MIDI konfiguracja

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
lukisek
Posty: 6
Rejestracja: sobota 23 lut 2008, 00:00

MIDI konfiguracja

Post autor: lukisek » sobota 23 lut 2008, 21:11

Witam wszystkich użytkowników tego forum . Tak to się stało , że mimo nawiększych chęci oraz zapału nie potrafię rozwiązac swojego problemu . P proszę o pomoc doświadczonych użytkowników - obeznanych w tematyce konfiguracji MIDI. Zabawę z amatorskim studio zacząłem od niedawna , kilka dni temu doszły do mojej kolekcji nowe instrumenty no i powstał problem jak to połączyć.
A więc jest to
1.Klawiatura Axiom 25
2.Korg Kaoss Pad3
3.sterownik midi X-session
Jako sekwencer - Ableton Live
Karta - Terratec Phase X24

No więc od początku:
Generlanie wszystko działa tzn kazdy ze sterowników (wykorzystuję je do sterowania abletonem) działają po USB (razem i osobno) , natomiast zależy mi na spięciu wszystkiego kablem MIDI. Karta dzwiękowa posiada interfejs MIDI , ktory jest poprawnie instalowany i wykrywany oraz widoczny w Abletonie.
No więc łączę wszystkie instrumenty szeregowo kablami midi (z in do out) zamykając pętlę . Niestety komunikaty przechodzą tylko z jednego z instrumentow . Jesli podłaczę 2 lub 3 urządzenia , działa tylko jedno . Wiem ze nalezy ustawic takze kanały w sterownikach i tuaj tez zmieniam "global channel" w kazdym na inny i nic sie nie dzieje. Dodam ze jesli zepnę kablami midi jeno urządzenie , dziala ono poprawnie natomiast w konf 2 lub 3 ciagle tylko jedno jest widoczne.
Na usb działają wszystkie razem , natomiast pod midi nie.
Dlaczego tak sie dzieje , gdzie popelniam błąd ?

W ustawieniach abletona mam właczone midi dla karty dzwiękowej
wszystkie opcje na ON . Mogę tez wybrac z listy kontrolerow model Axiom ale to i tak nic nie zmienia.

Proszę o pomoc


Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: MIDI konfiguracja

Post autor: preceli » sobota 23 lut 2008, 22:35

...Dlaczego tak sie dzieje , gdzie popelniam błąd ?...

Skoro spinasz wszystkie urządzenia w szereg, to od strony programu zobaczysz tylko ostatnie w owym szeregu. To jest jak najbardziej normalne. Przy tym popatrz dobrze w instrukcję każdego, bo urządzenia te różnie traktują (komutują) sygnały ze swoich wejść MIDI IN. Inaczej dla zasilania przez USB, a inaczej z zewnętrznego zasilacza.
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

lukisek
Posty: 6
Rejestracja: sobota 23 lut 2008, 00:00

Re: MIDI konfiguracja

Post autor: lukisek » sobota 23 lut 2008, 22:58

......Dlaczego tak sie dzieje , gdzie popelniam błąd ?...

Skoro spinasz wszystkie urządzenia w szereg, to od strony programu zobaczysz tylko ostatnie w owym szeregu. To jest jak najbardziej normalne. Przy tym popatrz dobrze w instrukcję każdego, bo urządzenia te różnie traktują (komutują) sygnały ze swoich wejść MIDI IN. Inaczej dla zasilania przez USB, a inaczej z zewnętrznego zasilacza.
...
**********************
Problem zasilania należy wykluczyć
Wszystkie urządzenia są zasilane z fabrycznych zasilaczy i podpięte kazde z osobna normalnie transmitują sygnały .
Jeśli zepnę np 2 lub 3 sterowniki to działa tylko ten który jest najbliżej portu MIDI IN karty dzwiękowej.Obojętnie czy jest to kaoss czy aksiom lub x-seesion. Natomiast nie ma komunikatow od urządzen leżacych "dalej"

Czy pozostaje tylko opcja USB ?

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: MIDI konfiguracja

Post autor: preceli » sobota 23 lut 2008, 23:22

...Czy pozostaje tylko opcja USB ?...

