utrata barw fabrycznych w KORG EXM1r

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
guitarsideman
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 15 lip 2018, 13:11

utrata barw fabrycznych w KORG EXM1r

Post autor: guitarsideman » niedziela 15 lip 2018, 13:29

Z powodu wyczerpania się baterii podtrzymującej pamięć zniknęły barwy fabryczne w module brzmieniowym KORG EXM1r. Posiadam dwa takie same moduły EXM1r w tym jeden z barwami fabrycznymi. Proszę o pomoc / poradę jak wgrać / przywrócić z powrotem barwy fabryczne w KORG EXM1r. Może jest jakiś sposób łącząc ze sobą dwa moduły przez złącze MIDI, lub za pomocą interfejsu MIDI, czy też jakiegoś programu...itp.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: utrata barw fabrycznych w KORG EXM1r

Post autor: Caroozo » poniedziałek 16 lip 2018, 10:09

Witam,

sprawa banalna - wymień baterię, ściągnij brzmienia fabryczne:
https://www.korg.com/us/support/downloa ... /139/3374/
Brzmienia wgrywasz przez SysEx (MIDI Exclusive). Sprawdź w rackach na jakim kanale masz odbiór danych i czy MIDI Exclusive (SysEx) jest odblokowany. Bank możesz przesłać przez sekwencer (odtwarzając pobrany plik i wysyłając przez MIDI OUT z interfejsu do MIDI IN w racku) lub też przez komputer. Jednakże w przypadku KORG M1/M1R trzeba Ci wiedzieć, że nie jest to takie proste - większość programów wysyła MIDI zbyt szybko i starsze instrumenty nie nadążają z odbiorem - skutkuje to komunikatem o błędzie na ekranie instrumentu. Rozwiązaniem jest pobranie programu MIDI OX lub podobnego, gdzie istnieje możliwość zwolnienia prędkości transmisji. Na przykładzie w/w programu:
1. Instalujemy MIDI OX.
2. Wchodzimy do MIDI OX, klikamy na górę na pasek View, potem SysEx
3. Potem w nowym oknie na SysEx i Configure
4. Pojawi się okienko - W pierwszej rubryce wpisujemy wartość ok. 40000 Bytes, w drugiej 2; analogicznie w drugiej parze, opóźnienia ok. 1000 ms w obydwu rubrykach.
Korzystałem z takich ustawień przy wgrywaniu SysEx-ów do mojego T2EX/T3EX, gdyż posiadam praktycznie wszystkie karty do M1 właśnie w formacie SysEx i przy w/w ustawieniach czasami był błąd - jednak wysłanie za 2 lub 3 razem powiodło się. Ustawienia pamiętam "z głowy", na pewno można dobrać bardziej zoptymalizowane. Wysyłka była za pomocą interfejsu Tascam US-122L lub za pomocą chińskiego, badziewnego interfejsu USB-MIDI pod kontrolą Windows 7, ale powinno zadziałać na dosłownie każdym komputerze :).
W ten sposób można wysłać do instrumentu dowolny bank brzmieniowy. Oczywiście są programy komercyjne, ale po co za to płacić :).

Pozdrawiam!

guitarsideman
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 15 lip 2018, 13:11

Re: utrata barw fabrycznych w KORG EXM1r

Post autor: guitarsideman » wtorek 17 lip 2018, 12:31

Witam Caroozo,
Serdeczne dzięki za fachową pomoc. Jeśli chodzi o interfejsy USB/MIDI to posiadam:

EMU 0404 USB
TERRATEC PRODUCER PHASE X24FW
BEHRINGER BCA 2000 (nie ma sterowników do winows 7)
CREATIVE SOUND BLASTER EXTIGY
M-AUDIO AUDIOPHILE 2496 USB

Z oprogramowaniem skromnie: Windows 7, Linux Mageia, Audacity.

Aby ominąć zawiłe dla mnie procedury przez laptop, oprogramowanie Windows 7, MIDI OX...itp. najprościej byłoby dla mnie połączyć dwa moduły KORG M1rEX ze sobą przez złącza MIDI i przesłać barwy fabryczne z jednego do drugiego. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale tak chyba się nie da?
Przyznam się że jestem laikiem w tych sprawach i jest to dla mnie skomplikowane i ze mną trzeba jak z przedszkolakiem, krok po kroku. O ile nie sprawi to problemu proszę o dodatkowe wyjaśnienia. Kiedyś na zachodnim eBay czytałem że wsad barw fabrycznych modułu KORG M!rEX różni się od barw do M1 (wersja instrumentu z klawiaturą). Mam pytanie czy wymiana kości na EPROM z ostatnią wersją jakie znalazłem w necie załatwią problem z utratą barw fabrycznych M1REX? Link poniżej:

https://picclick.it/Korg-M1REX-OS-Final ... 56725.html

Proszę wybaczyć ale nie wiem czy sobie z tym poradzę. Nie jestem klawiszowcem moja specjalność to gitara. Pokonałem raka jelita grubego (42-dniowa głodówka, soki z buraka czerwonego oraz marchwi) rezygnując z chemioterapii i aktualnie na bezrobociu zacząłem nowe życie. Mam nadzieję że któraś z moich kompozycji sprawi Panu odrobinę relaksu. Można je posłuchać wpisując w wyszukiwarce Google na przykład hasła:

Adam Wojcik GRAND CREATOR
Adam Wojcik MEXICAN LOVE
Adam Wojcik BLUES FOR ERIC
Adam Wojcik IT'S TIME FOR BLUES

Kompozycja MEXICAN LOVE została doceniona i użyta na ścieżce dźwiękowej w amerykańskim dokumentalnym filmie o meksykańskich emigrantach, którzy przekraczali granicę przez pustynię Sonora i byli wykorzystywani do pracy na farmach w całych zachodnich stanach USA, link do filmu poniżej:

https://vimeo.com/88621964

Mam nadzieję że ilustrację dźwiękową GRAND CREATOR ktoś też wykorzysta do jakiegoś filmu.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: utrata barw fabrycznych w KORG EXM1r

Post autor: Caroozo » wtorek 17 lip 2018, 23:12

Skoro posiadasz interfejsy, muszą działać pod kontrolą systemu Windows. Wystarczy dowolny komputer i dowolny system operacyjny, ja podałem przykładowy. NIE DA SIĘ PROŚCIEJ niż opisałem wyżej, NIE DA SIĘ przesłać z jednego modułu do drugiego. Kropka. Musisz to wysłać z komputera lub przez sekwencer. Co do brzmień fabrycznych, to są one identyczne z tymi do M1, jedynie M1R EX ma 8MB próbek PCM zamiast 4MB w M1 i M1R. Presety fabryczne dla M1R EX są trochę inne od oryginalnego M1, ich znalezienie w sieci nie jest problemem:
http://bobbyblues.recup.ch/korg_m1/soun ... PC-0EX.zip

Poniżej link do fajnego artykułu z podstawową wiedzą pigułce (po angielsku, ale jest tłumacz google):
http://patcharena.com/tag/korg-m1-origi ... ry-sounds/

Podkreślam - opisałem krok po kroku powyżej, "na łopatę", wystarczy trochę chęci i na 100% się uda.

P.S. Widzę że wkradł się w wątek offtopic - nie pisz takich rzeczy w wątku, bo post będzie usuwany. Chcesz się zareklamować - jest do tego odpowiedni temat. Temat dotyczy brzmień fabrycznych do M1R EX i tego się trzymajmy.

ODPOWIEDZ