Akai MPC 2000 - dodatkowy napęd

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Mroofka
Posty: 1
Rejestracja: środa 17 wrz 2008, 00:00

Akai MPC 2000 - dodatkowy napęd

Post autor: Mroofka » środa 17 wrz 2008, 17:38

Witam wszystkich forumowiczów.
Od jakichś dwóch miesięcy jestem posiadaczem samplera MPC 2000 i jestem na prawdę zadowolony z jego możliwości :) Jednak w pracy z w/w maszynką we znaki daje mi się pewna niedogodność tj. dyskietki.
Wiadomo że ten sposób archiwizacji ma bardzo ograniczoną pojemność więc nawet okazyjna cena 9.99 zł za paczkę 10 dyskietek to trochę sporo. Z tego właśnie powodu chciałbym wyposażyć mpc'etkę w jakiś substytut stacji dyskietek (myśle o czytniku CF lub napędzie ZIP ew. dysku SCSI). Jednak chciałbym rozwiać swoje wątpliwości w tym temacie, więc czy jeśli np. zakupiłbym jakiś najzwyklejszy, wewnętrzny napęd ZIP (lub czytnik CF) i wstawiłbym w miejsce FDD to czy nie byłoby żadnych problemów z zapisem/odczytem danych przez MPC??
Czy w ogóle coś takiego jest wykonalne na MPC 2000 (widziałem takie przeróbki głównie na MPC 2000XL)??
Byłbym wdzięczny wszystkim bardziej doświadczonym użytkownikom tego forum za jakąkolwiek pomoc...

PS.
Przeglądałem mpc-forums.com i znalazłem odpowiedzi na większość moich pytań, jednak montowanie nowego napędu to już "ingerencja w sprzęt", więc chcę być w 100% pewny co do tego...

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Akai MPC 2000 - dodatkowy napęd

Post autor: Zbynia » środa 17 wrz 2008, 17:47

wszadz zipa - to chyba tylko to dziala z mpc2000 - twardy dysk to zadna wygoda tym bardziej ze dane przerzucasz miedzy kompem a mpc
taniej wyjdzie dokupic dwa zipy(jeden do kompa drugi do mpc tylko doczytaj na mpc-forum na ten temat bo kiedys byly klopoty ze pecet kaszanil zipy z mpc czy jakos tak)

Awatar użytkownika
Petey
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2006, 00:00

Re: Akai MPC 2000 - dodatkowy napęd

Post autor: Petey » środa 17 wrz 2008, 20:19

...wszadz zipa - to chyba tylko to dziala z mpc2000 - twardy dysk to zadna wygoda tym bardziej ze dane przerzucasz miedzy kompem a mpc...
**********************
hmm...tylko co to za sposób archiwizacji danych (kolega napisał ze ma zamiar archiwizować a nie przerzucać) skoro nieskompresowane pliki typu wav zajmują dość sporo. I przy dobrych bibliotekach (chociażby tylko perkusyjnych) jest to dość nie ciekawe. Sam się nad tym już jakiś czas zastanawiam (od czasu założenia tematu też związanego z tego typu problemem) ale naprawdę old school'owe MPCtki nie bardzo są przystosowane do archiwizacji dużej liczby materiału. Chyba że mamy multum dyskietek do zipów.

oczywiście to tylko moje spostrzeżenia. Chciałbym żeby wypowiedział się tu ktoś kto miał z tym praktyczny problem.

pozdrawiam

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Akai MPC 2000 - dodatkowy napęd

Post autor: Zbynia » czwartek 18 wrz 2008, 00:44

petey nie rozbrajaj mnie - ile moze zajmowac 100 projektow nawet rozbudowanych z mpc2000?
200 mega?300?wow pol giga?
bez jaj

chyba nie bedziesz sampli w wav przerabial na mpc czy flac?

nawet bym d... sobie tym nie zawracal bo dno jak cd oferuje duzo za duzo jak na archiwizacje z mpc....nawet z mpc 4k

aha zip to 100 mega.......to nie lata 90 zeszlego wieku

Awatar użytkownika
SLP
Posty: 266
Rejestracja: wtorek 20 lip 2004, 00:00

Re: Akai MPC 2000 - dodatkowy napęd

Post autor: SLP » czwartek 18 wrz 2008, 10:12

Osobiście polecam dwie stacje ZIP100, faktycznie można "zkaszanić" kwestię kompatybilności dysków ZIP między Akai a komputerem, ale wynika to głównie z ludzkiego błędu: chodzi o to, że formatując dysk ZIP w komputerze musimy zmienić domyślne ustawienie FAT32 na FAT - bo Akai czyta dane w 16bitowym systemie plików (FAT).
Czyli po prostu, jak mamy dyski zip, to pierw formatujemy je w komputerze wybierając 16bitowy system plików (FAT) i potem bez problemu powinny śmigać w naszej "kasie fiskalnej" MPC

Stosując to w drugą stronę (pierw format w akai, potem odczyt w pc) nie zawsze działa...

