Focal Alpha 80 - problem

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
keyzone
Posty: 147
Rejestracja: czwartek 08 gru 2005, 00:00

Focal Alpha 80 - problem

Post autor: keyzone » sobota 07 paź 2017, 11:49

Witam,

mam taki problem ze swoimi Focalami, że gdy grają niektóre instrumenty typu piano lub pad tzn. czyste gdzie dużo dzieje się w środkowym paśmie słyszę dziwne trzeszczenie woofera, tak jakby nie wyrabiał z mikrowibracjami membrany. Dokładnie to słyszę z dwóch paczek. Dzieje się to przy nawet przy małej głośności. Jak przykładam ucho bliżej paczki to słyszę to na wysokości kopułki woofera, więc wykluczam akustykę pomieszczenia. Mam prośbę: czy któryś z użytkowników tych paczek mógłby dać mi znać, wyślę wtedy plik, a dokładnie mówiąc track z nagranym fortepianem, żeby można było sprawdzić u siebie, czy też jest ten efekt. Chciałbym po prostu sprawdzić czy nie jest to czasem specyfika tych głośników. Track jest czysty, bo sprawdziłem no innych paczkach i wysłałem też do głównego serwisu Focala w Polsce. Tam jednak odpalili go tylko na Alpha 50 i nie słyszeli żadnych zakłóceń. Niestety nie mieli Alpha 80 do sprawdzenia, stąd ta prośba.

Z góry dziekuję
www.digimatch.eu i7 950, 24GB RAM, E-mu 1616m PCIe, Cubase7, Ozone5 Advanced, Komplete7, EWQLSO Platinium Plus, Goliath, Stormdrum2 Pro, Omnisphere, Trilian, ARC, T-Racks3 CS Grand, Real Guitar, LPC, Noman Factory British Bund

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Focal Alpha 80 - problem

Post autor: DZ1 » sobota 07 paź 2017, 18:07

...Witam,

mam taki problem ze swoimi Focalami, że gdy grają niektóre instrumenty typu piano lub pad tzn. czyste gdzie dużo dzieje się w środkowym paśmie słyszę dziwne trzeszczenie woofera, tak jakby nie wyrabiał z mikrowibracjami membrany. Dokładnie to słyszę z dwóch paczek. Dzieje się to przy nawet przy małej głośności. Jak przykładam ucho bliżej paczki to słyszę to na wysokości kopułki woofera, więc wykluczam akustykę pomieszczenia. Mam prośbę: czy któryś z użytkowników tych paczek mógłby dać mi znać, wyślę wtedy plik, a dokładnie mówiąc track z nagranym fortepianem, żeby można było sprawdzić u siebie, czy też jest ten efekt. Chciałbym po prostu sprawdzić czy nie jest to czasem specyfika tych głośników. Track jest czysty, bo sprawdziłem no innych paczkach i wysłałem też do głównego serwisu Focala w Polsce. Tam jednak odpalili go tylko na Alpha 50 i nie słyszeli żadnych zakłóceń. Niestety nie mieli Alpha 80 do sprawdzenia, stąd ta prośba.

Z góry dziekuję...


Nie znam alpha80 ale miałem przez chwile alpha50 i grały normalnie - zero jakichkolwiek zakłóceń o jakich wspominasz wyżej. Może to nie wina paczek? Pozmniejszaj głośności/gain wszędzie gdzie to tylko możliwe (w DAW), zwiększ też nieco latencje (może komp Ci nie wyrabia?) i zobacz co jest grane. Nie sądze, żeby to była wina paczek; myśle, że Focal nie pozwoliłby sobie na taki babol (jak np, Adam w jednych ze swoich konstrukcji... )
Pozdr,

keyzone
Posty: 147
Rejestracja: czwartek 08 gru 2005, 00:00

Re: Focal Alpha 80 - problem

Post autor: keyzone » sobota 07 paź 2017, 23:44

Wykluczyłem wszstkie możliwe dodatkowe zakłócenia. Efekt występuje przy niskiej głośności, zerowym obciążeniu (mocnego) kompa. Track bez żadnych fx, bez żadnych przesterowań sygnału. Krzaki z kompa wykluczone, bo na drugim zestawie paczek jest czysto.
www.digimatch.eu i7 950, 24GB RAM, E-mu 1616m PCIe, Cubase7, Ozone5 Advanced, Komplete7, EWQLSO Platinium Plus, Goliath, Stormdrum2 Pro, Omnisphere, Trilian, ARC, T-Racks3 CS Grand, Real Guitar, LPC, Noman Factory British Bund

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Focal Alpha 80 - problem

Post autor: DZ1 » niedziela 08 paź 2017, 09:38

...Wykluczyłem wszstkie możliwe dodatkowe zakłócenia. Efekt występuje przy niskiej głośności, zerowym obciążeniu (mocnego) kompa. Track bez żadnych fx, bez żadnych przesterowań sygnału. Krzaki z kompa wykluczone, bo na drugim zestawie paczek jest czysto....

