Behringer UMC202HD na start z homerecordingiem - dobry wybór?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
mat_e

Behringer UMC202HD na start z homerecordingiem - dobry wybór?

Post autor: mat_e » środa 10 sie 2016, 09:16

Z homerecordingiem dopiero zaczynam, więc proszę o wyrozumiałość i liczę na pomoc 

Zastanawiam się nad kupnem interfejsu audio Behringer UMC202HD. Potrzebuję nagrywać wokal i mieć drugie wejście na gitarę/drugi mikrofon. Dopiero zaczynam z nagrywaniem, więc nie chcę wydać dużo, ale nie chcę też ograniczać sobie możliwości na przyszłość. 

Zasadnicze pytanie brzmi: czy interfejs, o którym mówię, wymaga jakichkolwiek dodatkowych urządzeń, abym mógł rejestrować dźwięk do programu DAW na PC. Czy potrzebuję jakichś programów na komputerze, jakiegoś dodatkowego hardware'u? (nie mówię oczywiście o mikrofonie :> )

I prosiłbym też o polecenie dobrego DAW na początek. Z Behringerem UMC202HD dostałbym Tracktion, ale może co innego będzie lepsze. Nie wiem, nie znam się :>

Więc jeśli macie jakieś dodatkowe porady a propos startowania z homerecordingiem, to też chętnie się czegoś dowiem od kogoś bardziej doświadczonego!

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Awatar użytkownika
Caroozo

Re: Behringer UMC202HD na start z homerecordingiem - dobry wybór?

Post autor: Caroozo » niedziela 14 sie 2016, 21:05

Tematów na ten temat jest od groma, zaraz admin skasuje post, ale póki "wisi", to powiem krótko - interfejs wystarczy na początek w zupełności, DAW jaki bym polecił to spolszczony Reaper. Dlaczego? Wersję próbną możesz używać niby 30 dni ale tak jak z Winrarem - po minięciu triala idzie dalej go używać. Nie ma blokady żadnych funkcji, a pełna wersja kosztuje naprawdę niewiele. Posiada tak zaawansowaną funkcjonalność, że może spokojnie stawać w szranki z "zawodowymi" DAWami jak Cubase, Sonar etc. Zakładam że zawodowcem nie jesteś - więc Reaper w zupełności Ci wystarczy. Pamiętaj też że programu trzeba się nauczyć - przyzwoite rezultaty osiąga się dzięki wiedzy i umiejętnościom. Wybierz jeden program i naucz się go dobrze, a starczy Ci na lata. Alternatywą może być Ableton lub FruitLoops - zależnie od "kierunku", w jakim chciałbyś działać. Odradzam natomiast zamknięte środowiska jak Reason czy Reaktor. Alternatywą dla Reapera może być ew. Audacity - nie ma wprawdzie takich możliwości, ale jest - że tak powiem - "godny". Programy dodawane "gratisowo" do interfejsów są przeważnie okrojonymi wersjami - w pewnych przypadkach (jak np. GigaStudio Tascama) producent zakończył wsparcie i zostawił "na lodzie" użytkowników tego środowiska. Warto więc wybierać "duże" standardy, a nie bawić się w pomniejsze programy.

A, i byłbym zapomniał - ten Behringer nie ma natywnych sterowników ASIO pod nowsze systemy (Win 8.1/10) - tylko Asio4All. Z tego co wiem są sterowniki natywne pod "siódemkę". Nie pamiętam jak z obsługą 64 bit. Radziłbym sprawdzić przed zakupem - wiele urządzeń "na papierze" wygląda dobrze, a potem są problemy natury software'owej (sam posiadam stareńkiego Tascama US-122L - pod XP/Vista/7 chodzi jak burza, pod 8,1 nie działa MIDI i są problemy z latencją, pod Win 10 w ogóle nie rusza). Jeśli natomiast interesuje Cię podłączenie sterownika w postaci np. klawiatury, byłyby potrzebne wejścia/wyjścia MIDI - odradzam jednak zakup interfejsu z takimi złączami jeśli jest to Ci w tej chwili niepotrzebne - z powodzeniem zastępują je tanie chińskie interfejsy USB-MIDI za 15 PLN z Alledrogo, a i większość sterowników ma złącze USB. Poza tym do "wbijania" jakichś patternów perkusyjnych od biedy wystarczy klawiatura (każdy DAW ma również wirtualną klawiaturkę).

mkf118

Post autor: mkf118 » piątek 23 wrz 2016, 12:31

Reason do jeszcze nie dawna ciężko było nazwać DAW'em,

Ja od niego zaczynałem i uważam, że jest świetnym programem jeżeli chodzi o instrumenty. Wymaga niestety ogromnej wiedzy na temat np. syntezy dźwięków. Ogólnie polecam, ale dla raczej osób bardziej wtajemniczonych. Popieram przedmówce w Twoim przypadku będzie najlepszy Reaper.

