Domowe studio - co o tym sądzicie?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
Mark_R
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 07 sty 2016, 00:00

Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: Mark_R » czwartek 07 sty 2016, 19:02

Hej wszystkim !

Od jakiegoś czasu wkręcam się w temat tworzenia muzyki.
Muzyka zawsze była moją pasją i nadszedł moment gdy zdecydowałem się iść dalej i zakupić sprzęt na którym mógłbym zacząć "zabawę".
Główną bazą jest dość mocny PC z Windą 7. Pracować zamierzam na Abletonie, Reaper'rze czy jakichś innych prostych DAW-ach
Więc na początek:
1.Klawiatura sterująca.
Budżet 1700zł.
Klawisze muszą być, po pierwsze grałem za dzieciaka na keyboardzie i znam to środowisko, po drugie od roku podchodziłem do fl studio, i nie podoba mi się kwestia wydobywania dźwięków za pomocą myszki.
Muszą być Pady i pokrętła i 49 klawiszy
Wyszedłem od Alesis Vi 49, przez M-audio code, aż dotarłem do marki Akai i będzie to Akai Advance 49, ze względu na...Na wszystko, poza brakiem faderów nie mogę się do niczego przyczepić.Rozważałem również MPK 249, ale przekonał mnie cały soft i rozwiązania zastosowane w Advance( te enkodery aż chce się nimi kręcić :D ).
2.Monitory.
Budżet 1300zł
Tutaj chyba wybrałem standardowy standard czyli KRK, a dokładniej model RP5 G3.
Czy w tej cenie znacie coś co stanowiłoby dobrą alternatywę dla wymienionych?
3. Interfejs audio usb.
Budżet 600zł
Tutaj rozważania trwały najdłużej i chyba na 100% to nie jestem jeszcze zdecydowany.
Wybrany został Focusrite Scarlet 2i2.
Jeżeli chodzi o wejścia i wyjścia to jest to tyle ile będę potrzebował.
W planie przyszłościowym jest podłączanie max 2 mikrofonów( np. pojemnościowych do nagrań efektów w stereo )lub gitara elektryczna.
Póki co tylko jeden mikrofon dynamiczny. Dynamiczny bo warunki jakie mam takie mam i na początek będzie musiał wystarczyć.
4.Słuchawki.
Na pewno zamknięte.
Budżet 600zł. Ale to totalny max. Zdecydowanie wolałbym zmieścić się w kwocie 500zł
Na ten moment na pierwszym miejscu są Shure SRH 440 w cenie ok. 300zł. A są całkiem niezłe jeśli chodzi o neutralność.
Rozważam również AKG np. K 271 mk2.
Czy coś byście jeszcze dorzucili ?
Tak w ramach szaleństwa spodobały mi się Beyerdynamic DT 770 Pro
5. Mikrofon dynamiczny.
Tutaj moje rozeznanie jest najsłabsze.
Myślę tutaj może nawet nad czymś używanym.
Budżet 100-150zł

Tak więc co sądzicie o moich wyborach ?
Czy polecilibyście mi coś innego ?
Liczę na wasze rady i sugestie, bo w temat dopiero się wdrażam.

Pozdrawiam.
Marek

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: DZ1 » piątek 08 sty 2016, 02:50

...Hej wszystkim !

