Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
rodzpi
Posty: 10
Rejestracja: piątek 16 gru 2016, 00:00

Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: rodzpi » piątek 16 gru 2016, 16:04

Witam,
Chciałbym zadać pytanie dotyczące wyboru monitorów na początek. Nie do końca o modele tu chodzi ale raczej o decyzję: droższe (lepsze) czy tańsze (teoretycznie słabsze)?
Nie odsyłajcie mnie do postów bo już je czytałem, ani do poradników EiS bo te również mam zaliczone a to oznacza, że wybór nie jest przez to łatwiejszy a wręcz odwrotnie, bo o ile wcześniej nie było w ogóle pytań to teraz jest ich cała masa, mało tego – bez odpowiedzi.
Dlatego chciałem zapytać się ludzi, którzy mają spore doświadczenie w produkcji muzyki: „czy warto na początku wystartować z porządnymi monitorami czy do nauki kupić budżetówki?”
Co mam na myśli pisząc o tych dwóch klasach?

Porządne jak dla mnie, które rozważam to np.
1. APS KLASIK (Aeon to raczej dla wyjadaczy)
Dynaudio BM5 mkIII (lub DBP50)
EVE SC205
Focal CMS 40 (ewent.50)
Genelec 8030A
MACKIE HR624 mkII (ewent. 824)

Budżetówki o których myślałem to np.:
1. Alesis Elevate 6
1. JBL LSR 305 (308)
IMG Stale Line SOUND-65/SW (ewent. 80/SW)
Tanoy Reveal 601A

Faworyci w obu grupach (1). O APS naczytałem się samych rewelacji, mało tego są to podobno monitory bezlitośnie obnażające błędy – więc duży plus i teoretycznie najlepszy wybór. Jeśli chodzi o budżetówki to Alesis elevate 6 bardzo zachwalane w EiS, ale niestety nie ma testów porównawczych na YT. Słuchałem JBL 305, 308 i jak dla mnie naprawdę rewelacja (za tę cenę).
Jedyne użyteczne testy w necie, które znalazłem to Sonic Sense Pro Audio, gdzie faktycznie dźwięk przełączony jest pomiędzy monitorami co pozwala wychwycić różnice. Ale nie wszystko jest testowanie i mało jest tych testów.
Adamów nie chcę – po testach porównawczych mam wrażenie, że góra jest przejaskrawiona
KRK – zgadzam się ze stwierdzeniami, że zamulają (ale tylko RP, bo seria VXT już jest o niebo lepsza)
Yamahy (HS7, HS8) brałbym pod uwagę, ale gdzieś przeczytałem że spłaszczają ch-kę i brzmią pudełkowato ( o ile faktycznie pasowałoby mi to do HS5, to do HS8 w ogóle – ale ja się nie znam, może nawet słuchu nie mam)
Jako amator nie jestem w stanie dokonać jakichkolwiek testów odsłuchowych, bo nawet nie wiem czego w brzmieniu szukać. Takie testy to mogą robić sobie klienci, którzy zrobili kupę miksów w życiu i dokładnie wiedzą co gdzie piszczy, szumi, dudni i jak powinno być, dlatego robienie odsłuchów dla początkującego jest tym czym wybór kartki świątecznej dla ślepca. Po prostu muszę się na coś zdecydować.
Kwestia bas reflexu – jest dla mnie zamknięta (Genelec robi z tyłu i nie ma z tym problemu a w instrukcji obsługi zaleca ustawić monitory min. 5cm od ściany (z tylnym otworem BR). Proszę nie być mądrzejszym od Genelec ;)
Kwestia średnicy woofer’a też jest zamknięta – mniejsze (np. 5”) lepiej przetwarzają średnie tony ale za to mają problem z basem (stąd mój wybór był na EVE SC205). Nadają się też bardziej do mniejszych pomieszczeń. Kwestia (wg recenzji) bardzo dobrego przetwarzania średnich tonów a zarazem dobrego zejścia basem jest rozwiązana niby w APS - stąd nr 1.
Kwestia akustyki pomieszczenia – wszystko jasne, proszę nie poruszać tematu
Pytam, bo mój kolega miksuje na Samson GT Studio, które za komplet kosztują poniżej 1k, przy całkowitym braku adaptacji i też to jest dobrze zrobione. Kilka odsłuchów alternatywnych, korekta i git.
Proszę więc o jakąś merytoryczną poradę, czy jest sens pakować się od razu na początku w niewiadomo co…Choć podobno dobre monitory uczą dobrych miksów…
Skoro o monitorach mowa, zapytam: co do odsłuchu alternatywnego? Wiadomo, że No.1 to Avantone Mixcubes. Ale bez przesady nie teraz. Tu można myśleć o wszystkim, bo to raczej tańsza sprawa. Pytanie czy te monitorki mają być jak najbardziej zróżnicowane brzmieniowo od głównych? Czy po prostu inne: np. desktopowe, komputerowe, Hi Fi, jakieś tańsze wersje monitorów np. jakieś Alesisy (np. M1 Active 320 USB), Tanoye, Samsony, IMG, M-Audio, PerSonus Eris, itd…
P.S. A jeśli iść już z własną płytą testową do sklepu to "jak tego słuchać"? i na co zwracać uwagę? Tylko proszę nie każcie mi tam iść z różowymi szumami itp.(mam taką płytę testową) bo i tak nic z tego nie wywnioskuję...