Druga sprawa, jeżeli kupujesz interface do nagrywania, nie bierz tak prostych urządzeń behringera - bo są beznadziejne i w tym momencie wyrzucasz pieniądze. Polecam poczytać o Focusrite Scarlett np. solo, albo 2i2.

Awatar użytkownika
DZ1

Post autor: DZ1 » niedziela 25 wrz 2016, 04:33

Druga sprawa, jeżeli kupujesz interface do nagrywania, nie bierz tak prostych urządzeń behringera - bo są beznadziejne i w tym momencie wyrzucasz pieniądze. Polecam poczytać o Focusrite Scarlett np. solo, albo 2i2...

piepszysz bzdury!, nie masz pojecia o czym gadasz (jakieś doświadczenie posiadasz w tym temacie? no chyba NIE ), ja ZDECYDOWANIE polecam wszelakie urządzenia behringera na początek, bo za małe pieniądze dostajesz to co ''topowe'' firmy dają za 2x tyle

Awatar użytkownika
DZ1

Post autor: DZ1 » niedziela 25 wrz 2016, 05:28

Caroozo, jak może nie być sterowników do nowego sprzętu ze sklepu? Kupujesz karte dźwiekową i ona ma działać. Wyobrażasz sobie, że użytkownik po kupnie sprzętu bedzie musiał robić downgrade systemu operacyjnego? Ciekawe masz teorie....

Awatar użytkownika
PWA

Post autor: PWA » niedziela 25 wrz 2016, 08:40

...Caroozo, jak może nie być sterowników do nowego sprzętu ze sklepu? Kupujesz karte dźwiekową i ona ma działać. Wyobrażasz sobie, że użytkownik po kupnie sprzętu bedzie musiał robić downgrade systemu operacyjnego? Ciekawe masz teorie.......

DZ1, z Behringerem to akurat różnie bywa. Mam UFX1204 i ostatnie drivery wyprodukowane przez nich pochodzą z 20/06/13. Można założyć, że pracują z Win 8, bo oczywiście nigdzie nie ma informacji, jakie systemy są wspierane. Później nastąpiła cisza. Mikser pracuje pod 10-ką, ale nie mam pojęcia, kiedy coś się może wykrzaczyć...zwłaszcza po jakimś upgrade OSa.
Drugi problem, jaki mam generalnie z tą firmą, to praktycznie brak sensownych manuali. Z reguły jest to quick start guide i na tym troska producenta o użytkownika się kończy. Oczywiście jest w tym quick starcie informacja, że pełna dokumentacja jest dostępna na stronie, ale oczywiście jej tam nie ma
Co do jakości sprzętu od nich, to widać, że firma wyraźnie się poprawiła w ciągu ostatnich 3-4 lat i można znaleźć naprawdę kilka ciekawych i niezłych urządzeń.

Awatar użytkownika
DZ1

Post autor: DZ1 » niedziela 25 wrz 2016, 14:43

......Caroozo, jak może nie być sterowników do nowego sprzętu ze sklepu? Kupujesz karte dźwiekową i ona ma działać. Wyobrażasz sobie, że użytkownik po kupnie sprzętu bedzie musiał robić downgrade systemu operacyjnego? Ciekawe masz teorie.......

DZ1, z Behringerem to akurat różnie bywa. Mam UFX1204 i ostatnie drivery wyprodukowane przez nich pochodzą z 20/06/13. Można założyć, że pracują z Win 8, bo oczywiście nigdzie nie ma informacji, jakie systemy są wspierane. Później nastąpiła cisza. Mikser pracuje pod 10-ką, ale nie mam pojęcia, kiedy coś się może wykrzaczyć...zwłaszcza po jakimś upgrade OSa.
Drugi problem, jaki mam generalnie z tą firmą, to praktycznie brak sensownych manuali. Z reguły jest to quick start guide i na tym troska producenta o użytkownika się kończy. Oczywiście jest w tym quick starcie informacja, że pełna dokumentacja jest dostępna na stronie, ale oczywiście jej tam nie ma
Co do jakości sprzętu od nich, to widać, że firma wyraźnie się poprawiła w ciągu ostatnich 3-4 lat i można znaleźć naprawdę kilka ciekawych i niezłych urządzeń....

PWA, o co ci chodzi? Masz urządzenie, ktore masz działające, sprawne, sterowniki chodzą, wszystko pracuje, tak?

