Porównanie Scarlett 2i4 do zintegrowanych DAC.

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Gesualdo
Posty: 26
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 00:00

Re: Porównanie Scarlett 2i4 do zintegrowanych DAC.

Post autor: Gesualdo » czwartek 10 sie 2017, 19:23

 


Nie chodzi mi o efekt synergii. Ten może wystąpić przecież (i chyba głównie) w zestawieniu DACa/wzmaczniacza słuchawkowego ze słuchawkami. Nie potrzeba do tego dużych kolumn głośnikowych.


 


Chodzi mi o to, czy istnieją jakieś parametry DACa, stanowiące jego walor, które ujawniają się jedynie w warunkach koncertu (duża sala, duże kolumny głośnikowe, publiczność), natomiast nie da się ich wychwycić nawet na bardzo dobrych słuchawkach.


 


Przykładowo: mam interface A oraz B. Porównuję oba na porządnych słuchawkach i stwierdzam, że są identyczne. Jadę na imprezę, prezentuję muzykę i nagle okazuje się, że interface B radzi sobie w takich warunkach lepiej od interface’u A.


 


Czy jest to hipotetycznie możliwe? Pomijając efekt synergii z konkretnymi kolumnami głośnikowymi. Mam na myśli tylko zmianę skali, jeśli chodzi o moc prądową i warunki akustyczne. Być może jakiś parametr dźwięku nie ma znaczenia, kiedy słuchamy w sterylnych warunkach (czytaj: słuchawki), natomiat w sytuacji, gdy są ludzie, którzy rozmawiają i szurają nogami, sprawia on, że dźwięk lepiej przebija się przez szum otoczenia. Albo np. przy tak dużych mocach, które napędzają kolumny, pewne zniekształcenia zwiększają się nieproporcjonalnie i wychodzą na wierzch, mimo że na słuchawkach, teoretycznie zapewniającyh nam podobne natężenie dźwięku, nie słuchać ich.


Brak mi wiedzy technicznej i z zakresu psychoakustyki, stąd moje pytanie.


 


 


 


 




DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Porównanie Scarlett 2i4 do zintegrowanych DAC.

Post autor: DZ1 » niedziela 08 paź 2017, 10:37

... 
Czy jest to hipotetycznie możliwe?
 
 ...

Nie. Nie jest to możliwe. Dźwięk to fizyka i żadnych czarów tutaj nie ma. No chyba, że bawisz sie w ''audiofilizm'' to wtedy wszystko jest możliwe; nawet ''uzdatniacze'' prądu zasilającego.
Pozdr.

ODPOWIEDZ