Pozdrawiam!

[addsig]
Początkujący

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: laser777 » sobota 17 gru 2016, 00:21

Jak masz pieniądze to kup możliwie najlepsze bo i tak pewnie będziesz chciał się przesiadać a to tylko strata pieniędzy.

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: gores » sobota 17 gru 2016, 10:39

Hej! Słuchaj, jest mega gość na allegro, który wystawia nowe genelecki w cenach 50%. I są to głośniki nówki, nie używane! Ponoc kupowane po upadlych firmach, licytacjach sadowych czy cos w tym stylu - mozliwe tez, ze chlopaki gdzies na swiecie przejeli tira z dostawa i upychaja gdzie sie da :D  Tutaj linkuje do niego: 


http://allegro.pl/genelec-8260apm-monitor-studyjny-kolumna-glosnik-i6638173706.html   - przykladowa aukcja, jest kilka innych. Widac roznice w cenach :D


Facet ma po kilka sztuk róznych modeli, 8040 BPM ma niestety jedna sztuke (najbardziej zblizone do Twoich typów, nie wiem czy ma 8030 - napisz do niego), innych ma np. 3 sztuki, troché dziwnie ale dziala :)


Genelecki to nieprawdopodobne głośniki, mało obecne na naszym krajowym rynku no bo nie niemieckie czy ze stanów. Ale jak je usłyszysz to pokochasz, sá naprawdé fenomenalne. Polecam Genelecki z tych wymienionych przez Ciebie.



Generalnie warto miec mozliwie najlepszy odsluch. Ja przez dlugi czas nie mialem i meczyem sie strasznie gdyz robilem cos i tego ni cholery nie bylo slychac. Wkurzajace na maksa, genelecki otworzyly mi jednak bramy dzwiekowego raju, bas niczym jagnie mlode bryka wesolo, obraz stereo przypomina jesienna bryze a gorka aksamitna i precyzyjna jak musniecie wiosennego czegos. Genelecki tej serii maja tez fajne mozliwosci, ktore reguluje sie z tylu zworkami. Mozna posluchac samego tweetera, samego glosnika basowego, multum opcji korekcji itp. Wybaczcie brak polskich znakow ale cosik mi sie na klawiaturze kliknelo i nie wiem co :D :D


Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: gores » sobota 17 gru 2016, 10:45

Poszukalem za Ciebie, tutaj u tego goßcia sá 8030 w lanserskiej wersji BWM za 1790 - potarguj sie to dwa pewnie pojda za 3k


http://allegro.pl/glosnik-genelec-8030-bwm-monitor-studyjny-i6638173605.html


rodzpi
Posty: 10
Rejestracja: piątek 16 gru 2016, 00:00

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: rodzpi » sobota 17 gru 2016, 18:53

...
Poszukalem za Ciebie, tutaj u tego goßcia sá 8030 w lanserskiej wersji BWM za 1790 - potarguj sie to dwa pewnie pojda za 3k

http://allegro.pl/glosnik-genelec-8030-bwm-monitor-studyjny-i6638173605.html...
 




No dobrze, ale pytanie, czy nie lepiej na np. JBL LSR305, 308 pociągnąć jakiś czas a później przesiadka...? Ktoś tesował Alesis Elevate 6? Mozna coś o nich powiedzieć? 




Może się ktoś wypowiedzieć o APS KLASIK? Czytałem, że ponoć rozawala nawet sporo droższe monitory, że doskonała stereofonia, czytelność planów, płąska ch-ka, że jako jedne z niewielu mają b.dobry środek i bas, no i że są "surowe" czyli nie do słuchania tylko miksowania...na dodatek mimo, że 7 cali dobrze sprawdzają sie w małych pomieszczeniach przy ścianie. Szczerze mówiąc sugerując się opisami to APS wydaje się być najlepszy...


A co do odsłuchu alternatywnego? Obojętnie?




Nie ukrywam, że lepiej gdybym zaoszczędził kilka stówek, bo w planach mam zakup interfejsu audio, 2 mikrofonów i akustyka...




Pozdrawiam!


