ADAM A7 - ktoś je słyszał?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

ADAM A7 - ktoś je słyszał?

Post autor: grembo » czwartek 04 maja 2006, 10:04

Hej, mam pytanie - czy ktos może słyszał nowości z ostatnich Targów - ADAMY a7. Szukam w necie opinii uzytkowników , ew. zwiedzających owe Targi.

Podjąłem już decyzję o zakupie ADAM ANF-10, czyli pasywnych ADAMOW z głośnikiem ART. Dźwięk ich raczej mi odpowiadał, ale jest w nich coś z YAMAH ns10, za ktorymi nie przepadam.

Z opisu nowych ADAM wynika że woofer to już nie papier, czyli jest szansa że oddalaja się brzmieiowo od YAMAH. Nie bez znaczenia jest też mniejsza srednica woofera (6,5 cala w przypadku a7) gdyż mam pokoj o starsznych parametrach i mały (2mx5m - mniej wiecej wagon tramwajowy) - czyli szukam BARDZO bliskiego odsłuchu.

Premiera A7 zbiiła mnie z tropu, również dlatego że ANf-10+koncówka kosztuje tyle samo w zasadzie co ADAM A7.

Będę wdzięczny za wszelkie Wasze opinie o wymienionych przeze mnie głośnikach.

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: ADAM A7 - ktoś je słyszał?

Post autor: MB » czwartek 04 maja 2006, 10:43

...Hej, mam pytanie - czy ktos może słyszał nowości z ostatnich Targów - ADAMY a7. Szukam w necie opinii uzytkowników , ew. zwiedzających owe Targi.

**********************

słuchałem i mogę napisać, ale pamiętaj, że demonstracja w warunkach targów ma się nijak do poprawnych warunków odsłuchu i wnioski mogą być obarczone dużym błędem. A7 grają znacznie bardziej szerokopasmowo i swobodniej od ANF10. Z drugiej strony wydaje mi się, że w prezentowanym materiale usłyszałem pewne przybrudzenia na przełomie średnicy i niskich częstotliwości, zwłaszcza przy większych poziomach głośności i w skomplikowanych aranżacjach. Na prostych akustycznych składach było bardzo klarownie. Na temat równomierności charakterystyki nic się na razie nie da powiedzieć.





Z opisu nowych ADAM wynika że woofer to już nie papier, czyli jest szansa że oddalaja się brzmieiowo od YAMAH.

**********************

całkowicie mylny wniosek, akurat materiał membrany ma marginalny wpływ na podstawowe właściwości zestawu głośnikowego. Notabene, wyższe modele Adamów mają właśnie papierowe membrany i wcale nie są podobne do NS10.

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: ADAM A7 - ktoś je słyszał?

Post autor: grembo » czwartek 04 maja 2006, 11:07



**********************

całkowicie mylny wniosek, akurat materiał membrany ma marginalny wpływ na podstawowe właściwości zestawu głośnikowego. Notabene, wyższe modele Adamów mają właśnie papierowe membrany i wcale nie są podobne do NS10....

**********************

Moj wspołpracownik ma ADAMY S3A, moze to i papier - ale papier z bonusem - jakims Hexacone. Poza tym są większe od ANF i tego papierzyska w nich wiecej. W A7 jest "Rohacell/Kevlar sandwich". Chyba cos ciekawego, skoro mniejszym niz ANF w kubaturze kolumnom głośnikowym, a także posiadającym mniejszy o cal głośnik A7 daje 6 dodatkowych hz w dół.



Ja jestem kompozytorem i muzykiem raczej niż realizatorem, więc z tym poszukiwaniem liniowości u mnie jest krucho :) Ale szczegółowośc ma dla mnie fundamentalne znaczenie. Poszukuję też czegos co nazwałbym "szybkim" dzwiękiem.

Jestem basistą i przez wiele lat grałem na aluminiowych i chyba w związku z tym sztywniejszych membranach. Dzwięk papierowych (Ampeg, Gallien-Kruger) mi niezbyt odpowiadał, teraz przeszedłem na EBS bo mają, mimo papieru, tą szybkość (12'+horn), ale to chyba dzięki dobrze dobranemu gwizdkowi.