Sam zamierzam zmienić czytnik w moim MPC na czytnik CF, jak zagłębiałem się w ten temat rok temu to było kiepsko z dostępnością takiego czytnika do Akai. Dystrybutor oferował to w co najmniej kosmicznej cenie ok 150 zł.... Taki czytnik powinien kosztować max 30zł - a za tyle + robocizna jeden elektronik zrobił to mojemu koledze i wszystko śmiga. Podejrzewam, że teraz można to po prostu gdzieś kupić już gotowe, albo kupic czytnik z wyjściami usb i to dać do przerobienia na kńcówę ATAPI (tak jak CD-ROM w PC)

Powodzenia.
Cały czas zmierzamy ku perfekcji :)

Awatar użytkownika
Petey
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2006, 00:00

Re: Akai MPC 2000 - dodatkowy napęd

Post autor: Petey » czwartek 18 wrz 2008, 11:40

...petey nie rozbrajaj mnie - ile moze zajmowac 100 projektow nawet rozbudowanych z mpc2000?
200 mega?300?wow pol giga?
bez jaj

**********************
ok ok...Tylko mi chodziło nie tyle co o zapisane projekty a o np. biblioteki zgranych sampli. Przecież może być tego masa. A jeśli mowa o Archiwizacji danych to nawet nośnik CD jest tu nawet niewielką pomocą.

Nie chodzi mi o zapis projektów. Tak jak Twórca tematu wspomniał chodzi o archiwizację danych. Tak jak w kompie masz dysk 40 GB i masz wszystko pod ręką. A przecież dzisiejsze biblioteki brzmień typu Big Fish Audio zajmują naprawdę sporo.

pozdrawiam

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Akai MPC 2000 - dodatkowy napęd

Post autor: Zbynia » czwartek 18 wrz 2008, 11:55

slp z tymze mpc 2000 o ile wiem nie obsluzy czytnika kart - robi to tylko 2000xl

petey mpc ma max 32 mega ramu - to wszystko ile moze zajac jeden projekt - tam nikt big fisha nie wladuje
to nie 4k gdzie bylo nawet 512 mega
nawet bym sobie glowy nie zawracal iloscia miejsca

Awatar użytkownika
SLP
Posty: 266
Rejestracja: wtorek 20 lip 2004, 00:00

Re: Akai MPC 2000 - dodatkowy napęd

Post autor: SLP » czwartek 18 wrz 2008, 12:10

...slp z tymze mpc 2000 o ile wiem nie obsluzy czytnika kart - robi to tylko 2000xl.....

**********************
ano możliwe, u mienia xl... ale w sumie to pozostanę i tak przy ZIP.

Pozdrawiam.
Cały czas zmierzamy ku perfekcji :)

Awatar użytkownika
Petey
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2006, 00:00

Re: Akai MPC 2000 - dodatkowy napęd

Post autor: Petey » czwartek 18 wrz 2008, 13:17

...petey mpc ma max 32 mega ramu - to wszystko ile moze zajac jeden projekt - tam nikt big fisha nie wladuje
to nie 4k gdzie bylo nawet 512 mega
nawet bym sobie glowy nie zawracal iloscia miejsca...
**********************
Wiesz nie orientuje się pod względem praktycznym. Ale co ma pamięć do dysku twardego???

Nie bardzo Cie rozumiem. Jaki wpływ ma pamięć na zasoby danych. Rozumiem jeśli mówimy o projektach. Że nie da się władować np. kolejnego sampla bo nam na to pamięć nie pozwala. To tak jak z kompem i wtyczkami. Jest pewna granica przy której już nasz komp nie pociągnie pewnej ilości VST i VSTi np. w Cubase.

Jednakże możemy mieć ich tysiące ale wszystko zależy od ilości wykonywanych przez nie czynności. Bo przecież z każdą z osobna dany komp poradzi sobie i nie będzie się krztusił.

Tak i wyobrażam sobie prace na MPC. Mam pełno różnych brzmień i tylko wybieram te, które chce użyć w projekcie. Jeden sampel z tej biblioteki a drugi z tamtej. Bibliotek mam multum jednakże nie mogę skorzystać ze wszystkich na raz lecz mam je wszystkie pod ręką.

jeśli się mylę proszę o wyjaśnienie

Awatar użytkownika
lakiernik
Posty: 399
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 00:00

Re: Akai MPC 2000 - dodatkowy napęd

Post autor: lakiernik » czwartek 18 wrz 2008, 13:32

jeśli się mylę proszę o wyjaśnienie
...
**********************
W tym przypadku praca bedzie wygłądała tak:
Pracujesz nad projektem i teraz potrzebujesz sampla konkretnego werbla z konkretnej biblioteki, więc ładujesz go z kompa na zipa, z zipa na MPC do Ramu
Only Hardware System: Elektrony: Machinedrum UW, Monomachine, Octatrack, AnalogFour, DSI Tempest, Korg MS-20 Mini,Yamaha Tenori-on, Waldorf Blofeld, E-mu MP-7, Korg ER-1, Eventide Space, Alesis Bitrman

ODPOWIEDZ