Zgrywanie tracków, efekt końcowy

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
slavko
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 30 lip 2017, 00:00

Zgrywanie tracków, efekt końcowy

Post autor: slavko » niedziela 30 lip 2017, 13:39

Witam,jakim waszym zdaniem osiągnę lepszy końcowy efekt zgrywając tracki?
1.Zgrywając cały materiał,miks wewnątrz komputera z całym dobrodziejstwem ,wtyczek, ect?
2.Czy wyprowadzić poszczególne tracki z karty i zmiksować na zewnętrznym dobrym mikserze ?
Jaką uzyskam lepszą głębię,dynamikę miksu?
Dzięki.

[addsig]

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zgrywanie tracków, efekt końcowy

Post autor: gores » niedziela 30 lip 2017, 20:20

Witaj! Uważam, że nie bedzie większych róznic. Twierdzę również, że lepsze rezultaty osiągniesz pozostając w kompie. Z miksera w sumie też jakoś trzeba na kompa zrzucić czy do jakiejś postaci cyfrowej. Mniej zachodu a różnicy nie będzie większej. Dlaczego? Gdybyś był pro wiedziałbyś jaka będzie róznica i pytanie byłoby zbędne. Różnicę robią umiejętności. W mojej opinii pozostań w kompie, niepotrzebne komplikacje a potencjalny przyrost jakości jest wątpliwy. A jaki ten mikser tak z ciekawości masz do dyspozycji jako alternatywę? Zdrówka!


DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Zgrywanie tracków, efekt końcowy

Post autor: DZ1 » niedziela 30 lip 2017, 22:44

...Witam,jakim waszym zdaniem osiągnę lepszy końcowy efekt zgrywając tracki?
1.Zgrywając cały materiał,miks wewnątrz komputera z całym dobrodziejstwem ,wtyczek, ect?
2.Czy wyprowadzić poszczególne tracki z karty i zmiksować na zewnętrznym dobrym mikserze ?
Jaką uzyskam lepszą głębię,dynamikę miksu?
Dzięki.
...

To zależy. Jeśli mieścisz sie na powiedzmy 16 - 32 trackach i masz jakiś większy analogowy mikser 16 - 32 kanały i masz karte dźwiękową, która może ''wypluć'' te 16 - 32 kanały i masz do tego kompresory, bramki, i inne efekty sprzętowe to można spróbować. Jeśli nie masz tyle sprzętu - nie warto, szkoda zachodu. Jeśli myślisz, że wyjdziesz z przecietnej karty dźwiękowej 8 kanałami (wcześniej robiąc grupy w DAW, żeby zmieścić sie w tych 8 kanałach), wejdziesz z nimi w pierwszy lepszy mikser analogowy, to nie spodziewaj sie cudów. Samo sumowanie w domenie analogowej na przeciętnym sprzęcie nic nie daje. Kiedyś właśnie zrobiłem taki eksperyment. Efekt? Żaden. Dodatkowo pozbywasz sie automatyki, zapamiętania ustawień miksera, efektów w sesji itd.
Pozdr.

Awatar użytkownika
slavko
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 30 lip 2017, 00:00

Re: Zgrywanie tracków, efekt końcowy

Post autor: slavko » poniedziałek 31 lip 2017, 06:36


Dzięki za podpowiedzi,właśnie chodzi oto ,że w erze komputerów i całej tej elektronice kręci mnie stara epoka analogów.właśnie mam zgromadzonego trochę sprzętu np mikser Mackie ONYX 1640 i chciałbym dokupić zaplecze w postaci kompresorów ict.Obecie na runku wtórnym sporo dobrego sprzętu można nabyć za niewielką kasę.Teraz pytanie czy nie warto lepiej kasę wydać na sprzęt masteringowy do komputera.Pozdrawiam

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Zgrywanie tracków, efekt końcowy

Post autor: DZ1 » poniedziałek 31 lip 2017, 23:12

...
Dzięki za podpowiedzi,właśnie chodzi oto ,że w erze komputerów i całej tej elektronice kręci mnie stara epoka analogów.właśnie mam zgromadzonego trochę sprzętu np mikser Mackie ONYX 1640 i chciałbym dokupić zaplecze w postaci kompresorów ict.Obecie na runku wtórnym sporo dobrego sprzętu można nabyć za niewielką kasę.Teraz pytanie czy nie warto lepiej kasę wydać na sprzęt masteringowy do komputera.Pozdrawiam ...