To oczywiście najlepsza opcja bo eliminuje masę problemów.
Nie wiem jak jest z pozostałymi urządzeniami, niemniej w Axiomie sprawdź jak masz ustawiony tryb MIDI OUT z USB, gdyż aby wysyłać komunikaty z klawiatury Axioma wprost na jego fizyczny port MIDI OUT ten tryb musi być wyłączony!
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek 13 mar 2006, 00:00

Re: MIDI konfiguracja

Post autor: lukaszg » niedziela 24 lut 2008, 00:06

Jeśli sygnał jest wprowadzany do MIDI IN, to ten który jest wprowadzany do IN, nie jest wysyłany do OUT (a byłby wysyłany, gdyby było gniazdo MIDI THRU).

W Twoim przypadku kup interwejs midi, który miałby więcej MIDI IN, lub kup jakiś MIDI MERGER, którym to wszystko połączysz do kupy.

pozdrawiam.

lukisek
Posty: 6
Rejestracja: sobota 23 lut 2008, 00:00

Re: MIDI konfiguracja

Post autor: lukisek » niedziela 24 lut 2008, 02:36

...Jeśli sygnał jest wprowadzany do MIDI IN, to ten który jest wprowadzany do IN, nie jest wysyłany do OUT (a byłby wysyłany, gdyby było gniazdo MIDI THRU).

W Twoim przypadku kup interwejs midi, który miałby więcej MIDI IN, lub kup jakiś MIDI MERGER, którym to wszystko połączysz do kupy.

pozdrawiam....
**********************
Dziękuję za fachową radę od was koledzy. Jestem jeszcze zielony jesli chodzi o tajniki MIDI. Niestety żadne z urządzeń nie posiada MIDI THRU więc pozostaje opcja z hubem usb lub zakupem innego interfejsu midi lub midi mergera( nie wiedziałem że takie cos istnieje :) )
Zrobiłem jeszcze coś ciekawego - mianowicie podpiąłem Axioma do usb oraz do jego wejscia MIDI in kaoss pada i o dziwo działają obydwa ! X-session za to podpiąłem do karty dzwiekowej i tez działa :)
Koniecznie chciałem spinać wszystko przez midi bo wydaje mi się że przy przenoszeniu sprzętu i podłączeniu go gdzieś w knajpie jest ono bardziej niezawodne . USB pozera mi wolne sloty w laptopie wtyczki siedzą jakoś luźno itp.

Ostatnie pytanie - jesli zastosuję merger to rozwiąze mi sprawę transmisji do interfejsu midi (są to sterowniki) jednak jeśli bym chciał wykorzystac abletona do synchronizacji Kaossa czy są podobne urządzenia które rozdzielą mi sygnał midi OUT ? z dzwiekowki ?
Moze to glupie pytanie ale czy moze to byc drugi merger ?


Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: MIDI konfiguracja

Post autor: Redakcja » niedziela 24 lut 2008, 08:29

Rację ma kolega Preceli i to absolutną. Należy bardzo wnikliwie czytać instrukcje obsługi swych urządzeń gdyż w przypadku złożonych systemów MIDI bardzo łatwo nadziać się na minę .



...Jeśli sygnał jest wprowadzany do MIDI IN, to ten który jest wprowadzany do IN, nie jest wysyłany do OUT (a byłby wysyłany, gdyby było gniazdo MIDI THRU)...



To troszkę nie tak. Na wyjściu MIDI THRU pokaże się to, co dochodzi do MIDI IN urządzenia. Tzw. "przelotka" czyli bezpośrednie połączenie MIDI IN -> MIDI OUT w instrumentach (sterownikach) jest właściwie szczególnym przypadkiem a nie normą. Nie każdy sobie z tym poradzi, a jeśli już, to zwykle na jakichś szczególnych warunkach .



...Zrobiłem jeszcze coś ciekawego - mianowicie podpiąłem Axioma do usb oraz do jego wejscia MIDI in kaoss pada i o dziwo działają obydwa ! ...



Axiom przy podłączeniu do USB dysponuje dwoma portami MIDI. Pierwszym wysyła swoje komunikaty, a drugim wprost to, co przychodzi na jego MIDI IN. Sztuczka obowiązuje tylko z USB, z własnym zasilaniem i bez USB jego wejście MIDI IN jest nieaktywne.



...X-session za to podpiąłem do karty dzwiekowej i tez działa :) ...



Oczywiście, że zadziała. W tym przypadku miałeś do dyspozycji aż trzy porty MIDI IN: 2 przez USB od Axioma + jeden standardowy (karty muzycznej).



...Koniecznie chciałem spinać wszystko przez midi bo wydaje mi się że przy przenoszeniu sprzętu i podłączeniu go gdzieś w knajpie jest ono bardziej niezawodne...



