Jaka najlepsza klawiatura MIDI, 88 klawiszy?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
koncentro
Posty: 48
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 00:00

Jaka najlepsza klawiatura MIDI, 88 klawiszy?

Post autor: koncentro » niedziela 04 mar 2018, 14:44

1
Bardzo proszę o opinie na temat klawiatury sterującej, jaką warto kupić. Chciałbym mieć coś prostego bez dużej ilości pokręteł bo używał będę komputera, program Ableton Live 9 i 10 Suite, i innych programów na MACA. Nie chcę dopłacać za dodatkowe funkcje których nie będę potrzebował, ale chciałbym mieć bardzo dobry Kontroler MIDI, dlatego gotów jestem zapłacić więcej, do kilku tysięcy złotych. Robił będę muzykę elektroniczną, z wokalem. Robił będę muzykę elektroniczną, pop rock, z wokalem.
2
Wiem że istotne są też rzeczy jak aftertouch i aby klawiatura MIDI dobrze radziła sobie na programach w komputerze.
3
Mam jeszcze pytanie. Mój iMac posiada złącze komputerowe Thunderbolt. Z tego co wiem to klawiaturę MIDI podłączę do iMaca, zatem czy lepiej jest zakupić klawiaturę MIDI z wyjściem Thunderbolt, a może to nie jest istotne?
4
Mam jeszcze jedno pytanie na temat grubości klawiszy. Gdy w sklepach przeglądałem różne kontrolery MIDI 88 klawiszy, nigdy nie napotkałem na klawiaturę inną jak tą która jest w fortepianie. Wcześniej grałem na małym syntezatorze, i klawisze były dla mnie milsze w użytkowaniu, bo ich mniejsza grubość pozwalała na szybsze dociśnięcia klawiszy do końca i lepiej mi się grało. Jeśli wszystkie dobre kontrolery 88 klawiszy, muszą mieć grube klawisze, więc takie zakupię, ale wcześniej chciałem prosić Was o informacje. Wielkie dzięki.

jaricz
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 18 sty 2018, 10:29

Re: Jaka najlepsza klawiatura MIDI, 88 klawiszy?

Post autor: jaricz » niedziela 04 mar 2018, 20:54

Najlepsza klawiatura to tak która tobie będzie najbardziej pasować. Każdy ma swoje upodobania i predyspozycje.
Klawiatury pełnowymiarowe tzw. 88 klawiszy to klawiatury ważone i różnią się od syntezatorowych. Są one skierowane głównie dla pianistów nie keyboardzistów. Zastanów się czy potrzebujesz akurat klawiatury ważonej do grania muzyki elektronicznej?
Ja posiadam ARTURIE Keylab 88 i nie zamienie na żadną inną. Posiada aftertough ale ta funkcja nie gra u mnie roli pierwszoplanowej, najważniejsza jest wyśmienita akcja klawiszy.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Jaka najlepsza klawiatura MIDI, 88 klawiszy?

Post autor: Caroozo » poniedziałek 05 mar 2018, 08:41

Klawiatury 88 są w znakomitej większości ważone, obecne konstrukcje mają dodatkowo wymyk. Dla pianisty/rozrywkowca, który naprawdę umie grać, jest to niebo a ziemia w stosunku do płytkiej, syntezatorowej klawiatury. Jeśli szukasz czegoś pośredniego, Studiologic ma fajne klawiatury Fatar TP9, użyte choćby w Numa Compact 2 - nie wiem czy w jakichś kontrolerach tego nie pakują. Kiedyś mieli fajną klawiaturę VMK-88 Plus - lekka, wszystko co trzeba, niezła, "szybka" klawiaturka. Nie jest to ciężka klawiatura, ale nie jest też leciutka jak np. w Rolandzie A33 czy M-Audio Keystation 88. Także jak szukasz czegoś "pomiędzy" tanimi lekkimi klawiszami keyboardowymi a ważoną, ciężką klawiaturą, warto to rozważyć. Dobre są parapety od NEKTARa. Ostatecznie jako klawiaturę sterującą możesz użyć nawet dowolne stage piano/syntezator, które Ci leży - gratis będziesz miał moduł brzmieniowy. Fajny pod tym kątem jest Motif XS, który ma świetną lekką klawiaturkę, niezłe możliwości dźwiękowe (nawet po tylu latach), a dodatkowo oferuje świetny, wbudowany interfejs audio/MIDI przez FireWire (IEEE1394) i jest zgodny z MAC oraz Windows.

