Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
Kseon
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 19 wrz 2011, 00:00
Kontakt:

Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Kseon » poniedziałek 19 wrz 2011, 13:14



Witajcie!



 



  Zakładam nowy temat w tym dziale, ponieważ tak naprawde to zaczynam, aczkolwiek posiadam juz nieco wiedzy i doświadczenia z home-recordingiem i realizacją "na żywo". Natomiast, dwa lata temu otworzyłem salę prób którą stopniowo rozwijam i chciałbym zacząć, choć ćwierćprofesjonalnie nagrywać muzykę. Sprzęt którym dysponuję to mikrofony Shure i Rode NT5, dobre jakościowo kable i wtyki, mikser Mackie CFX 16MKII, całkiem dobry stabilny i szybki komputer z kartą M-Audio Audiophile 192, oraz software typu Cubase lub Ableton Live. Teraz pytanie zasadnicze, co jeszcze potrzebuję żeby nagrać przede wszystkim perkusję na slady ? Dodam jeszcze że budżet jakim dysponuję na chwilę obecną to 3 tysiace PLN.



 Zastanawia mnie też zakup urządzenia Alesis ADAT HD24, i odnośnie tego mam pytanie w jakim formacie są zapisywane ścieżki na dyskach w tym urządzeniu ? Czy moge ja pózniej obrobić tudzież posklejac z resztą w Cubase, albo Ableton ?



Dzwięki i pozdrawiam ;)



Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Tadeo » poniedziałek 19 wrz 2011, 15:21

sprawa kluczowa to karta dzwiekowa,




musi rejestrowac niezaleznie tyle sladow chcesz, perkusje da sie zawodowo wykrecic za pomoca osmiu juz sladow i wowczas idealny wydaje sie takipresonus digimax FS, sa jeszcze inni znakomici producenci jak motu czy focusrite



generalnie poszukaj wielosladowego interfejsu audio a swoja karte odsprzedaj



pozdr



www.djshop.pl/i3034,presonus,presonus-digimax-fs.html

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Tadeo » poniedziałek 19 wrz 2011, 15:24

przepraszam, nie digimax bo to przedwzmacniacze ale firestudio w przypadku którego masz kompletny system do rejestracji wielosladowej

Awatar użytkownika
Kseon
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 19 wrz 2011, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Kseon » wtorek 20 wrz 2011, 11:22

 


Dzięki za zainteresowanie.

Ale chyba nie do końca rozumiem, jeśli kupię interfejs i podepnę go do komputera przez firewire, to nie będę mogł nagrać osobnych ścieżek np. w Ableton'ie ?


Dzięki za zainteresowanie.


Ale chyba nie do końca rozumiem, jeśli kupię interfejs i podepnę go do komputera przez firewire, to nie będę mogł nagrać osobnych ścieżek np. w Ableton'ie ?



 


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Tadeo » wtorek 20 wrz 2011, 12:12

oczywiście bedziesz mógł, wielosladowa rejestracja to kwestia właśnie interfejsu a to czy programem jest ableton czy reaper, lub inny wielosladowy DAW to juz kwestia upodobań własnych

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: DJOZD » wtorek 20 wrz 2011, 13:22

...oczywiście bedziesz mógł, wielosladowa rejestracja to kwestia właśnie interfejsu a to czy programem jest ableton czy reaper, lub inny wielosladowy DAW to juz kwestia upodobań własnych... 


 


Koledze chyba chodzi o to czy bez wględu na o czy interfejs umożliwia wielośladową rejestracje (ze wględu na ilość fizycznych wejść) to czy może nagrywać w dowolnym programie niezliczoną ilość ścieżek. Odpowiedź brzmi TAK. Ale jednoczenie tylko tyle na ile pozwala interfejs. Czyli żeby nagrać np. perkusję musisz posiadać ich odpowienią ilość.  


RX
Posty: 36
Rejestracja: niedziela 05 gru 2010, 00:00

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: RX » środa 21 wrz 2011, 12:50

Moja wersja wydarzeń:


1. Odpuść hard disc recorder - piszesz, że masz przyzwoity komp więc po co Ci to urządzenie?


2. Mikser wykorzystaj do kontroli odsłuchu albo sprzedaj :).


3. Kartę sprzedaj


4. Tak jak koledzy piszą - osiem ścieżek powinno Ci wystarczyć do nagrania przyzwoitych bębnów. Zakładam, że masz tyle mikrofonów. W cenie do 3k zł ośmiokanałowe interfejsy z wbudowanymi preampami niewiele sie różnią więc tak naprawdę polecałbym Ci coś co będzie miało np. ADAT żebyś potem mógł to rozbudować o kolejne preampy.


Moja propozycja to Alesis IO26, któy ma przyzwoite przetworniki i jest tani jak barszcz. A preampy nie odbiegają od innych w tym przedziale cenowym.


Potem dokupisz sobie Audienta 008 i po ADACIE będziesz miał 16 kanałów.


