AKG K550

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
stereoman
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 23 paź 2007, 00:00

AKG K550

Post autor: stereoman » środa 22 paź 2014, 04:50

Witajcie!


Przeszukałem forum, ale nie znalazłem za bardzo informacji i opinii o słuchawkach AKG K550 (mimo że są na naszym rynku juz chyba z 3 lata). Miał ktoś z Was z nimi styczność?


Jak je oceniacie i czy do kwoty ok 600zł to najlepszy wybór?


 


Chcę ich używać do miksu, produkcji i ‘homemasteringu’. Używam monitorów KRK rp6 g2, ale pomieszczenie póki co nie jest jeszcze zaadaptowane akustycznie, więc chiałbym mieć słuchawki niekolorujące, grające neutralnie i równo w całym paśmie, abym mógł na nich dobrze robić balans częstotliwości w utworach.


 


Jak te K550 wypadają w porównaniu z Beyerdynamic DT 770 pro ?


 


Pozdr!


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: AKG K550

Post autor: fallworm » środa 22 paź 2014, 09:18

...
Witajcie!

Przeszukałem forum, ale nie znalazłem za bardzo informacji i opinii o słuchawkach AKG K550 (mimo że są na naszym rynku juz chyba z 3 lata). Miał ktoś z Was z nimi styczność?

Jak je oceniacie i czy do kwoty ok 600zł to najlepszy wybór?

 

Chcę ich używać do miksu, produkcji i ‘homemasteringu’. Używam monitorów KRK rp6 g2, ale pomieszczenie póki co nie jest jeszcze zaadaptowane akustycznie, więc chiałbym mieć słuchawki niekolorujące, grające neutralnie i równo w całym paśmie, abym mógł na nich dobrze robić balans częstotliwości w utworach.

 

Jak te K550 wypadają w porównaniu z Beyerdynamic DT 770 pro ?

 

Pozdr!...
 


Cześć,


K550 uchodzą jako rozwiązanie Hifi - czyli droższe konsumenckie słuchawki. DT770 to słuchawki to pracy z dźwiękiem. Nie słuchałem tych K550, ale pewnie jest taka sama różnica jak między DT770 a DT660 - na pierwszych da się pracować, na drugich tylko słuchać.


KumiDr
Posty: 138
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2014, 00:00

Re: AKG K550

Post autor: KumiDr » środa 22 paź 2014, 23:07

Jak przedmówca nie porównam wspomnianych AKG do reszty świata, ale tak samo jak On z czystym sumieniem zachwalę DT 770 pro, które bardzo dobrze znam. Na tyle je cenię, że chociaż po latach mocnego używania nadszedł ich czas, to kupiłem dokładnie te same słuchawki, bo innych nie chcę. Świetnie się nadają do "nocnego" miksowania.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: AKG K550

Post autor: fallworm » czwartek 23 paź 2014, 09:33

...Jak przedmówca nie porównam wspomnianych AKG do reszty świata, ale tak samo jak On z czystym sumieniem zachwalę DT 770 pro, które bardzo dobrze znam. Na tyle je cenię, że chociaż po latach mocnego używania nadszedł ich czas, to kupiłem dokładnie te same słuchawki, bo innych nie chcę. Świetnie się nadają do "nocnego" miksowania.... 


Rozjaśnie jeszcze moją wcześniejszą wypowiedź. Ja używam słuchawek średnio 0,5 h na tydzień, bo traktuje to jako ostateczność - zwłaszcza są przydatne gdy terminy się zbliżają, a stan mojego słuchu już nie pozwala na selektywną ocene sytuacji w miksie (zwykle po 2-3h pracy na monitorach).


Ja uważam i zaznaczam od siebie że na DT770 nie mogę słuchać muzyki w celach relaksacyjnych Brzmienie jest tak jak by zbyt płaskie.


Awatar użytkownika
stereoman
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 23 paź 2007, 00:00

Re: AKG K550

Post autor: stereoman » czwartek 23 paź 2014, 15:06

Fallworm, jesteś pewien że w realizatorzy uważają K550 za słuchawki bardziej konsumenckie i niezbyt zadające sie do studia? Bo jest też model K551 i on własnie jest do hifi.


 


Ja potrzebuję słuchawek tylko do pracy nad moją muzyką (sounddesign, produkcja, miks, homemastering). Utworów innych artystów zamierzam na nich słuchac nie dla relaksu, tylko po to by nauczyć sie tych słuchawek.


 


Co masz na myśli pisząc że DT770pro maja płaskie brzmienie?


Trudno na nich ustawić plany poszczególnych instrumentów? (że dane instrumenty są z przodu miksu, inne troche dalej, a jeszcze inne z tyłu miksu)


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: AKG K550

Post autor: fallworm » czwartek 23 paź 2014, 15:43

...
Fallworm, jesteś pewien że w realizatorzy uważają K550 za słuchawki bardziej konsumenckie i niezbyt zadające sie do studia? Bo jest też model K551 i on własnie jest do hifi.

 


Ja potrzebuję słuchawek tylko do pracy nad moją muzyką (sounddesign, produkcja, miks, homemastering). Utworów innych artystów zamierzam na nich słuchac nie dla relaksu, tylko po to by nauczyć sie tych słuchawek.

 

Co masz na myśli pisząc że DT770pro maja płaskie brzmienie?

