PC 2018 za ok 4tys - stawiam piwo:)

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: PC 2018 za ok 4tys - stawiam piwo:)

Post autor: Zbynia » wtorek 16 paź 2018, 22:25

Cześć PWA - czasem zajrzę ale coś chłopaki z EIS wątek komputerowy zabili :-) a i całe forum z deka umiera - stare było jakie było ale żyło :-)

Kilka szczegółów:

1. Przy wyłączeniu kompa na pół roku przy obecnych dyskach TLC czy QLC obawiałbym się utraty danych - niestety dziadostwo rządzi (czyli księgowi oderwani do rzeczywistości i dziadujący dla każdego centa)
Wydajność tych dysków też jest nędzna w dodatku po przekroczeniu 50% zajętości
SLC na chwile obecną w zasadzie nie istnieją także na rynku pro - intele czy tośki z którymi mam do czynienia to MLC. W dodatku intele lubią padać...
Z kolei przy dyskach M.2 NVME trzeba mieć na uwadze że się strasznie gotują - mój plextor M8 coś tam potrafi przy testach dobić do 70 stopni...
Ilością zapisów się nie przejmuję - na 2600 godzin pracy mam 7.5TB a na pewno go nie oszczędzam (512GB) - moze miałby więcej gdyby jakieś gry wychodziły hehehe

2. Przy audio interfejs nie ma znaczenia bo wciąż SATA pozwala zapisywać setki kanałów na raz - jednak NVME pozwala by taki dysk był 5 razy szybszy lekką ręką a to widać szczególnie przy małych plikach

3. backup podstawa - udało mi się zakupić tanio QNAP TS251 z którego dodatkowo na zewnętrzny dysk leci backup w trzeciej kopii
system w zasadzie olewam - jak stracę to niewiele
Nie bez przyczyny polecam 2x1TB ale 2.5" w RAID1 (RAID0 może i szybki ale to nie ma sensu jak pisałem wyżej a ryzyko utraty danych bardzo wysokie) - dwa takie dyski wciąż są cichsze niż jeden 3.5", znacznie chłodniejsze i znacznie mniej wibrują a nie ma nic gorszego niż bucząca buda od wibracji 3.5" dysków. Nawet ciężką budę potrafią wprowadzić w wibracje, zamykanie w szafce nic nie da bo jeszcze pogarsza sytuację... Jednak buda o której pisałem spisuje sie bardzo dobrze - jest dobra cena i jest masa

4. Carozo - no jak widać jeszcze troszkę AMD brakuje ale trzymam kciuki bo cholera ostatnie dwa lata dali popalić intelowi - a ten leniwy dziad niewiele może wskórać - z prostej przyczyny - upadek AMD automatycznie go dzieli na kawałki z racji ustaw antymonopolowych :-)
I dobry kop też im się przyda za to co odwalają od czasów Sandy Bridge (2500K bym się nie pozbył gdyby nie gry i wirtualizacja - ciut więcej mocy potrzebowałem)

5. RAM tanieje! W końcu bo ceny tak skoczyły że byłem w szoku. Za 16GB dałem drugie tyle co w przypadku Sandy Bridge a w pół roku podskoczyły jeszcze dwa razy więcej...To już była szajba
Niestety coś mało szybkich kości i jakoś nie do końca cena chce spadać

6. Djozd nie widziałem płyt z 3 slotami M.2 - obecne płyty mają dwa sloty (te lepsze), tańsze wciąż jeden. Jeden starczy na system - to i tak daje sporego kopa. Reszta talerz bo SSD na magazyn to wciąż słabe rozwiązanie tym bardziej że trzeba mieć na uwadze jakieś recovery w przypadku padnięcia dysku... I nie RAID0 bo przypominam że pad jednego dysku zamiata wszystko
Na zapis śladów obecne transfery wciąż są aż nadto

7. Optane = dziadostwo - drogie, mało wydajne, skomplikowane i niestety niewiele wnoszące aczkolwiek podobne rozwiązania istniejące już od dobrych 5-7 lat istnieją na chipsetach intela
Jeśli mechanizm "myśli" z głowa to przy bankach brzmień może się to spisać całkiem dobrze
Tu się zgadzam z Djozdem - dyski mamy, technologia istnieje wale nie gorsza a znacznie tańsza

