Uszkodzony Presonus 22 VSL

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
mwmbike
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 06 lut 2014, 00:00

Uszkodzony Presonus 22 VSL

Post autor: mwmbike » czwartek 19 lip 2018, 21:14

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Niestety mam dość poważny problem i proszę o radę:

Mianowicie, interfejs Presonus AudioBox 22 VSL, do którego podpięte były dwa monitory studyjne KRK RP5 podłączałem do laptopa (to była standardowa konfiguracja, nigdy nie było problemu). Doszło do zwarcia. Sypnęło iskrą na styku gniazda USB i wtyczki kabla USB od interfejsu, oraz błysnęło z wnętrza interfejsu. Monitory zaczęły wydawać z siebie bardzo głośny warkot po czym wystrzelił bezpiecznik w mieszkaniu. Wszystko trwało ułamek sekundy.

Skutki są następujące:

Interface: Interfejs jest normalnie wykrywany przez DAW, wszystkie funkcje sprawne - działają preampy mikrofonowe, zasilanie phantom, można nagrywać, odtwarzać, da się eksportować gotowe utwory z DAW - u, słowem - wszystko działa. Niestety, odsłuch możliwy jest jedynie przy użyciu wyjścia słuchawkowego. Gniazda Main OUT są niesprawne. Podpięte sprawne kolumny warczą i trzeszczą. Zaraz po zaistnieniu szkody, po samym podpięciu interfejsu było słychać na odsłuchu słuchawkowym trzaski i popiskiwania, ale jakimś cudem to ustąpiło i interfejs poza wyjściem Main OUT wydaje się być całkowicie sprawny.

Monitory KRK RP5: obydwie paczki warczą piszczą i trzeszczą na "sucho", po samym podpięciu do prądu i włączeniu. W jednym spalił się bezpiecznik, w drugim jest cały. Na pierwszy rzut oka wygląda to fatalnie. Przygotowałem je do wysyłki, bo są jeszcze na gwarancji.

Czy mógłbym Was prosić o ocenę, czy jest szansa by naprawić tego Presonusa? nadmienię, że właśnie wyszedłem z serwisu gdzie facet skasował mnie na stówę za diagnozę i powiedział, że nadaje się on jedynie na śmietnik, bo "wszystko jest popalone". Mam poważne wątpliwości czy w ogóle zajrzał do środka, bo jak dla mnie zdolny do nagrywania i produkcji interfejs nie jest już tylko na śmietnik. Po prostu brakuje mu wyjścia na monitory. Sam bardzo długo używałem jedynie słuchawek. Moglibyście kogoś polecić, kto rzuciłby okiem na interfejs?

Będę wdzięczny za każdą radę, pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony niedziela 22 lip 2018, 19:21 przez mwmbike, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Uszkodzony Presonus 22 VSL

Post autor: PWA » piątek 20 lip 2018, 09:18

Interfejs jest zbudowany w zasadzie na jednej płycie, a elementy są lutowane powierzchniowo, więc trudne do wymiany. Pozostaje więc wymiana albo całej płyty, albo być może ktoś pokusi się o wymianę elementów lutowanych w ten sposób. Moim zdaniem żadna z tych opcji się nie opłaca, bo koszt będzie znaczny, a nowy interfejs widziałem za ok. 600 a używany za 400. Przy droższym urządzeniu mogło by się to opłacać, ale nie przy tym. Cóż, takie czasy :-)

ODPOWIEDZ