Moim zdaniem, miks lepiej zostawić w DAW z dobrymi pluginami. Co do masteringu to nie wypowiem sie bo nigdy nie masterowałem na sprzętowych klockach. ONYX to nie jest jakieś cudo, które dodaje to ''coś'' od siebie jak np jakiś stary, dobry mikser - ONYX to jest po prostu porządny mikser. ALEE :) ... ja doskonale rozumiem Twoje ''ciągotki'' do analoga - możesz mi wierzyć (np. w estradzie uwielbiałem pracować na analogowym stole + peryferia). Dla testu, na początek, możesz kupić/pożyczyć jakiś jeden klocek (np. kompresor) i pobawić sie nim w sesji. Jeśli bardziej bedzie Ci odpowiadało brzmienie i kręcenie gałami w sprzętowym klocku niż w pluginie w DAW to juz sam bedziesz wiedział co masz dalej robić :) Musisz też wiedzieć, że brzmienie kreuje człowiek - nie sprzęt. To coś zaje^*&%*tego co robili kiedyś z brzmieniem w domenie analogowej wynika nie z samego faktu, że było to robione w domenie analogowej ale wynikało to przede wszystkim z umiejętności, wyczucia, wiedzy, wyobraźni, kreatywności i doświadczenia ludzi, którzy pracowali na tym sprzęcie analogowym. To co dla nich kiedyś było zmorą (szumy, zniekształcenia, konserwacje magnetofonu, mizerne możliwości edycyjne w porównaniu z DAW - i wymieniać tak można by jeszcze....) dziś to jest dla niektórych, w cyfrowym świecie audio, niedoścignionym wzorem - paradoks. Tym czasem zupełnie nie o to w tym wszystkim chodzi - nie liczy sie sprzęt a człowiek, który pracuje na tym sprzęcie (oczywiście nie popadajmy w skrajności).
Świetny realizator zrobi lepszy miks na darmowych wtyczkach w DAW niż przeciętny/dobry realizator na najlepszych analogowych gratach - tego jestem pewien.
Pozdr.

Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Zgrywanie tracków, efekt końcowy

Post autor: Pytajny » wtorek 01 sie 2017, 16:13

Post usunięty przez użytkownika.


KFT
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 22 kwie 2014, 00:00

Re: Zgrywanie tracków, efekt końcowy

Post autor: KFT » wtorek 01 sie 2017, 22:19

...
Dzięki za podpowiedzi,właśnie chodzi oto ,że w erze komputerów i całej tej elektronice kręci mnie stara epoka analogów.

Ja próbuję połączyć oba światy.Mix robię w daw używając wtyczek a wybrane pojedyncze ślady przepuszczam przez analogowy kompresor lampowy TL Audio.
Zamierzam doinwestować z czasem więcej peryferii

Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Zgrywanie tracków, efekt końcowy

Post autor: Pytajny » środa 02 sie 2017, 12:49

Ogólnie za pomocą vst możesz uzyskać brzmienie o porównywalnej jakości, jak za pomocą hardware. Tylko nie zawsze jest to proste, a czasem jest to trudniejsze i "na około", niż kręcenie na analogach, szczególnie jeśli chcemy naśladować brzmienie typowe dla nagrań analogowych. Wymaga to nie tylko ucha, ale też znajomości analogwych systemów - bez tej znajomości trudno "naśladować" analogi.


Testuj jedno i drugie i wybierz system, który najbardziej Ci odpowiada, ale uważaj, żeby porównywać brzmienie na tej samej głośności, tym samym sprzętem i w tych samych warunkach. Potrzeba tu niestety wręcz laboratoryjnej dokładności, żeby nie popaść w mitomaństwo lepszego jednego nad drugim.


Ja używam softu, nie mam cierpliwości dla hardwaru, a poza tym zajmuję się stylistykami, które nie potrzebują z mojej strony analogów, np. orkiestrówki, elektronika, reklamy itd. Swoją drogą takie przykładowe biblioteki orkiestrowe już zostały konkretnie przemaglowane przez analogi w procesie nagrywania.


KFT
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 22 kwie 2014, 00:00

Re: Zgrywanie tracków, efekt końcowy

Post autor: KFT » czwartek 03 sie 2017, 11:30

...
Dzięki za podpowiedzi,właśnie chodzi oto ,że w erze komputerów i całej tej elektronice kręci mnie stara epoka analogów.właśnie mam zgromadzonego trochę sprzętu np mikser Mackie ONYX 1640 i chciałbym dokupić zaplecze w postaci kompresorów ict.Obecie na runku wtórnym sporo dobrego sprzętu można nabyć za niewielką kasę.Teraz pytanie czy nie warto lepiej kasę wydać na sprzęt masteringowy do komputera.Pozdrawiam ...

Ostatnio panuje moda na emulacje analogów. Warto z nich z głową skorzystać

ODPOWIEDZ