Karty SRX do Roland Fantom

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
mr-hammond
Posty: 1416
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2003, 00:00

Karty SRX do Roland Fantom

Post autor: mr-hammond » poniedziałek 16 paź 2006, 18:40

Za tydzien zakupie fantoma x6, po przeczytaniu ze polifonia mimo 128 głosów szybko się zatyka, chciałbym poratować się jedną z kart SRX aby odciązyc instrument.
Założenie jest takie barwa piano z SRX reszta z samplera fantoma oraz wewnętrznego modułu.
I tutaj jest problem gdyż nie znalazłem na stronie Rolanda (nawet w manualu kart srx) , ani w jednym z polskich sklepów informacji dotyczącej polifonii kart.
Na stronie musicstore w opisie karty widnieje "Na karcie znajduje się specjalny procesor, dzięki któremu instrument nie jest obciążony polifonią", jednak nie potrafią mi pomóc ile głosów oszczędzają.

Ktoś z użytkowników może coś na ten temat powiedziec kart SRX- 02, SRX- 03, SRX- 07 ,SRX- 11.
Pozdrawiam i dziękuje.

Awatar użytkownika
diablo
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 28 wrz 2006, 00:00

Re: Karty SRX do Roland Fantom

Post autor: diablo » wtorek 17 paź 2006, 14:52

...Za tydzien zakupie fantoma x6, po przeczytaniu ze polifonia mimo 128 głosów szybko się zatyka, chciałbym poratować się jedną z kart SRX aby odciązyc instrument.
Założenie jest takie barwa piano z SRX reszta z samplera fantoma oraz wewnętrznego modułu.
I tutaj jest problem gdyż nie znalazłem na stronie Rolanda (nawet w manualu kart srx) , ani w jednym z polskich sklepów informacji dotyczącej polifonii kart.
Na stronie musicstore w opisie karty widnieje "Na karcie znajduje się specjalny procesor, dzięki któremu instrument nie jest obciążony polifonią", jednak nie potrafią mi pomóc ile głosów oszczędzają.

Ktoś z użytkowników może coś na ten temat powiedziec kart SRX- 02, SRX- 03, SRX- 07 ,SRX- 11.
Pozdrawiam i dziękuje.
...
**********************
Tak szybko od razu się polifonia nie zatka choć przyznaje , ze to tez zależy od gęstości aranżacji jaką się odpala na Fantomie . Pocieszające jest jednak to , ze zawsze każdą ścieżkę midi możemy zamienić na plik audio w tym instrumencie i umieścić na jednej z 8 ścieżek stereo rejestratora audio w który to Fantom jest wyposażony , a następnie te ścieżki audio również poddać funkcji Mixdown ( czyli zgrać to wszystko co nam potrzeba do jednego pliku audio ) . Ten problem dotyczący polifonii mozna łatwo obejść .

Osobiście nie widzę sensu kupowania dodatkowej karty SRX tylko dlatego aby mieć lepsze brzmienie fortepianu. A to dlatego ze Fantomy X mają specjalny tryb pracy tzw. PIANO MODE w którym jest naprawde dobre brzmienie fortepianu. Każdej nucie przyporządkowane są w tym trybie az 4 stereofoniczne próbki - warstwy które odzywają się w zależności od dynamiki gry. Z tego powodu może lepszym pomysłem było by dokupienie karty SRX z innymi barwami niż fortepianowe ?

Co do dodatkowej polifonii kart SRX to strasznie chciałbym wiedzieć z jakiego żródła to wyczytali w musicstore. A już sprawa zaczyna być komiczna gdy człowiek przeczyta o czymś, zadzwoni do sklepu i jest lekko rozczarowany bo okazuje się , ze nikt nic nie wie . Skad ja to znam .
Karty SRX sa następcami kart SR-JV80 które to we wcześniejszych latach mozna było zaimplementować do instrumentów Rolanda z serii JV ,XP,VX. Kazda taka karta było wyposażana tylko i wyłącznie w próbki oraz barwy typu preset wraz z paroma zestawami perkusyjnymi .
Obecne karty SRX ( choć nie miałem okazji ich testować ) moim zdaniem nie mają czegos takiego jak dodatkowa polifonia . Instalując kartę SRX w instrumencie masz tylko dodatkowe barwy i zestawy perkusyjne z danego gatunku muzycznego do których masz od razu dostęp ( nie musisz czekać na ich wczytanie ). Po za tym pojemność brzmieniowa kart SRX w stosunku do wcześniejszych SR-JV80 jest o wiele większa co od razu przekłada się na walory brzmieniowe . Moim zdaniem karty SRX nic nie zaoszczędzają na polifoni samego instrumentu poniewaz same nie mają własnej , korzystaja jedynie z polifonii samego instrumentu .