5. Ale najpierw najsampierw zrób adaptację akustyczną pomieszczenia [o ile tego nie zrobiłeś jeszcze]. PT80 czyni cuda :))


 


 


Awatar użytkownika
Kseon
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 19 wrz 2011, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Kseon » środa 21 wrz 2011, 13:48

 


Wiele mi sie wyjaśniło dzieki temu forum i Wam panowie, dzięki jeszcze raz.

Mam zamiar zakupić Alesis IO26 albo firestudio oba w podobnej cenie oba 8-kanałowe, wolałbym raczej sprzęt do raka.

Co bardziej warto kupic w oparciu o przyszłą rozbudowe studia ?

I jeszcze jedno, proponujecie żeby pozbyć się karty audio z komputera, ale wpięty do niej jest mikser do którego wpinam mikrofony z pomieszczenia z instrumentami. Mikrofonów mam na tyle że wszystko może być omikrofonowane na stałe. Mogę sie przepinać w celu nagrania na interfejs, ale nagrywam też próby zespołów na "setkę" używając mojego miksera. Natomiast na wyjście z karty wpięty jest wzmacniacz i odsłuchy w reżyserce. Nie wiem czy zintegrowana karta na płycie bedzie lepsza od M-Audio ? Jeszcze kwestia routingu chciałbym mieć możliwość wypuszczenia dzwięku na mikser ewentualnie użycia go do wczesnej korekcji, panoramy konkretnych bebnow, czy ma to sens z tym mikserem ? Chciałbym móc to robić w rzeczywistości a nie klikać myszką w komputerze ;) Czy przy połaczeniu tych dwoch sprzetów (mikser,interfejs) jakoś przez direct-out, czy to spowoduje duże straty tudzież latencję ?

Pozdrawiam 


Wiele mi sie wyjaśniło dzieki temu forum i Wam panowie, dzięki jeszcze raz.


Mam zamiar zakupić Alesis IO26 albo firestudio oba w podobnej cenie oba 8-kanałowe, wolałbym raczej sprzęt do raka.


Co bardziej warto kupic w oparciu o przyszłą rozbudowe studia ?


I jeszcze jedno, proponujecie żeby pozbyć się karty audio z komputera, ale wpięty do niej jest mikser do którego wpinam mikrofony z pomieszczenia z instrumentami. Mikrofonów mam na tyle że wszystko może być omikrofonowane na stałe. Mogę sie przepinać w celu nagrania na interfejs, ale nagrywam też próby zespołów na "setkę" używając mojego miksera. Natomiast na wyjście z karty wpięty jest wzmacniacz i odsłuchy w reżyserce. Nie wiem czy zintegrowana karta na płycie bedzie lepsza od M-Audio ? Jeszcze kwestia routingu chciałbym mieć możliwość wypuszczenia dzwięku na mikser ewentualnie użycia go do wczesnej korekcji, panoramy konkretnych bebnow, czy ma to sens z tym mikserem ? Chciałbym móc to robić w rzeczywistości a nie klikać myszką w komputerze ;) Czy przy połaczeniu tych dwoch sprzetów (mikser,interfejs) jakoś przez direct-out, czy to spowoduje duże straty tudzież latencję ?


Pozdrawiam 



 


RX
Posty: 36
Rejestracja: niedziela 05 gru 2010, 00:00

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: RX » środa 21 wrz 2011, 14:04

Albo ja czego ś nie rozumiem albo mylisz podstawowe pojęcia.


 1. Posiadając interfejs nie używasz w ogóle karty dźwiękowej komputera - możesz ją [a nawet powinienieś] wyłączyć. Jako domyślne urzędzenie audio służyc Ci będzie interfejs.


2. Napisałem, żebyś sprzedał mikser w celu pogrubienia skarbonki. Jeżeli chcesz go używać to możewsz zostawić - komplet wejść i wyjść zapewniających różne konfiguracje użytkowe zapewni Ci interfejsmożesz w niego wpinać swój mikser zarówno po stronie wejść jak i wyjść.


 


 



Wiele mi sie wyjaśniło dzieki temu forum i Wam panowie, dzięki jeszcze raz.



Mam zamiar zakupić Alesis IO26 albo firestudio oba w podobnej cenie oba 8-kanałowe, wolałbym raczej sprzęt do raka.



Co bardziej warto kupic w oparciu o przyszłą rozbudowe


Awatar użytkownika
Kseon
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 19 wrz 2011, 00:00
Kontakt:

Re: Wielościeżkowa rejestracja dźwięku

Post autor: Kseon » środa 21 wrz 2011, 14:10

...
Albo ja czego ś nie rozumiem albo mylisz podstawowe pojęcia.

i sie wyjaśniło dzieki temu forum i Wam panowie, dzięki jeszcze raz.



zamiar zakupić Alesis IO26 albo firestudio oba w podobnej cenie oba 8-kanałowe, wolałbym raczej sprzęt do raka.




Co bardziej warto kupic w oparciu o przyszłą rozbudowe


...


Ja nie rozumiałem, ale juz mam jasnośc, dzięki RX dzięki wszystkim.


Zmiatam do sklepu po rode NT5 bo wlasnie przyszly, i zapewne odezwę sie  niebawem z jakims nowym problemem ;)


Dziękuje pozdrawiam


ODPOWIEDZ