Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
Soundscape
Posty: 2054
Rejestracja: czwartek 15 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: Soundscape » niedziela 18 gru 2016, 14:05


Nagrywanie instrumentów + miks, może mastering...wiem, że do pracy z muzyką najlepsze są surowe monitory a z takich znam tylko Focale CMS i APS Klasik. Może są jakieś inne propozycje? Pzdr!
...
 


Pracowałem na CMS-ach, surowe to one niestety nie do końca są.


Osobiście przewertowałem już bardzo dużo monitorów w różnych przedziałach cenowych i zauważyłem jedną przypadłość praktycznie u wszystkich gigantów mających wszystko od tańszych, aż po drogie zestawy - w kategorii do 2-2,5 tyisęcy każdy się stara, bo jest najwięcej odbiorców. W kategorii 4-6 tysięcy jest skok w brzmienu średnio o 10% i osobiście nazywam takie wynalazki "zapchajdziurami". Przy bardzo drogich paczkach z kolei znów wszyscy się starają, ponieważ cena zobowiązuję.


Wyjątek stanowi właśnie firma APS. Wszystko co do tej pory zrobili ma sens i zadziała w odpowiednich warunkach (Klasików niestety nie słyszałem, ale AEONy i Coaxy są bardzo dobre).


W średniej półce więc z APS-ami raczej się nie pomylisz.


W niższej kategorii (2-2,5k) pomimo kilku niedociągnięć bardzo mnie zaskoczyły Fluid Audio FX8 (lubię koaksjalne konstrukce, szerszy sweet spot). Miło wspominam Focale Aplha 65 (aczkolwiek to bardzo wybaczające monitory). Omijam tańsze Adam Audio, KRK i Geneleci. Nie podchodzą mi w ogóle, jednak to znów subiektywne odczucie.


Jestem zakochany w paczkach Unity Audio (The Rock MK II miażdżą i obnażają wszelkie niedociągnięcia), ale one wykraczają poza założony budżet.


To co mogę doradzić, to próba wyciągnięcia do testów paczek, które Cię interesują i posluchanie nagrań w których coś jest nie tak. Weź paczki na których to najbardziej słychać ;) Najlepiej coś jednak zmiksować na każdych, ale wspomniałeś, że to początki, więc to akurat może nie dać nic.






Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: gores » niedziela 18 gru 2016, 14:38

Istotnie, nie wchodze do internetow na trzezwo, tym bardziej nie zabieram glosu w dyskusjach - dziekuje za zrozumienie!


Sluchaj, tak juz na powaznie. Kolega ceres powyzej napisal 100% prawdy w temacie. Najważniejsze sa umiejętności, sprzet jest drugorzedny. Realizacja nagran to moja pasja i obsesja juz od 24 lat. Ide o zaklad, ze dzieki umiejętnościom jestem dzis w stanie uzyskac o niebo lepszy efekt nawet nie wlaczajac glosnikow niz amator na najlepszym zestawie za 200k. To jak np. z malowaniem obrazu. Nie umiem, daj mi najlepsze płótno, najlepsze farby, piekna pracownie - cos tam nabazgram. Daj zawodowcowi ołówek i porownamy rezultaty. Jestes bardzo sympatyczny, witamy w naszej spolecznosci - kup glosniki i sprzet nienadwyrezajac budzetu. Zdobadz wiedze a wowczas nie bedziesz musial nikogo pytac o nic. Sam bedziesz wiedzial czego potrzebujesz. Pozdro


Awatar użytkownika
Soundscape
Posty: 2054
Rejestracja: czwartek 15 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: Soundscape » niedziela 18 gru 2016, 18:41


Sluchaj, tak juz na powaznie. Kolega ceres powyzej napisal 100% prawdy w temacie. Najważniejsze sa umiejętności, sprzet jest drugorzedny. 


************************************


Zgadzam się w 100%, tyle że jeśli jest możliwość uczyć się na lepszym sprzęcie to czemu nie? Jeżeli mógłbym wrócić do przeszłości i wybrać od razu coś lepszego, to zaoszczędził bym sobie wymiany 3 par paczekCool


rodzpi
Posty: 10
Rejestracja: piątek 16 gru 2016, 00:00

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: rodzpi » niedziela 18 gru 2016, 20:36

...

Sluchaj, tak juz na powaznie. Kolega ceres powyzej napisal 100% prawdy w temacie. Najważniejsze sa umiejętności, sprzet jest drugorzedny. 


************************************

Zgadzam się w 100%, tyle że jeśli jest możliwość uczyć się na lepszym sprzęcie to czemu nie? Jeżeli mógłbym wrócić do przeszłości i wybrać od razu coś lepszego, to zaoszczędził bym sobie wymiany 3 par paczekCool...
 




No dobra chłopaki, dzięki za opinie. To co do odsłuchu alternatywnegoi? Czego używacie?

Początkujący

Awatar użytkownika
Soundscape
Posty: 2054
Rejestracja: czwartek 15 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Monitory, na początek, tanie czy drogie?

Post autor: Soundscape » niedziela 18 gru 2016, 21:21

No dobra chłopaki, dzięki za opinie. To co do odsłuchu alternatywnegoi? Czego używacie?
...
 


Na pewno przydają się mniejsze zestawy, większość odbiorców nadal słucha w domach muzyki na tanich zestawach. Problem w tym, że bardzo trudno znaleźć sensowne referencyjne paczki. Bardzo fajnie się sprawdzały Cakewalk MA-15D (nie produkowane już niestety). Dzięki mnogości "kontrolek" mogły zabrzmieć jak konkretne paczki do mini wieży, ale też jak stary rosyjski telewizorWink Ponieważ dużo jeżdżę chybą wybiorę EVE Audio SC203, bo nie dość że bardzo poręczne, to i pracować się na tym da z powodzeniem (nie mówiąc o możliwości podpięcia suba w pracowni jak akurat nigdzie nie jadą).


Bardzo długo szukałem też słuchawek na których mogę wykonać wstępne zabiegi związane z miksem (wstępna korekcja itd.) i pomimo, że miksowanie w słuchawkach to nadal gdzieś jest tabu, znalazłem model, któremu po dwóch tygodniach w pełni zaufałem. Jest to znowu osobisty wybór i sporo tego na rynku. Zadziałały Avantone Mixphones MP-1 (po tym jak po 7 latach znielubiłem Beyery DT770).


Najpierw bym wybrał na Twoim miejsu monitory (koledzy mają rację, wszystkich się da nauczyć, pytanie tylko ile to zajmie, dla tego też jak Cię stać na lepsze, to bierz bez zastanowienia).


Później (jako że chcesz mieć odsłuch alternatywny) mniejszy lub podobnej wielkości zestaw, który charakterem reprezentuje inne brzmienie.


Na koniec słuchawki. Nawet konsumenckie (oczywiście z zachowaniem pewnego minimum).


ODPOWIEDZ