No to wychodzi na to, że ewidentnie masz uszkodzone paczki.
ALEE:) ...dla 100% pewności; (widze, że tam też są Cinch'e); weź podłącz te monitory takim najzwyklejszym kablem Mały Jack stereo <-> 2x Cinch do....telefonu i sprawdź czy zakłócenia występują nadal - wtedy bedziesz miał 1000% pewność.
Pozdr.

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Focal Alpha 80 - problem

Post autor: DZ1 » niedziela 08 paź 2017, 10:20

Jest jeszcze inna możliwość...
Może faktycznie te paczki mają taką przypadłość ''firmowo'' , bo z drugiej strony to jest przecież najtańszy produkt Focala...
Zrób test o którym wspomniałem wyżej. Jeśli okaże sie, że te paczki po prostu ''tak mają'' i bedziesz musiał zmienić je na inne to polecam z pełnym przekonaniem APS Klasik. Mam więc wiem jak to gra. Chłopaki z APS postarali sie bardzo (Polak potrafi :) ). Kosztują około 4tyś i to jest jedna z moich najlepszych inwestycji ever, a kupiłbym je gdyby kosztowały nawet 2x tyle wiec te 4tyś to jest dla mnie śmieszna cena jak za takie paki. Są mega neutralne, mega szczegółowe ale to i tak musiałbyś posłuchać na własnych uszach bo każdy ma przecież inne ucho ale dla mnie są idealne te Klasiki.
Pozdr,

keyzone
Posty: 147
Rejestracja: czwartek 08 gru 2005, 00:00

Re: Focal Alpha 80 - problem

Post autor: keyzone » niedziela 08 paź 2017, 15:20

Ok. Jutro jak będę w studiu zrobię test z telefonem. Te Klasiki to rzeczywiście ciekawa sprawa, zwłaszcza, że nie mają bass refleksu. Czy starcza Ci basu czy dopalasz subwooferem?
www.digimatch.eu i7 950, 24GB RAM, E-mu 1616m PCIe, Cubase7, Ozone5 Advanced, Komplete7, EWQLSO Platinium Plus, Goliath, Stormdrum2 Pro, Omnisphere, Trilian, ARC, T-Racks3 CS Grand, Real Guitar, LPC, Noman Factory British Bund

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Focal Alpha 80 - problem

Post autor: PWA » niedziela 08 paź 2017, 15:56

APS Klasik to jak najbardziej monitory o konstrukcji bass-reflex z otworem z tyłu głośnika.

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Focal Alpha 80 - problem

Post autor: DZ1 » niedziela 08 paź 2017, 19:42

...Ok. Jutro jak będę w studiu zrobię test z telefonem. Te Klasiki to rzeczywiście ciekawa sprawa, zwłaszcza, że nie mają bass refleksu. Czy starcza Ci basu czy dopalasz subwooferem? ...
Mają bas-reflex ale z tyłu, który spełnia swoją funkcję, w sensie nie jest tylko po to żeby naparzać basem. Wiadomo, że 6cali nie zagra tak jak 8. 8cali zawsze bedzie mieć wiecej ''mocy'' , bedzie niżej schodzić, bedzie głośniej, ale mniejszy glośnik oda wiecej szczegółów. Taka jest reguła i pewnie wiesz o tym. Ale chłopaki z APS zrobili taki myk (elektroniczny; poczytaj o tym), że te niewiekie głosniczki są w stanie zejść bardzo nisko i to GRA a nie buczy i to nie jest proste podbicie korektorem półkowym.
Generalnie Klasików.....musisz sam posłuchać na własnych uszach, nie chce Cie do nich namawiać bo każdy ma inne ucho i np. Tobie mogą sie nie spodobać - po prostu. Natomiast mnie rozłożyły na łopatki :) , te glośniki rozwaliły mnie liniowością i szczegółowością, na tych głośnikach praca to czysta przyjemność a nie ''przykry obowiązek'', jak dla mnie zmiotły z powierzchni Ziemi wszystko inne w podobnej i wiekszej cenie. Przy zakupie brałem też pod uwage m.in. APS AEON (8cali). Ale AEONy to zdecydowanie średnie pole, one mają niezłego ''kopa'' i ''wiekszy'' dźwięk ale poprostu potrzebują wiecej przestrzeni żeby dobrze zagrać ale to jest tylko moja subiektywna opinia. Ty musisz sam posłuchać i nie sugerować sie opiniami kogokolwiek. Jak dla mnie Klasiki są mega MEGA :) , mają pełne pasmo i wreszcie wszystko równo słysze ale w dalszej perspektywie i tak mam SUB10 (obudowa zamknieta) bo dobrej mocy nigdy za wiele :)
Podsumowując: sam posłuchaj Klasików (APS daje glośniki do testów) bo nie masz nic bardziej wiarygodnego niż własne ucho.
Pozdr,

