Sprzęt dla lektora

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Czostek
Posty: 1
Rejestracja: środa 27 wrz 2017, 00:00

Sprzęt dla lektora

Post autor: Czostek » środa 27 wrz 2017, 13:10

Witam
Poszukuje sprzetu dla lektora o srednio niskim glosie. Interesuje mnie tylko nagrywanie glosu i zapisywanie go na komputerze. Zaczne od tego, ze mam do dyspozycji okolo 1500zl. Chcialbym zeby nagrany dzwiek byl podobny do rzeczywistego z niewielkimi ulepszeniami jak wzmacnianie basu i wyciszanie szumow lub innych niekorzystnych dzwiekow.

1.W internecie zauwazylem, ze duzo osob poleca mikrofon Studio Projects B1 ale zastanawiam sie rowniez nad Audio Technic at2020. Prosze o krotkie porownanie jesli ktos korzystal z obu tych mikrofonow majac na uwadze moj cel.

2.Kolejna sprawa to statywy i maskownice. Czy sa to uniwersalne dodatki pasujace do kazdego mikrofonu czy lepiej zamawiac je w kompletach z mikrofonami?

3.Wreszcie najtrudniejsza dla mnie sprawa czyli wzmacniacz (preamp). Wiele czytalem w internecie o parametrach preampa dla mikrofonow pojemnosciowych z czego najwazniejszymi byly zasilanie 48V+ phantom oraz szeroki zasieg wzmacniania dzwieku. Mimo to wciaz nie moge znalezc nic konkretnego. Nie chcialbym placic za dodatkowe gniazda np na instrumenty ktorych nie bede uzywal‚ skoro chce nagrywac tylko i wylacznie moj glos. Z drugiej strony nie chce taniego pudelka przy ktorym nie poczuje roznicy dzwieku, mimo ze w parametrach wszystko bedzie sie zgadzac. Chcialbym miec kilka opcji modyfikowania dzwieku ale najbardziej zalezy mi na wzmocnieniu sygnalu z mikrofonu i delikatnemu wzbogaceniu.
Wiele osob w internecie zamiennie uzywa okreslen interfejs audio i preamp. Czy to dlatego, ze wiele interfejsow audio ma wbudowany preamp? Prosze o wyjasnienie roznicy miedzy tymi urzadzeniami oraz o opinie w sprawie zakupu preampa / interfejsu audio. Czyli na jakie parametry zwrocic uwage itp. Moze ktos ma przetestowany konkretny model do tego celu w granicach do 1200zl.

4. Gdzies przeczytalem ze preampa nie da sie bezposrednio podpiac do komputera. Czy jest to prawda? Jesli tak to czego potrzebuje zeby to zrobic? Nie wiem czy to sie do czegos przyda ale obecnie posiadam zewnetrzna karte dzwiekowa i-Tec 7.1 USB Channel Audio Adapter dzieki ktorej moge przesylac dzwiek z komputera na glosniki kina domowego. Czy moglbym za pomoca zawartego w karcie gniazda optycznego SPDIF przeslac sygnal z preampa na komputer?

Z gory dziekuje za odpowiedzi
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Sprzęt dla lektora

Post autor: PWA » środa 27 wrz 2017, 17:40

Zacznijmy od tego, że przedwzmacniacz mikrofonowy i interfejs audio to dwa różne urządzenia.
Ten pierwszy jest osobnym urządzeniem, do którego podłącza się mikrofon w celu wzmocnienia jego sygnału i podania go na wejście miksera lub interfejsu audio. W 99,99% każdy przedwzmacniacz mikrofonowy posiada zasilanie napięciem fantomowym 48V, koniecznym do pracy mikrofonów pojemnościowych . Wzmacniacze czasem posiadają konwerter A/D np. Focusrite ISA One (jako opcja), więc można go podłączyć do wejścia karty S/PDIF w celu obróbki sygnału przez oprogramowanie.
Interfejs audio, to rozbudowana i z reguły lepszej jakości karta dźwiękowa podłączana do komputera przez złącza USB, Firewire, Thunderbolt lub inne, w celu przesłania w cyfrowej postaci sygnału audio do komputera w celu jego dalszej obróbki. W zasadzie każdy interfejs audio posiada choć jedno wejście mikrofonowe wraz z wbudowanym przedwzmacniaczem i zasilaniem fantomowym. Jakość toru analogowego jest z reguły zależna od ceny interfejsu . Przykładem w zasadzie profesjonalnego interfejsu z dobrej klasy przedwzmacniaczem jest RME Babyface Pro. Jego cena oscyluje w okolicach 3k PLN, ale to bardzo dobre urządzenie... będzie Pan zadowolony

Patrząc na Twoje możliwości finansowe, raczej powinieneś się skoncentrować na urządzeniach budżetowych... 1500 PLN to naprawdę niewiele, jeżeli bierzemy pod uwagę:
1. Przyzwoity mikrofon pojemnościowy
2. Przedwzmacniacz
3. Interfejs audio
4. Akcesoria do mikrofonu typu statyw i filtr
5. Okablowanie
W takim przypadku skoncentrował bym się na interfejsach klasy Focusrite Solo lub 2i2 + jakiś mikrofon klasy Rode NT1-A kit (z obejmą, filtrem i kablem w komplecie) i do tego jakiś statyw. Myślę, że taka opcja powinna zmieścić się w okolicach 1,5k PLN.
Focusrite sprzedaje też zestaw interfejs Solo + mikrofon pojemnościowy + słuchawki + okablowanie za ok. 800 - 900 PLN, ale nie wiem jakie klasy jest ten mikrofon i słuchawki.
=

Awatar użytkownika
Aurora
Posty: 287
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

Re: Sprzęt dla lektora

Post autor: Aurora » czwartek 28 wrz 2017, 15:24

Witaj.

Sprawa jest prosta:

Jeśli chcesz to robić profesjonalnie to proponuję zwiększyć budżet i zakupić sprzęt który jest wykorzystywany na co dzień w lektorce czyli:
Shure SM7B lub np. Rode broadcast. Mikrofony droższe jak twój budzet ale to są konstrukcje przeznaczone do tego typu zastosowań, maja małe pop filtry wewnątrz + oczywiście dobrej klasy interfejs audio.

Na początek możesz śmiało wykorzystać mikrofon do tego typu półprofesjonalny/profesjonalny jak Rode Podcaster lub NEAT microphones Widget A To są mikrofony z wbudowanym preampem wystarczy wpiąć przewód usb i możesz nagrywać z dobrym rezultatem.

Wybór należy do Ciebie

Pozdrawiam ciepło


ODPOWIEDZ