Awatar użytkownika
DZ1

Post autor: DZ1 » niedziela 25 wrz 2016, 14:51

...
......Caroozo, jak może nie być sterowników do nowego sprzętu ze sklepu? Kupujesz karte dźwiekową i ona ma działać. Wyobrażasz sobie, że użytkownik po kupnie sprzętu bedzie musiał robić downgrade systemu operacyjnego? Ciekawe masz teorie.......

Co do jakości sprzętu od nich, to widać, że firma wyraźnie się poprawiła w ciągu ostatnich 3-4 lat i można znaleźć naprawdę kilka ciekawych i niezłych urządzeń....

PWA, o co ci chodzi? Masz urządzenie, ktore masz działające, sprawne, sterowniki chodzą, wszystko pracuje, tak? Drugi Twój problem też mnie rozwala: co ty byś chciał, żeby w manualu do karty dźwiekowej napisali o technikach mikrofonowych, używaniu eq, kompresji albo sztuce miksowania?

Awatar użytkownika
PWA

Post autor: PWA » niedziela 25 wrz 2016, 15:35

PWA, o co ci chodzi? Masz urządzenie, ktore masz działające, sprawne, sterowniki chodzą, wszystko pracuje, tak? Drugi Twój problem też mnie rozwala: co ty byś chciał, żeby w manualu do karty dźwiekowej napisali o technikach mikrofonowych, używaniu eq, kompresji albo sztuce miksowania?...

DZ1,chodzi mi o profesjonalne zachowanie firmy, która ma ambicje takową się mienić. Niestety nie widzę tego w przypadku Behringera.
- Większość producentów przynajmniej informuje o tym jakie system operacyjne są wspierane przez drivery. W przypadku serii UFX brak jest takiej informacji.
- Większość producentów stworzyła nowe sterowniki do Win 10 lub poinformowała, że te, które są, nie mają problemów z tym OS... Behringer dla UFXów pozostał przy sterownikach z połowy 2013 i zero jakiejkolwiek informacji, że te sterowniki będą ok. dla tego OS. Każdy nowy upgrade OS może je "wysadzić" i to, że poprawnie pracują teraz, nie gwarantuje, że będą pracowały po kolejnym upgrade OS.
- Oczekuję od producenta przyzwoitej dokumentacji produktu a nie kilku kartek, jak to ma miejsce w przypadku UFX. Dla porównania zerknij sobie na manuale Soundcrafta dla podobnej klasy mikserów. Wtedy może zrozumiesz o co m chodzi i czego wymagam od producenta sprzętu lub oprogramowania.

Awatar użytkownika
rafal_wesound

Post autor: rafal_wesound » poniedziałek 26 wrz 2016, 01:53

Jeśli chodzi o tego Behringera to powinieneś być zadowolony. Na początek Ci w zupełności wystarczy, a różnicy w jakości nagrywanego/odtwarzanego dźwięku nie poczujesz w interfejsach w podobnych cenach, a nawet kilka set droższych. Tym bardziej, że jesteś początkujący. Z tego co wiem UMC202HD jak za tę cenę ma dobre wykonanie. Jedną z ważnych rzeczy jest phantom, ale w tym wypadku też nie ma problemu z trzaskami/piskami podczas zasilania mikrofonów. (Tak swoją drogą uważaj jeśli już kupisz swój pierwszy interfejs i będziesz używał phantoma - odłączanie/podłączanie mikrofonów na wł. zasilaniu oraz dużym gainie może skutkować jego uszkodzeniem). Będziesz pracował na Windowsie także ze sterownikami nie będzie problemu. Zorientuj się jak wygląda sprawa z Mac OSX jeśli miałbyś zamiar w najbliższym czasie zmienić system. Dla przykładu Akai EIE Pro ma źle zbudowane sterowniki przez co tracimy połączenie z komputerem lub słyszymy trzaski. Korzystając z okazji odradzam Eie Pro jakbyś na niego trafił. Co do Focusrite 2i2 o którym kolega wyżej wspominał to jak najbardziej polecam kupić nawet używanego, ale z tym ostrożnie (najlepiej na gwarancji). Jest to już firma klase wyżej co do interfejsów i myślę, że jeśli troche byś dołożył to dłużej by Ci posłużył - chyba, że masz w planach rozszerzyć ilość wejść. Polecam również interfejsy firmy M-audio, ale jeśli nie chcesz dokladać kasy to bierz UMC202HD. Co do DAW'a na początek to ja używałem Cubase'a i byłem zadowolony z wyboru :) 

Jeśli masz więcej pytań to zapraszam do kontaktu prywatnie www.wesound.pl 

www.wesound.pl

ODPOWIEDZ