JBL LSR 305 - odległość od ściany, a tylni bass reflex

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
TheLA
Posty: 8
Rejestracja: sobota 24 sty 2015, 00:00

JBL LSR 305 - odległość od ściany, a tylni bass reflex

Post autor: TheLA » sobota 24 sty 2015, 12:41

Witam,


Za kilka dni kupuję pierwsze monitory. Zdecydowałem się na JBL LSR 305 tylko tu jest problem z tylnim bass reflexem. Czytałem trochę na temat odległości monitorów od tylniej ściany i niektórzy twierdzą, że w przypadku bass reflexu z tyłu powinno się zachować co najmniej 1 metr odległości od ściany (choćby w recenzji jbl lrs 305 eis). Na zagranicznych forach spotkałem się też z opiniami, że odległość 6 cali (ok. 15 cm) będzie wystarczająca. W moim przypadku monitory mogę ustawić około 20cm od tylniej ściany. Z uzyskaniem 1 metra będzie już problem. Ewentualnie mogę kupić statywy pod monitory i przy miksowaniu odsuwać je metr od ściany, a tak to podczas dłubania w dawie stały by te 20 cm od ściany bez odsuwania. Ale takie odsuwanie byłoby niewygodne, dlatego nie wiem czy muszę zrezygnować z tych monitorów i wybrać coś z przednim bass reflexem, bo wolę uniknąć tego odsuwania. To dla mnie jedyny minus tych monitorów, bo poza tym są dla mnie idealne. Dlatego proszę o pomoc i jakieś rady z tą odległością od tylniej ściany :)


Awatar użytkownika
Jimek
Posty: 173
Rejestracja: wtorek 01 cze 2004, 00:00

Re: JBL LSR 305 - odległość od ściany, a tylni bass reflex

Post autor: Jimek » sobota 24 sty 2015, 13:08

Słyszałem te monitory w akcji w odległości ok 25cm od ściany i powiem szczerze, że lepiej posłuchać rady fachowców i odsunąć je. Ja w swoich monitorach mam bass refrex z przodu i zabieg odsunięcia od ściany dał zauważalną różnice. Musisz pokombinować z ustawieniem

Pozdrawiam
Pozdrawiam

TheLA
Posty: 8
Rejestracja: sobota 24 sty 2015, 00:00

Re: JBL LSR 305 - odległość od ściany, a tylni bass reflex

Post autor: TheLA » sobota 24 sty 2015, 13:58

...Słyszałem te monitory w akcji w odległości ok 25cm od ściany i powiem szczerze, że lepiej posłuchać rady fachowców i odsunąć je. Ja w swoich monitorach mam bass refrex z przodu i zabieg odsunięcia od ściany dał zauważalną różnice. Musisz pokombinować z ustawieniem

Pozdrawiam ...
 


Hmm ... z innym ustawieniem nie da raczej rady. Jak wezwę coś z bass reflexem z przodu to też będę mógł je odunąć jakies 20cm. A tak nawiasem to ta technologia LSR, którą zastosowano w JBL dająca znakomitą szczegółowość dźwięku niezależnie od warunków akustycznych pomieszczenia jest jakoś zauważalna? Bo brzmi kusząco :) W sensie czy daje różnicę i przewagę nad innymi monitorami? Wiadomo, że to jak zabrzmią monitory bardzo zależy od akustyki pomieszczenia. No i załóżmy, że wziąłbym monitory innej firmy podobej klasy to bez tej technologii w tym samym pokoju zabrzmiałby gorzej?


Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: JBL LSR 305 - odległość od ściany, a tylni bass reflex

Post autor: ceres1x » sobota 24 sty 2015, 19:15

"A tak nawiasem to ta technologia LSR, którą zastosowano w JBL dająca znakomitą szczegółowość dźwięku niezależnie od warunków akustycznych pomieszczenia jest jakoś zauważalna?"

" Wiadomo, że to jak zabrzmią monitory bardzo zależy od akustyki pomieszczenia."