8. Ktoś wspomniał o USB, Firewire, Thunderbolt - mały szczegół - USB to interfejs seryjny - i to jego największa wada - gdyby był równoległy jak pozostałe pozwalałby na znacznie lepsze transfery (niekoniecznie szybsze ale lepsze co widać po małych plikach)

9. Na koniec mojego bałaganu powiem - x86 będzie rządził przez kolejne ćwierć wieku. Brednie że ARM coś może można sobie wsadzić. do gówienek pokroju telefonów się nada ale do niczego co wymaga poważnego liczenia się nie nadaje. Póki co osiągniecie podobnej wydajności wymaga ponad dwukrotnie wyższego zużycia energii co czyni technologie bezużyteczną
Z kolei IBM leży i kwiczy z powerem i zaczyna się bawić w rozwiązania sprzętowo/softwarowe za tak kosmiczne pieniądze ze ludzie też od tego odchodzą...a że wspomniani księgowi zaczynają odwalać manianę z licencjonowaniem to tylko patrzeć jak uwalą firmę która w zasadzie wprowadziła komputery pod strzechy
Coś mi sie widzi że do mocnego x86 zostanie doklejone ARM jako moduły specjalizowane - nie wiem czy AMD czegoś takiego nie kombinowało przypadkiem....
więc powtórzę - TRZYMAM KCIUKI! - a póki co pokiszę na intelu do kolejnej zmiany złomika za jakieś 3-4 lata o ile rozwój nie stanie w miejscu


Pozdro i najlepszego

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: PC 2018 za ok 4tys - stawiam piwo:)

Post autor: DJOZD » czwartek 18 paź 2018, 13:54

Zbynia racja, M.2 na mojej nowo zamówionej płycie są 2 sztuki, pomyliłem się na szybko.

Co do wydajności AMD Zen2, słychać plotki że przy tych samych zegarach IPC wzrośnie ok. 13%. Biorąc pod uwagę fakt że te procesory będą w 7nm a nie 12nm można przyjąć że basoze zegary też podskoczą o parę oczek w górę. Co daję wzrost IPC dla którego CPU Intela już nie powinny być konkurencyjne. Pytanie czy AMD pójdzie w rdzenie czy w zegary.
Apropo IPC to i tak różnie to wygląda już teraz. W wielu zastosowaniach intel=amd
https://youtu.be/doGp5LI6igg?t=187

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: PC 2018 za ok 4tys - stawiam piwo:)

Post autor: PWA » czwartek 18 paź 2018, 19:51

DJOZD pisze:
wtorek 16 paź 2018, 09:54
PWA pisze:
poniedziałek 15 paź 2018, 23:11
Co do AMD i dodatkowego sprzętu, to jednak musisz jakiś dysk SSD kupić. Intel Optane 16GB to koszt ok 150,-, więc porównywalny np. z 16GB Transcend. Plus dysku Optane jest taki, że jest wpięty do PCI, zaś Transcend do SATA.
Niekoniecznie jest tak za każdym razem. Wielu z nas posiada już dyski SSD, stare nieco wysłużone (ja mam 3 takei dyski), koszt więc jest zerowy w wielu przypadkach. Ja taką funkcjonalność otrzymam za free. Pozatym w tym przypadku bufor wynosi 256GB a nie 16 GB. Można więc pokusić się o buforowanie bibliotek sampli lub większych zbiorów i otrzymać realne wyniki.

Z tymi technologiami i prekursorstwem bywa różnie. Nie ulega wątpliwości że Intel jest firmą wielką pod wieloma względami, niemniej jednak fakt że jakieś rozwiązania zostały przyjęte zostało podyktowane jego pozycją rynkową. To właśnie dzięki odważnym ruchom AMD możemu dzis kupić 8 rdzeniowe Intele. Myśle też ze bedzie to miało wielki i zbawienny wpływ również na jeszcze bardziej efektywną pracę z DAW.
Przyjrzałem się dokładniej StoreMI i wydaje się, że faktycznie jest to sensowniejsze podejście niż Optane, które jest ograniczone do dysku systemowego. HDD z danymi już nie jest obsługiwane. StoreMI obsłuży każdy dysk, więc Intel dał tu ciała ewidentnie.
Co do tego zerowego kosztu, to był bym ostrożny, bo przecież ten "stary" dysk kiedyś musiałeś kupić, więc koszt tak czy siak został poniesiony :-)
To prawda, że AMD rzuca wyzwania Intelowi, ale problem w tym, że jest zbyt małą firmą, żeby realnie mógł mu zagrozić. W zasadzie jeżeli chodzi o architekturę x86, to jedyna konkurencja Intela, bo reszta została już dawno wycięta. Patrząc choćby na przychody obydwu firm, które wyglądają jak 50:1, nie spodziewam się, aby AMD był w stanie wysadzić z siodła Intela na dłuższy czas... ale oczywiście jako "podgryzacz" jest niezastąpione i zmusza Intela do wysiłku, co jest dla nas bardzo korzystne :-)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: PC 2018 za ok 4tys - stawiam piwo:)

