Domowe studio - co o tym sądzicie?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
Mark_R
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 07 sty 2016, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: Mark_R » poniedziałek 11 sty 2016, 21:01

...Mikrofon polecę w tej cenie Audio Technica MB3k. Szału oczywiście nie ma, ale do podstawowej rejestracji wokalu może być.

Trochę mnie zastanawia, jak dzielisz budżet. Ponad 1500 zł na sterownik MIDI, a na mikrofon 150zł... Ja będę musiał niedługo zmienić sterownik i zerkałem na Korg Taktile 49, który ma podobno dość dobrą klawiaturę i pady (plus dołączony naprawdę dobry software). Co do Akai to obawiam się, że mogą mieć to Advance rozwiązane tak jak kiedyś Novation, czyli trzeba tworzyć kopię każdej wtyczki dla Akaiowego software'u-nakładki i dopiero tych kopii można używać. Jeśli tak jest to jest to upierdliwe. Jeśli tak nie jest to spoko.

Monitorów bym takich raczej nie kupił, a na pewno nie nowe w cenie sklepowej. Mają wycięty i nieczytelny środek, więc nawet muzyka z błędami brzmi na nich dobrze. Do słuchania są OK, gorzej jak masz coś zmiksować. Niewiele droższe są Yamaha HS7, a przynajmniej coś na nich słychać jak zepsujesz.

Na software masz rozpiętość o tysiące złotych ("może Reaper może Ableton")...

Interfejs - lepiej poczytaj o konkretnych modelach, bo zaskakująco wiele z nich jest zaprojektowana z jakimś absurdalnym błędem kwalifikującym tylko do wycofania z rynku, jak np to przesterowanie wejścia instrumentalnego, niepodawanie napięcia 48V, sterowniki pod Windows 10 powodujące masę błędów, niemożliwość podpięcia do portu USB3, latencja 2x wyższa niż u konkurencji itp smaczki.

Słuchawki Beyerdynamic polecane wcześniej będą dobre. Ja akurat używam DT150 i też są spoko

...
Softwarem to się nie przejmujmy póki co.



Piszesz o przesterze wyjścia instrumentalnego a piszą ludzie( i potwierdza to obecna specyfikacja na stronie), że ten problem już nie występuję ze względu na zmiany w urządzeniu wprowadzone rok temu.

"niepodawanie napięcia 48V,latencja 2x wyższa niż u konkurencji itp smaczki" - możesz rozwinąć ?
Jakich modeli to dotyczy ? To które są udane a które mniej ? Może doradzisz jakiś interfejs ?

"sterowniki pod Windows 10 powodujące masę błędów"
a co mają do mojej sytuacji sterowniki do windows 10 ?

Kontroler AKai zostanie pewnie ze mną aż umrze,za to mikrofon traktuje jako początek drogi. Wiem że taki mikrofon jaki spełni moje oczekiwania jak i adaptacja akustyczną nad którą również będę musiał popracować, będzie wymagała większych inwestycji niż ogólnie mam na wszystkie rzeczy przewidziane.Jako że uczę się realizacji dźwięku to mikrofon jest mi niezbędny. Ale na początek wystarczy mi po prostu przyzwoity mikrofon dynamiczny z drugiej ręki.


A jeszcze taka jedna kwestia i to dość istotna, co do interfejsu audio.
Zapomniałem, że przydałoby się podłączyć go jakoś do mojego wzmacniacza.
Fajnie by było mieć wyjście optyczne ale to chyba jest w dość drogich rozwiązaniach. W takim razie zostaje analog(cinch) ?
Tylko czy 2.5metra kabla to dobra opcja ?

Awatar użytkownika
Mark_R
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 07 sty 2016, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: Mark_R » wtorek 12 sty 2016, 19:38

Dzięki za wszystkie porady i propozycje.
Wybrałem następujące elementy:
Focusrite Safire 6
Akai Advance 49
Beyerdynamic DT 770 Pro
Shure SM 58

Postanowiłem w początkowej fazie zrezygnować z monitorów( będę korzystał z zestawu stereo). Za to kupuję lepsze słuchawki i mikrofon.

