Czy jest mi potrzebny interfejs?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Jakub01x
Posty: 6
Rejestracja: środa 14 mar 2018, 15:57

Czy jest mi potrzebny interfejs?

Post autor: Jakub01x » środa 14 mar 2018, 15:58

Zamierzam kupić intefejs Focusrite Scarlett solo tylko nie wiem czy będzie mi on potrzebny...
Chcę pod niego podpiąć gitare oraz mikrofon, tylko czy ten interfejs przyda mi się przy klawiaturze midi skoro jest na USB? Aby latencja byla nizsza klawiatura musi być wpięta do interfejsu?
Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Czy jest mi potrzebny interfejs?

Post autor: PWA » środa 14 mar 2018, 18:04

Nie napisałeś, co chcesz uzyskać, więc trudno powiedzieć, czy interfejs jest Ci potrzebny, czy nie.
Jeżeli chcesz nagrywać gitarę i mikrofon do jakiegoś DAW-a, to tak, interfejs jest Ci potrzebny, żeby w ogóle móc to zrobić.
Nie wiem, w jakim sensie pytasz o klawiaturę. Jeżeli jest to klawiatura z wyjściem USB, to wpinasz ją do portu USB komputera i to wszystko. Nie potrzebujesz interfejsu do tego.

Jakub01x
Posty: 6
Rejestracja: środa 14 mar 2018, 15:57

Re: Czy jest mi potrzebny interfejs?

Post autor: Jakub01x » środa 14 mar 2018, 19:45

Jeżeli wepne klawiature przez usb nie będzie za dużego opoznienia podczas grania i czy jeżeli miałbym ten interfejs mimo wszystko, nawet bez wpiętej klawiatury do niego to będzie czuć różnice podczas gry, czy tylko urządzenia podpięte do tego interfejsu mają zmniejszone opoznienie? Jeszcze jedna ważna rzecz... Keyboard może służyć jako midi?
Jestem kompletnie zielony w tym temacie...

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Czy jest mi potrzebny interfejs?

Post autor: PWA » środa 14 mar 2018, 21:54

Jakub01x pisze:
środa 14 mar 2018, 19:45
Jeżeli wepne klawiature przez usb nie będzie za dużego opoznienia podczas grania i czy jeżeli miałbym ten interfejs mimo wszystko, nawet bez wpiętej klawiatury do niego to będzie czuć różnice podczas gry, czy tylko urządzenia podpięte do tego interfejsu mają zmniejszone opoznienie? Jeszcze jedna ważna rzecz... Keyboard może służyć jako midi?
Jestem kompletnie zielony w tym temacie...
Nie będzie.
Nie wiem za bardzo o co Ci chodzi :-) Czy możesz napisać dokładnie, co chcesz nagrywać przez interfejs? I dlaczego mieszasz do tego klawiaturę w kontekście interfejsu, który nie ma wejścia midi?
Ten interfejs ma 2 wejścia. Do jednego możesz podłączyć mikrofon, zaś do drugiego gitarę lub inny instrument. W wyniku tego jesteś w stanie zgrać w jednym czasie 2 ścieżki do DAW-a. Interfejs jest połączony z kompem przez USB, posiada swoje sterowniki ASIO, których zadaniem jest maksymalne zmniejszenie latencji, czyli opóźnienia pomiędzy np. trąceniem struny a usłyszeniem dźwięku w głośnikach po przejściu przez komputer. Podejrzewam, że w tym przypadku będzie to od kilku do kilkunastu ms.
Interfejs, to karta muzyczna taka sam jak w kompie, tylko zdecydowanie lepszej jakości, niejako specjalizowana pod kątem muzycznym.

Keyboard może służyć jako sterownik midi dla instrumentów zarówno fizycznych jak i wirtualnych w komputerze. Musi mieć jedynie wyjścia midi/usb. Wyjścia midi DIN służą głównie do sterowania innymi instrumentami z wejściem midi, zaś USB do sterowania instrumentami wirtualnymi w kompie.

Jakub01x
Posty: 6
Rejestracja: środa 14 mar 2018, 15:57

Re: Czy jest mi potrzebny interfejs?

