Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
AkselPL
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela 31 sie 2008, 00:00

Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: AkselPL » czwartek 24 mar 2011, 02:50

Witam


Od pewnego czasu nurtuje mnie pewne pytanie. Mimo że znam budowę paczek,monitorów,subów itd to nie potrafię sobie odpowiedzieć na proste pytanie.


Czy monitory mogą być włączone po 10h dziennie czasem nawet przez 3-4h nie używane ale włączone bez negatywnych skutków dla ich pracy ?


Jak każdy głośnik monitor także sie eksploatuje, jednak czy małe szumy które są prawie zawsze i wszędzie mogą w jakiś sposób wpływać na starzenie się elementów? Monitory to Fostexy PM1MKII zawsze mam odkręcone na 3/4 mocy.


Taka sytuacja pewnie nie zastnieje ale załóżmy że włączam monitor rano i on sobie chodzi cały dzień podłączony do kompa a wieczorem przychodze i go wyłączam. W jakim stopniu to eksploatuje elmenty monitora?


Pozdrawiam


[addsig]
Korg M3-73, Korg Radias-R, Korg EXB-Radias, Korg Electribe MX-1, Korg Kaoss Pad 3, Kawaii KC-10, Waldorf Blofeld KB, Ibanez GiO, Fender Mustang III, Behringer XD80USB, Fostex PM1MKII, Behringer K10s, Creative ZXR, E-mu Midi, Reloop RHP-20, FL Studio

Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 810
Rejestracja: sobota 30 gru 2006, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: AdamZ » czwartek 24 mar 2011, 06:53

...
Witam

Od pewnego czasu nurtuje mnie pewne pytanie. Mimo że znam budowę paczek,monitorów,subów itd to nie potrafię sobie odpowiedzieć na proste pytanie.

Czy monitory mogą być włączone po 10h dziennie czasem nawet przez 3-4h nie używane ale włączone bez negatywnych skutków dla ich pracy ?

Jak każdy głośnik monitor także sie eksploatuje, jednak czy małe szumy które są prawie zawsze i wszędzie mogą w jakiś sposób wpływać na starzenie się elementów? Monitory to Fostexy PM1MKII zawsze mam odkręcone na 3/4 mocy.

Taka sytuacja pewnie nie zastnieje ale załóżmy że włączam monitor rano i on sobie chodzi cały dzień podłączony do kompa a wieczorem przychodze i go wyłączam. W jakim stopniu to eksploatuje elmenty monitora?

Pozdrawiam ...
 


 


Monitory nie mogą być używane dłużej niż 9,5 h dziennie.Tak są skonstruowane, że po przekroczeniu tej magicznej bariery zaczynają się utleniać. Tuż przed 10 godziną użytkowania włącza się w nich mechanizm , który wprowadza je w stan medytacji i odprężenia. Wszystko to po to , aby napięty ( od napięcia w gniazdku ) monitor , mógł się wyluzować i nie myślał o bólu w czasie powolnego rozpadu.


Okazuje się, że nie mogłeś wybrać gorzej. Modele firmy Fostex jak ujawniają najnowsze sondaże przeprowadzone na 1000 losowo wybranych parach monitorów odczuwają jednak ból pomimo wprowadzenia w stan ogólnego rozluźnienia po 10 h użytkowania.


Aż 88 % monitorów skarżyło się na uciążliwe pieczenie w okolicy zasilacza. 9 % zaobserwowało u siebie oznaki przedwczesnej starości i zmarszczki na zagięciach kabla zasilającego. Pozostałe 3 % odmówiło odpowiedzi na zadane pytania i podania numeru serii broniąc się ustawą o ochronie danych osobowych.


Jeśli więc nie jest Ci obojętne ich cierpienie i "starzenie się w nich elementów " Używaj ich na 2/4 mocy to może choć po części oszczędzisz im zużywania i cierpienia. Albo może wcale ich nie używaj ? Wtedy podobno nic im nie grozi. Ale ja tam mało wiem więc w sumie to lepiej może nie bazuj tylko na mojej opinii. Może jak je czasem włączysz nie zużyją się za szybko.


Ja pitolę ... ludzie to mają problemy {#śmiech}


 




[addsig]
AdromedaA6|Prophet'08|MinimoogVoyager|Virus TI|Roland:D550|JX-8P|Juno-106|αJuno1|JP8000|JD800|R-8M|Yamaha: EX5|TX7|CS-30|KORG: Poly800|microKORG|Monotron|POLY-61|Teisco60F|S.BassStation|DrumStation2|Waldorf Pulse, MFB502, Matrix1000...

Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 810
Rejestracja: sobota 30 gru 2006, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: AdamZ » czwartek 24 mar 2011, 07:02

Mam nadzieję, że się nie obrazisz  i potraktujesz to z przumrużeniem oka ... po prostu nie zwracam uwagi na takie rzeczy. Jak coś nie działa , to znaczy , że chyba się zepsuło Jak działa to wg mnie się nie "zużyło".  Może to i proste podejście, ale wg mnie właściwe. No chyba, że całe życie zbierałeś na te monitory i chciałbyś pokazać kiedyś wnukom jak grają. 


Miłego dnia i sorry, ale miewam w życiu większe dylematy i jakoś mnie to pobudziło do porannej twórczości.


 


Pozdrawiam

AdromedaA6|Prophet'08|MinimoogVoyager|Virus TI|Roland:D550|JX-8P|Juno-106|αJuno1|JP8000|JD800|R-8M|Yamaha: EX5|TX7|CS-30|KORG: Poly800|microKORG|Monotron|POLY-61|Teisco60F|S.BassStation|DrumStation2|Waldorf Pulse, MFB502, Matrix1000...

Awatar użytkownika
lakiernik
Posty: 399
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: lakiernik » czwartek 24 mar 2011, 08:04

+1 dla AdamaZ {#śmiech}


@AkselPL- Kiedyś gdzieś wyczytałem, że  nic tak nie przyspiesza zużywania się elektroniki jak ciągłe włączanie i wyłączanie jej. To były słowa jakiegoś speca od tych rzeczy. Tłumaczył że właściwie sprzęt elektroniczny powinien być włączony cały czas, bo każde pstryk ON/OFF to jakieś tam skoki napięć czy czegoś, tam co właśnie jest gorzsze niż stan stabilnej ciągłej pracy. Zagadnienie omawiane było, o ile się nie mylę, na przykładzie konsolet. Niewiem jak to wygląda w przypadku monitorów bo tutaj jeszcze mamy do czynienia z drganiami membrany ale podejrzewam że jeśli to jakieś znaczenie ma to pewnie znikome. Nie martw się chłopie takimi pierdołami, szkoda czasu o tym mysleć na pisać na forum tym bardziej.


[addsig]
Only Hardware System: Elektrony: Machinedrum UW, Monomachine, Octatrack, AnalogFour, DSI Tempest, Korg MS-20 Mini,Yamaha Tenori-on, Waldorf Blofeld, E-mu MP-7, Korg ER-1, Eventide Space, Alesis Bitrman

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: MB » czwartek 24 mar 2011, 09:06

Monitory to Fostexy PM1MKII zawsze mam odkręcone na 3/4 mocy.
**********************
Bzdura. Tym pokrętłem nie reguluje się mocy. Moc maksymalna jest zawsze taka sama, moc aktualna zależy od tego, co gra. Jeśli na wejściu nie ma sygnału, to moc aktualna jest zero, bez względu na pozycję potencjometru.

Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: Kyle » czwartek 24 mar 2011, 09:55

... a kolega MB jest czuły na semantykę i pomimo że dziś wstał prawą nogą to na lewą stronę x-P


Awatar użytkownika
delorjan
Posty: 408
Rejestracja: wtorek 26 kwie 2005, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: delorjan » czwartek 24 mar 2011, 10:59

Kocham Was Chłopaki :D


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: MB » czwartek 24 mar 2011, 11:09

...... a kolega MB jest czuły na semantykę i pomimo że dziś wstał prawą nogą to na lewą stronę x-P...
*******************
Gdybyś włożył choć minimum wysiłku w zastanowienie się, to zauważyłbyś, że moja uwaga jest jak najbardziej na temat, i nie dotyczy wyłącznie kwestii nazewnictwa.

Awatar użytkownika
AkselPL
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela 31 sie 2008, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: AkselPL » czwartek 24 mar 2011, 12:42

Moja wina, powinienem napisać 3/4 wzmocnienia nie mocy!


[addsig]
Korg M3-73, Korg Radias-R, Korg EXB-Radias, Korg Electribe MX-1, Korg Kaoss Pad 3, Kawaii KC-10, Waldorf Blofeld KB, Ibanez GiO, Fender Mustang III, Behringer XD80USB, Fostex PM1MKII, Behringer K10s, Creative ZXR, E-mu Midi, Reloop RHP-20, FL Studio

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: MB » czwartek 24 mar 2011, 12:51

...Moja wina, powinienem napisać 3/4 wzmocnienia nie mocy!...
*******************
Wtedy byłoby to poprawnie, ale to wciąż nie zmienia faktu, że jeśli głośniki nie dostają żadnego sygnału, to ustawienie tego potencjometru jest bez znaczenia, przez przetworniki nie płynie prąd i nie rusza membranami.

ODPOWIEDZ