Mikrofony do akustyka

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
rodzpi
Posty: 10
Rejestracja: piątek 16 gru 2016, 00:00

Mikrofony do akustyka

Post autor: rodzpi » niedziela 10 gru 2017, 22:17

Mam ogromną prośbę czy mógłby ktoś polecić jakieś sprawdzone mikrofony do nagrywania gitary akustycznej? Początkowo chciałem wybrać coś samemu ale biorąc pod uwagę ogrom dostępnych mikrofonów dokonanie porównań jest praktycznie niemożliwe. Macie jakieś typy, które już się sprawdziły w boju i nie trzeba za bardzo później grzebać w korekcji? 


Nagrywanie:  (raczej) Mid-Side


Dla kogoś z Was to kilka zdań a dla mnie to pół roku szukania...


Z góry baaardzo dzięki, bo zawęży mi pole do porównań

Początkujący

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Mikrofony do akustyka

Post autor: DZ1 » wtorek 12 gru 2017, 00:03

To jest to jedno z tych bez sensownych pytań bo nie ma czegoś takiego jak jeden, jedyny, najlepszy, sprawdzony, uniwersalny, patent na....cokolwiek w muzyce/nagrywaniu. Nie ma ''najlepszych'' / ''sprawdzonych'' / ''odpowiednich''mikrofonów. To tak jakbyś zapytał jak ustawić kompresor do wokalu - to jest identycznie to samo. Wszystko zależy od aktualnej sytuacji, a czynników (zmiennych) jest wiele. Do Twojego pytania odpowiedź jest jedna: np. mikrofon mało-membranowy + wielko-membranowy odpowiednio ustawione i odpowiednio zmiksowane (nie wspomne o akustyce pomieszczenia). Modeli mało- jak i wielko- membranowców jest wiele jak i wiele jest różnie brzmiących gitar i gitarzystów, wiele jest róznych gatunków muzyki, wiele może być róznych wizji na dany kawałek w danej stylistyce, wiele......itd. Ktoś doświadczony w nagrywaniu dobiera mikrofony w zależności od tego jakie ma doswiadczenie (np, jakie zna mikrofony) i co aktualnie słyszy (jak brzmi dana kwestia ''na żywo'' a brzmienie to wypadkowa brzmienia instrumentu + instrumentalisty) i jaka jest wizja na dany kawałek i w jakiej stylistyce. Teraz widzisz, że nikt nie poda Ci tu '''złotego patentu'' na super brzmienie (tym bardziej na '''sprawdzone'' modele mikrofonów)?

Jeśli jeszcze nigdy nie nagrywałeś gitary a chcesz rozpocząć tą przygode to zacznij od czegoś taniego i eksperymentuj, zmieniaj ustawienia mikrofonów, poziomy w DAW, panorama, mid-side, korekcja itd. Dzis nawet na tanich mikrofonach można uzyskać całkiem niezłe rezultaty (MXL T.bone Superlux - jest tego troche...). Co z tego, że napisze Ci, że ja używam np. ''paluszka'' Shure (np SM81) + jakiś AKG albo też Shure? Albo same paluszki, albo tylko jeden wielkomembranowy, albo 2szt, albo SM 57 albo jeszcze inna konfiguracja? Tobie może sie to nie sprawdzić w ogóle, z przyczyn o których nawet ciężko tu napisać. Wszystko zależy od sytuacji i wizji na dany kawałek.

Dobre brzmienie nie zależy jedynie od '''odpowiedniego'' modelu mikrofonu. Jesli chcesz uzyskać dobre brzmienie proponuje Ci udać sie poprostu do studia nagraniowego - bedzie taniej. Ten Pan w studiu nie jest tam tylko od tego, żeby nacisnąć przycisk REC; on ma doświadczenie które zdobywa latami i wie jaki mikrofon w jakiej sytuacji zastosować.

Ale sie rozpisałem...

Pozdr,

rodzpi
Posty: 10
Rejestracja: piątek 16 gru 2016, 00:00

Re: Mikrofony do akustyka

Post autor: rodzpi » czwartek 14 gru 2017, 19:44

Tobie kolego już podziękuję za rady.

Początkujący

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Mikrofony do akustyka

Post autor: fallworm » poniedziałek 26 mar 2018, 03:39

Witaj,

nie określiłeś budżetu.

Jeżeli chodzi o m/s w budżecie typowo semi-pro bardzo polecam zastanowić się nad zestawem Oktavy z kapsuła"Figure-8"

http://cdn.recordinghacks.com/images/bl ... le-msr.jpg

Lub jeżeli masz więcej miejsca 2x Rode Nt-2a

Generalnie M/S ma zastosowanie głownie w field recordingu np na planie filmowym i nagrywaniu gitar ale tutaj sprawny technik metodą AB za pierwszym razem poradzi sobie z rozmieszczeniem mikrofonów kardio tak by wynik był zadowalający.

Jeżeli masz większy budżet i więcej miejsca to.. pamiętaj że każdy mikrofon i każdy przedwzmacniacz (połączenie) da CI inny wynik, nie zawsze lepszy od budżetowych rozwiązań. Ale jak coś to pisz.

ODPOWIEDZ