Gitara akust. + mikrofon dyn. w domowym studio

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
batiq
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek 19 maja 2003, 00:00

Gitara akust. + mikrofon dyn. w domowym studio

Post autor: batiq » piątek 11 lip 2003, 22:58

Jak omikrofonowac w miare dobrze gitare (nie oczekuje cudow:)) jednym mikrofonem dynamicznym (SM57/58) zeby uzyskac w miare szerokie i ladne brzmienie przy stosunkowo mocnym sygnale??

wiem ze przy dynamikach to jest wrecz nieosiagalne ale moze jakis kompromis?;)

dotychczas tak na szybko - ustawialem mikrofon pod katem okolo 45 stopni w okolice przedniej plyty i gornej krawedzi gitary

to dawalo brzmienie do zaakceptowania (po kilku eksperyentach z odlegloscia i katem) i przede wszystkim bylo wygodne dla grajacego ale okropnie wzmacnialo dzwiek piorka nie mowiac juz o tym ze samo brzmienienie do konca bylo takie jak oczekiwalem i poprostu zaczelo mnie denerwowac:)

z gory dziekuje za pomoc :)

pozdrawiam

Awatar użytkownika
cichydd
Posty: 624
Rejestracja: poniedziałek 24 cze 2002, 00:00

Re: Gitara akust. + mikrofon dyn. w domowym studio

Post autor: cichydd » niedziela 13 lip 2003, 02:11

Jeśli masz możliwość nagrywania więcej niż jednego sygnału naraz to postaraj sie o drugi mikrofon. Jakikolwiek, oczywiście najlepiej żeby był dobry ale wiadomo, gdyby pieniądze nie grały roli to byś nie pytał o takie rzeczy. A jeśli już ten jeden to pobaw się korekcją. Ja cały dzień siedziałem i nagrywałem ustawiając mikrofon we wszelkich możliwych położeniach względem pudła i ostatecznie zostałem przy najbardziej oczywistym na przeciw otworu pod niewielkim kątem w stronę mostka. Jest po prostu naturalne i głębokie brzmienie wtedy. Poza tym dużo zależy od stylu gry, jedni grają cieniutko i plaskato inni z mocnym szarpnięciem aż basowe warczą na gryfie. Kostka ma też znaczenie i sposób uderzaniam, może trzeba troszke zmienić styl gry żeby to dobrze zabrzmiało jako nagranie.

Awatar użytkownika
cichydd
Posty: 624
Rejestracja: poniedziałek 24 cze 2002, 00:00

Re: Gitara akust. + mikrofon dyn. w domowym studio

Post autor: cichydd » niedziela 13 lip 2003, 02:26

PS . Ja mam dwa mikrofony oba dość badziewne ale oba pojemniki. Jeden to Monacor i dobrze się spisuje z gardłem ale gitara cienko na nim brzmi. Drugi to jakiś chiński patyk HAN 2001 czy cos takiego, oba małomembranowe. Ten HAN do wokalu wydaje sie mało precyzyjny w wyskich tonach ale wyjątkowo podpasował do akustyka. Tak że różnie bywa, trzeba eksperymentować, a kiedyś nagrywałem akustyka na mikrofonie tupu "szary plastikowy patyczek" dołączonego do kursu jeżyka angielskiego i po obróbce soft brzmaiło to całkiem przyzwoicie. Nie gorzej niż jakiś ćwierćprofesjonalny sprzęt w rodzaju najtańszych AKG. Do dziś mam to cudo :) Mikrofon nie powiien za bardzo eksponować góry ( przy tym akurat zastosowaniu ) i powinien mieć miękki i naturalny, drewniany środek, a jak nie ma to zmuś go do tego korekcją. Jakiś SIUR leży w mojej sali prób, przyniosę to sobie popróbuję. To tyle - dużo tekstu mało treści :)

pirat33
Posty: 1
Rejestracja: środa 06 lis 2002, 00:00

Re: Gitara akust. + mikrofon dyn. w domowym studio

Post autor: pirat33 » niedziela 13 lip 2003, 10:36

moze to nietypowy pomysl a na pierwszy rzut oka nawet glupi

ale czasem skuteczny przy wyciszeniu kostki i zmiekczeniu brzmienia gitary

kum jak najmieksza kostke nulonowa ponacinaj ja do polowy

dosc zadko ale nie za rzadko i sprobuj.

p[owidzenia

z zawodu jestem budowlancem
hobby to akustyka
a do tego wszystkiego mam 33 lata i pisze teksty piosenek , gagi i rozne rymy

Awatar użytkownika
OYCIECPIOTR
Posty: 237
Rejestracja: wtorek 25 lut 2003, 00:00

Re: Gitara akust. + mikrofon dyn. w domowym studio

Post autor: OYCIECPIOTR » niedziela 13 lip 2003, 12:55

**********************

Mój sposób był kiedyś taki: wpakowywałem do środka pudła takiego chudego shura pojemnościowego, tylko trzeba go unieruchomić, żeby nie k...ł po ściankach. Plasteliną, taśmą klejącą, czy czym tam chcesz. Przed założeniem strun można tak zrobić z nieco większymi paluszkami, np. AKG 1000. A i takie małe badziewia, o których kolega wcześniej był łaskaw wspomnieć sprawdzają się zadziwiająco dobrze, tylko szumią jak opętane... Bardzo tłuste brzmienie uzyskujesz, ale trzeba bardzo uważać, żeby nie stukać w pudło. Stukniesz lekko palcem, a nagra się taki DUP jak na 1 płycie Current 93.

To taki amatorski sposób, ale warto wypróbować i stwierdzić, czy się przyda. Nie próbowałem co prawda tego z dynamikami, ale powinno też wyjść.

PZDR.

[URL=http://chomikuj.pl/MISIORPLIKI/SAMPLE+24bity]darmowe sample analogów[/URL]

ODPOWIEDZ