Post autor: PWA » czwartek 18 paź 2018, 20:05

Zbynia pisze:
wtorek 16 paź 2018, 22:25
Cześć PWA - czasem zajrzę ale coś chłopaki z EIS wątek komputerowy zabili :-) a i całe forum z deka umiera - stare było jakie było ale żyło :-)

7. Optane = dziadostwo - drogie, mało wydajne, skomplikowane i niestety niewiele wnoszące aczkolwiek podobne rozwiązania istniejące już od dobrych 5-7 lat istnieją na chipsetach intela
Jeśli mechanizm "myśli" z głowa to przy bankach brzmień może się to spisać całkiem dobrze
Tu się zgadzam z Djozdem - dyski mamy, technologia istnieje wale nie gorsza a znacznie tańsza
Nie tylko komputerowy wątek zabili, ale generalnie wygląda na to, że całe forum :-). Parę osób się tu pojawia od czasu do czasu z głową a reszt bryndza i fura spamu... choć ostatnimi czasy jak by trochę mniej, więc może admin wziął się do roboty :-)
Co do Optane, to nie przesadzaj... 32GB za 200,- to raczej nikogo z nasz nie powali :-)... z drugiej strony 650,- za 64GB to już przegięcie intela. Wydajność obydwu rozwiązań mniej więcej taka sama, natomiast po doczytaniu widzę, że podejście AMD jest znacznie elastyczniejsze, więc choćby za to mają plusa.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: PC 2018 za ok 4tys - stawiam piwo:)

Post autor: Zbynia » czwartek 18 paź 2018, 21:50

Niestety wydajność Optane przy żałosnej pojemności jest żadna. Tym bardziej że można SSD 128GB kupić za grosze a już używany to w ogóle. Z racji pojemności taki "dopalacz" da znacznie więcej.
Troszkę nie rozumiem intela bo w sumie to samo a nawet więcej (współpraca z każdym nośnikiem) zapewnia RST
A jak ktoś potrzebuje wydajności to dziadostwem nie będzie sobie głwy zawracał mając bardzo szybkie NVME. Swoja droga wchodzi w ten dział crucial który w okolicy tysiaka zaprezentował 960GB z transferami powyżej 3000MB/s (zapis i odczyt) i bardzo wysokimi wartościami IOPS

Za AMD zawsze będę trzymał kciuki - niezapomniane Durony Athlony XP czy Athlony 64 X2 które ostro wykosiły Intela z niższej półki swojego czasu - aż powstał świetny C2D
Intel nie może sobie pozwolić na upadek AMD. Na niektórych forach są nawet barany piszące że mógłby wykupić AMD na co też sobie nie może pozwolić. I nikt mu nie pozwoli.
W x86 jest trzech graczy - Intel, AMD i VIA kupione przez chińczyków i w zasadzie poza embedded nie liczące się na rynku od lat.
Jakikolwiek większy problem z AMD i Intel idzie do podziału jako monopolista albo co gorsze dla Intela zostałby zmuszony do zaoferowania licencji na wszystkie rozwiązania x86 za darmo o ile znaleźliby się chętni.
Marzy mi się by jednak IPC u AMD skoczyło nawet o 25% to mogłoby dobrze Intelem zatrząść i może w końcu naprawili by poważne błędy w swoje architekturze a nie odgrzewali kotlety

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: PC 2018 za ok 4tys - stawiam piwo:)

