Unitra Eltronic 109

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Prokop
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 24 gru 2012, 00:00

Unitra Eltronic 109

Post autor: Prokop » poniedziałek 24 gru 2012, 14:07

Witam.



Posiadam powyższe klawisze. Niestety pojawił się problem. Po podłączeniu nic nie słychać. Sprawdziłem wszystko - od kabli po wzmacniacz. Wszystko działa. Zważając na wiek klawiszy możliwe jest, że coś może nie stykać. Co mogłem zauważyć, to włącznik odbija echo w głośnikach przy włączaniu i wyłączaniu, lecz dioda sygnalizująca włączenie nie świeci się. Jedynie na ułamek sekundy zapala się przy wyłączaniu. Bezpiecznik główny nie przepalony. Czy jest na to jakaś rada?


richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Unitra Eltronic 109

Post autor: richtig » poniedziałek 24 gru 2012, 19:45

Ja mam jakieś szwedzkie organki tranzystorowe, występuje podobne zjawisko, w przypadku tych moich trzeba po prostu trafić przełącznikiem w położenie gdzie już kontaktuje, a jeszcze sprężynka go nie popycha na pozycję ON. Jednym słowem - może być to jedynie wina włącznika, koszt naprawy znikomy :)
www.myspace.com/pchelki

Prokop
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 24 gru 2012, 00:00

Re: Unitra Eltronic 109

Post autor: Prokop » wtorek 25 gru 2012, 11:56

Oby. 


Czy może być jakaś inna przyczyna, bo niestety nic nie łapie na żadnym położeniu przełącznika.


Prokop
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 24 gru 2012, 00:00

Re: Unitra Eltronic 109

Post autor: Prokop » poniedziałek 21 sty 2013, 19:39

Znalazłem być może przyczynę. Choć się na tym kompletnie nie znam i nie wiem co mogłoby być popsute. NIe działał, ponieważ objawem jest notorycznie przepalający się bezpiecznik. Nie główny, który jest z tyłu wkręcany ale wewnątrz instrumentu zaraz po włączniku (innych bezpieczników nie zauważyłem). Bezpiecznik powinien być 200 mA a przepala mi też połówkę. Dopiero na 1,5 działa .. ale nie do końca. Wolę nie nadwyrężać bo się jeszcze coś spali, ale zauważyłem również, że organy nie dają dźwięku tylko jedynie buczą na wzmacniaczu.


Jakieś pomysły?


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Unitra Eltronic 109

Post autor: Zbynia » poniedziałek 21 sty 2013, 20:45

uszkodzony wzmacniacz - dobrze że nie spaliłeś ich doszczętnie - jak pali bezpiecznik to POD ŻADNYM POZOREM NIE DAJE SIE MOCNIEJSZEGO jeśli nie ma sie pojęcia co jest przyczyną


Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Unitra Eltronic 109

Post autor: JankoMuzykant » wtorek 22 sty 2013, 01:20

Jakieś pomysły?
...
 


Przede wszystkim skończyć takie katowanie instrumentu. Gdzieś Ci ucieka prąd - kondensatory blokujące, któryś ze scalaków. Nie znam sposobu montażu, ale jeśli da się odłączać poszczególne bloki, można dojść do tego, który zwiera. Metoda barbarzyńska, która pozwoli znaleźć scalak - włączyć jak już robiłeś i poszukać grzejącego się układu (kondensatora raczej tak nie znajdziesz). Można użyć termometru lekarskiego, który wsadza się do ucha, ma zwykle drugi mod o rozszerzonym zakresie temperatur.
A najlepiej dać takiemu, co się zna.


[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

ODPOWIEDZ