Absolutnie zgadzam sie z potrzeba odsłuchu porównawczego, w warunkach mozliwie zblizonych do warunków w których będę pracował. Ale takie pomieszczenie (2metry na 5metrow) w sklepach znależc jest ciezko.



Przeżywam rozterki typowe dla "...osiołka, co mu w żłoby dano.." - zastanawiam sie czy warto czekac na a7 czy wstac od biurka i pojechac po ANf.



Moje pytanie: Co to znaczy przybrudzenia w średnicy i niskich? Rezonanse, wzbudzenia? Utrata liniowości?




Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: ADAM A7 - ktoś je słyszał?

Post autor: MB » czwartek 04 maja 2006, 11:15

Moje pytanie: Co to znaczy przybrudzenia w średnicy i niskich? Rezonanse, wzbudzenia? Utrata liniowości?

**********************

trudno to jednoznacznie zidentyfikować słuchając przypadkowych fragmentów nagrań na stoisku targowym w sąsiedztwie innych zagłuszających wystawców. Wydaje mi się, że słyszałem efekty, które towarzyszą zniekształceniom intermodulacyjnym.

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: ADAM A7 - ktoś je słyszał?

Post autor: grembo » czwartek 04 maja 2006, 12:04

O ile jest to (te znieksz.intemod) tym co sobie wyobrażam - "sklejanie" sie instrumentów i wzajemne "wzmacnianie" sie (przede wszystkim piano z gitarą, piano z basem) - to jest to ohydny efekt, który byłby wzmocniony przez posiadane przeze mnie warunki akustyczne (mały, podłużny pokój, mam tylko tlumienie kilkunastoma piarmidkami).

Jestem czuły na tym punkcie, w swoich zasobach posiadam jeden generator (roland XV5050) i czesto walcze z tym efektem.



No cóż, bez testu dramatyczne watpliwości mieć będę.



Jeszcze przeraża mnie to zastrzeżenie które widziałem w opiniach o czułości technologii ART na ustawienie głośników wzg. siebie, scian etc. - tu mozliwosci tez mam nieduze.


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: ADAM A7 - ktoś je słyszał?

Post autor: MB » czwartek 04 maja 2006, 12:14

...O ile jest to (te znieksz.intemod) tym co sobie wyobrażam - "sklejanie" sie instrumentów i wzajemne "wzmacnianie" sie (przede wszystkim piano z gitarą, piano z basem) [...]

**********************

ależ nie, tu nie chodzi o żadne sklejanie się instrumentów tylko interakcję składników widmowych na dynamicznych nieliniowościach, wskutek czego powstają obce składowe harmoniczne (właśnie zniekształcenia intermodulacyjne), które dla niskich częstotliwości objawiają się jako charakterystyczny brud.



Zaznaczam, że efekt, który wychwyciłem na targach był subtelny i wynika z wysokich oczekiwań, jakie mam w stosunku do Adamów. W żadnym stopniu nie dyskwalifikuje to monitorów, a poza tym wymaga weryfikacji (równie dobrze mogłem się przesłyszeć).







Jeszcze przeraża mnie to zastrzeżenie które widziałem w opiniach o czułości technologii ART na ustawienie głośników wzg. siebie, scian etc. - tu mozliwosci tez mam nieduze.

**********************

nie wiem, gdzie i jakie czytałeś te opinie, ale pachnie mi to piramidalną bzdurą. Akurat A.R.T. to technologia przetworników wysokiej częstotliwości a problemy z ustawianiem głośników dotyczą częstotliwości niskich.

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: ADAM A7 - ktoś je słyszał?

Post autor: grembo » wtorek 09 maja 2006, 23:51

:) czyli dobrze zrozumialem te znieksztalcenia tylko je zle opisalem :)))



Musialem kilka razy przeczytac Twoja odpowiedz - ciezki, ale zrozumialy (po jakims czasie nawet dla humanisty) jezyk.



