Focusrite Scarlett 6i6 i s/pdif

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
karnow98
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 22 lip 2018, 17:04

Focusrite Scarlett 6i6 i s/pdif

Post autor: karnow98 » niedziela 22 lip 2018, 17:26

Witam
Mam problem z wyżej wymienionym interfejsem. Scarlett ma 6 wejść, w tym 2 cyfrowe które nie wiem jak wykorzystać. Chciałbym podłączyć jeszcze 2 mikrofony właśnie przez spdif. Próbowałem podłączyć przez dodatkowy mikser, gdzie dźwięk był przesyłany do konwertera na dźwięk cyfrowy, a sygnał do interfejsu. W ustawieniach karty ustawiłem żeby interfejs łączył(synchronizował się) z konwerterem, dźwięk dochodził do konwertera, jednak Scarlett nie otrzymywał dźwięku.

Czy mógłby ktoś mi wyjaśnić gdzie robię błąd? Konwerter i kabel spdif z tego co się orientuję ma głównie zastosowanie w sprzęcie HiFi. Może dlatego w tym jest błąd? Ktoś potrafiłby mi to wyjaśnić?

W jaki sposób jest możliwe wykorzystanie tego gniazda? W jaki sposób mógłbym nagrać dodatkowe 2 mikrofony? Czy istnieje może jakiś w miarę "tani" mikser/interfejs który mógłbym wykorzystać?

Z góry dziękuję za odpowiedź

-----------------
*Wiem że dobry sprzęt muzyczny nie jest tani, ale proszę o poważne odpowiedzi w granicach rozsądku, czyli nie mikser cyfrowy przewyższający kilkukrotnie wartość karty. Jak na razie widziałem zoom u-44 za ~500zł, więc może znajdzie się coś jeszcze tańszego.
**Szukałem na forum podobnego tematu, nie mogłem znaleźć. Jeżeli gdzieś jest już ten temat poruszony i rozwiązany to poprosiłbym linka i przepraszam za rozpoczynanie nowego tematu.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Focusrite Scarlett 6i6 i s/pdif

Post autor: PWA » niedziela 22 lip 2018, 21:09

Trudno powiedzieć, co robisz źle, bo nie podałeś żadnych szczegółów. Co to za mikser, co to za konwerter i jak to łączysz. Generalnie S/PDIF to wyj/wej cyfrowe, więc potrzebujesz przedwzmacniacza mikrofonowego z konwerterem AC i takim właśnie wyjściem. Zoom prawdopodobnie się nada, bo można go traktować jako konwerter CA/AC i wyjść z niego na S/PDIF. Warto to jednak sprawdzić przed zakupem. Obawiam się, że nic tańszego nie znajdziesz.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Focusrite Scarlett 6i6 i s/pdif

Post autor: PWA » niedziela 22 lip 2018, 21:22

Dodam jeszcze, że do połączeń S/PDIF coaxial w zasadzie powinno używać się kabla koncentrycznego o impedancji 75 omów, a nie zwykłego kabla RCA.

karnow98
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 22 lip 2018, 17:04

Re: Focusrite Scarlett 6i6 i s/pdif

Post autor: karnow98 » niedziela 22 lip 2018, 22:33

Mikser Behringer XENYX Q1002 USB, od niego poprowadzone wyjściami jack przez przejściówkę na RCA do konwertera(analogowo-cyfrowego, nie potrafię o nim dużo powiedzieć, mogę załączyć fotografię pudełka https://zapodaj.net/8c2cea781a4b8.jpg.html ), a później do interfejsu jest kabel coaxial, czyli o tej impedancji).

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Focusrite Scarlett 6i6 i s/pdif

Post autor: PWA » poniedziałek 23 lip 2018, 07:32

Rozumiem, że po stronie interfejsu wszystko masz skonfigurowane prawidłowo? Wej/wyj s/pdif włączone, próbkowanie ustawione takie samo w obydwu urządzeniach itp. Zerknij na ten artykuł
https://support.focusrite.com/hc/en-gb/ ... e-devices-

karnow98
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 22 lip 2018, 17:04