Jeśli ważona bez kopromisów - Roland A88. Topowa klawiaturka, chociaż dla profesjonalisty (dla średnio zaawansowanego klawiszowca może być za ciężka). Taki współczesny A80 jeśli chodzi o mechanikę (pod względem funkcji jednak staruszek A80 jest mistrzem świata do dziś :)). Jeśli funkcjonalność z komputerem jest bardzo istotna - wyższe modele NEKTARa, klawiatury NI... Wybór jest ogromny. Minimum które musi mieć klawiatura to pitchband/modulation, transport (play/stop itd), pady do odpalania sampli, chociaż 4 gałki i fadery (choćby do sterowania poziomami tracków VSTi). Przydaje się pamięć na presety oraz m.in. aftertouch o ile wykorzystasz.

Sama komunikacja MIDI może być po najzwyklejszym USB 2.0 - latencja pomijalna. Thunderbolt bardziej się przyda do ew. interfejsu audio (chociaż takowe na to złącze są drogie). Także tym bym się nie przejmował.

koncentro
Posty: 48
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 00:00

Re: Jaka najlepsza klawiatura MIDI, 88 klawiszy?

Post autor: koncentro » poniedziałek 05 mar 2018, 14:08

Wielkie dzięki Caroozo i jaricz za cenne informacje. Zastanawiam się nad zakupem Native Instruments KOMPLETE KONTROL S88 klawiatura sterująca.
https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/88/2 ... m=referral
Cena 4279 zł. Ale gdybym wiedział że coś innego jest lepszego to mogę dopłacić. Jaricz i wielu ludzi chwali też klawiature ARTURIE Keylab 88 - 3 290,00 zł
https://imuzyczny.pl/44801-arturia-keyl ... okcve20vh5
Mnie bardziej podoba się NIKOMPLETE KONTROL S88 i ma półważoną klawiaturę z aftertouchem. ARTURIE Keylab 88 ma ważone klawisze z aftertouch, Bardzo proszę o opinie czy wybór mój jest dobry.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Jaka najlepsza klawiatura MIDI, 88 klawiszy?

Post autor: Caroozo » poniedziałek 05 mar 2018, 15:35

Artiuria jest bardziej stylowa i kierunkowa jeśli chodzi o soft (emulacje analogów). Pytanie czy Ciebie to interesuje. No i młotki (ciężko).

Klawiatura od NI zapewnia oczko lepszą integrację z DAWem, półważoną klawiaturę Fatara (pewnie nawet TP9 - musisz ograć żeby wiedzieć czy to jest to). Pakiet softu IMHO jest dużo fajniejszy i "szerszy" jeśli chodzi o NI. Arturia jest fajna, ale... Patrzą na gratisy z NI wychodzisz lepiej, do tego być może klawiatura Ci bardziej podejdzie.

Jedź do sklepu, ograj - na papierze wszystko jest pięknie, ale trzeba czasami sprawdzić organoleptycznie. Swoją drogą więcej niż 4000+ PLN nie ma sensu wydawać na sterownik. Jedynie soft w komplecie rekompensuje tę cenę. Za 5000+ dostaniesz już porządny workstation z zawodową klawiaturą, który również pełni rolę klawiatury sterującej.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Jaka najlepsza klawiatura MIDI, 88 klawiszy?

