Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
AkselPL
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela 31 sie 2008, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: AkselPL » czwartek 24 mar 2011, 13:08

Przecież szumy są wzmacniane, czyż nie ?


Generalnie zadałem pytanie, bo radiatory z tyłu zawsze są ciepłe nie zależnie od tego czy dużo na nich pracuje czy nic się z nich nie wydobywa.


[addsig]
Korg M3-73, Korg Radias-R, Korg EXB-Radias, Korg Electribe MX-1, Korg Kaoss Pad 3, Kawaii KC-10, Waldorf Blofeld KB, Ibanez GiO, Fender Mustang III, Behringer XD80USB, Fostex PM1MKII, Behringer K10s, Creative ZXR, E-mu Midi, Reloop RHP-20, FL Studio

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: MB » czwartek 24 mar 2011, 13:18

Jeśli przy braku sygnału słyszysz jakieś szumy dochodzące z monitorów to znaczy, że masz coś grubo nie tak z instalacją.

Awatar użytkownika
ZgibniewZiobor
Posty: 242
Rejestracja: sobota 07 mar 2009, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: ZgibniewZiobor » czwartek 24 mar 2011, 13:34

Przenieś sprzęt do innego pomieszczenia i zobacz co jest grane. Jeśli jeden głośnik masz w narożniku a drugi nie to naruralnie ten stojący w kącie będzie grał glośniej.


Awatar użytkownika
AkselPL
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela 31 sie 2008, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: AkselPL » czwartek 24 mar 2011, 13:51

Tak, jeśli mam włączonego peceta i monitory to po przyłożeniu ucha do twitera słychać że wydobywa się lekki szum.


[addsig]
Korg M3-73, Korg Radias-R, Korg EXB-Radias, Korg Electribe MX-1, Korg Kaoss Pad 3, Kawaii KC-10, Waldorf Blofeld KB, Ibanez GiO, Fender Mustang III, Behringer XD80USB, Fostex PM1MKII, Behringer K10s, Creative ZXR, E-mu Midi, Reloop RHP-20, FL Studio

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: Paweł » czwartek 24 mar 2011, 14:00

...Jeśli przy braku sygnału słyszysz jakieś szumy dochodzące z monitorów to znaczy, że masz coś grubo nie tak z instalacją....

No niekoniecznie. Większość tańszych monitorów szumi sama z siebie. Jedne bardziej, inne mniej. Np. moje A7 szumią stosunkowo sporo w stosunku do innych. A z prądem wszystko w porządku. Inna rzecz, że mam je "przy uszach", przez co pewnie bardziej zwraca uwagę.

Zaś co do stania "pod prądem" - na wstępie dodam że żaden ze mnie elektronik, więc może ktoś bliższy tej materii to skomentuje - taki monitor stoi sobie i się grzeje. Czy to nie wpływa na zużycie elementów? Przypomina mi się przykład Alesisów M1 Active 620. Tam za blisko któregoś z grzejących się elementów były zlokalizowane kondensatory, które od tego ciepła padały. Można powiedzieć - wada konstrukcyjna. Ale skoro wszystko, co jest włączone w mniejszym lub większym stopniu się grzeje, to czy proporcjonalnie te procesy również nie zachodzą?

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: ast » czwartek 24 mar 2011, 14:00

...
Tak, jeśli mam włączonego peceta i monitory to po przyłożeniu ucha do twitera słychać że wydobywa się lekki szum. ...
 


 


A, no przy przyłożeniu ucha do głośnika to normalne, że trochę sobie szumi. W końcu bezszumnych wzmacniaczy nie ma A jak się grzeje bez sygnału, to znaczy prawdopodobnie tyle, że konstruktor wybrał dla końcówki mocy wysoki prąd spoczynkowy. Ogólnie sądzę, że nie ma się czym zamartwiać - przetwornikom to na 100% nie szkodzi, wzmacniaczom też nie powinno, chyba że z jakichś wybrakowanych elementów poskładane.

Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: Zbynia » czwartek 24 mar 2011, 17:08

Moje od dobrych 4 lat są włączone 24h na dobę.Wyłączane tylko gdy wyjeżdżam na dłużej niż dwa dni, gdy przestawiam(zdazyło się dwa razy) lub gdy zabraknie pradu w gniazdku.


Pół roku temu rozkręciłem tylko po to by sprawdzić w jakim stanie są elektrolity - czy nie spuchły...Wszystko ok skręciłem i dalej pozostawiam włączone.Za daleko do listwy zasilającej z włącznikiem a sięgac za każdą kolumne by wyłączyc poprostu mi sie nie chce.Sub chociaz ma auto power :) ale odsłuchy niestety nie.


AdamBielewicz
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 30 gru 2010, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: AdamBielewicz » czwartek 24 mar 2011, 18:31

...+1 dla AdamaZ {#śmiech}
@AkselPL- Kiedyś gdzieś wyczytałem, że  nic tak nie przyspiesza zużywania się elektroniki jak ciągłe włączanie i wyłączanie jej. To były słowa jakiegoś speca od tych rzeczy. Tłumaczył że właściwie sprzęt elektroniczny powinien być włączony cały czas, bo każde pstryk ON/OFF to jakieś tam skoki napięć czy czegoś, tam co właśnie jest gorzsze niż stan stabilnej ciągłej pracy. Zagadnienie omawiane było, o ile się nie mylę, na przykładzie konsolet. Niewiem jak to wygląda w przypadku monitorów bo tutaj jeszcze mamy do czynienia z drganiami membrany ale podejrzewam że jeśli to jakieś znaczenie ma to pewnie znikome. Nie martw się chłopie takimi pierdołami, szkoda czasu o tym mysleć na pisać na forum tym bardziej....

Mówił o tym między innymi Szanowny Grzegorz Lindemann...między innymi w wywiadzie EiS (nie pamiętam nru) oraz w innych miejscach. Pzdr.
Zapraszam do siedziby MBS Sp. z o.o. na ul. Sarmacką 5B w Wilanowie oraz na www.mbspro.pl

AdamBielewicz
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 30 gru 2010, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: AdamBielewicz » czwartek 24 mar 2011, 18:31

Ja napisałem tylko to:

Mówił o tym między innymi Szanowny Grzegorz Lindemann...między innymi w wywiadzie EiS (nie pamiętam nru) oraz w innych miejscach. Pzdr....
Zapraszam do siedziby MBS Sp. z o.o. na ul. Sarmacką 5B w Wilanowie oraz na www.mbspro.pl

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Monitory studyjne - czy mogą pracować bez przerwy?

Post autor: MB » czwartek 24 mar 2011, 18:57

Większość tańszych monitorów szumi sama z siebie. Jedne bardziej, inne mniej. Np. moje A7 szumią stosunkowo sporo w stosunku do innych.
**************************
Ten szum nie ma prawa być słyszalny w normalnej odległości (czyli nie z uchem w przetworniku). Jeśli jest, to masz poważny problem i nie ma co zwalać na budżetowy model monitorów.

ODPOWIEDZ