ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: laser777 » niedziela 20 gru 2015, 01:32

DZ1

Zgadzam się z tobą w 100%.Wiosną tego roku zrobiłem najlepszy miks przy pomocy utworu referencyjnego.Ale nie udało by się to gdy bym nie wyszedł o 7dmej rano w niedzielę na wolne powietrze.Wszystko ustawiałem przy pomocy analizatora widma i utworu referencyjnego jednak była pewna różnica.Stopa z mojego utworu grała przy częstotliwości 50hz a stopa z utworu referencyjnego najwyższy szczyt miała na częstotliwości ok 100hz.Mod mojego pomieszczenia które nie było za adaptowane ani nie był wykonany żaden pomiar(a teraz mam trochę wełny mineralnej) jest bliski częstotliwości około 100hz więc tą stopę z mojego utworu chciałem podgłośnić a na analizatorze miała za wysoki szczyt.Wyszedłem na dwór i usłyszałem że te 50hz jest ok. Od tego czasu nauczyłem się pracować z analizatorem widma.Może nie wszystko się da ale można zrobić wiele jeśli się ma świadomość tego z jakim problemem mamy do czynienia.Miks nie jest najgorszy oczywiście nie jest idealny i ma pewne wady.Mastering jest prowizoryczny bo nie potrafię go wykonać ani nie potrafię za bardzo pracować z procesorami masteringowymi ale na innych sprzętach audio brzmi nie najgorzej więc myślę że to dobra droga.

Choć nie zmienia to faktu że profesjonaliści po mimo wiedzy i doświadczenia powinni mieć porządny odsłuch i profesjonalną adaptacje bo co innego tworzyć dla siebie a pracować a wykonywać pracę zarobkową.

Dobrze by było znaleźć się w profesjonalnym studiu i osłuchać w jakich warunkach się tam pracuje to była by dobra lekcja(akurat nie miałem okazji być w takim studiu) ale znając swój charakter gdy bym był w takim studiu to pewnie nie chciał bym już pracować na swoim sprzęcie

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: Paweł » piątek 22 sty 2016, 12:55

...Monitory na których miksy zawsze wychodzą ok? To chyba jakieś hasło reklamowe. Poczytaj o zmysie słuchu. Dla przykładu - jeżeli pracowałeś na zestawie X przez okres akomodacyjny (np 2 lata) to nie zrobisz lepszego miksu na innym, super ekstra referencyjnym zestawie po miesiącu. Nie ma takiej opcji - musi minąć okres akomodacyjny i dopiero wtedy otrzymasz produkt na podobnym poziomie i tyle samo pracy będziesz musiał w to włożyć....

Tak. Jest cała grupa monitorów, na których miksy powinny wyjść conajmniej O.K., jeśli realizator nie jest głuchy. Owszem, nie zawsze nam pasuje charakter brzmienia. Owszem, często chciałoby się żeby bas był taki, nie taki, więcej góry, mniej góry itp. Ale zrobić O.K. się musi dać. Inaczej znaczy że pracujemy na Alesisach. ;)
Nie podważam akomodacji, ale na Boga nie 2 lata! Jeśli ktoś nie pracował na monitorach, szybciej nauczy się wogóle słyszeć, niż ten okres. A jeśli już słyszy, to nie musi siedzieć miesiąc by się przestawić. Kilka dni góra i to jeszcze jeśli ma również zmienione warunki akustyczne. Jeśli to nie wychodzi, należałoby się przestawić na zbieranie znaczków.

....Po 3, ja spotkałem się, że niestety na słuchawkach typu dt770 i dt990 nie słychać pewnych "artefaktów" które już słychać na Avantone mixcube więc sorry - słuchawki to nie jest dobra sprawa do odsłuchu krytycznego (o dziwo a7x też nie za wyraźnie przedstawiały dla mnie problem)....
Przesada z tymi Avantonami. Owszem, to użyteczne narzędzie, ale nie wyobrażam sobie nie usłyszeć na Adamach, czy przyzwoitych słuchawkach (chyba że te Beyery gorsze niż je pamiętam) czegoś co tam niby ma być takie wyraźne.

...A jednak umiemy pracować na swoim sprzęcie - jaki by nie był. To jest właśnie akomodacja słuchu. A to ile z niego usłyszymy - jak bardzo szczegółowo to inny parametr....
To przesada w druga stronę. na niektórych monitorach po prostu nie da sie pracować i koniec.

