Homerecording, DAW się tnie

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
lukasz.jan95
Posty: 2
Rejestracja: sobota 04 sie 2018, 15:30

Homerecording, DAW się tnie

Post autor: lukasz.jan95 » sobota 04 sie 2018, 15:43

Cześć,
Kupiłem lapka Dell E6520 z czterordzeniowym prockiem i7, dyskiem SSD 256 GB i 4GB ramu. Specyfikacje dobre z tego co przeczytałem na forach. Używam interfejsu na USB Komplete Audio 6 oraz Cubase 5 jako DAW. Nie używam bardzo ciężkich VST ani ogromnej liczby efektow a nagranie 4 minutowej piosenki z ścieżkami audio i MIDI, posiadającej 14 śladów powoduje że wszystko makabrycznie się tnie. Oczywiście każda ścieżka ma jakiś pogłos czy kompresor ale bez wielkich przesadyzmów. No i czemu się tak to tnie ? CPU jest na maxa, odtwarzanie całości to jeden wielki natłok spóźnionych ścieżek i cięcia w postaci klików. Co mogę zrobić żeby ten komp dzialal lepiej i czy to normalne przy takich specyfikacjach ?

zibo1988
Posty: 3
Rejestracja: piątek 29 paź 2010, 00:00

Re: Homerecording, DAW się tnie

Post autor: zibo1988 » sobota 04 sie 2018, 18:24

Zmień wielkość bufora w panelu kontrolnym interfejsu.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Homerecording, DAW się tnie

Post autor: Caroozo » poniedziałek 06 sie 2018, 12:50

Witaj,

Masz problemy albo z latencją (spowodowaną brakiem optymalizacji systemu) albo ze sterownikiem lub ustawieniami audio. Napisz jaki masz system. Ale po kolei:
1. odpal LatencyMon http://www.resplendence.com/latencymon - odpal test zaraz po włączeniu systemu i podłączeniu interfejsu, sprawdź który proces/procesy powodują opóźnienia i je wyeliminuj. Najczęściej problemy będą generowane m.in. przez Bluetooth, WiFi, integrę audio, sterowniki do grafiki (nVidia), czasami ACPI.
2. Wyłącz (klikając prawym przyciskiem i wybierając opcję "Wyłącz" a nie odinstalowywując!) w manadżerze urządzeń Bluetooth i Wifi - powodują najwięcej opóźnień. Jeśli w w/w programie będziesz miał problem z dxdiag, to znaczy, że sterowniki od nVidii lagują (o ile masz model z nVidia NVS 4200M). Rozwiązaniem jest włączenie profilu najwyższa wydajność w ustawieniach 3D - trochę to pomaga. Najlepiej korzystać jedynie z integry, tj. Intel HD3000.
3. Ustal oczywiście w ustawieniach zasilania "Najwyższa wydajność". Nie podałeś systemu to trudno stwierdzić co może być jeszcze na rzeczy.
4. Ustawienia interfejsu - istotny jest sterownik, od niego wszystko zależy (większość interfejsów i tak bazuje na OEMowskich rebrandowanych sterownikach od Ployteca, CEntrance lub Thesycon). Dlatego istotny jest tu system. Druga sprawa - procek jest dość mocny, więc zwiększanie próbkowania zmniejszy latencję (44,1 kHz będzie miało większe opóźnienie niż 96 kHz - będzie szybsze kosztem większego narzutu na procek). Druga kwestia to bufor - i tutaj do odtwarzania niedużego mixu z użyciem wtyczek polecam 256 samples - wprawdzie latencja nieznacznie wzrośnie, ale nie powinno, podkreślam NIE POWINNO nic lagować... O ile faktycznie użyte wtyczki nie są zasobożerne :). Dorżnąć można i najlepszy procesor. Ew. w desperacji ustaw bufor na 512 (ale IMHO to za dużo, zważywszy, że Komplete Audio 6 to nienajgorszy interfejs). Wydaje mi się jednak, że jeśli wyeliminujesz latencję, "zejdziesz" spokojnie do 24bit 96kHz 128 samples i RTL nawet do ok. 10ms (5ms IN/5ms OUT), co jest wynikiem bardzo dobrym. Na pewno interfejs "daje radę" - to nie RME, ale jest powyżej średniej interfejsów USB 2.0 :).
5. Jak już wyeliminujesz problemy z latencją (LatencyMon po zmianach powinien meldować że jest ok), odpal CCleaner, wyeliminuj wszelkie programy w autostarcie. A w ogóle to ja bym zrobił osobną partycję pod audio, wywalił wszystko co zbędne, użył nawet modowanego systemu, zero Internetu, zbędnych sterowników, antyvirusów itd - czysty system do audio. Na takim konfigu (kilka dni temu taki post dawałem) na starym laptopie A6JC (C2D Merom 1,6 GHz) chodzi mi Roland Sound Cloud Jupiter-8, który zarzyna nawet nowsze komputery - fakt że CPU lata koło 90% a latencja RTL na poziomie sumarycznym 25ms, ale działa :). Także w mojej (fachowej?) opinii da się do bezproblemowej pracy audio zmusić nawet ledżendarny laptop z Biedronki.