Od jakiegoś czasu wkręcam się w temat tworzenia muzyki.
Muzyka zawsze była moją pasją i nadszedł moment gdy zdecydowałem się iść dalej i zakupić sprzęt na którym mógłbym zacząć "zabawę".
Główną bazą jest dość mocny PC z Windą 7. Pracować zamierzam na Abletonie, Reaper'rze czy jakichś innych prostych DAW-ach
Więc na początek:
1.Klawiatura sterująca.
Budżet 1700zł.
Klawisze muszą być, po pierwsze grałem za dzieciaka na keyboardzie i znam to środowisko, po drugie od roku podchodziłem do fl studio, i nie podoba mi się kwestia wydobywania dźwięków za pomocą myszki.
Muszą być Pady i pokrętła i 49 klawiszy
Wyszedłem od Alesis Vi 49, przez M-audio code, aż dotarłem do marki Akai i będzie to Akai Advance 49, ze względu na...Na wszystko, poza brakiem faderów nie mogę się do niczego przyczepić.Rozważałem również MPK 249, ale przekonał mnie cały soft i rozwiązania zastosowane w Advance( te enkodery aż chce się nimi kręcić :D ).
2.Monitory.
Budżet 1300zł
Tutaj chyba wybrałem standardowy standard czyli KRK, a dokładniej model RP5 G3.
Czy w tej cenie znacie coś co stanowiłoby dobrą alternatywę dla wymienionych?
3. Interfejs audio usb.
Budżet 600zł
Tutaj rozważania trwały najdłużej i chyba na 100% to nie jestem jeszcze zdecydowany.
Wybrany został Focusrite Scarlet 2i2.
Jeżeli chodzi o wejścia i wyjścia to jest to tyle ile będę potrzebował.
W planie przyszłościowym jest podłączanie max 2 mikrofonów( np. pojemnościowych do nagrań efektów w stereo )lub gitara elektryczna.
Póki co tylko jeden mikrofon dynamiczny. Dynamiczny bo warunki jakie mam takie mam i na początek będzie musiał wystarczyć.
4.Słuchawki.
Na pewno zamknięte.
Budżet 600zł. Ale to totalny max. Zdecydowanie wolałbym zmieścić się w kwocie 500zł
Na ten moment na pierwszym miejscu są Shure SRH 440 w cenie ok. 300zł. A są całkiem niezłe jeśli chodzi o neutralność.
Rozważam również AKG np. K 271 mk2.
Czy coś byście jeszcze dorzucili ?
Tak w ramach szaleństwa spodobały mi się Beyerdynamic DT 770 Pro
5. Mikrofon dynamiczny.
Tutaj moje rozeznanie jest najsłabsze.
Myślę tutaj może nawet nad czymś używanym.
Budżet 100-150zł

Tak więc co sądzicie o moich wyborach ?
Czy polecilibyście mi coś innego ?
Liczę na wasze rady i sugestie, bo w temat dopiero się wdrażam.

Pozdrawiam.
Marek
...



No to po kolei z moich podobnych doświadczeń:
1.Klawisz i pady.
Nie jestem klawiszowcem, wiec o klawiszach nie wypowiem sie (mnie do dogrywania prostych rzeczy wystarczy cokolwiek co ma białe i czarne klawisze :) ) Co do padów to gdy byłem na etapie kupna padów i testowałem wtedy ''legendarne'' AKAI ale z serii MPD to ostatecznie skończyło sie na Korgu PadKontrol - te pady poprostu idealnie leżą pod palcem, mają dynamike - miodzio :) w przeciwieństwie do MPD. Inne światy. Niewiem jakie pady teraz robi AKAI ale wtedy seria mpd to była porażka.. Od siebie polecam pobawić sie Korgiem.
2. Monitory.
Przesłuchałem ileś tam różnych monitorów w róznych przedziałach cenowych...KRK akurat nie słyszałem ale w tym budżecie jak dla mnie najlepsze są Mackie z serii MR - w tym przedziale cenowym mistrzostwo; a i co do wielkości woofera to jest prosta zasada: im wiekszy woofer tym szersze pasmo od dołu przenosi taki zestaw głośnikowy i tyle. Jeśli masz w miare duże pomieszczenie to inwestuj w jak najwiekszy woofer - to co wiekszość sądzi, że mniejszy woofer ma lepszą średnią cześć pasma to mija sie z moimi doświadczeniami - mniejszy woofer poprostu nie przenosi wystarczająco dołu dlatego WYDAJE SIE, że lepiej przenosi srednie pasmo.
3. Interfejs audio.
Jaki byś nie kupił każdy brzmi tak samo w tym przedziale cenowym. nie przesłuchałem wszystkich interfejsów jakie sa na rynku w tym przedziale cenowym ale te ktore słyszalem są takie same. Wiec tak naprawde interesuje Cie ile ma we/wy analog, cyfra, fantom, itd - nie brzmienie <- to jeśli mowa o nowych. Jeśli w gre wchodzą używki to od siebie polecam Digidesigln Mbox2 - kupiłem go poraz drugi do prostych dograń max 2 kanałowych i chodzi brzmienie to bije na głowe wszystko inne co jest w tym budżecie. Chodzi pod win7, ma wszystko na pokładzie co potrzeba od interfejsu 2-kanałowego.
4.Słuchawki.
Tu nic ci nie doradze bo KAŻDY ma swoje preferencje brzmieniowe, mnie ogolnie podobają sie produkty AKG, sam używam leciwych k-44 i dla mnie są idealne ale nie z tego powodu, że swietnie brzmią ale z tego powodu, że robie na nich wszystko od jakichs 15lat i doskonale je znam. Tobie może podobać sie coś innego. Musisz posłuchać sam. Napewno nie słuchaj opini innych. Sam słuchaj.
5.Mikrofon dynamiczny.
W tym budżecie zdecydowanie Shure PG58 - bedziesz zadowolony.