Post autor: PWA » poniedziałek 05 mar 2018, 19:00

Niestety jeżeli chodzi o sensowne klawiatury 88 z półważoną klawiaturą, to w zasadzie wyboru nie ma. Inna sprawa z 61... tutaj jest znacznie więcej sensownych produktów... chociażby wspomniana przez kolegów Panoram P6 lub Novation SL MKII. Obydwie są bardzo dobrymi sterownikami.
Zarówno Arturia 88 jak i KOMPLETE KONTROL S88 to klawiatury z mechanizmem młotkowym (dokładnie TP/100LR Fatara), więc jeżeli nie jest to dla Ciebie problem, to jak najbardziej tak.
Ponieważ w początkowym poście napisałeś, że nie interesują Cię dodatkowe funkcje klawiatury do sterowania instrumentami, w związku z tym na Twoim miejscu zainteresował bym się Studiologic SL88 STUDIO, która w zasadzie nie ma żadnych ekstrasów natomiast dokładnie taką samą mechanikę, jak wspomniana Arturia i NI.
Studiologic, to firma córka Fatara, więc w zasadzie kupujesz u źródła :-). Z tego co widzę, to jej cena wynosi ok. 1700,-.
Mechanizm TP/100LR nie jest klawiaturą syntezatorową typu TP/9, ale nie jest też przesadnie ciężki... opis pod tym linkiem

https://www.studiologic-music.com/products/sl-studio/

Natomiast jeżeli chcesz mieć świetną klawiaturę z topowym mechanizmem młotkowym od Fatara (TP/40WOOD Graded Hammer Action), to radzę zwrócić uwagę na Studiologic SL88 Grand.

https://www.studiologic-music.com/products/sl-grand/

Myślę, że za cenę nieco ponad 3 tys. trudno będzie znaleźć lepszy kontroler. Ja od ponad 3 lat używam jej poprzedniczkę (z tą samą mechaniką), czyli Numa Nero i jestem b. zadowolony. Ogrywałem kilka klawiatur młotkowych przed zakupem (m.in. A88) i żadna nie podpasowała mi tak, jak ta. Jest dość "ciężka" (grywam również na 2 fortepianach akustycznych, które mają o wiele "lżejszą" mechanikę!!!) i trzeba się do niej nieco przyzwyczaić, ale przy tej cenie nie zamienił bym jej na żadną inną.

koncentro
Posty: 48
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 00:00

Re: Jaka najlepsza klawiatura MIDI, 88 klawiszy?

Post autor: koncentro » poniedziałek 05 mar 2018, 23:14

PWA i Caroozo, wielkie dzięki za podanie mi cennych informacji. PWA, dziękuję też za linki, bo jest mi łatwiej zapoznać się z tematem. Najprawdopodobniej zakupię
Native Instruments KOMPLETE KONTROL S88 klawiatura sterująca.
https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/88/2 ... m=referral

Jednak boję się że nie będę zadowolony z klawiszy. Znalazłem artykuł który pokazuje zalety klawiatury syntezatorowej.
https://hurtowniamuzyczna.pl/faq/29/kup ... -midi.html
Ten typ klawiatury można porównać do elektronicznych organów. Klawisze są lekkie, dają możliwość szybkiego poruszania i zazwyczaj oparte na sprężynach. Powracają również szybciej do swojej wyjściowej pozycji. Może się to okazać niezbędne w sytuacji kiedy gramy szybkie solówki lub arpeggia. Klawiatury syntezatorowe są przeznaczone dla muzyków, którzy nie są pianistami na przykład dla gitarzystów, którzy chcą kontrolować swój sprzęt poprzez MIDI.

Zanim zakupię coś z klawiszami półważonymi, chciałem jeszcze zapytać się coś. Czy uważacie że dobrym pomysłem byłby zakup dobrego syntezatora, zamiast klawiatury MIDI? Najlepsze na rynku są dwa. Pierwszy kosztuje 15 449,00 PLN, drugi 13.800 zł. Mogę zapłacić tyle, ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo jeśli używał będę programu Ableton Live 9 i 10 Suite, to nie wiem czy syntezator połączy się z tym programem czy pracował będzie oddzielnie, a tego bym nie chciał. Pierwszy syntezator
KORG KRONOS 88 SYNTEZATOR/WORKSTATION -
http://produktymuzyczne.pl/korg-pa600-k ... ,4694,8312

Drugi jest tańszy ale na zdjęciach widzę że nie ma grubych klawiszy, więc prawdopodobnie są to klawisze syntezatorowe.
Yamaha MONTAGE8 -
https://www.muziker.pl/yamaha-montage8
Bardzo dziękuję za opinie.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Jaka najlepsza klawiatura MIDI, 88 klawiszy?

