NEVE 1073 i jego klony

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
lampekm
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 05 lis 2009, 00:00

Re: NEVE 1073 i jego klony

Post autor: lampekm » poniedziałek 19 kwie 2010, 18:52

 


 


http://baeaudio.com/index.php?option=com_content&view=article&id=30&Itemid=4 


Pracowałem na wersji 1272. Bezbłędny preamp!


 


Tu jeszcze jedna wersja preampów Neve - http://www.auroraaudio.net/aa_html/aa_products_gtq2.html


Te biją podobne konstrukcje ceną. Choć to raczej preampy wzorowane na 1073 i 1084 niż ich wierne kopie.Za to BAE jest próba wiernego odtworzenia starych konstrukcji Ruperta Neve'a.


DPA Neve nie miałem okazji na nich pracować. ale z tego co mi mówił znajomy, coś z nimi jest nie tak..., ostatecznie wybrał klon BAE.


 


Pzdr. 


Awatar użytkownika
Miłaszewski
Posty: 997
Rejestracja: wtorek 23 gru 2003, 00:00

Re: NEVE 1073 i jego klony

Post autor: Miłaszewski » wtorek 20 kwie 2010, 14:33

Przyznam, że próbowałem się przekonać do nagrań instrumentów na 1073 DPA i jest dla mnie za sterylnie. Po prostu wolę jak akustyk mi brzmi w ten sposób:
http://www.fabrykadzwiekuff.com/file/niech(mix).mp3 Natomiast lubię Tetrę przez 1073...

---------------

Jesli 1073 DPA jest sterylny, to nie ma wiele wspolnego z 1073. Prawdziwy 1073 nie jest sterylny, jest tlusty, ma fajnie "skompresowany" niski srodek i pomaga w uzyskaniu naprawde fantastycznego (dla mnie) dzwieku bedacego daleko od sterylnosci.
[addsig]

Awatar użytkownika
ZgibniewZiobor
Posty: 242
Rejestracja: sobota 07 mar 2009, 00:00

Re: NEVE 1073 i jego klony

Post autor: ZgibniewZiobor » wtorek 20 kwie 2010, 16:40

Pan Igor Sobczyk (IGS) robi też coś na styl Neva. Znam ten preamp i oceniam bardzo pozytywnie aczkolwiek nie słuchałem innych replik nie mówiąc już o oryginałach. Warto się skontaktować z Panem Igorem jestem pewien, że chętnie zademonstruje swoje sprzęty.


Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: NEVE 1073 i jego klony

Post autor: JoachimK » wtorek 20 kwie 2010, 21:43

Mam Neve 1073 DPA - to wspaniały, ciepły, niesamowicie selektywny, ostry i krystliczny preamp.


Ja nie do końca chyba rozumiem określenia, które tu padają. 1073 NIE JEST preampem krystalicznym, a silnie koloryzującym, ścinającym piki i dodającym na tyle zniekształceń, że powoduje "wytłuszczanie" dźwięku. O ile szybkości tego preampu nie da się zmienić, to można regulować brzmienie wzmocnieniem, czego się NIE DA zrobić na preampie preciwstawnym brzmieniowo, jak np. Milllenia czy Avalon. I całe szczęście - zyskują na tym obie konstrukcje.

Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: NEVE 1073 i jego klony

Post autor: grembo » środa 21 kwie 2010, 12:09

Millenia hybryda? mam wrazenie ze to jak DAV (dlatego z nim porownywany) preamp beztrafowy :) czyli , bardziej przezroczysto chyba sie nie da.

