RME vs Apogee - przetworniki

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
igs
Posty: 175
Rejestracja: sobota 11 gru 2004, 00:00

RME vs Apogee - przetworniki

Post autor: igs » poniedziałek 01 gru 2008, 11:16

Już miałem kupować przetwornik Apogee Rosett 800, kiedy przeczytałem wywiad w listopadowej EiS, gdzie Peter Siedlaczek mówi:
"Do własnych celów, w domu, pracuję na RME - od czasu, kiedy poważna firma przeprowadziła testy, w których porównała RME z Apogee i okazało się, że RME wypadło lepiej. Pod względem przetworników, jak i wzmacniaczy mikrofonowych..."

Czy ktoś wie, co to za tajemnicza "poważna firma"? Ktoś miał styczność z owym porównaniem? Jakie są Wasze opinie na ten temat?
______________
www.igsaudio.pl
www.igsaudio.pl

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: RME vs Apogee - przetworniki

Post autor: Paweł » poniedziałek 01 gru 2008, 13:13

Nie wiem jak ADI od RME, ale porównywałem Rosettę z moim Multiface'm. Pod względem pasma, szczegółów itd. było bardzo podobnie, jednak Rosetta wydawała się być zupełnie pozbawiona cyfrowych naleciałości, niemal analogowa, przy zachowaniu szczegółowowści cyfry. Muszę przyznać że byłem pod dużym jej wrażeniem, także zdecydowanie polecam.

Awatar użytkownika
zebromirrrr
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 24 wrz 2006, 00:00

Re: RME vs Apogee - przetworniki

Post autor: zebromirrrr » poniedziałek 01 gru 2008, 13:38

No własnie sam jestem ciekawy jak jest w rzeczywistości.Mam Fireface'a 800 i myśle tez o rosetta 800.Nie za bardzo mam możliwość przetestować.Nie ukrywam że byłem zdziwiony wypowiedzia w eis.Ktoś może coś więcej powiedzieć?
www.studiosquat.pl

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: RME vs Apogee - przetworniki

Post autor: Paweł » poniedziałek 01 gru 2008, 17:26

...No własnie sam jestem ciekawy jak jest w rzeczywistości.Mam Fireface'a 800 i myśle tez o rosetta 800.Nie za bardzo mam możliwość przetestować.Nie ukrywam że byłem zdziwiony wypowiedzia w eis.Ktoś może coś więcej powiedzieć?...
**********************
Jak masz akurat taką kasę wolną, to ja bym się nie zastanawiał. Sam po tym moim teście intensywnie myślałem nad choćby 200, ale to wciąż duże pieniądze.

Awatar użytkownika
Jull
Posty: 117
Rejestracja: niedziela 07 mar 2004, 00:00

Re: RME vs Apogee - przetworniki

Post autor: Jull » poniedziałek 01 gru 2008, 21:06

Panowie.
Ten post jest stronniczy i gwarantuję to swoim słowem,
mianowicie:

Jestem w posiadaniu w zasadzie większości klocków IGS, skupię się tylko na preampach.
Otóż ostatnio nabyłem od IGS klon Neve i robiłem test dla mojego przyjaciela z północnej Polski ( test robiłem niespełna miesiąc temu i nie zachowałem testu) ale do rzeczy.

To testu posłużył mi TLM 103
mój głos - zaśpiewana fraza
mój głos słowo mówione - lektor
tin whistle - flet irlandzki w różnych rejestrach - kilka flecików

złapałem te źródła, które miałem pod "ręką"

sygnał o zbliżonych poziomach przeszedł przez:
TLM 103
DT IGS
klon Neve IGS
oraz RME FF800 preamp. Żadnej korekcji, kompresji surowy sygnał.

Nie czynię tegio w sposób celowy by robić IGS reklamę, ale ludzie kochani, to żadna tajemnica. RME niestety, no niestety ciągnie środkowym plastikiem ( mówię o preampach). Żebyście widzieli amplitudę. Niby fajnie, dopuki nie włączyłem pozostałych zgrywek:) Brak sczegołowych transjentów, artefaktów a przede wszystkim wyrazu!
Jeszcze inaczej, może gdybym nie miał preampów IGS nie byłoby wogóle tego postu!!! Nie oznacza to , że RME jest to bani- nie. Nie wyobrażam sobie mieć inną kartę.

Test był robiony tylko dla tego, że kolega prosił mnie o brzmienie klona Neve, ponieważ szedł a w zasadzie płynął za wielkiej wody, klon tego samego Neve Grat River- czy jakoś tak. Nawiasem, brzmią różnie choć podobnie. Ta sama klasa.

Idźmy dalej. Przetworniki. Mam w studio 2 przetworniki
Rosette 200 i do odsłuchu Benchmarka DAC1.