Post autor: Jakub01x » środa 14 mar 2018, 22:58

PWA pisze:
środa 14 mar 2018, 21:54
Jakub01x pisze:
środa 14 mar 2018, 19:45
Jeżeli wepne klawiature przez usb nie będzie za dużego opoznienia podczas grania i czy jeżeli miałbym ten interfejs mimo wszystko, nawet bez wpiętej klawiatury do niego to będzie czuć różnice podczas gry, czy tylko urządzenia podpięte do tego interfejsu mają zmniejszone opoznienie? Jeszcze jedna ważna rzecz... Keyboard może służyć jako midi?
Jestem kompletnie zielony w tym temacie...
Nie będzie.
Nie wiem za bardzo o co Ci chodzi :-) Czy możesz napisać dokładnie, co chcesz nagrywać przez interfejs? I dlaczego mieszasz do tego klawiaturę w kontekście interfejsu, który nie ma wejścia midi?
Ten interfejs ma 2 wejścia. Do jednego możesz podłączyć mikrofon, zaś do drugiego gitarę lub inny instrument. W wyniku tego jesteś w stanie zgrać w jednym czasie 2 ścieżki do DAW-a. Interfejs jest połączony z kompem przez USB, posiada swoje sterowniki ASIO, których zadaniem jest maksymalne zmniejszenie latencji, czyli opóźnienia pomiędzy np. trąceniem struny a usłyszeniem dźwięku w głośnikach po przejściu przez komputer. Podejrzewam, że w tym przypadku będzie to od kilku do kilkunastu ms.
Interfejs, to karta muzyczna taka sam jak w kompie, tylko zdecydowanie lepszej jakości, niejako specjalizowana pod kątem muzycznym.

Keyboard może służyć jako sterownik midi dla instrumentów zarówno fizycznych jak i wirtualnych w komputerze. Musi mieć jedynie wyjścia midi/usb. Wyjścia midi DIN służą głównie do sterowania innymi instrumentami z wejściem midi, zaś USB do sterowania instrumentami wirtualnymi w kompie.
Nie wiem za bardzo jak to opisać, ale chodzi mi o to, czy podpięcie interfejsu do komputera działa jakby ogólnie na cały komputer, czyli nawet jak podpinamy osobno interfejs i osobno klawiature midi to będzie ona działała lepiej niż jakby tego interfejsu nie było, ale z tego co napisałes wiem już, że interfejs działa jak karta dzwiekowa wiec z interfejsem będzie chyba lepiej... a co do tego keyboarda. Podpiąłem go za pomocą usb do komputera i komputer go wykrywa, tylko nie wiem jak połączyć go z DAW(uzywam abletona), w zakladce "preferencje" i midi nie wykrywa tego, szukałem dokładnie tej nazwy i nic.
ehhh, dziękuję za cierpliwosć... chce mieć ten problem już z głowy

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Czy jest mi potrzebny interfejs?

Post autor: PWA » środa 14 mar 2018, 23:26

Zewnętrzny interfejs (lub interfejs na karcie np, PCI) zastępuję kartę dźwiękową komputera, a ponieważ wraz z driverami ASIO jest specjalizowanym urządzeniem do prac związanych z obróbką dźwięku w komputerze, w dużym uproszczeniu jest lepszym rozwiązaniem, niż wbudowana karta, czyli warto się w niego wyposażyć.
Nie używam Abletona, więc Ci nie pomogą. Miałem go kiedyś zainstalowanego, ale dawno temu i już nie pamiętam jak podłączyć zewnętrzny kontroler... sprawdź z w manualu. Jaki to jest keyboard?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Czy jest mi potrzebny interfejs?

Post autor: PWA » środa 14 mar 2018, 23:30

być może trzeba zainstalować driver, żeby był on widoczny w Ableton.

Jakub01x
Posty: 6
Rejestracja: środa 14 mar 2018, 15:57

Re: Czy jest mi potrzebny interfejs?

Post autor: Jakub01x » czwartek 15 mar 2018, 00:25

Yamaha PSR E423

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Czy jest mi potrzebny interfejs?

Post autor: Caroozo » czwartek 15 mar 2018, 00:51

PWA, nie te czasy :) - interfejs nie musi mieć wejścia MIDI żeby podpiąć klawiaturę (ba - można sobie nawet osobny interfejs MIDI podpiąć niezależnie). E423 ma wyjście USB to host - z tego co wiem to jest jeden sterownik Yamahy do wszystkich instrumentów (nawet Clavii) - działa na bank bez zarzutu, bo sam korzystałem kiedyś. Oto link:
http://download.yamaha.com/usb_midi/
Instalujesz, podpinasz klawiaturkę i voila - działa jak złoto (na pewno na Win10 32bit / Win 8.1 64 bit bo na takich testowałem).

