Nagrywanie gitary akustycznej-sprzęt do Macbook pro?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
andrzejnowak
Posty: 1
Rejestracja: środa 22 sie 2018, 10:06

Nagrywanie gitary akustycznej-sprzęt do Macbook pro?

Post autor: andrzejnowak » środa 22 sie 2018, 10:21

Cześć,
jestem gitarzystą i chciałbym zacząć sam nagrywać,korzystałem z kilku studiów rejestrując swoje rzeczy i wiem co można osiągnąć ale budżet z pewnością mam ograniczony.
Konsultując temat sugestia kolegi to Universal Audio Arrow,niestety mój lapek to Macbook pro late 2011 więc porty usb 2,myślę o Apogee Duet,czy ktoś miał możliwość porównania z Universal,jeśli nie Arrow to Apollo twin solo?
Sugerowany mikrofon to para Oktava MK 012-01.

Mój sprzęt gitarowy to raczej wysoka półka,coś doradzicie?

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Nagrywanie gitary akustycznej-sprzęt do Macbook pro?

Post autor: DZ1 » piątek 24 sie 2018, 11:07

Dlaczego wg Ciebie Universal Audio Arrow nie będzie współpracował z MacBookPro 2011? Masz przecież gniazdo Thunderbolt?
Po za tym, o wiele wieksze znaczenie na finalny efekt ma akustyka pomieszczenia, w którym nagrywasz, ustawienie mikrofonów i późniejszy miks niż której z wymienionych przez Ciebie kart dźwiękowych użyjesz. To jest tak naprawde bez wiekszego znaczenia i różnica 2%, każda z tych kart dźwiękowych bedzie dobra.
Pozdr,
Ostatnio zmieniony sobota 25 sie 2018, 01:04 przez DZ1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Nagrywanie gitary akustycznej-sprzęt do Macbook pro?

Post autor: PWA » piątek 24 sie 2018, 16:31

Koledze chodzi chyba o to, że UAA posiada interfejs Thunderbolt 3 oparty na złączu USB C, zaś jago apple zwykły Thunderbolt 1 :-) ...no ale od czego przejściówki :-)

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Nagrywanie gitary akustycznej-sprzęt do Macbook pro?

Post autor: Caroozo » piątek 24 sie 2018, 19:32

Niestety nie da rady (tak łatwo) - o ile istnieją przejściówki (potrzebna będzie TB - USB-C), o tyle będzie potrzebne będzie takowe ustrojstwo:
https://www.belkin.com/us/p/P-F4U095/
Lub coś podobnego. Także droga impreza robi się jeszcze droższa :).
Szkoda że nie masz nowszego modelu z USB 3.0. Musisz szukać INTERFEJSU AUDIO (a nie "karty dźwiękowej") działającego na Twojej wersji TB lub... wymienić Mac-a na nowszego, biorąc pod uwagę, że te interfejsy nie kosztują 500 PLN :). Niestety "jabłuszko" jest drogie w utrzymaniu, ja osobiście siedzę na Windows od czasu... DOSa :D i wiele rzeczy trzeba było sobie zrobić samemu lub "obejść" w odpowiedni sposób (m.in. przerabianie sterowników na teoretycznie niekompatybilne systemy starszych interfejsów) czy też różnego rodzaju przejściówki firm trzecich (vide kontrolery FireWire do laptopów z "badziewnymi" kontrolerami np. VIA czy NEC za pomocą karty ExpressCard). Na Macu jest z tym ograniczona możliwość.

A szkoda, bo urządzenia produkowane przez Universal Audio mają jedną zaletę nad konkurencją - poza byciem w "TOP 3" jeśli chodzi o latencję i jakość sterowników oraz przetworników D/A i A/D (RME still the king :)) - ma swój procesor DSP który obsługuje wtyczki znakomitej jakości na poziomie "sprzętowym", tzn. procesor laptopa tego nie liczy. BAJKA - w szczególności dla gitarzysty :). Szkoda by było nie skorzystać, skoro masz budżet na tak zacne rozwiązania. Dlatego uważam, że lepiej wymienić Mac-a na młodszego LUB (opcja hard) pójść w stronę Hackintoshów.