To tyle odemnie z mojego doswiadczenia - niech wypowiedzą sie inni.
Pozdo.

pyza
Posty: 265
Rejestracja: sobota 06 lip 2002, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: pyza » piątek 08 sty 2016, 11:10

Witam...
1.Klawiatura...
Jeżeli nie jesteś wirtuozem i nie zależy ci na ważonej klawiaturze to zwracaj na:
a)nie potencjometry tylko encodery. Pokrętło może pełnić wiele funkcji a po przełączeniu funkcji tego samego pokrętła encoder będzie wygodniejszy.
b)Fajnie żeby był wyświetlacz i wyświetlał aktualną funkcję z regulowanego pokrętła.
c)Ergonomia musi być wygodna w użytkowaniu i nie może zajmować zbyt wiele miejsca bo okaże się że zabraknie miejsca na myszkę i klawiaturę.
2.Interface audio.
a)Brzmienie na pewno nie takie samo ale w warunkach domowych nie ma znaczenia.
b)Najważniejsze!!! Sterowniki muszą być stabilne nie może się wywalać podczas tworzenia projektu podczas niskiej latencji. (podejrzewam że będziesz pracował głównie na wtykach)
3.Monitory.
jeżeli będziesz siedział blisko monitorów to muszą być małe jeżeli dalej to duże (to jest bardzo ważne)
4.słuchawki
Jeżeli kupisz dobre monitorki to słuchawki potrzebne są tylko do nagrywania a nie odsłuchu ( na słuchawkach kiepsko się miksuje i tworzy)
5.mikrofon
Lepiej tani pojemnościowy wielko-membranowy niż dynamiczny (jeżeli chodzi o nagrywanie wokali) Instrumenty jeżeli nie masz specjalistycznego to faktycznie jakiś shure.

6 Każdy sprzęt typu klawiatura czy interface jest dostarczany z softem typu Ableton czy cubase - jest to fakt na który też warto zwrócić uwagę.

Celowo nie reklamowałem konkretnych firm bo pamiętam jak ja zaczynałem i wiem że sprzęt musi być dopasowany indywidualnie. Największą radość sprawi ci jak po ukończeniu pierwszego projektu w swoim studiu na swoim nowym sprzęcie siądziesz z piwkiem i powiesz sobie "miałem rację że kupiłem xxxxx a nie tak jak mi doradzali inni"
Czytaj dużo a sam się dowiesz co chcesz.
Wiem że nie pomogłem za bardzo ale pamiętaj że to ty tworzysz a nie sprzęt.

cubase 4 komplete 5 powercore fw samplelord extreme sample conwerter

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: mytnik » piątek 08 sty 2016, 15:52

A ja ze względu na szerokie możliwości programowania wszyskich kontrolek przy pomocy bardzo wygodnego edytora wybrałbym Korg Taktile 49.


Pobierz edytor ze strony korga i obczaj, nie każdy kontroler da się zaprogramować tak jak urządzenia korga, np. każdy pad na osobnm kanale MIDI


Ze względu na całkowicie kompletne środowisko wybrałbym też niedrogi u nas - 800 zł - Reason 8, ma wszystko i nie trzeba się martwić o brak wtyczki w danym momncie, wystarczy ruszyć głową. No ale z softem odbiegam bo nie pytałeś :)


pozdr

drummer

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: stage » piątek 08 sty 2016, 18:23

Zastanów się nad tym Focusrite 2i2. Ja planowałem taki zakup, ale zdecydowałem się w końcu na Focusrite 2i4. Ta niższa wersja ma jakiś problem przy nagrywaniu gitar, przesterowuje je lekko, z tego co się dowiedziałem. Gdybyś celował w nagrywanie gitar, to wyższy model chyba lepszy, a różnica w cenie 100-200zł. Jeśli z gitarami nie działasz, to zapewne 2i2 wystarczy.


Awatar użytkownika
Mark_R
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 07 sty 2016, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: Mark_R » sobota 09 sty 2016, 10:02

"...Zastanów się nad tym Focusrite 2i2. Ja planowałem taki zakup, ale zdecydowałem
się w
końcu na Focusrite 2i4. Ta niższa wersja ma jakiś problem przy nagrywaniu gitar,
przesterowuje je lekko, z tego co się dowiedziałem. Gdybyś celował w nagrywanie
gitar,
to wyższy model chyba lepszy(...)"