Sam sobie odpowiedziałeś...
Do powaznej pracy adaptacja akustyczna jest niezbedna, a ta technologia to raczej chwyt marketingowy.

eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

TheLA
Posty: 8
Rejestracja: sobota 24 sty 2015, 00:00

Re: JBL LSR 305 - odległość od ściany, a tylni bass reflex

Post autor: TheLA » czwartek 29 sty 2015, 11:59

Ok. Czyli bass reflex z tyłu odpada w moim przypadku, bo za dużo miejsca między monitorami, a ścianą nie uzyskam. Zdecydowałem się na Behringer Truth B3030A :) Tylko nie jestem pewien czy nadają się one do mojego pokoju. Monitory mają 6 i 3/4 cala, a mój pokój 16m2 licząc bez mebli. Czy monitory z przetwornikiem 6.75" nie są za duże jak na taki pokój? 


Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: JBL LSR 305 - odległość od ściany, a tylni bass reflex

Post autor: Kyle » czwartek 29 sty 2015, 17:01

Czy monitory z przetwornikiem 6.75" nie są za duże jak na taki pokój? ... 




... a co ... nie zmieszczą się w pokoju? ;) Tak trochę bardziej serio, to dla czego niektórzy piszą "czy woofer X cali nie będzie za duzy do mojego pokoju"? Przcież to bez sensu.


Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: JBL LSR 305 - odległość od ściany, a tylni bass reflex

Post autor: Kyle » czwartek 29 sty 2015, 17:03

 Jak wezwę coś z bass reflexem z przodu to też będę mógł je odunąć jakies 20cm.




 ... tak czy inaczej Genelec twierdzi, że 5cm od ściany wystarczy dla tylnego bassreflex.


TheLA
Posty: 8
Rejestracja: sobota 24 sty 2015, 00:00

Re: JBL LSR 305 - odległość od ściany, a tylni bass reflex

Post autor: TheLA » czwartek 29 sty 2015, 17:47

 ... tak czy inaczej Genelec twierdzi, że 5cm od ściany wystarczy dla tylnego
bassreflex.... 
Też się spotkałem z różnymi opiniami na temat odległości od ściany, dlatego założyłem
ten temat, bo sam nie wiem co o tym myśleć ...
A co do woofera to chodzi mi o to, że słyszałem, że monitory z dużym wooferem mogą się
słabo spisać w małych pokojach. Bass może się rozmywać itp. I nie wiem czy 6.75 "
nadaje się do mojego pokoju. 

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: JBL LSR 305 - odległość od ściany, a tylni bass reflex

Post autor: MrExplosion » czwartek 29 sty 2015, 18:06

Nie wybieraj monitorów po rozmieszczeniu bass reflexu, są ważniejsze kryteria. Np dobrze słyszalny środek pasma jest kluczowy, i to jak się odsłuchy "tłumaczą" na inne zestawy. Behringer tak samo źle będzie brzmiał w dole przy braku adaptacji, czyli możesz liczyć na fuksa z akustyką pokoju. Zresztą, nie możesz kupić statywów zamiast stawiać na biurku?

TheLA
Posty: 8
Rejestracja: sobota 24 sty 2015, 00:00

Re: JBL LSR 305 - odległość od ściany, a tylni bass reflex

Post autor: TheLA » czwartek 29 sty 2015, 20:27

...Nie wybieraj monitorów po rozmieszczeniu bass reflexu, są ważniejsze kryteria. Np dobrze słyszalny środek pasma jest kluczowy, i to jak się odsłuchy "tłumaczą" na inne zestawy. Behringer tak samo źle będzie brzmiał w dole przy braku adaptacji, czyli możesz liczyć na fuksa z akustyką pokoju. Zresztą, nie możesz kupić statywów zamiast stawiać na biurku?... 


Statywy planuję kupić i tak, bo na biurku jest mało miejsca i by stały za blisko siebie. Z tym dobrze słyszalnym środkiem pasma sugerujesz JBL'e?


ODPOWIEDZ