Problem z Behringer UMC202HD

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
kamcio100
Posty: 6
Rejestracja: środa 21 mar 2018, 09:44

Problem z Behringer UMC202HD

Post autor: kamcio100 » środa 21 mar 2018, 09:53

Witajcie, mam pytanie do posiadaczy Behringer UMC202HD i nie tylko. Mam z nią problem ponieważ gram na saksofonie, i chciałbym wpiąć saksofon w jeden kanał a źródło z podkładem (telefon) w drugie i bez problemu aby móc odsłuchać wszystko w słuchawkach, wszystko byłoby ok, jednak ...

Gdy podłączam mikrofon np w kanał 1, bez wyjątku czy XLR czy Jack to słychać dźwięk tylko w lewej słuchawce, gdy przepinam w drugi kanał to słychać tylko na prawej słuchawce...

Wczoraj spróbowałem podłączyć telefon pod interfejs.. i .. podłączam pod jeden kanał i również słychać na lewej słuchawce jednak jak puszczone było zwykłe nagranie mp3 jakiejś tam piosenki to słychać np same instrumenty i chórki, przepinam w drugi kanał to tutaj w przewadze słychać już wolak bez chórków.. A dodatkowo, jeżeli wepnę np dajmy na to w pierwszy kanał to gdy dam na maxa gain drugiego kanału wraz z chyba (dokładnie nie pamiętam teraz) wyłączonym PAD-em to słychać już wokal jednak bardzo cicho i dodatkowo strasznie słychać szum.


Ktoś mi podpowie o co w tym wszystkim może chodzić ? Dzisiaj zamówiłem jeszcze kabel XLR męski - Jack 3,5 , może to pomoże. Po prostu najprościej mówiąc, chciałbym słyszeć mikrofon od saksofonu w prawym i lewym nauszniku, a później jak podepne jeszcze aranżacje to również chciałbym słyszeć moje dogrywanie do aranżacji na kanale prawym i lewym..

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Problem z Behringer UMC202HD

Post autor: Caroozo » środa 21 mar 2018, 10:37

Ten interfejs ma 2 wejścia monofoniczne, podłączając 2 sygnały interfejs separuje sygnał z pierwszego wejścia na jeden kanał, a z drugiego na drugi. Dodatkowo telefon wysyła dźwięk stereofoniczny, zaś pewne elemenety sygnału mogą być umieszczone w różnych kanałach, stąd wrażenie, że coś "znika" (bo gra tylko jeden z nich). Sam interfejs bez komputera średnio się nada do tego, co chcesz zrobić - odpal jakikolwiek DAW, tam ustaw czego potrzebujesz (podkład wrzuciłbym do DAW na ścieżkę, ustawił nagrywanie saksofonu na wejściu nr 1 i w ten sposób nagrywał), zaś komputer wyśle na monitor (słuchawki) sygnał mono ale rozłożony na dwa kanały jako mix. Korzystając z Direct Monitor przy podpięciu dwóch źródeł, interfejs rozkłada je na kanały - stąd problem. Edytory audio nie za bardzo się nadadzą w takim układzie, potrzebny będzie DAW. Polecam darmowy Tracktion 7 albo Reaper'a (30 dni trial'a).

kamcio100
Posty: 6
Rejestracja: środa 21 mar 2018, 09:44

Re: Problem z Behringer UMC202HD

Post autor: kamcio100 » środa 21 mar 2018, 11:04

Czyli najprościej mówiąc monitor w Interfejsie nie da mi po prostu odsłuchu na bieżąco saksofonu na dwóch kanałach Prawy Lewy, tylko na jednym kanale ?

Najbardziej mi zależy to abym po prostu mógł grając słyszeć wszystko na słuchawkach, czyli podłączam słuchawki i słyszę na obu kanałach i saksofon i podkład. Więc i tak to musi przejść przez komputer tak ? Przez monitor w interfejsie tego nie zrobię ?

Edit: Aha i ten kabel XLR M - Jack 3,5 , tutaj mi i tak nic nie da ? Jak podłącze tym kablem telefon np z podkładem

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Problem z Behringer UMC202HD

Post autor: Caroozo » środa 21 mar 2018, 13:17

Masz 2xMONO. Większość tego typu urządzeń po podłączeniu jednego sygnału rozdzieli wejście na dwa kanały - to dalej będzie MONO, ale na L i R. Natomiast podłączając fizycznie dwa kable interfejs automatycznie rozdziela sygnał na L i R - na jedną stronę sax, na drugą wokal. W trybie Direct Monitor tak to działa. Natomiast na komputerze możesz zrobić routing sygnału jak chcesz. Interfejs w sumie jest nieużywany bez komputera, a to co chcesz osiągnąć najlepiej zrealizować przez mixer - jest bardziej do tego przystosowany :). Zresztą do interfejsu nie podłączysz podkładu z telefonu - musiałbyś mieć rozdzielacz minijack -> 2xXLR lub 2x duży jack - ale wtedy zabraknie sygnału dla saksofonu. Dlatego najlepiej to zrobić w w/w sposób - podkład z kompa, sax nagrywasz na drugiej ścieżce, w słuchawkach będziesz miał podkład + nagrywany saksofon na obu kanałach.

kamcio100
Posty: 6
Rejestracja: środa 21 mar 2018, 09:44

Re: Problem z Behringer UMC202HD

Post autor: kamcio100 » środa 21 mar 2018, 13:37

No tak ale potem jak zrobić odsłuch na komputerze ? To nie będzie stratne ? Bo tak przez interfejs to będzie bez żadnych opóźnień