Post autor: PWA » czwartek 18 paź 2018, 22:20

Zbynia pisze:
czwartek 18 paź 2018, 21:50
Niestety wydajność Optane przy żałosnej pojemności jest żadna. Tym bardziej że można SSD 128GB kupić za grosze a już używany to w ogóle. Z racji pojemności taki "dopalacz" da znacznie więcej.
Troszkę nie rozumiem intela bo w sumie to samo a nawet więcej (współpraca z każdym nośnikiem) zapewnia RST
A jak ktoś potrzebuje wydajności to dziadostwem nie będzie sobie głwy zawracał mając bardzo szybkie NVME. Swoja droga wchodzi w ten dział crucial który w okolicy tysiaka zaprezentował 960GB z transferami powyżej 3000MB/s (zapis i odczyt) i bardzo wysokimi wartościami IOPS

Za AMD zawsze będę trzymał kciuki - niezapomniane Durony Athlony XP czy Athlony 64 X2 które ostro wykosiły Intela z niższej półki swojego czasu - aż powstał świetny C2D
Intel nie może sobie pozwolić na upadek AMD. Na niektórych forach są nawet barany piszące że mógłby wykupić AMD na co też sobie nie może pozwolić. I nikt mu nie pozwoli.
W x86 jest trzech graczy - Intel, AMD i VIA kupione przez chińczyków i w zasadzie poza embedded nie liczące się na rynku od lat.
Jakikolwiek większy problem z AMD i Intel idzie do podziału jako monopolista albo co gorsze dla Intela zostałby zmuszony do zaoferowania licencji na wszystkie rozwiązania x86 za darmo o ile znaleźliby się chętni.
Marzy mi się by jednak IPC u AMD skoczyło nawet o 25% to mogłoby dobrze Intelem zatrząść i może w końcu naprawili by poważne błędy w swoje architekturze a nie odgrzewali kotlety
Porównujmy jabłka z jabłkami Zbynia, a nie z gruszkami :-) Przy zastosowaniu dysków Optane w obydwu przypadkach, wydajność Intela i AMD są mniej więcej takie same. Inaczej wygląda sprawa, kiedy zastosujesz dysk o większej pojemności z rozwiązaniem AMD i stąd też pisałem o znacznie elastyczniejszym podejściu do zagadnienia przez AMD. Pomijam fakt, że Optane działa tylko z dyskiem systemowym, co już jest totalną skuchą.
Co do zabawy Intela w Optane, to myślę, że jest to klasyczne dojenie kaski na rynku kompów domowych, więc jak najbardziej "in line" z filozofią tej firmy :-)... mnie to nie dziwi... pieniądz jest pieniądz :-)
Optane istniej od 1,5 roku chyba i z tego co mi się zdaje, to AMD wtedy jeszcze nie miało swojego rozwiązania. Na pewno nie popełnili błędów Intela i zrobili coś bardziej flexy. Pamiętaj też, że obydwie technologie są dla tych, którzy potrzebują lepszej wydajności, ale nie mają kasy na NVM i zostają przy HDD o dużych pojemnościach. Wtedy ma to jakiś sens i jest relatywnie tanie.
Masz rację co do tego, że w interesie Intela jest utrzymywanie AMD jako "konkurencji". Nie zmienia to faktu, że tak naprawdę AMD konkurencją żadną dla Intela nie jest... i tu wystarczy porównać przychody obydwu firm, o czym wcześniej wspomniałem. Trochę to smutne, no ale w takim właśnie świecie żyjemy.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: PC 2018 za ok 4tys - stawiam piwo:)

Post autor: Caroozo » piątek 19 paź 2018, 08:20

PWA pisze:
czwartek 18 paź 2018, 22:20
(...)
Masz rację co do tego, że w interesie Intela jest utrzymywanie AMD jako "konkurencji". Nie zmienia to faktu, że tak naprawdę AMD konkurencją żadną dla Intela nie jest... i tu wystarczy porównać przychody obydwu firm, o czym wcześniej wspomniałem. Trochę to smutne, no ale w takim właśnie świecie żyjemy.
Kto zna troszkę historii, wie, że Intel ma swój pierwszy procesor x86 w wyniku "rozliczenia" z firmą zewnętrzną, a AMD poprzez reverse engineering zrobiła kopię tego proca, zaś to dzięki IBM mamy dwóch konkurentów na rynku - niebieski staruszek obawiał się, że będzie problem z dostawami. Następnie "owijanie" patentami i brudne zagrywki zrobiły swoje. Kiedyś na rynku były bardzo dobre Cyrixy, które wraz z K5 od AMD miały duży problem z.... Quake, który ewidentnie dostosowano i zoptymalizowano pod kątem Pentium'a (głównie FPU i parę innych "ficzerów"). Potem było słynne przekupywanie OEMów żeby nie pakowali AMD do swoich zestawów (zaraz po okresie, kiedy AMD łoiło w d$%# niebieskich świetnymi Athlonami). Niestety okres wprowadzenia Core był słaby - gorące Turiony kontra naprawdę świetne Core2Duo, Bulldozer był ambitny ale niestety "nie wypalił" i mieliśmy co mieliśmy - 10 lat dominacji. Totalnej dominacji.