Jeśli chodzi jeszcze o sam instrument Fantom X to irytująca jest wielkość pamięci na Sample która jest fabrycznie instalowana w tym klawiszu. Tylko 32 Mb . W dzisiejszych czasach naprawdę to jest śmieszne i świadczy o skąpstwie tegoż producenta . Tym bardziej , ze seria Fantom X należą do falgowych instrumentów tej firmy .Mam nadzieję , ze następne produkty bedą lepiej doposażone .

Niedawno tez dopatrzyłem sie pewnej nieścisłości jeśli chodzi o klawisz Rolanda Juno-G . Na amerykańskiej stronie tego producenta można oglądać film na którym prezenter Scott Tibbs przedstawia możliwości brzmieniowe tegoż instrumentu z targów Namm 2006. Szczególnie zwróciłem uwagę na moment w którym ów pan gra barwą fortepianu . Zaskoczyło mnie to , ze w klawiszu który kosztuje 3780 zł mozna mieć az tak dobra barwę tego akustycznego instrumentu .Zreszta sam prezenter stwierdził również , ze brzmienie fortepianu jest wspaniałe i bardzo realistyczne . Postanowiłem to sprawdzić .
Tak się złozyło , ze parę dni temu miałem okazję być w dużym sklepie muzycznym i spędziłem około trzech godzin przesłuchując barwa po barwie jakie sa zamieszczone w Juno-G . Po usilnych poszukiwaniach nie udało mi się jednak odszukać tego brzmienia fortepianu który był prezentowany i "słyszalny" na filmie . Owszem , pod ta nazwa barwy i numerem która była na filmie była faktycznie barwa fortepianu ale o niebo gorsza , nie taka . Rozczarowałem się . Wynika z tego , ze nie zawsze to - co nam - klientom przestawiają w reklamach musi być prawdziwe. Niestety - zawsze trzeba samemu wszystko sprawdzić i przetestować .

Serdecznie pozdrawiam


Awatar użytkownika
epiano
Posty: 105
Rejestracja: środa 27 sie 2003, 00:00

Re: Karty SRX do Roland Fantom

Post autor: epiano » wtorek 17 paź 2006, 15:54

pierwsze słyszę żeby karty SRX poszerzały polifonię, to tylko dodatkowa pamięć na próbki, a nie cały moduł brzmieniowy ( jak np. w rozserzeniach Yamahy). Ktoś chyba pomylił "pamięć" z "pollifonią"
pozdrawiam.

Awatar użytkownika
mr-hammond
Posty: 1416
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2003, 00:00

Re: Karty SRX do Roland Fantom

Post autor: mr-hammond » wtorek 17 paź 2006, 15:55

Fantastyczna rzecz zgrywanie do audio z tym, że jeśli chodzi o grę na żywo piano mode to wyobraźmy sobie sytuacje:
10 klawiszy wciśniętych oznacza 40 głosów.
Kolejny Pad pod pianem, który składa się z jednej stereofonicznej próbki to 20 głosów.
Jeśli wciśniesz sustain i naciśniesz jeszcze raz tyle klawiszy to instrument wyłoży się na podstawowym programie. A co z Padami? Grając bez congisty chciałbym użyć chimesa wiec kliknę z pada a tu zonk urwie go.

Sądziłem, że karty są podobne do kart PLG, yamahy, ale jakże płyta moja wiedza cóż:(
Co do 32 mb to faktycznie mało, ale dobrze, że to nie jest 4 mb?:)
Barwa piana Juno jest fajna jeśli gra się delikatne dźwięki przy bardziej dynamicznej grze już bardziej do produkcji popowych się nadaje.

Czyli jednym słowem nie opłaca się zakup kart za 1200zl, jeśli za ponad polowe tej ceny uzbroję fantoma w 512 mb ramu i zapakuje jakimś pianem.

Czy programy barw z trybu złożonego są dostosowane do polifonii czy jej brakuje podczas gry i korzystania ze wszelkich dobrodziejstw w co wyposażony jest fantom ??
pozdrawiam i dziekuje za wyjaśnienie


Awatar użytkownika
Groch
Posty: 437
Rejestracja: piątek 10 gru 2004, 00:00

Re: Karty SRX do Roland Fantom

Post autor: Groch » wtorek 17 paź 2006, 23:17

mr-hammond, uważam, że w Twoim przypadku najlepszym wyjściem będzie pojechać na Gibraltarską w Warszawie i po prostu sprawdzić, co trzeba zrobić by zapełnic polifonię tego instrumentu. Tam też powinni mieć wszelakie karty - w końcu to Roland Polska. Sprawdzisz sytuacje, jakie najczęściej wykorzystujesz na klawiszach - konstelacje barw, akordów czy aranży (midi) i się dowiesz, czy Cię nie zawiedzie...
Ja tak bym zrobił (o ile mają tam ten sprzęt).

