Klawiatura sterująca

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Kanarinho
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 16:51

Klawiatura sterująca

Post autor: Kanarinho » czwartek 27 gru 2018, 16:56

Witam!

Planuję zakup 61 klawiszowej klawiatury sterującej podpinanej do komputera aczkolwiek, nie za bardzo wiem na co zwracać uwagę przy zakupie, co dana klawiatura powinna zawierać, gdyż nie bardzo siedzę w takich tematach. Prosiłbym o porady co polecacie, czego nie polecacie, przeskakuję z klawiatury komputerowej gdyż, nie ukrywajmy nie jest zbytnio wygodna do grania poszczególnych dźwięków. Głównie chodzi o naukę samej gry a w niedalekiej przyszłości możliwe, że tworzenie własnej muzyki, dlatego chciałbym, żeby była to w miarę rozsądna klawiatura, na oku miałem M audio MK3 i prawie dokonałem zakupu ale wolałbym posłuchać waszych porad przed zakupem.

Granica cenowa to 600, maxymalnie 700 złotych, z góry dziękuje za porady!

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: PWA » czwartek 27 gru 2018, 22:24

Zwróć uwagę na Nektar Impact LX 61+. Moim zdaniem o wiele ciekawsza i bardziej funkcjonalna klawiatura niż to M Audio. Ceny w okolicy 650-700.
https://nektartech.com/impact-lx49-61-plus/

Kanarinho
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 16:51

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: Kanarinho » czwartek 27 gru 2018, 23:37

prześledziłem, rzeczywiście jest ona z padami jest to plus, niemniej jednak M audio ma odpowiednik Oxygen, to jakas duzo gorsza wersja od tego impacta???? i pytanie (dodam, ze jestem laikiem) dynamiczna klawiatura to oznacza to ze w zaleznosci od sily nacisku taka bedzie moc dzwieku ktory bedzie sie wydobywal tak?? i gdzies doczytalem ze pady w oxygenie sa niedoskonale, znaczy sie trzeba je doslownie wystukac, poslucham chetnie jeszcze waszych opinii bo zakup jest nieunikniony a nie chce sie wpakowac w bambuko a miec to chociaz na 2 lata :)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: PWA » piątek 28 gru 2018, 11:00

Obydwie klawiatury to mniej więcej ten sam poziom (Oxygen, LX), czyli entry level. Spokojnie 2 lata wytrzymają a pewnie dłużej :-)
Tak, dynamiczna z grubsza to właśnie oznacza, choć nie chodzi o siłę nacisku a o szybkość przemieszczania się klawisza po jego naciśnięciu. Poniżej testy LX i Oxygen:
https://estradaistudio.pl/testy/sprzet- ... roler-midi
https://realizator.pl/Testy/Nektar-Impa ... roler.html
http://www.muzykuj.com/testy/instrument ... i,685.html
https://www.keyboardmag.com/gear/review ... n-61-mk-iv

Kanarinho
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 16:51

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: Kanarinho » sobota 12 sty 2019, 19:46

Witam, przeglądam i przeglądam te klawiatury i już naprawdę nie wiem co wybrać, podniosłem trochę poprzeczkę cenową do 1000 zł i już ani grosza więcej.No i mianowicie tych klawiatur jest dosłownie całe mnóstwo, walczę z tym od paru tygodni i naprawdę jestem w kropce. Także liczę na waszą pomoc :)
A mianowicie upatrzyłem sobię klawiaturę Arturia Keylab Essential 61 właśnie gdzieś w tej kwocie i wydaje Mi się ta klawiatura rozsądna aczkolwiek nie wiem jak to wygląda z pracą w FL studio, jedni piszą, że jest dobrze, drudzy, że niezbyt. Oglądałem na youtubie filmiki na temat tej klawiatury i zauważyłem, że pady zamieszczone w tej klawiaturce służą do przełączania ale czy służą też do przypisywania im poszczególnych dźwięków? Wypowiedzcie się na temat tej klawiatury albo na temat wszystkich klawiatur do tej granicy cenowej bo ja już naprawdę nie wiem w co zainwestować a wydaje Mi się, że kwota jest w miarę rozsądna, żeby coś konkretnego wybrać. Z góry dziękuje !


