Sprzęt nagraniowy jako pomoc naukowa

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
arstdyfugihojp
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 17 sty 2010, 00:00

Sprzęt nagraniowy jako pomoc naukowa

Post autor: arstdyfugihojp » niedziela 17 sty 2010, 11:05

Witam bardzo serdecznie!


Jestem uczniem 6 klasy szkoły muzycznej IIst. Gram na akordeonie od 12 lat, wykonując muzykę klasyczną, w dużej mierze współczesną, utwory orginalnie pisane na ten instrument (wbrew powszechnej opinii istnieje muzyka klasyczna pisana z przeznaczeniem na akordeon i nie są to bynajmniej transkrypcje znanych melodyjek Mozarta, Chopina, czy Brahmsa). Jestem także laureatem kilku akordeonowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych (miejsca w pierweszej trójce). W najbliższej przyszłości będę kontynuował naukę na akademii muzycznej.


 W związku z niedawno otrzymanym stypendium zamierzam zaopatrzyć się w sprzęt nagraniowy. Kwota jaką dysponuję to max 1500 zł na urządzenia umozliwiające po podłączeniu do komputera (dysponuję odpowiednio dobrym - 2GB RAM, Intel Dual-Core 2.1 GHz, dysk 320 Gb 7200 obr./min itd.) nagrywanie dźwięku w niezłej jakości. Oczywiście wiem że za taką kasę nie stworze sobie w domu studia nagrań. Zależy mi raczej na tym żeby móc siebie nagrać, posłuchać na spokojnie, ocenić interpretację, czy sprawdzić nowe sposoby na zagranie jakiegos konkretnego miejsca w jakimś utworze. No i czasem chiałbym coś ponagrywać na gotowo żeby móc pokazac komuś jako takie demo.


Dotychczas kilkukrotnie miałem możliwość rejestracji materiału w studio - wtedy używane były dwie małomembranowe pojemnościówki i tego typu mikrofony najlepiej sprawdzają się przy akordeonie(przynajmniej w klasyce). Mógłbym więc kupić parę behringerów c-2 (lub c-4, nie wiem czym się właściwie różnią, ale ani jedne ani drugie nie wyglądają mi raczej na sprzet wysokiej klasy) albo coś innego, trochę droższego i lepszego - tylko co?.


Jaki jeszcze sprzęt do tego będzie mi potrzebny? Czy wystarczy interface audio usb z wbudowanymi preampami i phantomem np EMU 0404


Proszę o pomoc i fachową radę


Awatar użytkownika
Kompost
Posty: 83
Rejestracja: poniedziałek 22 gru 2008, 00:00

Re: Sprzęt nagraniowy jako pomoc naukowa

Post autor: Kompost » niedziela 17 sty 2010, 11:33

A nie myślałeś o kupnie rejestratora (np. Zoom H4)? Ma wbudowane zupełnie niezłej jakości mikrofony, w razie potrzeby możesz do niego podłączyć też 2 zewnętrzne (ma wejścia mikrofonowe z zasilaniem phantom). Ze statywem spokojnie się zmieścisz, nawet trochę zostanie.


arstdyfugihojp
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 17 sty 2010, 00:00

Re: Sprzęt nagraniowy jako pomoc naukowa

Post autor: arstdyfugihojp » niedziela 17 sty 2010, 13:49

No cóż, myślałem o takim rozwiązaniu, korzystałem swego czasu kilkukrotnie z pożyczonego H4n. Uważam że jest świetny jako urządzenie przenośne, jest to jego wielką zaletą. Co do wbudowanych mikrofonów to korzytałem z zooma również przy użyciu behrinerów c-2, które mimo nieszczególnie wybitnych właściwości wypadły w mojej ocenie zauważalnie lepiej. Ponadto przy użyciu zewnętrznych mikrofonów mogę dowolnie kontrolowac ich ustawienie względem instrumentu. Moim zdaniem odpowiednie ustawienie mikrofonów jest sprawą zasadniczą. Często można uzyskać lepszą jakość odpowienio operując tanim sprzętem, niż gdyby postawić bez przemyślenia nawet najlepsze mikrofony. Na mobilności jaką posiada Zoom nie zalezy mi jakoś specjalnie a nie jestem tak kasiasty żeby móc pozwolić sobie na H4 i zewnętrzne mikrofony jednocześnie lub w najbliższym czasie. Poza tym zapomniałem o tym napisać wcześniej jednak przydały by mi się także wejścia które posiada przeciętny interface audio a zoom nie.
Sprawę wyboru rodzaju sprzętu mam więc z grubsza przemyślaną.
Proszę natomiast o opinie na temat przykładowych urządzeń o których pisałem wcześniej lub też innych mogących je zastąpić a ciekawszych jakościowo.

Awatar użytkownika
MaciejB
Posty: 132
Rejestracja: sobota 24 sty 2009, 00:00

Re: Sprzęt nagraniowy jako pomoc naukowa

Post autor: MaciejB » niedziela 17 sty 2010, 14:43

kupił bym Tascama serii US lub M-Audio Fast Track Pro


co do mikrofonów:


2 x Rode NT5

2 x Studio Projects B1, AKG Perception 120


 


Polecam zbierać fundusze na Limex'a, bo to Ci się przyda na scenie jak i przy nagraniach, on brzmi conajmniej dobrze. To jest jedyny produkt rozwiązujący w 100% jakiekolwiek problemy z nagłośnieniem akordeonu.


Podejrzewam iż wiesz co to, a jeśli nie:


 http://www.limexmusic.com/


 


co do wstępu - konkursy to nie wszystko... 

Muzyk, realizator dźwięku, VJ

WBH-2006
Posty: 174
Rejestracja: piątek 22 gru 2006, 00:00

Re: Sprzęt nagraniowy jako pomoc naukowa

Post autor: WBH-2006 » niedziela 17 sty 2010, 15:09

Nie wiem jak za ta kase, ale ja stawiam na jakis niedrogi pojemnik + jeden z nizszych modeli rejestratora BOSS + zaciszna miejscowka i magia prazy. :) Nagrywki w kompie strasznie mnie wnerwialy pamietam... a to, a to tamto (zwlaszcza latencja, sypanie sie raz na jakis czas i brak takiej kontroli nad projektem np. paskiem transportu jak to jest w dedykowanym rejestratorze z faderami, guzikami, pokretlami itd. - sam komfort!).


gatto
Posty: 154
Rejestracja: środa 02 kwie 2008, 00:00

Re: Sprzęt nagraniowy jako pomoc naukowa

Post autor: gatto » niedziela 17 sty 2010, 21:27

Jeśli chodzi o zwykłą pomoc w nauce, to wystarczy podłączyć mikrofon do karty dźwiękowej. Jeśli chcesz robić nagrania lepszej jakości, to  nagrywanie na stacjonarnym komoputerze będzie zawsze związane z nagrywaniem szumu jego wentylatorów:))) Moim zdaniem rejestrator ZOOM pozwoli zrobić lepsze nagrania. Jeśli się nie mylę, ostatni model ma wejścia liniowe oraz na zewnętrzne mikrofony. Życzę powodzenia w muzyce. Oby to nie była taka totalna kompromitacja jak na ostatnim koncercie akordeonowym na akademii muz. w Warszawie z okazji 50-lecia katedry akordeonistyki:)))


ODPOWIEDZ