Focal Alpha 65 - opinie?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
alexhawk
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 maja 2007, 00:00

Focal Alpha 65 - opinie?

Post autor: alexhawk » wtorek 18 sie 2015, 21:28

Witam
Poszukuję opinii wśród użytkowników tych monitorów.
Obecnie posiadam w studiu monitory Yamaha HS50M - poza surowością i suchością brzmienia, mają sporo wad i nie nadają się do dłuższej pracy przez bolesną górę (przynajmniej dla mnie). Brak mi fajnej przestrzeni w tych monitorach, brak niskich tonów. W sklepach na "przesłuchaniu" byłem zachwycony jak brzmią Dynaudio Bm5A mkIII, jednak to nie na moje możliwości finansowe (przynajmniej na dzień dzisiejszy), jedynym zestawem, którego nie było w sklepie, a uznałem że jest godny uwagi były właśnie Focal Alpha 65 - więc bardzo byłbym wdzięczny za Wasze opinie na temat brzmienia tych monitorów.

Muzyka: głównie akustyczna, potrzebuję dużo dołu (stopa, czytelny bas itd).

Pozdr!

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Focal Alpha 65 - opinie?

Post autor: PWA » wtorek 18 sie 2015, 21:47

...Witam
Poszukuję opinii wśród użytkowników tych monitorów.
Obecnie posiadam w studiu monitory Yamaha HS50M - poza surowością i suchością brzmienia, mają sporo wad i nie nadają się do dłuższej pracy przez bolesną górę (przynajmniej dla mnie). Brak mi fajnej przestrzeni w tych monitorach, brak niskich tonów. W sklepach na "przesłuchaniu" byłem zachwycony jak brzmią Dynaudio Bm5A mkIII, jednak to nie na moje możliwości finansowe (przynajmniej na dzień dzisiejszy), jedynym zestawem, którego nie było w sklepie, a uznałem że jest godny uwagi były właśnie Focal Alpha 65 - więc bardzo byłbym wdzięczny za Wasze opinie na temat brzmienia tych monitorów.

Muzyka: głównie akustyczna, potrzebuję dużo dołu (stopa, czytelny bas itd).

Pozdr! ...

W styczniowym numerze EIS jest obszerna recenzja 65-tek a w lipcowym 50-tek. Obydwie są bardzo pozytywne. Sam przymierzam się do któregoś z tych monitorów i dołączam się do Twojej prośby o jakieś opinie od tych, którzy mieli okazję ich posłuchać... a najlepiej popracować na nich. W szczególności interesuje mnie jak tolerancyjne są te monitory na warunki akustyczne pomieszczenia, które w moim przypadku są dość "trudne" (małe pomieszczenie i trudne do dostosowania w sensie akustyki).

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Focal Alpha 65 - opinie?

Post autor: PWA » wtorek 18 sie 2015, 22:09


alexhawk
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 maja 2007, 00:00

Re: Focal Alpha 65 - opinie?

Post autor: alexhawk » wtorek 18 sie 2015, 22:23

Tak, znane mi są te testy i nie tylko te. Na razie nigdzie nie przeczytałem złych opinii o tych paczkach, jednak najlepiej otrzymać opinie z pierwszej ręki :) BTW. te Focale to niezłe brzydactwa :) ale chyba nic się nie zrówna z JBL LSR :)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Focal Alpha 65 - opinie?

Post autor: PWA » wtorek 18 sie 2015, 23:08

...Tak, znane mi są te testy i nie tylko te. Na razie nigdzie nie przeczytałem złych opinii o tych paczkach, jednak najlepiej otrzymać opinie z pierwszej ręki :) BTW. te Focale to niezłe brzydactwa :) ale chyba nic się nie zrówna z JBL LSR :)...