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Problem z Behringer UMC202HD

Post autor: Caroozo » środa 21 mar 2018, 15:22

Direct Monitor pozwala monitorować co wchodzi na interfejs w momencie grania. Kombinujesz próbując na drugim torze wrzucić audio jako podkład - to powinno pójść z tracka na komputerze. Jeśli będziesz nagrywał tylko na jednym kanale, a playback puścisz przez DAW, będziesz podczas nagrywania słyszał tylko saksofon bez żadnych opóźnień (przez słuchawkowe). W drugim wariancie, kiedy sygnał z kompa wraca do Ciebie, opóźnienie powinno być na poziomie kilku milisekund - musiałbyś zasuwać np. Moose The Mooche w 150 BPM żeby odczuć tę latencję :). Dalej jednak nie rozumiem czemu unikasz użycia kompa - jeśli chcesz rejestrować materiał, to tylko w taki sposób robi się to dobrze. Jeśli chcesz tylko ćwiczyć z podkładem, potrzebujesz mixer (chociaż i tak ja bym wziął dokanałówki z podkładem i grał normalnie - po co mi interfejs).

Sygnał wchodzący przez interfejs do kompa i wysyłka z powrotem na wyjście słuchawkowe wraz z kompensacją zajmie komputerowi (zakładając że sterowniki to ASIO, a komputer jest w miarę sprawny) max ok. 10ms przy niskiej latencji. Wszystko odbywać się będzie za pośrednictwem interfejsu. Direct Monitor daje odsłuch tego co wchodzi, wyłączając ten tryb będziesz słyszał z najmniejszą możliwą latencją to co nagrywasz - opóźnienie jest na tyle małe, że możesz nawet nie zauważyć różnicy.

kamcio100
Posty: 6
Rejestracja: środa 21 mar 2018, 09:44

Re: Problem z Behringer UMC202HD

Post autor: kamcio100 » środa 21 mar 2018, 15:38

No ok, a jak dać odsłuch przez komputer ? Czyli reasumując :

Uruchamiam jakiś DAW na kompie, ustawiam wszystko w nim (interfejs itd), wpinam do Interfejsu mikrofon od saksofonu, podpinam słuchawki do kompa, ii ? Co w następnych krokach muszę zrobić żeby uzyskać taki efekt jak wspominałem ?

Ten Windowsowy ustawić nasłuch ? ( Urządzenia do nagrywania - wybieram interfejs - prawym - właściwości - Nasłuchuj to urządzenie ? )

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Problem z Behringer UMC202HD

Post autor: Caroozo » środa 21 mar 2018, 20:51

Zainstaluj najpierw DAW (polecam Reapera), oczywiście sterowniki ASIO do Behringera. Po uruchomieniu wyskoczy monit o Audio Device - ustawiasz ASIO, a kartę/interfejs UMC202HD, input 1/2 ustawiasz odpowiednie wejścia, a output 1/2 podobnie (uważaj żeby na lewe i prawe ustawić dwa różne kanały - zdarza się, że program domyślnie wskazuje na pierwsze wejście.
Potem wybierasz Insert->Track. Wyskoczy nowy track. Insert 1 zmieniasz na wejście w Behringerze, gdzie podpięty jest mikrofon. Domyślnie routing jest ustawiony na output 1/2 więc nic nie musisz ustawiać - czyli wejście tego sygnału automatycznie wychodzi na wyjście w interfejsie - a co za tym idzie, na wyjście słuchawkowe. Oczywiście będzie pewna minimalna latencja - ustawiasz to w Preferences->Audio->Device i ASIO Configuration, zjeżdżasz z latencją względnie nisko i voila.
Następnie jak już masz skonfigurowany saksofon, bierzesz Insert->Media File i wrzucasz podkład. Ostatnia rzecz to uzbrojenie ścieżki - czerwone kółko przy tracku. Wyłącz Direct Monitor i powinieneś słyszeć saksofon w słuchawkach. Włącz Play i poleci podkład a Ty będziesz słyszeć dalej saksofon. Włącz na dole czerwone kółko (Record) i możesz nagrywać razem z trackiem audio. Oczywiście plik możesz potem edytować/traktować efektami/przycinać/przenosić itd. Robić wiele tracków (nawet i 100) - co chcesz. Osobiście polecam Reaper'a, bo jego wersja trial nawet po 30 dniach działa, a jest to chyba najtańszy z najlepszych programów DAW :-).

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Problem z Behringer UMC202HD

Post autor: PWA » środa 21 mar 2018, 21:27

Nawet lepiej... 60 dni za free :-)... i faktycznie przy cenie 60$ z darmowym upgrade do wersji 6.99 mucha nie siada. W pełni profesjonalny sofcik :-)

ryspop
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 21 kwie 2019, 15:48

Re: Problem z Behringer UMC202HD

Post autor: ryspop » niedziela 21 kwie 2019, 16:00

Ja mam ostatnio dziwny problem... i chyba ma to związek ze sterownikami ASIO czy sterownikiem UMC202HD. Mianowicie włączam dzwięk np. YouTube i powiedzmy działa np. 10 sekund po czym znika dzwięk - czasem po kilka minut OK, a czasem po paru minutach pada. Czasem mam otwarty jakiś program typu Audiacity czy jakiś DAW, ale czy go wyłącze czy nie to mam wrażenie, że nie pomaga. Pomaga wyłączenie wtyczki od USB i po podpięciu działa znowu.

Niby to problem z ASIO (czytałem trochę o innych interfejsach) ale jak to poprawić/naprawić?

ODPOWIEDZ