Mimo że kolegę z gitarą zaproszę do siebie dopiero jak już będę dobrze ogarniał
temat,
to wezmę to pod uwagę. Mam opcję w podobnej cenie co Scarlet 2i2 kupić używanego
Focusrite Safire jak tutaj wygląda kwestia przesterów gitary ? Czy to jest lepsza
półka
od Scarlet ?

Co do wcześniejszych wypowiedzi kolegów:
Mikrofon napisałem, że chcę kupić dynamiczny a i tak piszecie mi o pojemnościowych.
Znam wady i zalety obu rozwiązań, a także warunki akustyczne mojego dużego pokoju z
aneksem kuchennym dlatego celowo szukam dynamika.

Co do Klawiaturki i Monitorów to już jestem zdecydowany na rozwiązania o których
pisałem w pierwszym poście.
Najbardziej zależało mi na radach odnośnie słuchawek, mikrofonu i interfejsu.
Już wiem coś więcej ale poczekam do poniedziałku z podjęciem ostatecznej decyzji.

A jak się ma Shure PG 58 do Shure SM 58 ?
Zna ktoś oba produkty i byłby w stanie wskazać różnice ?
Oczywiście nie chodzi mi o technikalia a o różnice w nagraniach.

I jeszcze taka prośba jeżeli chodzi o wybór słuchawek.
Poza tym że wiadomo wybierać będę te wygodne to zastanawiam się na jakim
utworze/repertuarze najlepiej określę neutralność słuchawek. Będę miał możliwość
posłuchać przed zakupem ale nie chcę kierować się brzmieniem, bo nie kupuję ich do
słuchania muzyki tylko do pracy więc muszą być jak najbardziej liniowe i teraz jak
najlepiej wyłapać te różnice.
Boję się że przy takim sklepowym odsłuchu zwrócę uwagę tylko na najbardziej słyszalne
różnice takie jak siła basu czy ilość i jakość góry. Zwłaszcza że przyzwyczajony do
swojego zestawu stereo mam zakodowane pewien rodzaj brzmienia i nie wiem czy będę w
stanie ustalić które są neutralne.


Dziękuję za dotychczasowe rady i proszę o więcej ;)


Awatar użytkownika
Mark_R
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 07 sty 2016, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: Mark_R » sobota 09 sty 2016, 10:11


Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: Pytajny » sobota 09 sty 2016, 18:44

...
Zastanów się nad tym Focusrite 2i2. Ja planowałem taki zakup, ale zdecydowałem się w końcu na Focusrite 2i4. Ta niższa wersja ma jakiś problem przy nagrywaniu gitar, przesterowuje je lekko, z tego co się dowiedziałem. Gdybyś celował w nagrywanie gitar, to wyższy model chyba lepszy, a różnica w cenie 100-200zł. Jeśli z gitarami nie działasz, to zapewne 2i2 wystarczy....


 


Jesteś w stanie podać źródło takich nowin? Bo to trochę dziwne, a może nawet wprowadzające w błąd.


Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: matiz » sobota 09 sty 2016, 22:53

...
...
Zastanów się nad tym Focusrite 2i2. Ja planowałem taki zakup, ale zdecydowałem się w końcu na Focusrite 2i4. Ta niższa wersja ma jakiś problem przy nagrywaniu gitar, przesterowuje je lekko, z tego co się dowiedziałem. Gdybyś celował w nagrywanie gitar, to wyższy model chyba lepszy, a różnica w cenie 100-200zł. Jeśli z gitarami nie działasz, to zapewne 2i2 wystarczy....


 

Jesteś w stanie podać źródło takich nowin? Bo to trochę dziwne, a może nawet wprowadzające w błąd....
 


Nowe wersje 2i2 mają obniżoną czułość o kilkanaście dB, więc teoretycznie jest OK. Pierwsze wersje... miały za dużą czułość


[addsig]

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Domowe studio - co o tym sądzicie?

Post autor: DZ1 » niedziela 10 sty 2016, 12:36


A jak się ma Shure PG 58 do Shure SM 58 ?
Zna ktoś oba produkty i byłby w stanie wskazać różnice ?
Oczywiście nie chodzi mi o technikalia a o różnice w nagraniach.

...

Najlepiej posłuchaj i oceń sam np tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=u5VuADSPDk8

ODPOWIEDZ