Słuchawki AKG K 501

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
rednacz
Posty: 89
Rejestracja: czwartek 23 maja 2002, 00:00

Re: Słuchawki AKG K 501

Post autor: rednacz » wtorek 26 sie 2003, 13:44

>A no dla tego że na stronie 40-tej zamieszczone są wykresy częstotliwości przenoszenia opisywanych słuchawek. Takiej nieliniowości jak w słuchawkach to naprawdę ze świecą szukać wśród monitorów odsłuchowych.

**********************

Nie nalezy porownywac wykresow zdejmowanych ze sluchawek do wykresow zdejmowanych z glosnikow Te pierwsze mierzone sa z odleglosci 2cm od membrany a charakterystyki glosnikowe zdejmowane sa z 1 metra. Kanal sluchowy ma swoja indywidualna charakterystyke (zreszta kazdy z nas ma inna...) i do niej to wlasnie sa dopasowywane charakterystyki sluchawek. Pomiary specjalistyczne robine sa metoda nakladania wykresow rzeczywistych (takich jakie zamiesclilismy w EiS) na teoretyczny, usredniony wykres charakterystyki ludzkiego ucha. Wtedy otrzymujemy cos na ksztalt wirtualnej charakterystyki przenoszenia sluchawek, ktora w przyblizeniu oddaje wrazenie jakie towarzyszy odsluchowi.

TW


mcclasky
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 13 mar 2003, 00:00

Re: Słuchawki AKG K 501

Post autor: mcclasky » wtorek 26 sie 2003, 14:57

Pomiary specjalistyczne robine sa metoda nakladania wykresow rzeczywistych (takich jakie zamiesclilismy w EiS) na teoretyczny, usredniony wykres charakterystyki ludzkiego ucha. Wtedy otrzymujemy cos na ksztalt wirtualnej charakterystyki przenoszenia sluchawek, ktora w przyblizeniu oddaje wrazenie jakie towarzyszy odsluchowi.

TW

...

**********************

Takich kilka słów a jak wiele rozjaśnia. Czy gdzieś są opublikowane takie wirtualne charakterystyki? z praktycznego punktu widzenia to one wydają się być dużo dużo bardziej wartościowe niż te rzeczywiste wykresy. Z pewnością pomogły by ustrzec się przed wieloma rozczarowaniami i dać jakieś pojęcie przed słuchaniem, czego w przybliżeniu możemy się po danym modelu spodziewać. Czy takie wirtualne charakterystyki sporządza się również dla monitorów odsłuchowych? Jeśli tak to gdzie konkretnie (proszę o link lub numer i nazwę periodyku) można je pooglądać?

Pomijając to że każdy słyszy trochę inaczej to rzeczywiście nałożenie realnej charakterystyki na krzywe izofoniczne czy inaczej uśredniony wykres charakterystyki ludzkiego ucha i pokazanie co z tego wynika jest prostym a za razem genialnym sposobem graficznego odwzorowania lwiej części różnic jakie możemy napotkać.

Z góry serdeczne dzięki, ale to na prawdę istotne.


Awatar użytkownika
Haall
Posty: 46
Rejestracja: piątek 04 kwie 2003, 00:00

Re: Słuchawki AKG K 501

Post autor: Haall » wtorek 26 sie 2003, 17:11

Kiedy w zeszłym roku stanąłem przed (trudnym) wyborem zakupu słuchawek, mój wybór padł na Sennheiser hd 280 pro. Wybrałem je głównie dlatego, że brzmią płasko (no i cena była do przyjęcia) i wszystko słyszę tak jak jest, a nie jak bym chciał słyszeć. Dla mnie to, że słuchawki nie mają dołu to raczej zaleta niż wada. AKGK501 też brałem pod uwagę i też mi się podobały. Druga sprawa to wzmacniacz - mam zrobiony przez znajomego elektronika, również "płaski", kosztował mnie 100 zł i poza toporną obudową jest OK.
Jestem muzykiem...

Awatar użytkownika
rednacz
Posty: 89
Rejestracja: czwartek 23 maja 2002, 00:00

Re: Słuchawki AKG K 501

Post autor: rednacz » wtorek 26 sie 2003, 17:16

>>Czy gdzieś są opublikowane takie wirtualne charakterystyki?



A i owszem:

http://headwize2.powerpill.org/images/biphonic.gif

http://headwize2.powerpill.org/images/diffuse.gif



Artykuly:

http://headwize2.powerpill.org/tech/sibbald_tech.htm

http://headwize2.powerpill.org/tech/headrm1_tech.htm



Miksowania z uzyciem sluchawek:

http://headwize2.powerpill.org/articles/lxh2mix_art.htm

http://headwize2.powerpill.org/articles/soh_art.htm



I w ogole polecam lekture rzeczy na stronie:

http://www.headwize.com

ze szczegolnym zwroceniem uwagi na formuly o nazwie HRTF (Head-Related Transfer Function), ktore opisuja to co sie dzieje z dzwiekiem docierajacym do naszej glowy i jak sluchawki symuluja to zjawisko.

TW


mcclasky
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 13 mar 2003, 00:00

Re: Słuchawki AKG K 501

Post autor: mcclasky » wtorek 26 sie 2003, 17:50



... co sie dzieje z dzwiekiem docierajacym do naszej glowy i jak sluchawki symuluja to zjawisko.

TW

...

**********************



ooooo, łał, dzięki

a może ktoś zna miejsce przebywania wykresów tego typu, konkretnych modeli słuchawek np. omawianych tu AKG 501 czy sennheiserów HD 600


Awatar użytkownika
minimalmusic
Posty: 270
Rejestracja: wtorek 06 maja 2003, 00:00

Re: Słuchawki AKG K 501

Post autor: minimalmusic » środa 27 sie 2003, 01:13

xvoice .. to piszczenie w uszach zaczelo sie u mnie z 6 lat temu :D

a co do uzywania stoperow, to i owszem.. niektorzy dj`e je stosuja, a nawet sporo tzw. klubowiczow.. dostepne rzeczywiscie wszedzie,.. uzywalem ich kilka lat jak mialem 'zaszczyt' odbywac praktyki w stoczni szczecinskiej :) ..a o tym ze gluchne wiem od dawna, niespecjalnie mi sie to podoba, ale chyba duzo na to nie poradze,.. przyjdzie czas, ze kupie taki maly aparacik jak moja babcia :)



..wykresy sluchawek (w tym akg k501 i hd 600) byly zamieszczone w EiS kilka numerow wstecz..

ODPOWIEDZ