Post autor: Caroozo » czwartek 08 mar 2018, 08:02

Szawnowny kolego, z postów wynika że masz więcej pieniędzy niż wiedzy na temat tego, w co chcesz zainwestować. Nutki "wklepiesz" nawet na keyboardzie za 200 PLN z wyjściem MIDI - a Ty rozważasz zakup "flagowca" do tego celu :idea: .
Usiądź na spokojnie i pomyśl, co NAPRAWDĘ jest Ci potrzebne. Klawiatura to najmniejszy problem. Sam wczoraj robiłem aranż na zlecenie (przedstawienie przedszkolne) - wykorzystałem Reaper'a za 60$, Juno Di za równowartość 300$, kabel USB za dolara i Korg Legacy Collection (ceny nie pamiętam) + Keyscape za 399$ i osiągnąłem efekt, parę dni temu zaś robiłem podobną robotę z wykorzystaniem wtyczek freeware na klawiaturze M-Audio Keystation Mini 32 za 30$. Nie usłyszysz tego w finalnym produkcie, bo najważniejsza jest wiedza, umiejętności i doświadczenie - tego nie kupisz. Utwory brzmią profesjonalnie, klient zadowolony.

Jeśli chcesz się oprzeć tylko na sofcie, kupuj kontroler MIDI. Chcesz integracji z DAW - każdy kontroler lepszej firmy ma "mapowane" kontrolery pod dany soft, zawsze jest też MIDI Learn. Integracja kontroler<->wtyczki oferowana jest przez dużych graczy - wtedy faktycznie są z tego tytułu plusy. Większość najpodlejszych nawet klawiszy podłączonych przez MIDI USB w trybie GENERIC da Ci podstawową funkcjonalność (nuty/pitch/mod/transport), reszta wysyła komunikaty CC więc je zmapujesz. Na dziadowskim CME UF6/7/8 można robić cuda :-). Najważniejszy jest w tym momencie soft.

Zrób wszystkim przysługę, rusz się sprzed kompa, jedź do dużego sklepu muzycznego z termosem kawy, weź laptopa z internetem bezprzewodowym, podłączysz sobie na miejscu, ograsz, potestujesz (a Dalibóg i cały dzień, a co - jak chcesz zostawić parę tysi to masz prawo sobie potestować). Zobacz co Ci leży na ulubionym sofcie (po to laptop) i wtedy się namyśl. Flagowców nie kupuj jeśli nie grasz na żywo lub nie pracujesz "offline" na samym klawiszu - już lepiej wziąć sterownik z pakietem softu dobrej klasy - KONTAKT, Massive itd to standardy w branży i dobrze brzmiące instrumenty z pierdyliardem presetów - inwestycja na lata.

Co do kontrolera, rozważ MASCHINE - 599$, zawodowy kontroler z pełną integracją z softem, do tego KOMPLETE 11 SELECT - podłączasz jakąkolwiek klawiaturkę i już możesz robić muzykę. Także jak widzisz możliwości jest całe mnóstwo. Określ potrzeby i wtedy zadawaj pytania - bo teraz to wiesz, jakbyś pokazywał zdjęcia lasek i pytał którą rwać :D. Każdy ma inne potrzeby - skup się na celu, co chcesz osiągnąć. ZŁOTA ZASAD - sprzęt sam za Ciebie nie zagra! To najbardziej gorzka lekcja, jaką przeżywają Ci, którzy nakupią sprzętu, softu a potem nie wiedzą jak to wykorzystać.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Jaka najlepsza klawiatura MIDI, 88 klawiszy?

Post autor: Caroozo » czwartek 08 mar 2018, 08:08

Jeszcze jedna rzecz - pomijamy tutaj cały czas kwestię interfejsu audio, konfiguracji komputera oraz monitorów odsłuchowych (o pracy na słuchawkach zapomnij). Warto przekierować środki pod te elementy, ew. rozważyć, czy nie wymienić czegoś z tego, co już posiadasz. Jest to równie ważne, co w/w kwestie.