Przez ten czas Intel wrósł w świadomość, podpisał długoletnie umowy, miał czas żeby się "rozpasać". Stąd też wyniki operacyjne firmy, gigantyczne (w stosunku do AMD) aktywa, inwestycje na rozwój itd. AMD w mainstreamie nie istniało prócz w miarę udanych APU oraz GPU, gdzie miało sporo sukcesów. Była to raczej wegetacja aniżeli prawdziwa konkurencja. Teraz jest problem, bo w świadomości klientów AMD wyrasta na równie atrakcyjnego i tańszego (słowo-klucz w mainstreamie) konkurenta, zaś w segmencie pro zaczyna się po prostu masakra. Jeśli ktoś nie zauważył, Ryzen został tak opracowany, ażeby iść w rdzenie, bo nawet zmniejszając proces technologiczny istnieje "ściana".

Co pokazały Epyc - jest dobrze zabezpieczony (pamięta ktoś jak ni z tego ni z owego pojawiła się jakaś firemka z niby lukami bezpieczeństwa "RyzenFall" które tak naprawdę wymagały praw administratora, fizycznego dostępu do sprzętu i które zostały wyeliminowane poprzez aktualizację BIOSów i AGESA? A Meltdown/Spectre są na poziomie sprzętowym :)). Jest również BARDZO TANI W PRODUKCJI - tutaj wchodzi na scenę rewelacyjny Infinity Fabric vs MESH na jednym kawałku krzemu u Intela. W ogóle budowa CPU opartego na połączonych CCXach to chyba przyszłość - również w GPU (choć NAVI ma być jeszcze monolitem).

AMD JEST konkurencją dla Intela, bo o ile konsumenci (którzy wyrabiają mniejszą część zysku Intelowi) decydują przeważnie portfelem i opiniami w prasie/na portalach, to już więksi klienci patrzą na wiele innych czynników - i tutaj Intel ma olbrzymi problem z Epycami bo 28 "jajek" na 2 socketach (56 rdzeni) to max co może zaoferować (nie mówiąc o astronomicznej cenie), a Rome będzie miał 64 rdzenie i 128 wątków na jednym CPU. Tak samo, jak nie bardziej wydajne, przy tej samej podstawce co pierwsza generacja, z pełnym zestawem linii PCI. I DUŻO taniej. Overkill. Dell, HP, M$ już w to wchodzą, spółka joint venture w Chinach też już klepie Epyc'i pod innym brandem na olbrzymi chiński rynek - teraz ten udział jest może mniejszy, ale za 2 lata będzie już bardzo źle - koszt zmiany platformy na wydajniejszą będzie się wiązał jedynie z wymianą CPU, więc obecni klienci zostaną, a nowi napłyną. Intel jest w czarnej d#@$ bo nowa architektura powstanie dopiero za jakiś czas (Ocean Cove) - w tym czasie AMD odzyska udziały w rynku, a jeśli zdoła opanować przynajmniej w 1/3 najbardziej lukratywne sektory (i to nie są ani komputery do gier, ani do produkcji muzycznej :D), to będzie spory kłopot. Połowy rynku nie przejmą, nie w tej ani w przyszłej dekadzie, ale AMD pod kierownictwem Lisy Su stał się BARDZO konkurencyjny - dział GPU troszkę "śpi", nVidia jest u szczytu potęgi, Intel po cichu przygotowuje swoje GPU. Za rok-dwa sytuacja na rynku będzie bardzo ciekawa zarówno na runku procesorów, jak i kart graficznych :).

