział co jest grane.

P.S.: Mam interfejs który dawał phantom tylko +32V.  I chociaż mikrofony działały to przerobiłem zasilacz phantomu na przepisowe +48V.

  ...
 


Dokładnie tak robił elektryk, posprawdzał napięcie i stwierdził że jest niestabilne. I dokładnie tak własnie, podaje 32V... i własnie w tych momentach na nagraniu słychać "falowanie" DZWIEKU talerzy...badz zanika zupełnie...


Awatar użytkownika
Kseon
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 19 wrz 2011, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Kseon » poniedziałek 10 paź 2011, 12:58

...
A może falowanie talerzy jest po prostu spowodowane tym, że talerze falują podczas uderzenia? :)...
 


 


Naciągi w bebnach tez faluja panie mądry ;)


ODPOWIEDZ