Interfejs audio sprawi, że klawiatura będzie działać lepiej - takie możesz odnieść wrażenie. W rzeczywistości kolega PWA ma rację - interfejs jest wyspecjalizowaną kartą muzyczną. Musisz w ustawieniach, po jego zainstalowaniu, ustawić typ sterownika na ASIO i zdecydowanie zmniejszy to latencję, tzn. opóźnienie z jakim procesor "przerabia" sygnał - przy mocniejszych konfiguracjach i dobrych sterownikach można zejść do poziomu 5ms, ale do 10ms wystarczy (ja np. grając np. Armando's Rhumba, czyli generalnie szybki i niełatwy utwór, wyczuwam te 10 ms i dla mnie musi być maksimum 5, a idealnie 3 ;-)). Ty możesz jednak zejść do takiego poziomu. Próbkowanie wystarczy 44100 lub 48000 (jeśli masz wybór w programie), Samples/buffer wystarczy 128. Ustawienia sobie znajdziesz. Klawiaturę MIDI powinien wykryć od razu, ale w Devices lub w MIDI Controllers (czy coś takiego) po uprzednim zainstalowaniu sterownika Yamahy i podpięciu keyboardu powinien się on pojawić - może być konieczne wybranie opcji Reset MIDI Devices - będzie na pewno opcja Enabled/Disabled - trzeba ustawić na Enabled. I powinno działać. Ewentualnie jeszcze zostanie kwestia kanału MIDI - keyboard powinien wysyłać sygnał na 1-szym kanale, ale czasami warto to sprawdzić. Po konfiguracji interfejsu audio i klawisza powinno chodzić jak burza :-).

I ODPOWIEDŹ NA PYTANIE Z PIERWSZEGO POSTA - prawdopodobnie NIE musisz kupować interfejsu. Podaj jaki masz procesor/laptop - jest 90% szans, że "wykręcisz się sianem". Jeśli interesuje Cię tylko "plumkanie" na klawiaturze, nie oczekujesz super jakości albo ultra niskiej latencji, można zmusić kartę muzyczną do pracy w trybie ASIO poprzez uniwersalny "sterownik" (w zasadzie tzw. wrapper) Asio4All (tak się nazywa), który wymusza taki typ pracy na karcie muzycznej. Niektóre chodzą jak złoto, inne za cholerę - trzeba kombinować :). Jeśli komp jest przedpotopowy z jakąś egzotyczną kartą muzyczną, możę być problem. Jeśli masz jakiegoś Realteka HD czy Creative'a, powinno pójść gładko. Drugim wyjściem, zależnie od posiadanego systemu, jest WASAPI - niestety Ableton na 90% go nie obsługuje :/. Ale już Reaper, którego można ściągnąć za darmo i używać przez 30 dni, WASAPI posiada. To taki odpowiednik ASIO, nieco gorszy ale ma podobne osiągi. Jesteś na nim w stanie zejść do dość niskiej latencji - prawdopodobnie wystarczy ustawić domyślnie, jedynie zmieniłbym w opcji na dole na Exclusive (polled) - jak już włączysz to będziesz widział. Mi takie coś funkcjonowało nawet na tablecie za 2 stówy z Windowsem, więc jeśli masz względnie nowy komputer, powinno być ok.

Podkreślam - interfejs nie jest Ci niezbędny żeby klawiatura w ogóle działała. Ba - jak masz szczęście, na Asio4All/WASAPI pograsz jak królewicz i interfejs nie będzie w ogóle potrzebny :). Ale może być ciężko pod Abletonem - dlatego polecam Reapera który jest bezproblemowy pod tym względem. Ableton CHYBA nie ma WASAPI - pozostanie tylko Asio4All (które jest wybredne).

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Czy jest mi potrzebny interfejs?

Post autor: PWA » czwartek 15 mar 2018, 07:23

Caroozo, interfejs niezbędny nie jest, no ale kolega w pierwszym poście napisał, że chce się podpiąć z mikrofonem i gitarą :-), no a do tego coś zewnętrznego by się już przydało :-) ...nie wiem tylko, po co mieszał do tego klawiaturę sterującą :-)
Co do WASAPI, to sam czasem podpinam się z klawiaturą bezpośrednio pod lapka i jadę przez jego kartę. Tu ważna jest też wersja Windy. Dziesiątka ogarnia to całkiem nieźle... wprowadzono sporo korzystnych zmian.

ODPOWIEDZ