Owszem, jest bardziej niezawodne, ale ma też swe ograniczenia. Z jednym portem IN/OUT będziesz się "obracał" raptem wśród 16 kanałów MIDI, a co przy złożonych systemach może się okazać zbyt mało. Przy tym trzeba cały czas mieć w głowie konfiguracje urządzeń, bo jeden fałszywy ruch i klapa na całego. Bardzo ciężko wtedy zarówno znaleźć błąd, jak i szybko przekonfigurować "na piechotę" (bez edytorów programowych) cały system.



...jesli zastosuję merger to rozwiąze mi sprawę transmisji do interfejsu midi (są to sterowniki) jednak jeśli bym chciał wykorzystac abletona do synchronizacji Kaossa czy są podobne urządzenia które rozdzielą mi sygnał midi OUT ? z dzwiekowki ? ...



Owszem, chodzi tu o tzw. splitter. Merger kieruje sygnały z wielu wejść na jedno wyjście, splitter z jednego wejścia rozdziela sygnał na wiele wyjść.

Bardzo ciekawą, o ile wręcz nie najciekawszą ofertę z doskonałym wytłumaczeniem problemu znajdziesz na stronach Philipa Rees'a: MIDI Merger, MIDI Splitter. Niestety w większości jego autorskie projekty nie są już produkowane, co wcale nie znaczy, iż nie warto się z nimi zapoznać :-).
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: MIDI konfiguracja

Post autor: Redakcja » niedziela 24 lut 2008, 10:16

P.S.

Jakoś to przeoczyłem



...więc pozostaje opcja z hubem usb...



W takim przypadku musisz koniecznie zakupić huba aktywnego, tzn. takiego z własnym zasilaniem o wydajności co najmniej 1A. W przeciwnym wypadku może się okazać, iż Twój laptop powie basta, gdyż fizyczny port USB można obciążyć maksymalnie prądem do 500 mA, a sam Axiom wyciągnie z niego ok. 300 mA!).
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

lukisek
Posty: 6
Rejestracja: sobota 23 lut 2008, 00:00

Re: MIDI konfiguracja

Post autor: lukisek » niedziela 24 lut 2008, 11:51

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za przystępne wyjaśnienie problemu .
Na stan obecny sterowniki Axiom oraz X-session podłączyłem poprzez usb .
Okazuje się że również X-session posiada w tym pszypadku działające MIDI - in . Także mam w zapasie 2 wejścia MIDI IN Natomiast Kaoss znalazł się w połączeniu bezpośrednio z kartą dźwiękową wysyłając Midi clock .
Nie specjslnie jednak Kaoss radzi sobie z synchronizacją BPM SYNC z zewnętrznego źródła . Jest to chyba wina zastosowanego algorytmu , natomiast o 1000 % lepiej robi to mały samplerek SOUND BITE micro (niestety się spalił i czekam na wymianę ) .

Powinienem jeszcze zapytać właśnie o sygnał MIDI Clock . Czy w przypaddku mergerów oraz splitterów nie bdę miał jakiś ogromnych opóźnień ? Czy bezpieczniej będzie zainwestować w interfejs midi ?
Moje typy na dzisiaj :

MOTU MICROLITE
motu microlite
ESI
ESI - M4U XL



Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: MIDI konfiguracja

Post autor: Redakcja » niedziela 24 lut 2008, 13:23

...Powinienem jeszcze zapytać właśnie o sygnał MIDI Clock . Czy w przypaddku mergerów oraz splitterów nie bdę miał jakiś ogromnych opóźnień ?...

Zarówno w przypadku mergera jak i splittera trzeba się liczyć z tym, iż mogą nastąpić opóźnienia. Wynika to z tego, że bezpośredni, szeregowy tor MIDI musi być przerwany aby go rozgałęzić. A akurat to realizuje się głównie na drodze analogowej. W zależności od konstrukcji jedne urządzenia robią to lepiej, inne gorzej, nie ma tu wspólnego mianownika

...MOTU MICROLITE, ESI - M4U XL ...

Jedno, jak i drugie z tych urządzeń wpuszcza i wypuszcza (zarządza portami) MIDI przez USB. Czyli nie o to chyba(?) Ci chodziło. Co do tego, które lepsze nie licz na konkretną odpowiedź, gdyż jest to bardzo uzależnione od tego, co tam u siebie od strony komputera dokładnie posiadasz (jak dotąd nie doczekaliśmy się takowego info), a akurat wróżów(ek) u nas jakoś ostatnio niedostatek .
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

ODPOWIEDZ