Zapewne Twój proc to i7 2620M, więc ma 2 rdzenie i cztery wątki. Możesz spróbować wyłączyć HyperThreading w BIOSie jeśli będziesz mocno zdesperowany - zdarza się że to pomaga. Jednak sensowniejszym jest ustawienie w zaawansowanych opcjach zasilania stanu logicznego procków na 100%, ew. (jeśli umiesz) wyłączenie tzw. core parking. W/w ustawienia gdyby nic innego nie pomogło :).

Nawiasem - oczywista oczywistość, ale masz ustawiony interfejs jako ASIO? Bo te sterowniki dadzą Ci (teoretycznie) najlepszą wydajność. Jeśli - JEŚLI - z jakiegoś powodu masz z nimi problem, możesz spróbować Asio4All, które pójdą nawet na kartach muzycznych za dwa złote z Alledrogo :). Czasami zdarzało się, że dany interfejs na dedykowanych sterownikach miał problem, a na Asio4All pięknie działał - ten sam system, te same ustawienia, te same wtyczki - łot jakiś bug. Względnie - możesz spróbować użyć WASAPI ("Windows Audio") - to nie jest najbardziej elegancki protokół, ale działa na wszystkim i oferuje świetne wyniki jak wszystko inne zawodzi :). Taki windowsowski (lekko ułomny) Core Audio znany z Mac-ów.

Wyjaśnij jeszcze co to znaczy że CPU "jest na maxa"? Pamiętaj że to co pokazuje DAW nijak się często ma do rzeczywistości - odpal projekt i sprawdź choćby manadżerem zadań w zakładce Wydajność ile zasobów zużywa komputer przy "graniu" projektu. Jeśli CPU dobija do 100%, no to po prostu nie wyrabia i stąd dropy :). Często plugin pokazuje np. 10%, a tak naprawdę jeden rdzeń "robi" na 40%, zaś DAW identyfikuje to jako proces rozłożony na 2 rdzenie/4 wątki czyli 10% na każdy. Ciebie powinno interesować jak obciążone są realnie fizyczne rdzenie.

Swoją drogą Cubase 5 to już dziadek - może nie radzi sobie z wielowątkowością i efektywnością w zarządzaniu zasobami? Jeśli korzystasz z niego bo dostałeś go np. z interfejsem w gratisie jako wersję LE, sprawdź, czy nie należy Ci się aktualizacja. Warto skontaktować się z dystrybutorem - czasami uda się "wydębić" klucz do nowszej wersji LE mówiąc, że zgubiliśmy płytkę ze starą wersją lub ta którą mamy nie działa - poproszą o starszą licencję i zmienią na nowszą. Ja tak raz zamieniłem zdaje się Ableton Tascam Edition 6.0 na Ableton M-Audio 8.0 (pisząc że nie mam kompatybilności z Win7, że należał się update a Tascam nie wypuścił nowszej wersji etc) - pan poprosił o klucz i dał mi do wersji M-Audio. Może Cubase też da się tak "zupgrade'ować".

Spróbuj więc: sprawdzić sterownik (tryb ASIO/WASAPI), pozmieniać bufor (wyższy=lepsza stabilność), zdiagnozować czy to przypadkiem procesor się nie wyrabia, następnie sprawdzić latencję w/w programem, wyeliminować niepotrzebne procesy/urządzenia. W międzyczasie jak nie zadziała, podaj system i wersję sterowników do interfejsu audio oraz spróbuj zmienić Cubase na wyższy. Ew. zrób eksperyment - ściągnij Cubase 9.5 w wersji demo, spróbuj zaimportować projekt i sprawdź, czy to nie jest kwestia wersji softu. W/w rady potraktuj jako taki "na szybko" elementarz odnośnie pracy audio na laptopie. Generalnie złota zasada jest taka że im mniej, tym lepiej :).

lukasz.jan95
Posty: 2
Rejestracja: sobota 04 sie 2018, 15:30

Re: Homerecording, DAW się tnie

Post autor: lukasz.jan95 » czwartek 09 sie 2018, 11:07

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Zabieram się więc do szukania ww przyczyn :)

ODPOWIEDZ