Trzecia opcja - złoty standard, RME Babyface (PRO) - niestety odpadają pluginy od UA, poza tym masz jeden z najlepszych interfejsów na USB 2.0, a on zadziała nawet z największym paździerzem. Drivery od RME to klasa - jedna z najniższych latencji, naprawdę zawodowe przetworniki - niestety nie siedzę mocno w gitarach i nie wiem które to mają "najcudniejsze" preampy. Jednak bywam w dobrych studiach i jeśli masz dobre klocki gitarowe dla elektryka (wiosło, pickupy, regulacja, preamp, cabinet + fxy) i to dobrze brzmi, to transparentnie nagrany sygnał na zwykłego dynamika już "robi robotę" w mixie. Mikrofony, które chcesz kupić, to dobry bang-for-the-buck, ale mimo wszystko bez preampów, kompresorów itd uzyskasz podobną jakość na sprzęcie zarówno za 1000 PLN (np. znakomity Zoom UAC-2, którego osobiście posiadam) jak i za 3000 PLN (Babyface). Różnica tkwi w niuansach i w kulturze pracy.

Jak nie chcesz rozbijać banku, dobre efekty uzyskasz i na interfejsach od Audienta (dobre preampy - ale tylko w iD14/iD22), które kosztują ułamek tej kwoty, którą trzeba dać za UA lub RME (gdzie płacisz za topową jakość przetworników, sterowników, niską latencję i... prestiż? :)). Ale prestiż nie brzmi, a pieniądze z nieba nie spadają :).

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Nagrywanie gitary akustycznej-sprzęt do Macbook pro?

Post autor: PWA » piątek 24 sie 2018, 19:52

@Caroozo... ten apple ma TB na mini DP, więc wydaje mi się, że raczej taka ustrojstwo jest potrzebne i powinno hulać
https://ispot.pl/sprzet-sieciowy/apple- ... lsrc=aw.ds

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Nagrywanie gitary akustycznej-sprzęt do Macbook pro?

Post autor: DZ1 » sobota 25 sie 2018, 01:20

Caroozo pisze:
piątek 24 sie 2018, 19:32
......Musisz szukać INTERFEJSU AUDIO (a nie "karty dźwiękowej") ....
Hehehe, Caroozo, wiesz co? Ty to jednak śmieszny człowiek jesteś w tej swojej ''doskonałości''. Określenie ''INTERFEJS AUDIO'' a ''katra dźwiękowa'' to jest to samo dziś. Nie czepiaj sie słownictwa bo każdy wie o co chodzi tylko Tobie jak zwykle coś nie pasuje.
Koniec offtop'u.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Nagrywanie gitary akustycznej-sprzęt do Macbook pro?

Post autor: Caroozo » sobota 25 sie 2018, 11:10

PWA, niestety to Mac pro z 2011, kiedy wprowadzono TB1. TB2 jest z 2013 roku i jest kompatybilny z TB3, zaś TB1 jest za słaby prądowo. Sprawdziłem na forum i oficjalny pracownik UA napisał, że TB1 daje zbyt mało prądu na wyjściu i niestety potrzebny jest taki dodatkowy dock - przynajmniej dla Arrow'a. Także na 99% jest to TB1, więc skórka droższa od wyprawki w przypadku urządzeń wymagających USB-C lub TB3 :(.

Termin karta dźwiękowa odnosi się do kart WEWNĘTRZNYCH, zaś wszystkie zewnętrzne urządzenia, od np. interfejsów Centronics do małego Atari, przez interfejsy audio do samochodów, po PROFESJONALNE interfejsy audio ma w nomenklaturze słowo interfejs nie bez powodu. Laicy i amatorzy używają terminu "karta dźwiękowa" na profesjonalne high-endowe urządzenie za równowartość 1000 Euro :). Także to nie jest to samo. Bo zaraz zaczniemy nazywać np. klawiatury sterujące, stage piana lub syntezatory keyboardami bo wszystkie mają klawisze...

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Nagrywanie gitary akustycznej-sprzęt do Macbook pro?

Post autor: PWA » sobota 25 sie 2018, 16:31

Fakt... TB 1 daje tylko 10W i jak spojrzałem, to jest to na krawędzi dla tego interfejsu :-(, więc problemy mogą wystąpić.
Ponieważ wydaje się, że kolega ma budżet na wysokiej klasy interfejs, pozostaje mu Apollo, jeżeli w tę półkę cenowo/jakościową celuje. Plus taki, że do 8 dodatkowych wejść przez ADAT, jak by mu było mało tego, co na pokładzie. Ma osobne zasilanie i działa na TB 1. No i tak, jak pisałeś, własne procki i kilka ciekawych wtyczek w pakiecie, czego konkurencja nie oferuje :-)

ODPOWIEDZ