Nie wiem o ktorym Avalonie mowicie - ale ja go znam jako malo przezroczytsego - wrecz mniej niz greatriver
tak ten model do nagrywania w linie (U5-genialna sprawa do basowki!!!) jak i 737

Awatar użytkownika
ZgibniewZiobor
Posty: 242
Rejestracja: sobota 07 mar 2009, 00:00

Re: NEVE 1073 i jego klony

Post autor: ZgibniewZiobor » sobota 24 kwie 2010, 20:21

Mam Avalona 737 + U87AI moim zdaniem jest to combo wybitnie krystaliczne w brzmieniu, coś pieknego dla kobiet i popu. Zastanawiam się czy tranzystorowy Neve 1073 DPA + Neumann U87AI może dać dźwięk potężniejszy i brudniejszy? Zawsze mi mówiono, że ma być lampa+tranzystor. Neve z jakiegoś powodu nie robi lamp, a brzmi ... ponoć wspaniale, i gdy czytam o tym, to wykazuje cechy brzmienowe bliższe konstrukcją lampowym?


Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: NEVE 1073 i jego klony

Post autor: grembo » sobota 24 kwie 2010, 22:19

...Mam Avalona 737 + U87AI moim zdaniem jest to combo wybitnie krystaliczne w brzmieniu, coś pieknego dla kobiet i popu. Zastanawiam się czy tranzystorowy Neve 1073 DPA + Neumann U87AI może dać dźwięk potężniejszy i brudniejszy? Zawsze mi mówiono, że ma być lampa+tranzystor. Neve z jakiegoś powodu nie robi lamp, a brzmi ... ponoć wspaniale, i gdy czytam o tym, to wykazuje cechy brzmienowe bliższe konstrukcją lampowym?...


o przepraszam, ja inaczej rozumiem krystaliczny (co lampa daje, a moze nie dawac), a inaczej przezroczysty (to bardzo rzadkie, ja w naturze nie widzialem). Akurat u87 znam stare i nowe, i te nowe rzeczywiscie bardzo pootwierane, w porownaniu do staruszkow, to samo jesli chodzi o TLM103 (widac zmienila sie nieco filozofia konstruktorow, a i cyfrowe nosniki chyba daja wieksze mozliwosci).

Zdobyta odrobina (to nie ironiczne) doswiadczenia z mikrofonami sklania mnie do sluchaniu najpierw srodka, pozniej dolu, a gory na samym koncu. I tu neumann U87 (bez A i AI), wybitnie mi odpowiada. Niedawno mialem okazje uslyszec Neumann U87A w polaczeniu z Telefunkenem V72 - smaczny zestawik - choc "esssowy" - ale przy szlachetnosci srodka/lekkiej kompresji niskiego srodka - miód malina. I powiem Ci szczerze, jakos tak bylo fajnie ze nawet sie nie zastanawialem co z top-endem....

i tu Neumann daje rade, a Neve podobne konstrukcje zdecydowanie tez. Maja focus na cale pasmo, z przewaga lekkiej saturacji

Czyli jako posiadacz DAV Bg1 (przezroczysty) i Avantona Cv12 (krystaliczny/powietrzny/otwarty - w polaczeniu z lampa 6072A) - sklaniam sie ku tezie, ze krystalicznosc nie jest tak wazna jak srodek i bass. I tak jak transjent gitary akustycznej jest lepszy na Avantone Cv12, to juz brak nasycenia w dole przy nagrywaniu jasnych, speiwajacych glosow (repertuar polski) kobiecych - - - - - .... nie jest tak zacny. Telefunken AK47 juz tu zachowal sie lepiej, choc nie doskonale.

Strategicznie marze o wymianie Cv12 na Neumanna - - - z braku sałatki, teraz raczej bede szukal lampy do CV12 ktora da mi mniej krystalicznosci :) ECC83 - moze mi to chyba za[proponowac. Tyle ze dobra kosztuje tyle co najtanszy znany mi clone neva - GAP 73


Awatar użytkownika
ZgibniewZiobor
Posty: 242
Rejestracja: sobota 07 mar 2009, 00:00

Re: NEVE 1073 i jego klony

Post autor: ZgibniewZiobor » sobota 24 kwie 2010, 23:01

Zastanawiam się tylko czy z 1073DPA  u87ai nie wypadłby troche ciemniej i mocniej niz z 737?


ODPOWIEDZ