BTW - Abletona już kupiłeś? Wiesz, nic nie sugeruję, ale pakiet Suite ma głównie mnóstwo sampli itd. Tobie bardziej by się przydały wtyczki od iZotope, obowiązkowo Melodyne do wokalu itd. To mają pakiety Suite innych producentów. Naprawdę warto to rozważyć, jeśli wokale będą dość istotnym elementem, a Ty będziesz chciał się zajmować mixem i masteringiem materiału (oczywiście na poziomie software'owym). To dość istotne - jeśli workflow Abletona Ci leży, używałeś go kiedyś, a dodatkowe wtyczki nie są niezbędne, ok. Ale jeśli w zasadzie nie nauczyłeś się obsługi jakiegoś softu, warto w tym miejscu się zatrzymać i rozważyć - "czego naprawdę potrzebuję". Jest to główne narzędzie Twojej pracy - a uwierz starszym kolegom, że podstawa każdego fachu to dobre narzędzia :).

koncentro
Posty: 48
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 00:00

Re: Jaka najlepsza klawiatura MIDI, 88 klawiszy?

Post autor: koncentro » czwartek 08 mar 2018, 14:20

Caroozo, bardzo dziękuję Ci za cenne wskazówki. Ze wszystkim się zgadzam co napisałeś ale brak czasu nie pozwala mi na zdobywanie większej wiedzy, jednak będę to robił. Gdy siadam do nauki chcę od razu cieszyć się sprzętem i grać, śpiewać. Pytałeś o kwestię interfejsu audio, konfiguracji komputera oraz monitorów odsłuchowych. Monitory już zakupiłem Adam A77X
https://e-music.com.pl/adam-a77x-aktywn ... p-431.html
iMac ma dobry procesor, dysk SSD, dużo RAMu, na pewno sobie poradzi, wydałem na niego około 14 000 zł. Większość rzeczy już wiem co kupię, ale wiem też że mogę popełnić wiele błędów.
Ze względu na to że postanowiłem zakupić klawiaturę MIDI, Native Instruments Komplete Kontrol S88 https://e-music.com.pl/native-instrument...-2873.html
Postanowiłem z skorzystać z oferty i dokupić do niego cały zestaw instrumentów i efektów. Sam zestaw Native Instruments KOMPLETE 11 ULTIMATE kosztuje 5 039,00 zł
https://www.djshop.pl/i17814,native-ins ... imate.html
Klawiatura MIDI kosztuje 4279 zł
https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/88/24...m=referral
Jednak kupując wszystko razem wychodzi o wiele taniej. Mam nadzieję że warto kupić ten zestaw instrumentów i efektów. Chcę też zakupić program Ableton Live 10 Suite.
Jeśli chodzi o interfejs audio to doradzono mi abym zrezygnował z tego zakupu, bo multiefekt wokalowy posiada już kartę dźwiękową. Planuję zakupić Helicon VoiceLive Rack
https://ragtime.pl/tc-helicon-voicelive-rack.html
Nie będę grał na żywo ale tworzył muzykę będę w domu. Nagrywał będę też wokal.
Caroozo pisze:
czwartek 08 mar 2018, 08:02
Najważniejszy jest w tym momencie soft.
Caroozo pisze:
czwartek 08 mar 2018, 08:02
Flagowców nie kupuj jeśli nie grasz na żywo lub nie pracujesz "offline" na samym klawiszu - już lepiej wziąć sterownik z pakietem softu dobrej klasy - KONTAKT, Massive itd to standardy w branży i dobrze brzmiące instrumenty z pierdyliardem presetów - inwestycja na lata.
Caroozo, czy informacje jakie podałem o moich planach zakupów, zgadzają się z Twoimi cennymi propozycjami? Czy powinienem jeszcze dokupić jakieś dobrze brzmiące instrumenty z presetami, sterownik z pakietem softu, i inne rzeczy?

Mam jeszcze pytanie. Pisze że native Instruments Komplete 11 Ultimate ma wielkość 358 GB. Czy mógłbym sobie to wgrać na zewnętrzny twardy dysk i na bieżąco używać tak jakbym miał to wszystko w komputerze? Chciałbym zaoszczędzić miejsca na dysku SSD.
Nie mam ani dużej wiedzy muzycznej ani nie jestem bogaty, ale kilkadziesiąt tysięcy złotych chciałbym wydać na średniej klasy studio domowe. Jestem bardzo wdzięczny za pomoc.
Ostatnio zmieniony piątek 09 mar 2018, 13:34 przez koncentro, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