Piękne nie są ... ale Focal to Focal... porządna firma... generalnie zaokrąglone boczki to cecha charakterystyczna wszystkich Focali od kiedy pamiętam... ale dałbym ze 100-200 PLN więcej, gdyby zrobili te boczki trochę lepszej jakości, a najlepiej z drewna... no ale cóż liczy się brzmienie nie wygląd
Mam nadzieję, że ktoś się odezwie, kto popracował trochę na nich i ma sensowne przemyślenia...

EMD
Posty: 230
Rejestracja: piątek 16 sty 2004, 00:00

Re: Focal Alpha 65 - opinie?

Post autor: EMD » środa 19 sie 2015, 13:25

Akurat tak się składa, że mam wersję Alpha 80 czyli największe.
Nie wiem jak się brzmieniowo mają do mniejszych braci, ale też mogę podzielić pozytywną opinię. Przestrzeń jest super, wyrównane pasmo, basu odpowiednio (ale to największy model).
Moje pomieszczenie jest praktycznie nie adaptowane akustycznie i uważam, że dają radę.
Przeszedłem na nie z KRK RP - te zdecydowanie były bardziej "dyskotekowe" brzmieniowo.

To że są brzydactwa to nie zaprzeczę - w dodatku materiał jest taki, że kurz jest trudno wytrzeć

Trzeba też pamiętać, że Alpha to seria budżetowa Focala - sam celowałem w CMSy ale to dwa razy więcej.

Niestety / stety monitory to rzecz dosyć indywidualna, że trudno kierować się czyjąś opinią, ale moja jesr na TAK.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Focal Alpha 65 - opinie?

Post autor: PWA » środa 19 sie 2015, 14:23

...Akurat tak się składa, że mam wersję Alpha 80 czyli największe.
Nie wiem jak się brzmieniowo mają do mniejszych braci, ale też mogę podzielić pozytywną opinię. Przestrzeń jest super, wyrównane pasmo, basu odpowiednio (ale to największy model).
Moje pomieszczenie jest praktycznie nie adaptowane akustycznie i uważam, że dają radę.
Przeszedłem na nie z KRK RP - te zdecydowanie były bardziej "dyskotekowe" brzmieniowo.

To że są brzydactwa to nie zaprzeczę - w dodatku materiał jest taki, że kurz jest trudno wytrzeć

Trzeba też pamiętać, że Alpha to seria budżetowa Focala - sam celowałem w CMSy ale to dwa razy więcej.

Niestety / stety monitory to rzecz dosyć indywidualna, że trudno kierować się czyjąś opinią, ale moja jesr na TAK.
...


Dzięki za opinię. Niestety 80tki są trochę za duże jak dla mnie. Pracuję w pomieszczeniu ok. 7-8 m2 i bardziej skłaniam się do 50-tek. Tak, wiem że Alpha to budżetowe klocki, ale z tego co wszyscy piszą to ich brzmienie wykracza poza budżetowe standardy, szczególnie jeżeli chodzi o równowagę pasma i neutralność a na tym właśnie mi zależy. Myślałem też o KRK Rokit 5 lub 6 G3, które też mają niezłe recenzje, ale tak jak napisałeś grają chyba trochę za bardzo "dyskotekowo" jak na mój gust. Wydaje się, że Alpha jest zdecydowanie bardziej neutralna.

alexhawk
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 maja 2007, 00:00

Re: Focal Alpha 65 - opinie?

Post autor: alexhawk » piątek 21 sie 2015, 18:34

Przeczytałem w jakimś mądrym teście, że Alpha 80 jest gorsza od Alpha 65 w sensie zrównoważonego brzmienia. Ma za dużo dołu, a środek już nie jest tak szczegółowy.
Niestety nie kupiłem tych Focali, miałem okazję kupić Dynaudio BM5A mkII używki i się nie zastanawiałem :) Jakkolwiek brzmienie Focali nie jest mi osobiście znane, to Dynaudio wziąłem bez zastanowienia. Wydaje mi się, że zrobiłem dobry zakup :)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Focal Alpha 65 - opinie?

Post autor: PWA » piątek 21 sie 2015, 18:47

Tak z ciekawości to za ile?

ODPOWIEDZ