Gdy już oswoję się trochę ze sprzętem opiszę swoje wnioski.

Jeszcze raz wszystkim dziękuję za czynną dyskusję w tym wątku.

Leff
Posty: 545
Rejestracja: sobota 13 kwie 2002, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: Leff » sobota 16 sty 2016, 02:37

Postanowiłem w początkowej fazie zrezygnować z monitorów( będę korzystał z zestawu stereo). Za to kupuję lepsze słuchawki i mikrofon.

Zrezygnowałeś więc z najważniejszego elementu. Zestaw stereo nie nada sie do miksowania, może pełnić jedynie rolę dodatkową, uzupełniającą. Słuchawki podobnie, są dobrą podpórką, uzupełnieniem, ale porządnych monitorów nie zastąpią.


Niedocenianie znaczenia porządnych monitorów to częsty błąd początkujących, też go kiedyś popełniłem. Tymczasem jest to moim zdaniem absolutnie kluczowy, najważniejszy element całego toru, jeśli chodzi o wpływ na brzmienie ostatecznego miksu (pomijam tu wiedzę, umiejętności i doświadczenie, mówię wyłącznie o "klockach").


Zainteresuj się tematem monitorów, solidnie poczytaj fachowe artykuły w sieci. Jeśli nie chcesz się męczyć i stracić masy czasu i nerwów, kup najlepsze monitory, które nie doprowadzą cię do bankructwa ;) Znacznie ułatwisz sobie i przyspieszysz w ten sposób proces wdrażania się, o którym wspomniałeś na początku.

Leff - Szczecin

Leff
Posty: 545
Rejestracja: sobota 13 kwie 2002, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: Leff » sobota 16 sty 2016, 02:54

Dodam jeszcze:


 Monitorami, które znajdują się w podanym przez Ciebie wcześniej przedziale cenowym, a cieszą się dobrymi opiniami (szczególnie względem kosztu zakupu) są te:


http://www.thomann.de/pl/samson_resolv_se8.htm


Podobnie jak jeden z kolegów piszących wcześniej, uważam, że warto słyszeć co się dzieje w dole pasma i tu konstrukcje 8mio calowe oferują najwięcej ;)


Miej jednak na uwadze, że wybór odpowiednich monitorów to dość indywidualna sprawa i to, że komuś najlepiej się pracuje i uzyskuje najlepsze efekty na konstrukcji X, wcale nie znaczy, że i u ciebie tak będzie.


Tu masz ciekawą recenzję tych monitorów, na końcu której znajdziesz też wskazane inne firmy produkujące niskobudźetowe, ale użyteczne konstrukcje:
http://www.soundonsound.com/sos/apr14/articles/samson-se8.htm 

Leff - Szczecin

Awatar użytkownika
Mark_R
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 07 sty 2016, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: Mark_R » sobota 16 sty 2016, 23:03

Całkowicie Cie rozumiem, tylko w moim przypadku póki co byłyby problematyczne w zaadoptowaniu.
Nie rezygnuję z monitorów na razie, bo uważam że z nimi czy bez to nie ma różnicy. Wręcz przeciwnie jestem przekonany że budżetowe rozwiązania nie będą dostatecznie dobre. Wolę poczekać i zastosować rozwiązanie, które będzie dobre w całości a nie tylko w połowie.
Kolejną sprawą jest to że nie będę mógł sobie pozwolić na za duże monitory.

Naprawdę nie musisz mnie przekonywać, bo to będzie kolejny krok.
Najpierw poznawanie, nauka i zabawa z tworzenia a dopiero potem, poważniejsze inwestycje czy zaawansowane adaptacje akustyczne.
Poza tym nie wiem czy pójdę typowo w realizację nagrań czy nie wybiorę jednak opcji wykonawczej.
Daję sobie 1.5 roku na wybór drogi muzycznej. Czas pokaże.




ODPOWIEDZ