Edit. Teraz znalazłem jakąś klawiaturkę, Novation Launchkey 61 mk2, też ponoć rozsądna ale jak Mi to oceniać, jeżeli jestem w tym temacie laikiem.

Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: chantizstudio » sobota 12 sty 2019, 23:32

Sam musisz określić co potrzebujesz. Czy. np. potrzebne Ci są pady, czy stawiasz np. na żywotność i bezawaryjność. Klawiatury idealnej nie ma, która spełniałaby wszystkie te cechy. Do 1000 zł to kwestia kompromisu.
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Kanarinho
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 16:51

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: Kanarinho » niedziela 13 sty 2019, 00:12

Klawiatura ma mi służyć w pierwszej kolejności do nauki, jakieś pare miesięcy chce opanować podstawowa grę na niej a następnie przerzucić się na tworzenie własnej muzyki, ogolnie to jestem bardziej wokalista ale chciałbym rozwinąć jeszcze bardziej sie w te stronę muzyczna :) przydałoby Mi się przynajmniej 8 padów, nie wymagam większej ilości na chwile obecna ale ta podstawowa ósemka musi być, czy arturia to spełnia? Zadalem pytanie wyżej ale nikt nie odpowiedział

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: PWA » niedziela 13 sty 2019, 22:46

Tak, spełnia. Weź chłopie ściągnij sobie instrukcje z Arturii czy Novation i poczytaj, a wszystkiego się dowiesz.

Kanarinho
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 16:51

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: Kanarinho » poniedziałek 14 sty 2019, 14:30

Oglądałem różne filmiki na youtubie związane z tymi klawiaturami. Jedni polecają, inni twierdzą ze są to przeciętne klawiatury a jeszcze znalazł się komentator, który stwierdził że autor filmiku chyba dostaje pieniądze za promowanie takiego shitu (arturia) i on go zwrócił po tygodniu. Dlatego tak bardzo liczę na wasza opinie, PWA nie wiem co Mi tu dadzą instrukcje jeżeli nie będę znał takich rzeczy jak jakość wykonania, latencja czy ogólnie sama intuicja obsługiwania poszczególnych klawiatur. Padają słowa od was ale żadnych konkretów co i jak najlepiej dlatego drążę temat. Dzięki za zainteresowanie

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca

Post autor: PWA » poniedziałek 14 sty 2019, 16:14

Oglądanie filmików może być tylko dopełnieniem Twoich poszukiwań, a nie wyznacznikiem do podjęcia decyzji. Zapoznanie się z manualem da Ci tyle, że będziesz wiedział ze źródła, jaką funkcjonalność prezentuje dana klawiatura i nie będziesz zadawał pytań w stylu co można zrobić z padami, a czego nie.
Klawiatura to sprawa indywidualna i każdy z nas oczekuje od niej czegoś innego. Jedynym skutecznym sposobem weryfikacji jest samodzielne "ogranie" danej klawiatury i podjęcie decyzji, czy ona Ci "leży", czy nie.
Zarówno Novation jak i Arturia to firmy, które nie schodzą poniżej pewnej jakości, więc moim zdaniem śmiało można na nich polegać. Co do funkcjonalności, to tak, jak pisałem wcześniej, indywidualna sprawa. Również praca samej mechaniki jest bardzo indywidualna. Dla jednych klawiatura syntezatorowa będzie ok., inni potrzebuja klawiatury ważonej. Dla jednego mechanika powinna być "miękka", zaś dla innego im "twardsza", tym lepsza.
Zdefiniuj sobie listę funnkcjonalności, której oczekujesz po klawiaturze i wtedy rozpocznij poszukiwania zaczynając od stron producentów i instrukcji, o ile informacje na stronie są niewystarczające. Jeżeli masz taką możliwość, to umów się w jakimś sklepie na test urządzenia. Niektóre sklepy wypożyczają na 2-3 dni produkty, aby można je było "ograć" w domu. Pamiętaj też, że zawsze masz 2 tygodnie na zwrot urządzenia bez podania przyczyn, o ile zakup był dokonany w internecie. Ten czas możesz właśnie wykorzystać na przetestowanie danego produktu.

ODPOWIEDZ