Początkujący

Awatar użytkownika
Soundscape
Posty: 2054
Rejestracja: czwartek 15 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: Soundscape » niedziela 18 gru 2016, 01:58

Jedno ważne pytanie - co będziesz robić? Sama produkcja, czy też produkcja plus miks? Wbrew pozorom nie jest to wszystko jedno a subiektywny dobór monitorów stanowu tym bardziej większy problemWink


Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: gores » niedziela 18 gru 2016, 10:16

Widzisz, zakup sprzętu to zabawna rzecz... Ja już widzę, że Ty podjąłeś decyzję jakie monitory kupić. Wiesz też o tym, że te właśnie kupisz mimo, że pytasz jeszcze o inne - rozsądek nakazuje :D To tak jak z kupnem samochodu. Załóżmy, że kochasz Alfa Romeo. I choćby obok stał swietnie wyposażony Ford, to nawet się nim nie zainteresujesz - musi być Alfa i tyle. Dlaczego? Bo tak. Bo mamy miłe wspomnienia, ładnie nam się jakieś logo kojarzy, wygląd produktu spełnia nasze wymagania estetyczne, ktoś kogo uważamy za specjalistę powiedział, że ten produkt jest najlepszy, itp i nie ma już opcji aby był inny. To w mojej opinii wręcz procesy myślowe poza naszą świadomością. Pewnie i tak mnie nikt nie zrozumie ale tak chciałem przelać moje życiowe spostrzeżenia na tekst. Kup Klasiki bo decyzja widzę już podjęta lecz nie uświadomiona :D Będą Cię po prostu cieszyły a przyjemność z pracy powoduje, że się przestaje pracować tylko zaczyna się niezwykle miłe spełnienie zawodowe.




Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: ceres1x » niedziela 18 gru 2016, 11:15

Ja mam KRK RP5 G3. Dałem 900zl za nówki, i uwazam że w cenie do 1000zł nic lepiej nie zagra.
Na chwile obecna nie planuje lepszych, uzywam je do elektroniki.
Znam ich ograniczenia, ale z monitorami trzeba tez nauczyc sie pracowac, co jest wazna sprawą, i o czym niektorzy chyba nie wiedza.

Czesto poczatkujacym doradza sie dosc drogie monitory, podczas gdy tym co ich najbardziej ogranicza jest wiedza z zakresu produkcji muzycznej i warsztat tworczy a nie odsluch.

Z drugiej strony ,jak ktos traktuje prace z audio bardzo powaznie, to powinien kupic najlepsze na jakie go stac, a nawet jeszcze dolozyc
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

rodzpi
Posty: 10
Rejestracja: piątek 16 gru 2016, 00:00

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: rodzpi » niedziela 18 gru 2016, 11:35

...
Jedno ważne pytanie - co będziesz robić? Sama produkcja, czy też produkcja plus miks? Wbrew pozorom nie jest to wszystko jedno a subiektywny dobór monitorów stanowu tym bardziej większy problemWink...
 




Nagrywanie instrumentów + miks, może mastering...wiem, że do pracy z muzyką najlepsze są surowe monitory a z takich znam tylko Focale CMS i APS Klasik. Może są jakieś inne propozycje? Pzdr!

Początkujący

rodzpi
Posty: 10
Rejestracja: piątek 16 gru 2016, 00:00

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: rodzpi » niedziela 18 gru 2016, 11:45

...
Widzisz, zakup sprzętu to zabawna rzecz... Ja już widzę, że Ty podjąłeś decyzję jakie monitory kupić. Wiesz też o tym, że te właśnie kupisz mimo, że pytasz jeszcze o inne - rozsądek nakazuje :D To tak jak z kupnem samochodu. Załóżmy, że kochasz Alfa Romeo. I choćby obok stał swietnie wyposażony Ford, to nawet się nim nie zainteresujesz - musi być Alfa i tyle. Dlaczego? Bo tak. Bo mamy miłe wspomnienia, ładnie nam się jakieś logo kojarzy, wygląd produktu spełnia nasze wymagania estetyczne, ktoś kogo uważamy za specjalistę powiedział, że ten produkt jest najlepszy, itp i nie ma już opcji aby był inny. To w mojej opinii wręcz procesy myślowe poza naszą świadomością. Pewnie i tak mnie nikt nie zrozumie ale tak chciałem przelać moje życiowe spostrzeżenia na tekst. Kup Klasiki bo decyzja widzę już podjęta lecz nie uświadomiona :D Będą Cię po prostu cieszyły a przyjemność z pracy powoduje, że się przestaje pracować tylko zaczyna się niezwykle miłe spełnienie zawodowe.


...
 




Kolego gores masz wybaczone, bo na bank pisałeś to po kilku głębszych ;) Jakby decyzja była podjęta to APS stały by już na biurku od około 3 miesięcy i nie byłoby tematu, posta i grzebania w artykułach...Ja Cię doskonale zrozumiałem, szkoda, że Ty nie do końca zrozumiałeś treść posta ;( W odpowiedzi nie ma co przytaczać analogii bo sprawa jest oczywista, zresztą wystarczy przeczytać treść jeszcze raz. Mój post wynika z tego, że często kupujemy przewymiarowany sprzęt, bo jak jest drogi to za nas zrobi robotę...dlatego świadomie podchodzę to tematu i jeśli mi ktoś uzmysłowi, że nie ma sensu wywalać na początku kasy na porządne monitory to tego nie zrobię i zadowolę się JBL albo ALESIS. Tylko niech mi ktoś to uświadomi, co trzeba zrobić w tej sytuacji...po to jest ten post


P.S. wyprzedzając sam mógłbym sobie odpowiedzieć: "albo kupisz raz a dobrze, albo raz a potem drugi raz..."


Pzdr!

Początkujący

ODPOWIEDZ