...Po 4. Nie rozumiem "kłamania". Jeżeli kupujesz monitory to nie ma miejsca na kłamanie. Kłamać może tylko twój umysł bo się nie przyzwyczaił do wzorca. Jeżeli kupujesz monitory (tak te prawdziwe przez duże M:) ) to selektywność jest na odpowiednim poziomie i to tyle - reszta zależy od tego ile czasu poświęcić na naukę pracy z monitorem.
...
No właśnie tu dochodzimy do ważnego pytania: co jest monitorem, a co nim nie jest. Ale to temat na bardzo rozległą dyskusję, a znów muszę lecieć. Nie zgadzam się jednak ze zdaniem że sama selektywność zapewnia nam możliwość pracy. Są jeszcze takie pierdoły jak pasmo, jego równowaga itp.

Awatar użytkownika
Soundscape
Posty: 2054
Rejestracja: czwartek 15 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: Soundscape » piątek 22 sty 2016, 13:15

"zacznijcie słuchac swoich ulubionych płyt..."


*************************************************


Jedna uwaga do powyższego zdania - pamiętajmy, że nasze ulubione płyty czasami też nie są do końca poprawnie "zrealizowane". Są monitory na których nie jestem w stanie słuchać połowy swoich ulubionych nagrań, za to dobrze zrealizowane materiały brzmią świetnie.


Sam ostatnio szukałem maksymalnie dopieszczonych tytułów (najczęściej kompletnie inna muzyka niż słucham na codzień). Można się bardzo zdziwić jak na prawdę brzmi dobra realizacja i ile brakuje większości przez nas preferowanych utworów.


Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: ceres1x » piątek 22 sty 2016, 20:27



Ciekawe ktore plyty kwalifikuja sie jako referencyjne,sa kompleksowo dobrze wyprodukowane i mozna smialo je polecic jako wzorce do wyboru odsluchow?
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: MrExplosion » sobota 23 sty 2016, 12:35

...



Ciekawe ktore plyty kwalifikuja sie jako referencyjne,sa kompleksowo dobrze wyprodukowane i mozna smialo je polecic jako wzorce do wyboru odsluchow?

...
 


Które płyty są dobre jako odsłuch referencyjny przy miksowaniu to jest chyba dobry pomysł na cały nowy temat.

A wybór monitorów powinno się raczej robić na słabiej zrealizowanych nagraniach. A najlepiej na swoich starych miksach, w których już wiemy co poszło nie tak. Te monitory, które uwypuklą błędy najmocniej, będą się nadawać do pracy.

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: DZ1 » sobota 23 sty 2016, 14:14

..."zacznijcie słuchac swoich ulubionych płyt..."
*************************************************
Jedna uwaga do powyższego zdania - pamiętajmy, że nasze ulubione płyty czasami też nie są do końca poprawnie "zrealizowane". Są monitory na których nie jestem w stanie słuchać połowy swoich ulubionych nagrań, za to dobrze zrealizowane materiały brzmią świetnie.
Sam ostatnio szukałem maksymalnie dopieszczonych tytułów (najczęściej kompletnie inna muzyka niż słucham na codzień). Można się bardzo zdziwić jak na prawdę brzmi dobra realizacja i ile brakuje większości przez nas preferowanych utworów....

OK, ale robiąc miks musisz podążać w jakiś kierunku a najlepiej wzorcować sie na tym co nam najlepiej ''leży'' słuchowo (i przecież nawet podswiadomie tak czesto robimy). Zgadza sie, że nie wszystko co lubimy jest zrealizowane mistrzowsko ale swoje paczki poprostu trzeba znać żeby móc na nich pracować, też trzeba posłuchać jak brzmią na nich te nieidealne produkcje, bo w jaki inny sposób poznasz swoje głośniki jak nie poprzez odsłuch?
Nie ma takiej opcji, żeby dobrze zmiksować swoje rzeczy na monitorze X jeśli wcześniej nie odsłuchało sie go (najlepiej jakieś komercyjne, dobrze zrealizowane kawałki), sugerując sie tylko i wyłącznie np. tym, że ktos stwierdził, że ''Tak, monitor X to jest najlepszy odsłuch na świecie''. Przecież KAŻDY ma jakiś swój wzorzec do którego dąży.
Mała uwaga odnośnie akomodacji: zgadzam sie, że występuje coś takiego bo sam doświadczyłem tego niejednokrotnie, ale 2 lata????? no sorki bardzo, moim zdaniem jeśli komuś to zajmuje AŻ tyle czasu to faktycznie może niech lepiej zajmie sie zbieraniem znaczków. Mnie np. takie ''przestawienie sie'' (czego nie lubie) np. na inne słuchawki zajmuje kilka dni.

