Pomysły na nagranie w komnacie bezechowej.

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
Szafran Wokal Gitara
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 25 lis 2018, 12:27

Pomysły na nagranie w komnacie bezechowej.

Post autor: Szafran Wokal Gitara » niedziela 25 lis 2018, 18:03

Potrzebuję porady dotyczącej nagrania sprzętu w komnacie bezechowej.

Sympatycy mojego zespołu złożyli się na wykonanie masteringu w Abbey Road i wytłoczenie winyla. Teraz chcę wynająć komorę bezechową w katedrze Wibroakustyki AGH o wymiarach 5m x 5m x 6m, ustawić tam wysokiej jakości sprzęt audio i dokonać tam nagrania audiowizualnego.

Mam problem, bo im bliżej realizacji pomysłu, tym rodzi się więcej pytań! :)

Nie przeszkadza mi, że to będzie całkiem co innego. Winyl to już jest i inny miks, i zupełnie inny mastering, i muzyka jest przetworzona przez proces przygotowania matrycy (tutaj pod kontrolą Roberta Matery z Dezertera i inżynierów dźwięku z niemieckiej tłoczni). To wszystko powoduje, że winyl jeszcze bez przejścia przez tor audio (które ma kolosalne znaczenie dla jego brzmienia) ukazuje zupełnie inne warstwy muzyki. :)

Pytanie jest jak to zaprezentować szerokiej grupie osób, które nie mają gramofonu.

Jaki sprzęt mam rozstawić? Gramofon audiofilski, pro audio czy może topowy hi-fi z lat '70?
Czym najlepiej go wzmocnić i na jakiej głośności dokonać nagrania?

Pogłos nie stanowi problemu, za to jego brak tak ;) Jakie wybrać i rozstawić kolumny - co będzie z odzwierciedleniem niskich częstotliwości? W komorze nie ma nawet podłogi, bo "lewituje" się na metalowej siatce nad klinami dźwiękochłonnymi, więc specyfikacja rozmieszczenia kolumn nie będzie miała tutaj zastosowania.

Są też zagadnienia bardziej techniczne :o
Która technika mikrofonowa? A-B, X-Y, Multi, Hybryda, a może sztuczna głowa z 3 metrów?
Jaki wybrać cel nagrania - powinno się go odsłuchiwać na słuchawkach, a może jednak głośniki?
Jakich użyć mikrofonów? Studyjnych (których?) czy laboratoryjnych, służących zazwyczaj na AGH do pomiarów technicznych?

Wiem, że zarówno dla sympatyków zespołu, jak i dla moich zaznajomionych realizatorów dźwięku, którzy gramofony mają, takie porównanie, to będzie coś wyjątkowego, ciekawa i niecodzienna gratka.

Moje uszanowanie dla użytkowników forum i miłośników audio! Przeczytam i docenię każdą myśl związaną z realizacją mojego nagrania w komnacie bezechowej.

Na zakończenie taka myśl :) Zastanów się, czy chciałbyś posłuchać swojej ulubionej płyty odegranej w jednakowych sterylnych warunkach na 3 różnych zestawach audio do porównania? Jeśli tak, to w jaki sposób chciałbyś, żeby przygotować dla Ciebie takie nagranie?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Pomysły na nagranie w komnacie bezechowej.

Post autor: PWA » niedziela 25 lis 2018, 19:32

Powiedz mi, jak idea przyświeca pomysłowi nagrywania w komorze bezechowej? Co chcesz przez to osiągnąć? Jaki jest cel tego ćwiczenia? Takie pomieszczenie nie służy ani do nagrywania muzyki, ani do jej odtwarzania.

Awatar użytkownika
tigergold
Posty: 384
Rejestracja: środa 01 cze 2005, 00:00

Re: Pomysły na nagranie w komnacie bezechowej.

Post autor: tigergold » wtorek 27 lis 2018, 01:36

Też to samo pomyślałem - po co? Jeszcze inne pytania się nasuwają: Skąd pomysł na używanie innych mikrofonów do nagrania w takim przypadku? Czy mix będzie totalnie suchy (bez FX typu reverb, echo, etc.), żeby tą komorę bezechową można było "słuchać"? Jaki rodzaj muzyki wykonujecie?
For God so loved the world that he gave his one and only Son, that whoever believes in him shall not perish but have eternal life <John 3.16>

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Pomysły na nagranie w komnacie bezechowej.

Post autor: Zbynia » wtorek 27 lis 2018, 21:06

A ja bym poeksperymentował na miejscu kolegi
i skorzystałbym z całego dostępnego sprzętu i na rozstawiał na wszelkie możliwe sposoby
potem te naście ścieżek można sobie obrabiać do woli

czemu nie?

może coś z tego wyjdzie - a jak nie to się do tematu nie wróci :-)

Awatar użytkownika
tigergold
Posty: 384
Rejestracja: środa 01 cze 2005, 00:00

Re: Pomysły na nagranie w komnacie bezechowej.

Post autor: tigergold » środa 28 lis 2018, 08:29

W sumie też chciałbym zdobyć to doświadczenie jego kosztem :P
For God so loved the world that he gave his one and only Son, that whoever believes in him shall not perish but have eternal life <John 3.16>

ODPOWIEDZ