Jacek z Audiotech juz umowiony na test porownawczy ANF10/alesis i A7. Tylko ze na Woloskiej :( to pomieszczenie ma sie nijak do mojego - ale cos zawsze sprawdzic mozna







nie wiem, gdzie i jakie czytałeś te opinie, ale pachnie mi to piramidalną bzdurą. Akurat A.R.T. to technologia przetworników wysokiej częstotliwości a problemy z ustawianiem głośników dotyczą częstotliwości niskich....

**********************



...hmmm, praktyka basisty mowi mi co innego - ale byc moze w kwestii glosnikow ktore maja 6 cali a nie 15 jest tak jak mowisz.





Mam jeszcze jedno pytanko, czy jest prawda iz jesli miedzy monitorami jest odleglosc ok. 1,2 m - to sluchajacy powinien wycelowac w wierzcholek trojkata rownobocznego? (czyli 1,2m od kazdej z kolumn?)



Czy ma to znaczenie? Czy jesli usiade inaczej to uzyskane panoramy beda funkcjonowaly na sprzecie hifi i innym?



Twierdzenie powyzsze nie jest autorskie a pochodzi z manula f-my KRK.

Awatar użytkownika
Bartos
Posty: 375
Rejestracja: niedziela 11 lip 2004, 00:00

Re: ADAM A7 - ktoś je słyszał?

Post autor: Bartos » środa 10 maja 2006, 09:27

Mam jeszcze jedno pytanko, czy jest prawda iz jesli miedzy monitorami jest odleglosc ok. 1,2 m - to sluchajacy powinien wycelowac w wierzcholek trojkata rownobocznego? (czyli 1,2m od kazdej z kolumn?)

******************************



tak to prawda. Można usiąść bliżej (choć w przypadku takich odległości raczej szerzej rozstawić monitory - minimalna rozsądna odległość to 1,5m) - wtedy uzyskujemy poszerzenie panoramy dźwiękowej. W przypadku reżysera dźwięku nie jestem pewien, czy to jest wskazane. W przypadku melomana - nic nie stoi na przeszkodzie :)



Cały trick ze sweet potem (czyli tym punktem w 3 narożniku trójkąta równobocznego) ma na celu uzyskanie jak najwiarygodniejszej sceny dźwiękowej (z sygnałem monofonicznym w centrum - pomiędzy głośnikami)



pozdr

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: ADAM A7 - ktoś je słyszał?

Post autor: grembo » środa 10 maja 2006, 12:51

...Mam jeszcze jedno pytanko, czy jest prawda iz jesli miedzy monitorami jest odleglosc ok. 1,2 m - to sluchajacy powinien wycelowac w wierzcholek trojkata rownobocznego? (czyli 1,2m od kazdej z kolumn?)

******************************



tak to prawda. Można usiąść bliżej (choć w przypadku takich odległości raczej szerzej rozstawić monitory - minimalna rozsądna odległość to 1,5m) - wtedy uzyskujemy poszerzenie panoramy dźwiękowej. W przypadku reżysera dźwięku nie jestem pewien, czy to jest wskazane. W przypadku melomana - nic nie stoi na przeszkodzie :)



Cały trick ze sweet potem (czyli tym punktem w 3 narożniku trójkąta równobocznego) ma na celu uzyskanie jak najwiarygodniejszej sceny dźwiękowej (z sygnałem monofonicznym w centrum - pomiędzy głośnikami)



pozdr...

**********************

Dzieki



No nie jest to dobra wiadomosc, mam pokoj szeroki na 1,98m - czym blizej scian (i kątów bo graty mam rozlozone pod sciana wezszego boku 1,98x5m) tym wiecej jakis rezonansow, basow. Poki co pracuje na audiofilskich gigantach PSB Century 500i (wielkie moniotory z gl. 8 cali) i dudni cala chalupa.



Bede walczyl

Awatar użytkownika
dub8
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek 03 sty 2005, 00:00

Re: ADAM A7 - ktoś je słyszał?

Post autor: dub8 » czwartek 18 maja 2006, 21:27

Witam! Podbijam temat, bo sam mam mniej więcej 3,5 tyś zł na monitory i się zastanawiam na "adamami". A może coś byście polecili w podobnej cenie? Dzięki z góry i pozdrawiam.

ODPOWIEDZ