Awatar użytkownika
mr-hammond
Posty: 1416
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2003, 00:00

Re: Karty SRX do Roland Fantom

Post autor: mr-hammond » środa 18 paź 2006, 08:23

Mieszkam na ślasku i nigdzie go tu nie ma . Dzis umówiony z włascicielem fantoma w Opolu tak więc mam nadzieje że się nie zawiode , gdyż duże nadzieje pokładałem w tym klawiszu. Z kartami to jest dno totalne jedyne pocieszenie że zaoszczędze zbędnie wydane pieniądze.
Pozdrawiam i dziękuje wszytkim.

Awatar użytkownika
mr-hammond
Posty: 1416
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2003, 00:00

Re: Karty SRX do Roland Fantom

Post autor: mr-hammond » środa 18 paź 2006, 20:50

Witajcie
Jestem po oględzinach fantomika, no i co ciekawe wszystko fajne tylko.... no właśnie Piano do niczego. Nie wiem dlaczego tak śmierdzi tymi starymi rolandami, w tescie mieli racje prospekty reklamowe są pisane na wyrost i z dużą przesada o jego nowosciach brzmieniowych;) .
Pady świetne i ogólnie barwy bardzo fajne i nowoczesne i ogólnie w każdej kategorii świetne.
Nie zabrałem ze soba sustaina a tamten nie mial wiec nie mogłem sprawdzic polifonii.
Na filmikach rolanda fantomy mają karty srx na bank zainstalowane, bo ten testowany przeze mnie był goły i nie brzmiał tak ładnie:)
Więc już zdaje sobie sprawe że ktos kto wyda prawie 8 tys za niego kupi karte za 1200 bo lipa jest , taka to polityka firmy.
Ogólnie klawisz kupie, chociaz myślałem o Xa przez chwile bo moze nie warto przeplacac ?
I teraz pytanie czy lepiej w ram czy w karte srx inwestowac ?
Bądźcie pozdrowieni szanowni forumowicze i wszystkiego dobrego "pocztowcy" jeśli są na forum bo dzis święto ;)



WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Karty SRX do Roland Fantom

Post autor: WG » środa 18 paź 2006, 21:35

Mr. Hammond jak już staniesz się posiadaczem to może skusisz się na jakieś wrażenia z użytkowania

A co do kart. Wątpię aby SRX powiększały polifonię. Musiałby być tam przecież zaszyty dodatkowy procesor na takiej karcie a sądząc po wymiarach i konstrukcji to mało prawdopodobne.

Inna sprawa, że w takich rozszerzeniach PLG do Yamah tam karta ma niezłe wymiary i elementy które służą do odpowiednich celów.

A po za tym to już szczyt zdziwienia żeby w sklepie i producent nie wiedzieli co sprzedają


WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Karty SRX do Roland Fantom

Post autor: WG » środa 18 paź 2006, 21:40

O nie zauważyłem nowego posta.
Jakiś czas temu słuchałem jakieś demo z tych kart SRX. No nie powiem robi to wrażenie. Tylko oby to tak grało jak w demo Skoro tutaj przedmówca rozczarował się różnicą jaka była pomiędzy prezentowanym brzmieniem a tym co siedzie fabrycznie.

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Karty SRX do Roland Fantom

Post autor: WG » środa 18 paź 2006, 21:46

...O nie zauważyłem nowego posta.
Jakiś czas temu słuchałem jakieś demo z tych kart SRX. No nie powiem robi to wrażenie. Tylko oby to tak grało jak w demo Skoro tutaj przedmówca rozczarował się różnicą jaka była pomiędzy prezentowanym brzmieniem a tym co siedzie fabrycznie....
**********************
Jeżeli ten sprzętowy sampler jest na tyle szybki aby odtwarzał bezproblemowo np. 500MB pianino to moim zdaniem olej te karty kup pianino w formacie VSTi, użyj ExSC i zapakuj sobie te sample do Rolanda. Coś mi się widzi, że to może być najlepsze jakościowe rozwiązanie
Tylko czy ten RAM nadąży i nie będzie czkawek to tego już nie wiem
Jeżeli te Gigabajtowe wielkości nie są reklamą w Rolandach i to faktycznie działa to gra warta świeczki.
Te karty SRX mają chyba po 64MB. Przy takiej wielkości pianino będzie wciąż "syntetyczne".

ODPOWIEDZ