Niskobudżetowe monitory studyjne

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
ksiusiu
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 19 sty 2010, 00:00

Niskobudżetowe monitory studyjne

Post autor: ksiusiu » czwartek 25 wrz 2014, 09:11

Rozglądam się za niskobudżetowymi ale choć trochę przyzwoitymi monitorami.
Potrzebować je będę do amatorskich miksów i do gry na klawiszach. Ciągłe ślęczenie na słuchawkach już mnie drażni.
Zauważyłem ostatnio że resident audio m5 wypuścił chyba całkiem przyzwoite monitory.
Dlatego też zastanawiam się nad ich zakupem.
Szczerze mówiąc nie znam w ogóle tej marki.
Macie jakieś zdanie o nich?
Albo proponujecie coś alternatywnego?


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Niskobudżetowe monitory studyjne

Post autor: fallworm » czwartek 25 wrz 2014, 11:43

Witam,




wykonywanie mixdownu na słuchawkach jest całkowicie pozbawione sensu ze względu na dwa podstawowe argumenty - zaburzenia sceny stereofoni (na słuchawkach mamy kąt 180 stopni), oraz zakłamania w niskich pasmach - np linia basu itd. 


Wykonanie całego miksu na słuchawkach zazwyczaj skutkuje tym, że zazwyczaj brzmi on dobrze tylko na słuchawkach, a na zestawach porównawczych typu Hifi, brzmi inaczej.




Z niskobudżetowych konstrukcji polecam Ci firmę Adam, coś dobierzesz do swojego pomieszczenia i raczej się nie zawiedziesz. Na produktach innych firm do 4kpln się tylko rozczarowałem. 


Nie zapomnij o adaptacji akustycznej pomieszczeni.




laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Niskobudżetowe monitory studyjne

Post autor: laser777 » czwartek 25 wrz 2014, 14:51

Kolega ma racje na samych słuchawkach miks wychodzi czasem nawet gorzej niż na zwykłych komputerowych głośniczkach takich jakich używałem na początku przygody
pracując na słuchawkach oszczędnie dodawałem pogłosy i bass ustawiłem sobie tak żeby nie przeszkadzał instrumentowi który musi być czytelny
jednak odsłuchując dzieło na kolumnach których słucham codziennie bo ciągle ktoś coś tam włączy
miks był strasznie suchy instrument który miał być czytelny brzmiał surowo jak bym nie dodawał żadnego pogłosu
to samo było z wokalem
a basu nie było prawie wcale
a słuchacze nie mają świetnych słuchawek
ale też sprawdzałem profesjonalny miks przed masteringiem i po masteringu który dobrze brzmi na słuchawkach ale na gorszym sprzęcie już nie przypomina tej samej muzyki co po masteringu
nie usłyszysz przelatującego wokalu między prawą a lewą stroną panoramy trudno jest określić czy to prawa lewa czy środek
u mnie jest jeszcze taki problem jak przesuwam panoramę stereo to po prawej stronie gorzej słychać
nie wiem czy to problem ze słuchawkami?czy problem z DAW? bo kiedyś miks eksportował mi się bez prawej strony stereo
ale podejrzewam że to na prawe ucho gorzej słyszę i nie sięga 20khz
bo zawszę jak ktoś coś szepczę albo nasłuchuje czy ktoś nie przyjechał instynktownie nasłuchuje lewym uchem

Awatar użytkownika
ksiusiu
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 19 sty 2010, 00:00

Re: Niskobudżetowe monitory studyjne

Post autor: ksiusiu » czwartek 25 wrz 2014, 16:08

Dzięki, macie dużo racji. Z każdym sprzętem jest tak, że aby można było coś na nim dobrze zrobić trzeba się go nauczyć słuchać (wiedzieć gdzie i jakie są przekłamania). Słuchawki należą do bardzo szczegółowych narzędzi, ale nie można ich porównywać do monitorów - poprostu są inne.


Ja natomiast potrzbuje monitorów, które oprócz tego, że będą nie drogie dobrze na swe możliwości sprawdzą się do prostych, amatorskich odłuchów i do gry na instrumencie. Dlatego też zastanawiam się nad resident audio m5. Jeśli parametry nie są "cyganione" to powinny być bdb w stosunku jakość/cena.


