YAMAHA NS 20m - ktoś to zna?? / Arcus AS4 jako odsłuch kontrolny - zastanawiające

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
edcetera
Posty: 31
Rejestracja: czwartek 20 lis 2008, 00:00

YAMAHA NS 20m - ktoś to zna?? / Arcus AS4 jako odsłuch kontrolny - zastanawiające

Post autor: edcetera » wtorek 29 gru 2015, 13:02

Jak w tytule - chodzi o rzekomego starszego brata NS-10. Przekonuje mnie przede wszystkim 8-calowy woofer (odnoszę wrażenie że tej wielkości głośniki są precyzyjniejsze, bardziej bezlitosne), ale także cena, gdyż są znacznie tańsze niż legendarne NS-10. Ktoś to zna? Sprawdzają się jako monitory studyjne?

Drugie pytanie - otóż swego czasu nabyłem na targu staroci monitorki Arcus AS4 (8"). Napędzam je konsumenckim YAMAHA A500. Kilkukrotnie próbowałem miksować na nich materiał, raczej z marnym skutkiem, gdyż wydają mi się cholernie nieprecyzyjne, nie da się uzyskać na nich głębi miksu, niemniej raz po raz sprawdzają jako odsłuch kontrolny - prawidłowo zrealizowany materiał (oficjalne wydawnictwa) brzmi na nich jak należy, natomiast w przypadku spapranego miksu/masteru drastycznie uwypuklają one wszelkie błędy - innymi słowy wyraźnie wskazują co jest źle i można na nich skorygować miks, ale tylko do pewnego momentu. Nie wiem zatem co robić - "zaufać" im próbować nauczyć się na nich pracy, czy pozostawić jako właśnie kontrolny odsłuch, a miks wykonywać na czymś innym (obecnie dysponuję raczej sprzętowym minimum Alesis One MKII + Alesis RA-100). Problem w tym że Arcusy są obecnie 300km od miejsca w którym mieszkam i nie wiem czy gra warta świeczki.

Mało precyzyjne pytanie, więc może podzielicie się Waszymi spostrzeżeniami na temat powyższych modeli, lub konfiguracji które stosujecie - skutecznych, a niekoniecznie drogich.

Super! Dzięki!

ODPOWIEDZ