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: DZ1 » sobota 23 sty 2016, 14:37

...

Ciekawe ktore plyty kwalifikuja sie jako referencyjne,sa kompleksowo dobrze wyprodukowane i mozna smialo je polecic jako wzorce do wyboru odsluchow?
...

no ja nie wiem w czym jest problem: jeśli miksujesz załóżmy rock i słuchasz akurat rock'a to chyba wiesz co dobrze brzmi? wiesz chyba co (jakie płyty/kawałki) Ci sie podobają? i naturalnie w tym kierunku podążasz. A jeśli miksujesz inny rodzaj muzyki niż słuchasz to co za problem w dobie internetu żeby dowiedzieć sie co jest najbardziej ''słuchalne'' w danej stylistyce? Tu nie chodzi o kopiowanie brzmienia tylko o zapoznanie sie i wyznaczenie sobie kierunku.

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: DZ1 » sobota 23 sty 2016, 14:46

......

Ciekawe ktore plyty kwalifikuja sie jako referencyjne,sa kompleksowo dobrze wyprodukowane i mozna smialo je polecic jako wzorce do wyboru odsluchow?
...

no ja nie wiem w czym jest problem: jeśli miksujesz załóżmy rock i słuchasz akurat rock'a to chyba wiesz co dobrze brzmi? wiesz chyba co (jakie płyty/kawałki) Ci sie podobają? i naturalnie w tym kierunku podążasz. A jeśli miksujesz inny rodzaj muzyki niż słuchasz to co za problem w dobie internetu żeby dowiedzieć sie co jest najbardziej ''słuchalne'' w danej stylistyce? Tu nie chodzi o kopiowanie brzmienia tylko o zapoznanie sie i wyznaczenie sobie kierunku.... A odnośnie wyboru monitorów i czego słuchać...ano tego co dobrze znamy bo na jakiej innej podstawie dokonać wyboru? Załóżmy, że jest jakas magiczna idealnie zrealizowana płyta i co z tego? Jeśli jej nie znasz to NIC ci nie powie odsłuch takiej płyty na monitrach, które chcesz np. kupić.

laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: laser777 » sobota 23 sty 2016, 15:38

Ja od jakiegoś czasu zawsze odejmuję kilka db przy częstotliwościach 2-5kHz(nawet trochę więcej niż w utworze referencyjnym) gdzie może znajdować się potencjalny upośledzony punkt podziału crossovera i już to trochę lepiej brzmi na konsumenckich sprzętach czy choćby estradówkach 15"+1"

Awatar użytkownika
Soundscape
Posty: 2054
Rejestracja: czwartek 15 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: Soundscape » środa 27 sty 2016, 14:12

no ja nie wiem w czym jest problem: jeśli miksujesz załóżmy rock i słuchasz akurat rock'a to chyba wiesz co dobrze brzmi?


**********************************************


Zdziwiłem się już wielokrotnie...Wink 


Załóżmy, że jest jakas magiczna idealnie zrealizowana płyta i co z tego? Jeśli jej nie znasz to NIC ci nie powie odsłuch takiej płyty na monitrach, które chcesz np. kupić.... 


****************************************


Z jednej strony prawda. Z drugiej nawet nieznany kawałek muzyki potrafi dużo powiedzieć o nieznanych nam monitorach (które akurat przesłuchujemy). Podam przykład: osoba odsłuchująca nową parę monitorów puszcza kawałek, który dostał nagrodę Grammy za "brzmienie" i realizację jakiejś piosenki. Monitory dobre, więc wokal kaleczy uszy, góra jakaś dziwna itd. Decyzja? "Monitory są złe, bo ten kawałek to mistrzostwo."


O czymś takim pisałem. A ten kawałek był zrobiony marnie, ale cóż - pozostaje jako "referencyjny".


Generalnie bardzo trudny temat, wybór zawsze będzie pod wieloma względami osobisty. Moja wypowiedź się tyczyła tylko wyboru na podstawie "utworów referencyjnych" (robi tak najwięcej przyszłych użytkowników).


Osobiście uważam, że monitory najlepiej sprawdzić w boju. Nie szukać referencji. Zrobić swój miks na podstawie tego co słyszymy i prawie wszystko wyjdzie na jaw. Jednak tylko prawie - musimy nauczyć się słuchać różnego typu monitorów (chodzi mi o konstrukcje otwarte, zamknięte, BR z tyłu, z przodu, pomieszczenia, itd itp). Można by tak do końca dywagować Cool


ODPOWIEDZ