Także PWA, spokojnie - ja tam nie widzę luk w defensywie AMD, a widzę całą masę u Intela. Szczerze mówiąc to używałem Intela od dawna z małymi przerwami na AMD - 286, 386, Pentium 75@100, AMD K5, Pentium 166MMX, Celeron 533 MHz, Duron 1800, Pentium 4 3,06, Athlon XP 2400, C2D->C2Q, króciutko Turion Mobile, od tego czasu Intel z uwagi na wydajność. Pierwszy Ryż już zaczynał zbliżać się zauważalnie (skok IPC 52% w stosunku do Bulldozera!), obecny Refresh jest niemal na równi, a wzrost IPC na poziomie 13% dotyczył zastosowań naukowych. A jak wiadomo, soft tego typu korzysta z wszystkich instrukcji CPU i mocny nacisk kładzie na samą architekturę procka, a nie jakieś "luki" czy "ficzery" (jak to młodzież ma zwyczaj porównywać na portalach - dobry procesor=dobry do gier). 13% to więcej, niż odstaje aktualny Ryzen od Intela. Jeśli AMD dobije z zegarami do 4,8-5,0 to Intel ma olbrzymi problem - AMD może go przegonić wydajnościowo. Jaki to pocisk dla takiego giganta, nie muszę mówić. A że AMD nie ma problemów z uzyskiem (IF rządzi - klepią CCXy 4/8 i kleją z nich CPU, z walniętych sztuk robią 2/4 - nic się nie marnuje :)), a Intel ma, to mimo wysokich cen, przy których ten okres zamkną z wysokim przychodem, to producenci OEM (Compal i inni duzi gracze) nie będą czekać tylko zaczną wprowadzać ofertę z AMD (o ile nie mają żadnych klauzul z Intelem). Skoro na rynku brakuje nawet 9900K (mimo premiery dzisiaj, wiele sklepów w Europie pisze, że czekać trzeba będzie tygodniami - fail sezonu :lol: ). A AMD 2700X - jest dostępny, jest tańszy niż był, jest konkurencyjny (oczywiście odstaje ale niewiele), ale w stosunku cena/jakość gniecie niebieskich niemiłosiernie. Jeśli nie poprawi się uzysk u Intela, po premierze ROME a później Ryzen 3xxx będą w czarnej d@#$. Wizerunkowo, zdetronizowani jako "ci drudzy" - a to pracuje naprawdę mocno.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: PC 2018 za ok 4tys - stawiam piwo:)

Post autor: DJOZD » piątek 19 paź 2018, 16:32

PS. Ktoś może mnie wtajemniczyć który wątek komputerowy został uwalony?

A tak ogólnie to fajnie się tu z Wami gada chłopaki. Juz dawno nie siedziałem na polskim forum, a z racji że Eis wdrożyło nowy silnik jakoś przestałem odwiedzać to miejsce. Mogli te zmiany zrobić w 2010 roku, jak coś się jeszcze tutaj działo. No ale nic, może jeszcze jest nadzieja :lol:

A co do komputerów Intel & AMD sp. Z.o.o. Ja zawsze wychodzę z założenia że należy martwić się nie księgowym stanem obecnym (bardzo dobrym dla Intela) co trendami. A ewidentnie widać że coś pękło w tej intelowskiej skorupie. Trend jest i wiatr wyraźnie dmucha w AMDkowskie żagle. Jeśli ta tendencja zarówno na giełdzie jak i na rynku utrzyma się parę lat to dla Intela będzie to bardzo zauważalne zarówno pod wględem finansów jak i samej presji na inwestycje w rozwój. Pytanie czy właśnie AMD ma dobrą strategię na koljene lata? Z tego co się orientuje to osoby współodpowiedzialne za stworzenie Zen już tam nie pracują. Aczkolwiek na konferencjach mowa była że już trwają prace nad Zen 5.

Ja napewno idę teraz w AMD Zen 2 i nie ma szans bym teraz wchodził w Intela. Poza wyższą ceną nie widzę tam niczego co by tą cenę usprawiedliwiało (AMD do gier i tak starczy ). Wole za różnicę kupić jakiś porządny bank brzmień. Cóż, więcej dodać, jak już prawie wszystko w temacie zostało powiedziane. Miłego Weekendu!

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: PC 2018 za ok 4tys - stawiam piwo:)

Post autor: Zbynia » piątek 19 paź 2018, 17:13

dział Sprzęt komputerowy
Jak się zalogujesz to go nie widać ale dla niezalogowanych wciąż jest widoczny

Ja kupiłem Intela w zeszłym roku - i zamierzam na nim kisić pewnie tyle samo co na 2500K o ile coś się nie wydarzy co spowoduje znaczący skok wydajności

ODPOWIEDZ