Re: Focusrite Scarlett 6i6 i s/pdif

Post autor: karnow98 » poniedziałek 23 lip 2018, 20:18

Konfigurowałem. Ustawiłem synchronizację przez spdif i ustawiłem odpowiednią częstotliwość 48kHz, bo inaczej interfejs nie chciał się synchronizować. Możliwe że mam złą wartość przy "buffer size", ale próbowałem też różnych, a wydaje mi się że to chyba nie powinno stanowić problemu.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Focusrite Scarlett 6i6 i s/pdif

Post autor: Caroozo » czwartek 26 lip 2018, 13:44

Rozumiem że routing wygląda tak - Q1002USB-> 2xTRS 6,3mm<>2xRCA -> chiński ADC za 40+ PLN -> SPDIF - > Scarlett 6i6? Pomijając degradację sygnału przez taki tandem i tragiczną jakość tych przetworników, ustal czy w ogóle coś "wchodzi" do interfejsu audio. Załącz nowy projekt, podłącz cokolwiek do tego chińskiego wynalazku (wybacz ale wiem dokładnie co tam ładują bo miałem "przyjemność" z takim delikwentem :D) i zobacz czy Scarlett przyjmuje dane. Jeśli ADC działa, powinno wszystko chodzić.

Moja rada - olej ten routing, podłącz mixer Berka jako osobny interfejs audio przez USB i te dwa tracki mikrofonowe puścisz przez USB cyfrowo do DAW. Żeby to zrobić, skorzystaj z Asio4All, który ma unikalną funkcję łączenia kilku interfejsów w ten sposób, żeby DAW widział je jako jeden. W ten sposób możesz pracować na kilku interfejsach jednocześnie. Na trackerze możesz wtedy wykorzystać Behringera jako dodatkowe źródło dla dwóch majków. W efekcie masz najmniejszą możliwą stratę sygnału przy pełnym wykorzystaniu sprzętu, jaki posiadasz. Niestety, Behringer działa w trybie USB jedynie w stereo, ale nie powinno być problemu z wysłaniem jednego sygnału na R, drugiego na L, abyś miał dwa sygnały monofoniczne a nie downmix obu ścieżek do stereo.

I/O cyfrowe lepiej wykorzystywać dla źródeł, które wysyłają sygnał cyfrowy (CD/DAT/MD/DVD/BR/nowsze TV) lub gdy wysyłasz go do odpowiedniego DAC-a. Powyższa kombinacja alpejska teoretycznie będzie działać, ale... jest "trochę" karkołomna :).

karnow98
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 22 lip 2018, 17:04

Re: Focusrite Scarlett 6i6 i s/pdif

Post autor: karnow98 » piątek 27 lip 2018, 13:38

Wcześniej sprawdzałem jakieś inne źródło muzyki podłączyć do konwertera, ale interfejs nic nie odbierał, czyli pewnie jakaś strata jak mówisz musi być. Zanim używałem Scarlett Behringer służył mi jako podstawowa karta dźwiękowa. Tylko obawiam się że przez Behringera jako dodatkowy interfejs, strasznie podskoczy latencja :? . Ale spróbuję zobaczyć jak to działa twoim sposobem. Przynajmniej dopóki nie dozbieram na jakieś lepsze rozwiązanie. Wielkie dzięki za radę

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Focusrite Scarlett 6i6 i s/pdif

Post autor: Caroozo » piątek 27 lip 2018, 21:39

Berek ma przyzwoite driver'y (jeśli mówimy o ASIO) - oparte na Ploytecu ale w tym budżecie i tak jest super - na najwyższych ustawieniach "melduje" ok. 5-6 ms. Linki do sterowników w tym poście:

https://forum.musictribe.com/showthread ... 4USB-Mixer

Jeśli chcesz połączyć 2 interfejsy do jednego projektu, jedynie Asio4All (który zapewni dość dobrą wydajność jeśli chodzi o latencję).

Niestety, tzw. RTL czyli realna latencja to nie w/w 5-6 ms a w realu ok. 15-16 ms. Naprawdę nisko schodzi jedynie RME, część interfejsów na PCIe, Firewire, zaś USB 2.0 bardzo rzadko "schodzą" z RTL poniżej 10ms. Wyjątkiem jest np. Zoom UAC-2 na USB 3.0 który ma rewelacyjne osiągi jeśli chodzi o latencję i dość dobre DAC/ADC (część takich samych jak w Babyface PRO). Za tysiaka nie ma nic lepszego :).

Na razie działaj na tym co masz, a potem "się zobaczy" :).

ODPOWIEDZ