Trudno na nich ustawić plany poszczególnych instrumentów? (że dane instrumenty są z przodu miksu, inne troche dalej, a jeszcze inne z tyłu miksu)...
 


Zacznijmy od tego, że na słuchawkach nie zrobisz jakiegokolwiek dobrego masteringu, możesz próbować mieszać dźwięki ale wyjątkowo uważając na dół, którego w słuchawkach raczej nie da się wyczuć, stereofonie, która jest zakłamana na słuchawkach i fazy - ale to ostatnie można odpowiednimi wtyczkami diagnozować optycznie.


Słuchawkach trudno o coś takiego jak pozycjonowanie w tej płaszczyśnie, której wspominasz. Monitory masz ustawione na kącie 60 stopni, słuchawki na 180, wszelkie nakładanie procesorów pogłosowych wg mnie nie ma sensu, chyba, że tylko w trybie monofonicznym, a ostateczne korekty poszerzania sceny - monitory.


Możliwe, że się mylę bo może na słuchawkach potrafisz zdziałać cuda, bo już masz 10 lat pracy na jakimś modelu za sobą i już wiesz, na co się nabrać. Fakt faktem pozostaje, że zdecydowana większość samych miksów robionych na słuchawkach, jest oddawana do poprawki.


 



DT770 mają takie brzmienie jakie jest potrzebne do pracy z dźwiękiem (którą można wykonywać oczywiście na słuchawkach). DT660 do takiej pracy się nie nadają ze względu na tak jak by sztuczne wyeksponowanie paru wąskich pasm częstotliwości. Jak lubisz słuchać muzyki to DT660 będzie Ci lepiej smakować, jak będziesz mieć DT660 i DT770 - intuicyjnie będziesz chciał sięgać po DT660 do pracy z dźwiękiem bo brzmią lepiej dla ucha i przyjemniej, ale lepsze rezultaty uzyskasz na DT770.


 


Myśle AKG550 to słuchawki konsumenckie gdyż zdobyły one aprobate wśród fanów audio. Myśle, że fan audio nie byłby zadowolony z surowego brzmienia profesjonalnych słuchawek - ale to moje zdanie.



Awatar użytkownika
stereoman
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 23 paź 2007, 00:00

Re: AKG K550

Post autor: stereoman » czwartek 23 paź 2014, 18:50

Ktos na tym forum napisał że DT770pro nie nadają sie do muzyki klubowej, trance itp gatunków - to prawda wg Was?




Z jakimi gatunkowo utworami przeważnie pracujecie używając DT770pro?






Testując słuchawki studyjne w sklepie, jaki materiał warto odsłuchiwać? (oprócz utworów dobrze zmasterowanych, które sie dobrze zna)


Sine sweep'y przemiatające całe pasmo?


KumiDr
Posty: 138
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2014, 00:00

Re: AKG K550

Post autor: KumiDr » piątek 24 paź 2014, 06:33

Ktos na tym forum napisał że DT770pro nie nadają sie do muzyki klubowej, trance itp gatunków - to prawda wg Was?

xxx

Widzisz, subiektywna moja ocena - jako wieloletniego użytkownika DT770pro, który nie zawraca sobie głowy na bieżąco porównywaniem z innymi słuchawkami pewnie nie będzie tak wiarygodna, jak kogoś, kto do różnych "rodzajów muzyki" stosuje różne słuchawki. Inna sprawa, że nie spotkałem się jeszcze z czymś takim. Instrumenty - wiadomo: akustyczną gitarą nie zrobisz electro, minibrutem celtyckich klimatów itd... Ale słuchawki?... Ciekawe...

Ja na tych DT pracuję nad bardzo różną muzyką - od orkiestralnej, przez eksperyment, muzę gitarową do minimala electro i wszystko co mnie w DT interesuje, to fakt, że przed miksem (na monitorach - bo zapomnij o pomyśle poważnego miksowania w słuchawkach) dają mi one niezłą ogólną orientację czy coś brzmieniowo pasuje czy nie. Nie upiększają, tylko całkiem wiernie oddają czasami brutalną prawdę. I moim zdaniem o to właśnie chodzi w doborze właściwych słuchawek DO PRACY.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: AKG K550

Post autor: fallworm » piątek 24 paź 2014, 09:56

Ja jeszcze dodam od siebie ciekawostke z wczoraj.


Podczas pracy na ścieżką gitary basowej, po delikatnej kompresji, na monitorach usłyszałem artefakty na niektórych transjentach ataku. Na DT770 wszystko brzmiało jak należy, więc pomyślałem, że może coś stało się z monitorami, więc przełączyłem na drugą parę. Na Avantone mixcubes, również był wyczuwalny szelest na ataku. Dla potwierdzenia użyłem jeszcze DT660 i DT770M oraz DT990.


To co było odczuwalne na monitorach słychać było na DT990 i DT770M - słuchawkach dla perkusistów (!!!!)


Wnioski:


Nie używać słuchawek do wprowadzania kompresji na linie basu.



 



Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: AKG K550

Post autor: Zbynia » piątek 24 paź 2014, 21:56

tylko że DT770 770M i 990 mają ten same bebechy - różnica jedynie w budowie obudowy - jednak do kontroli basu lepiej sprawdzają się moim zdaniem 990 - nie duszą się


ODPOWIEDZ