Zestaw lektorski- jaki? (1500zł)

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
frezze16
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2018, 12:17

Zestaw lektorski- jaki? (1500zł)

Post autor: frezze16 » poniedziałek 12 mar 2018, 12:23

Witam Was serdecznie,
dostałem za zadanie "zmontować" dla szkoły, w której pracuję podstawowy zestaw lektorski z budżetem do 1500zł, na którym to będę nagrywał..."bajki" (mam doświadczenie lektorskie- nieprofesjonalne).

1. Zestaw nagraniowy kabina akustyczna, koszyk i mikrofon sE Electronic SE X1 STUDIO BUNDLE 989,00 zł

2. Interfejs USB/MIDI U-PHORIA UMC204HD BEHRINGER 436,00 zł

3. Statyw mikrofonowy "X-Stage" prosty, podstawa płaska, czarny XST110BK 130,00 zł

4. Słuchawki zamknięte Sennheiser HD 201 Słuchawki zamknięte Sennheiser HD 201 115,00 zł

Wychodzi 1670zł (niestety trochę za dużo)

Myślicie, że to dobry zestaw?
Co byście zamienili?
Może o czymś zapomniałem? (o laptopie pamiętam ;))

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Zestaw lektorski- jaki? (1500zł)

Post autor: Caroozo » poniedziałek 12 mar 2018, 14:04

Z tą "kabiną" to troszkę przesada ;-). Ot kawałek gąbki akustycznej. Mikrofon patrząc na parametry nie jest najgorszy - idealnie byłoby go wypróbować (nie ma gwarancji że Ci "podejdzie" - każdy majk ma inną charakterystykę). Jeśli budżet jest wąski - warto rozważyć zestaw FOCUSRITE SCARLETT STUDIO + CM25 + HP60 - sprzedawane w pakiecie poniżej tysiąca złotych. Jedynie słabym ogniwem może tu być mikrofon (nie czytałem testów). Kurczę, mi osobiście trudno polecić coś w tym pieniądzu z pojemnościówek - może koledzy realizatorzy coś podpowiedzą :-).

Co do statywu, możesz oszczędzić na tym, kupując chińskie ale porządne, brandowane statywy polskiej firmy Stand4Me - poniżej stówki można dostać gęsią szyjkę, prosty, lub składany. I tak nie będziesz z nim biegał po scenie ;-). Co do słuchawek to coś drogo - od 75 PLN można je już kupić. Tańszych w sumie nie ma sensu brać, pełnić będą rolę monitora więc są ok.

W kwestii interfejsu audio - wydaje mi się, że mikrofon nie wykorzysta teoretycznej rozdzielczości 24bit/192 kHz, jaką oferuje interfejs, Tobie zaś potrzebny jest interfejs z jednym porządnym przedwzmacniaczem, direct monitoringiem na słuchawkach i zasilaniem Phantom (dla pojemnościowca). Obecnie Behringer pakuje do swoich interfejsów preampy MIDAS (wcześniej XENYXy) i nie grają one źle, jednak UMC204HD jest jak do Twoich zastosowań troszeczkę na wyrost. Lepszy byłby 202HD - stówkę tańszy, jakość ta sama - a MIDI Ci raczej niepotrzebne. Już tylko zakup tańszego interfejsu (a można go dostać poniżej 300 PLN) pozwala "dopiąć" budżet :-).

Warto byłoby rozważyć zakup preampu z interfejsem USB opartego na lampie:
https://estradaistudio.pl/testy/sprzet- ... mic500-usb
Problemem może być jedynie niska rozdzielczość sygnału, być może nie spełniająca Twoich wymagań. Jednak, jak widać z recenzji, parametry tego preampu/interfejsu są bardzo dobre i przede wszystkim "robi robotę".