Znam ADAMy i wiem jak grają, ale te które słuchałem przkraczają znacząco mój budrzet.


Jeśli macie jeszcze jakieś zdanie o niedrogich do 1tyś monitorach, które są cokolwiek warte to dajcie mi znać.


Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Niskobudżetowe monitory studyjne

Post autor: chantizstudio » piątek 26 wrz 2014, 15:09

...eśli macie jeszcze jakieś zdanie o niedrogich do 1tyś monitorach, które są cokolwiek warte to dajcie mi znać....



Nie cena monitorów jest tu istotna a to jak doświadczonym i krytycznym do swojej twórczości producentem jesteś. Wtedy mało istotne będzie na czym robisz. Ponieważ odsłuchując krytycznie swój materiał, porównując swoje nagranie do profesjonalnych na swoim odsłuchu, testując w innych środowiskach nauczysz się słuchać i podejmować dobre decyzje na tym co masz. Natomiast słuchawki maja ten problem że ciężko na nich złapać ogólne zarysy poziomów w miksie, bo słuchając z głośnika , słuchasz niejako z boku i wtedy łatwo wszystko wyłapać i ustawić.
A jeśli chodzi o ten 1 tyś, to chodzi ci za parę czy sztukę ?
[addsig]
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Niskobudżetowe monitory studyjne

Post autor: Zbynia » piątek 26 wrz 2014, 19:23

kolego fallworm - w większości wypadków do mixdownu nie jest potrzebna nawet karta dźwiekowa.


Mix i mixdown to dwie zupełnie różne rzeczy


Kąty też bym zostawił w spokoju - nie na darmo małżowina uszna wygląda tak a nie inaczej a słuchawki w dośc niskim stopniu korzystaja z jej budowy


i adam niskobudżetowy - ech.......




co do resident 5 - grają jak zwykłe hifi tylko mają złącza pro audio - nic szczególnego


i bassreflex z tyłu


z tanich to prędzej samson czy behringer


Awatar użytkownika
ksiusiu
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 19 sty 2010, 00:00

Re: Niskobudżetowe monitory studyjne

Post autor: ksiusiu » sobota 27 wrz 2014, 13:23

W planach mam zakup taniego sprzętu do amatorskiego wykorzystania w domu. Planuje wydać do 1 tys zł. Myślałem o tych rezident audio. dobry sprzęt mam w pracy. A ten chce mieć bo niekiedy muszę coś zrobić w domu a słuchawki to za mało. 


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Niskobudżetowe monitory studyjne

Post autor: MrExplosion » sobota 27 wrz 2014, 14:10

Z tanich monitorów widzę 2 opcje, a w zasadzie 3. Yamaha HS5, JBL LSR 305 (tych nie słyszałem na żywo, ale masa ludzi poleca). Obie opcje są trochę powyżej 1000 zł. Jeśli do 1000 to polecam "komputerowe" głośniki Microlab Solo6c. Wiele osób może powątpiewać, sam byłem mocno sceptyczny, ale przez ostatnie 2 lata zdarzało mi się robić coś na nich w niektóre weekendy, i są rewelacyjne. Nie trzeba się ich uczyć, od razu słychać co jest do poprawienia, są bardzo intuicyjne. No i w miarę dobrze się "tłumaczą" na inne odsłuchy, co jest chyba najważniejsze. W parze ze słuchawkami do wyłapywania szczegółów to jest bardzo dobre narzędzie. W sumie to ich "komputerowość" jest umowna, bo to są normalne głośniki aktywne dobrej jakości

Awatar użytkownika
Soundscape
Posty: 2054
Rejestracja: czwartek 15 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Niskobudżetowe monitory studyjne

Post autor: Soundscape » niedziela 28 wrz 2014, 09:16

Ja sobie jeszcze raz pozwolę napisać aby wszyscy poszukiwacze tańszych paczek zainteresowali się koaxialną serią TDP firmy Prodipe. (Gabaryty, bas reflex z przodu, całkiem niezłe brzmienie w tej kategorii.) 


Awatar użytkownika
Soundscape
Posty: 2054
Rejestracja: czwartek 15 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Niskobudżetowe monitory studyjne

Post autor: Soundscape » niedziela 28 wrz 2014, 09:17

Seria TDC miało być. Sorki.


ODPOWIEDZ