Proszę kolegów. Proszę przetworniki w RME traktować jako bazowe, fajnie, zaje...cie , do puki nie przepuścisz sygnału przez rosettę. Po rosetta 200 jest ....jakby nie wiem przez co przeszedł sygnał załączając fufkcję SL odpowiednik soft clip....euforia.

Ludzie mówią , zwłaszcza w środowisku masteringowym, że koloryzuje. Mnie ten dźwięk odpowiada i koniec kropka. Słuchałem droższego przetwornika Lavry Blue, ja wolę Rossettę bo mi brzmieniowo odpowiada. Subiektywna ocena.

Ktoś kocha
Milenię, inny GLM itd

Puenta!

Preampy jaki przetworniki w RME FF800 są jak najbardziej ok, ale nie mają się nijak do urządzeń , które wymieniłem.
Z szacunkiem i wcale nie chciałbym wymieniać urządzeń IGS, bo to może brzmieć banalnie, reklamowo, ale to są fakty. One brzmią genialnie i nie maiłem z czym innym porównać, a miałem sporo hardware znanych i cenionych firm ale po co artykułować.

Oczywiście autorytet p. Siedlaczka jest wręcz nieoceniony, ale mówi się różnie , pisze się różnie , dlatego proszę Was, sami oceniajcie na zasadzie testów i własnych uszu.
Proszę potraktować moją wypowiedź jako w pełni subiektywną.

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: RME vs Apogee - przetworniki

Post autor: grembo » wtorek 02 gru 2008, 01:03

igs klon 1272
great river klon 1073

czyz nie?

na Gearslutz wycyztywalem zdania ze kluczem do brzmienia przetowrnikow jest jakosc zegara-jittery etc.

Moze taniej jest kupic BigBena :) albo inny generator sygnalu WordClock?

to moje 002 $ :)

Awatar użytkownika
panisher
Posty: 95
Rejestracja: niedziela 27 sty 2008, 00:00

Re: RME vs Apogee - przetworniki

Post autor: panisher » wtorek 02 gru 2008, 01:52

A jak do Rosetty ma sie Mytek Digital Stereo96 ADC ?

Awatar użytkownika
jakup
Posty: 38
Rejestracja: środa 15 gru 2004, 00:00

Re: RME vs Apogee - przetworniki

Post autor: jakup » wtorek 02 gru 2008, 07:02

na Gearslutz wycyztywalem zdania ze kluczem do brzmienia przetowrnikow jest jakosc zegara-jittery etc.

Moze taniej jest kupic BigBena :) albo inny generator sygnalu WordClock?

to moje 002 $ :)
...
**********************

W ostatnim Tape-Opie jest co nieco na ten temat. Mam nadzieję, że Twoje uśmieszki dotrą do czytelników tego forum i nikt nie odbierze tego zbyt poważnie

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: RME vs Apogee - przetworniki

Post autor: grembo » wtorek 02 gru 2008, 10:05

a coz Tam ciekawego napisali?

jakis czas temu posiadalem karte emu1212m - ktora posiadala te same przetworniki co protools HD i Lynxy (AKM 5394). Niemniej jednak na analizatorach wychodzilo ze jej tor audio jest nieco mniej zacny niz wymienionych.

Karte wspominam milo (juz jej nie mam) - jakkolwiek watek te same przetworniki - gorsza jakosc... jakos sobie z tym nie radze. Bo poza czasomierzem co innego moze miec na to wplyw? zasilanie, jakosc podzespolow elektroniczncyh, dlugosc polaczen?

Awatar użytkownika
igs
Posty: 175
Rejestracja: sobota 11 gru 2004, 00:00

Re: RME vs Apogee - przetworniki

Post autor: igs » wtorek 02 gru 2008, 11:01

.. Bo poza czasomierzem co innego moze miec na to wplyw? zasilanie, jakosc podzespolow elektroniczncyh, dlugosc polaczen?...
**********************
Dokładnie tak jest. Dobry przetwornik to skomplikowany organizm, gdzie wszystko musi grać jak w szwajcarskim zegarku. I nie chodzi tu o samą kostkę AKM, bo ją stosuje większość a rezultaty są różne. Kluczowe znaczenie ma tutaj przygotowanie sygnału analogowego tuż przed samą konwersją - czyli zwykły tor analogowy - część układu, która poprzedza kostkę AKM.
Doskonałym przykładem jest tutaj znana konstrukcja Behringer ADA8000. Szumiący i niezbyt udany tor audio tego przetwornika można w prosty sposób poprawić.
Oryginalny schemat:
http://www.gyraf.dk/schematics/Behringer_ada8000_analouge.PDF
Zmodyfikowany:
http://www.jlmaudio.com/Analog%20Mod.pdf
Cały temat dla dociekliwych tu:
http://www.prodigy-pro.com/diy/index.php?topic=11319.0

Jak widać, wszelkie modyfikacje dotyczą jedynie toru analogowego przetwornika.
_____________
www.igsaudio.pl
www.igsaudio.pl

ODPOWIEDZ