keyzone
Posty: 147
Rejestracja: czwartek 08 gru 2005, 00:00

Re: Focal Alpha 80 - problem

Post autor: keyzone » niedziela 08 paź 2017, 22:00

Ok dzięki. Rzeczywiście sprawa jest warta sprawdzenia Trochę nie w smak jest mi używanie suba, chociaz większa szczegółowość jest cenniejsza. Teraz powiedz mi jedną rzecz, bo naprawdę nie zależy mi na paczkach, które graja fajnie, tylko na takich, które nie wybaczają błędów. Czy Klassiki pokazują Ci ewidentnie, że gdzieś boli? Szczegolnie chodzi mi o wyższy srodek.

No cóż, teraz musze doprowadzić sprawę Focali do końca. Chodzi o to, że przed wysłaniem do serwisu chciałbym sprawdzić czy paczki są zepsute czy mają taką specyfikę. Dlatego tak mi zależy na uzytkownikach Alpha 80. Wiesz, jakos nie chce mi się wierzyć, że obydwie paczki zepsuły się w ten sam sposób
www.digimatch.eu i7 950, 24GB RAM, E-mu 1616m PCIe, Cubase7, Ozone5 Advanced, Komplete7, EWQLSO Platinium Plus, Goliath, Stormdrum2 Pro, Omnisphere, Trilian, ARC, T-Racks3 CS Grand, Real Guitar, LPC, Noman Factory British Bund

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Focal Alpha 80 - problem

Post autor: DZ1 » piątek 13 paź 2017, 21:18

''Teraz powiedz mi jedną rzecz, bo naprawdę nie zależy mi na paczkach, które graja fajnie, tylko na takich, które nie wybaczają błędów. Czy Klassiki pokazują Ci ewidentnie, że gdzieś boli? Szczegolnie chodzi mi o wyższy srodek. ''

To o czym piszesz ktoś określił terminem ''translacja'' na inny odsłuch, OK. Tak, miksy zrobione na Klasikach zabrzmią dobrze wszędzie. Przynajminiej u mnie to sie sprawdza. Cokolwiek zrobione na Klasikach brzmi odpowiednio dobrze np: w obydwu moich autach (a systemy naglośnienia zrobiłem różne; a w jednym jeszcze niedokończony projekt), w aucie kumpla ze standardowym niemodyfikowanym naglosnieniem; na słuchawkach róznej maści, nawet pod glośniczki TV podpiąłem sygnał, sprawdziłem też na telefonie (glosnik telefonu), na jakiejś mikrowieży czy coś w tym stylu.... i wszędzie wreszcie ''mi sie zgadza'' to co ''kręcę gałami'' na tych paczkach. Naprawde jestem w szoku bo pomimo tego, że one grają tak, że chce ich sie poprostu słuchać to jeszcze sprawdzają sie w pracy z dźwiekiem. Do tej pory żyłem w przekonaniu, że albo glośniki grają ''fajnie'' albo ''dobrze''. APS zmienili moje myślenie. Ale dobra... nie bede tak ich już zachwalał bo jeszcze ktoś pomyśli, że APS płaci mi za to :P Najlepiej samemu posłuchać.
Najciekawsze jest to, że w Polsce nie są jakoś mega popularne (ogolnie APS). A przecież APS to nasz, polski bardzo dobry produkt uznawany na całym świecie, (np mają je w Germano Studios w NY.)
Poczytaj o tych Klasikach na anglojezycznych forach bo na polskich forach mało info - nic sie nie dzieje, nuda :P
Ja od siebie moge zdecydowanie polecić te paczunie :) . Dla mnie są wyśmienite.
Pozdr,

ODPOWIEDZ