Jeśli chodzi o program do nagrywania (o tym mogłeś zapomnieć), to o ile będziesz nagrywał tylko wokal z postprocessingiem, ew. doklejał jakieś fragmenty audio, wystarczy najprostszy DAW dołączany do interfejsu audio - ew. darmowy Tracktion 6. Warto zwrócić na to uwagę (Focursite w zestawie dorzuca coś takiego). Behringer chyba też oferuje jakąś paczkę softu za darmo. Jeśli zaś idzie o kabel XLR (do w/w bundla od sE jest dołączony 3-metrowy, nie wiadomo jakiej jakości), nie ma potrzeby kupować Bóg wie jak drogich - to kabel symetryczny więc miliard warstw ekranowania nie robi na nim wrażenia, a złote wtyki prócz wagi podniosą znacznie cenę (inna sprawa, że gitarzysta już na tym wymiernie skorzysta). Raczej liczy się solidność wykonania i dobre parametry.

Jeszcze jedno - jeśli będziesz robił jakiś mix, odradzam robienie tego na słuchawkach. Może pojawić się potrzeba zakupu monitorów odsłuchowych bliskiego pola, które oferują maksymalnie neutralny dźwięk i będą w tym lepsze niż słuchawki - szczególnie w tym budżecie. Jakbyś nam napisał, jakie mają być parametry nagrań (jakie przeznaczenie, gdzie to będzie dystrybuowane, czy będzie wydawane na CD itd) - wtedy coś się podpowie więcej. Inaczej wygląda nagrywanie na wewnętrzne potrzeby (sam z żoną nagrywałem piosenki do przedszkola), a inaczej przygotowywanie materiału do jakiejś dystrybucji lub np. do filmów promocyjnych itd.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Zestaw lektorski- jaki? (1500zł)

Post autor: fallworm » poniedziałek 26 mar 2018, 03:51

Zastanów się chłopie jaką ekstra masz akustykę pomieszczenia w którym będziesz nagrywał. Myślę że nie "studyjną". Olej wszystkie mikrofony wielko-membranowe i typowo "studyjne" bo na nich w życiu nie osiągniesz brzmienia lektora, kiedy to mikrofon będzie zbierał pogłos i inne pokrewne.
Sprawdź mikrofon np Rode S1 który idealnie nadaje się do nie zaadoptowanych warunków a reprezentuje studyjną jakość. Tak - to też pojemnościowy mikrofon ale ze specjalnie ukształtowaną charakterystyką. Ten mikrofon zadziała również z gównianym preampem z interfejsu, nie będziesz musiał zakupić oddzielnego - bowiem urządzenia mikrofony pojemnościowe wielkomembranowe (jakiekolwiek) aby pokazać na co je stać muszą mieć odpowiedni dobry preamp (wydajność prądowa itd), najgorszy preamp zewnętrzny zazwyczaj jest lepszy od takiego wbudowanego w interfejs w tym wypadku.

Awatar użytkownika
Lektor24.pl
Posty: 4
Rejestracja: sobota 31 mar 2018, 08:20

Re: Zestaw lektorski- jaki? (1500zł)

Post autor: Lektor24.pl » sobota 31 mar 2018, 08:55

1. Czy masz możliwość kupowania na rynku wtórnym? Spytaj w księgowości czy pani zgodzi się na umowę kupna sprzedaży (poszczególne elementy będą kosztowały mniej niż 1000 zł co jest związane z brakiem podatku PCC) - ludzie kupują sprzęt bo "tatko dali" i dziś są wokalistami, a jutro będą uprawiać wspinaczkę
2. Akustyka pomieszczenia - może okazać się że ów kabina o której myślisz nie będzie działać - dźwięk odbity będzie wracał i efekt "kibla" pojawi się w nagraniu. Lepiej zainwestować w adaptacje
3. Statyw - zapomnij o pojemnościowym na okrągłej podstawie - dużo mniejsza stabilność. Poszukaj też polskich producentów.
4. Interface (podobnie jak kolega) postaw na Focusrite
5. Jest jeszcze jeden pomysł - jeśli kupujesz na firmę, a firma ma euro nip - kupujesz bez vat-u np. w thomannie - znajdziesz tam słuchawki zamknięte za ok 100 zł (od podanej ceny odliczasz kwotę VAT) - to jest ta kwota do zapłaty.

Powodzenia! Będzie potrzebne... ale głównie dużo zabawy by osiągnąć najlepszy efekt między jakością, dostępną kwotą i sposobem rozliczenia zakupów. :)

ODPOWIEDZ