Monitory studyjne DIY

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Company
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:00

Monitory studyjne DIY

Post autor: Company » poniedziałek 15 wrz 2014, 22:11

Witam


Od niedawna powoli kupuję sobie sprzęt do domowego studia. Teraz przyszła kolej na monitory.


Naczytałem się w internetach, że lepiej zbudować monitory samemu, jeżeli ma się niewiele kasy - da to podobno dużo lepszą niż gdyby się kupiło coś firmowego. Na początek muszę się dowiedzieć podstaw.


1. Gdzie mogę dokładnie przeczytać jak zbudowane są monitory, z jakiego drewna, jakie podzespoły siedzą w środku? Jestem totalnym laikiem :D


2. Jak określić, jakich wymiarów powinny być monitory do pokoju ok 3x5m?


3. Jak zbudować te monitorki, żeby grały "tak jak trzeba"? :D


4. Jeżeli ktoś ma doświadczenie w budowaniu monitorów, chętnie posłuchałbym doświadczeń :D.


Nie ukrywam że najlepiej dla mnie byłoby skopiować określony model monitorów.


 


Z góry dzięki za odpowiedzi :D


smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Monitory studyjne DIY

Post autor: smirnoff » poniedziałek 15 wrz 2014, 22:42

Jeśli chcesz skopiować określony model monitorów to nie sądzę aby różnica w cenie była warta zachodu i pracy, producent najczesciej sam projektuje i produkuje w chinskich fabrykach/manufakturach podzespoły dzięki czemu jest tak tanio, jesli sam bedziesz chciał kupic lub zrobić wzmacniacze (4 sztuki dla dwudrożnich monitorów w bi-ampie), głosniki, obudowy itd to wydasz na to trochę siana, efekt będzie pewnie niezbyt estetyczny, no chyba ze wydasz jeszcze drugą kupę siana na profesjonalnie zrobione obudowy, a całość i tak będzie nie do konca zestrojona, skoro jesteś laikiem to pewnie tego nie zmierzysz i nie dopracujesz później, a chociażby sam bass-reflex może sprawiać sporo trudności, nie wszystko co dobrze wygląda w komputerowej symulacji od razu po złożeniu gra jak trzeba. Ja bym na Twoim miejscu po prostu kupił używane monitory normalnego producenta jesli ma być tanio i sensownie.


Medianta
Posty: 54
Rejestracja: sobota 31 mar 2012, 00:00

Re: Monitory studyjne DIY

Post autor: Medianta » poniedziałek 15 wrz 2014, 23:35

...
Naczytałem się w internetach, że lepiej zbudować monitory samemu, jeżeli ma się niewiele kasy - da to podobno dużo lepszą niż gdyby się kupiło coś firmowego. Na początek muszę się dowiedzieć podstaw.






Ja zaś czytałem podobną opinię o samochodach. Jak się ma mało kasy na samochód, to lepiej samemu go zrobić. Ale podczas czytania o tym pojawiło się parę pytań w mojej głowie.



1. Jak myślicie, czy dwa koła starczą, a może zrobić z trzema kołami? Nie znam się, jestem totalnym laikiem.



2. Jak działa silnik, i po co w ogóle on jest? Czy bez nie go pojadę?




Wybacz, że w ten sposób odpisałem na Twoje pytanie, ale chciałem uzmysłowić sensowność tej wypowiedzi.



Lepiej będzie, jak kupisz 'coś firmowego', niż jeśli sam miałbyś coś robić. Popieram to co napisał smirnoff. Jakieś używane monitorki powinny być najlepszym rozwiązaniem






pozdrawiam


Awatar użytkownika
spiker
Posty: 1211
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Monitory studyjne DIY

Post autor: spiker » wtorek 16 wrz 2014, 11:08

Możesz budować. czemu nie, ale na pewno nie będzie taniej. Co do jakości się nie wypowiem, bo może akurat Ci się uda, ale taniej (i szybciej) nie będzie NA PEWNO

pozdrowienia
przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Monitory studyjne DIY

Post autor: fallworm » wtorek 16 wrz 2014, 16:44

Autor tematu ma racje.


Ale to uczynić należy:


1) być conajmniej dobrym elektronikiem z dużym doświadczeniem w audio (same przetworniki i obudowa to jakieś 1/4 sukcesu)


2) mieć bardzo duże doświadczenie z dziedziny elektroakustyki.


3) mieć sprzęt do wykonywania pomiarów.


W innym przypadku nie będzie ani taniej ani lepiej.


Pozdrawiam


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Monitory studyjne DIY

Post autor: Zbynia » wtorek 16 wrz 2014, 18:16

i jesli nie stać na customowe przetworniki to skorzystać z porzadnych gotowych bo parametry trzeba znać żeby coś z tego wyszło


a dobre przetworniki to pare stówek sztuka




ps.


jesli coś ma wyjśc taniej (nie koniecznie lepiej) to raczej strzelabym w półkę 8-10 K PLN i wyżej bo na nizszych pułapach nie ma szans


konkurencja jest bardzo duża




Do tego hobbystycznie obróbka drewna/materiałów drewnopochodnych jest droga (w przypadku korzystania z usług firm) albo droga i trudna (w przypadku tworzenia tego w domu)




no chyba że kupujemy byle co, skręcamy z grubsza policzona płytę i ładujemy do środka wzmacniacz :)




notabene zbudować subwoofer to nie problem :) z racji cen niezłej elektroniki


Company
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:00

Re: Monitory studyjne DIY

Post autor: Company » środa 17 wrz 2014, 18:17

Niestety moje doświadczenia związane z elektroniką są  niewielkie, a z akustyką - znikome :D


Tym bardziej nie mam na myśli budżetu 8 - 10 k :D


To tak z innej beczki: A jakie pasywne monitory (góra 1000 zł za parę) byście polecili? Wiem że kwota bardzo niewielka, ale mają służyć tylko do nauki i obeznania się z homerecordingiem, a nie do tworzenia bardziej "profesjonalnych" miksów, bo do tego jeszcze długa droga :D


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Monitory studyjne DIY

Post autor: fallworm » czwartek 18 wrz 2014, 07:22

...
To tak z innej beczki: A jakie pasywne monitory (góra 1000 zł za parę) byście polecili? Wiem że kwota bardzo niewielka, ale mają służyć tylko do nauki i obeznania się z homerecordingiem, a nie do tworzenia bardziej "profesjonalnych" miksów, bo do tego jeszcze długa droga :D...
 


 


No i znowu się zaczyna. Monitory za 1000 zł za parę. Niedługo trzeba będzie rozgryzać tematy typu - monitory za 50 zł za parę.


Nikt Ci nic nie poleci bez znajomości środowiska, w którym chcesz sprzętu słuchać to raz, dwa powinieneś odpowiedzieć na pytanie - co chciałbyś uzyskać?, trzy nie ma MONITORÓW studyjnych za 1000 zł za parę. Coś za 1000 się może tylko nazywać "monitory studyjne".


ODPOWIEDZ