WarmAudio WA87 + Focusrite 2Pre - potrzebny osobny preamp?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
kkokosz
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2018, 09:25

WarmAudio WA87 + Focusrite 2Pre - potrzebny osobny preamp?

Post autor: kkokosz » czwartek 01 sie 2019, 12:08

Jestem początkujący w nagrywaniu mikrofonami pojemnościowymi. Do tej pory miałem MXL770, ale strasznie "syczał" na sybilantach, więc zakupiłem WarmAudio WA87. No i niby super miało być, podłączam go przez Focusrite 2Pre, który ma według różnych recenzentów świetne przedwzmacniacze. Problem jest taki, że żeby uzyskać jako tako wzmocniony sygnał, gałkę Gain muszę przekręcić praktycznie do końca... :(

Uprzedzając pytania: mam włączony phantom, a wyłączony tłumik, mam wybraną odpowiednią charakterystykę kierunkową, a sam mikrofon jest zwrócony do osoby nagrywanej odpowiednią stroną. Stosuję tekstylny pop-filtr (ale bez niego nie jest dużo lepiej), a że usta muszą być ok. 10cm od mikrofonu, jest to co najmniej niekomfortowe.

Poczytałem trochę i wysnułem wniosek, że 2Pre ma po prostu za małe wzmocnienie (rzędu 60dB) i powinienem zakupić jakiś dedykowany przedwzmacniacz mikrofonowy o wzmocnieniu 70-80dB. Ceny takich zaczynają się w granicach 1k, więc zanim wydam pieniądze, najpierw zapytam tutaj, czy to właściwa droga? Nie dam rady wysterować odpowiednio WA87 za pomocą 2Pre, konieczny jest osobny preamp? A jeśli tak, to który przedwzmacniacz byście polecali? Oglądałem Golden Age Project 73 - to dobry wybór?

A może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł? Dodam, że mikrofon mimo wszystko nagrywa i jakość materiału jest (na moje ucho) ok, a pod względem sybilantów MXL770 jest dużo gorszy od WA87, męcząca jest tylko ta mała odległość od membrany i brak jakiegokolwiek zapasu wzmocnienia - co jeśli będę chciał nagrać coś cichszego od głosu lektora? Generalnie sygnał z MXL770 jest nieco głośniejszy, ale nie na tyle, żeby sugerować jakieś uszkodzenie WA87.

Może w ogóle ktoś używa podobnego zestawu?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: WarmAudio WA87 + Focusrite 2Pre - potrzebny osobny preamp?

Post autor: PWA » sobota 03 sie 2019, 19:00

WarmAudio WA87 to dość czuły mikrofon, a 57dB to spory zakres jeżeli chodzi o interfejs, więc nie powinno być takich problemów. Sprawdzałeś z innym interfejsem o podobnych parametrach dynamicznych? Może interfejs jest uszkodzony?

kkokosz
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2018, 09:25

Re: WarmAudio WA87 + Focusrite 2Pre - potrzebny osobny preamp?

Post autor: kkokosz » niedziela 04 sie 2019, 14:55

Tak, sprawdzałem z Native Instruments Session I/O oraz Alesisem iO4. Focusrite daje najsłabszy sygnał, najmocniejszy - Session I/O. We wtorek mam dostać do testów GoldenAge 73 mk3, powinno być na nim dużo lepiej - a przynajmniej mam nadzieję, że usłyszę jakąś znaczącą różnicę...


A jeszcze takie małe pytanie do osób, które korzystają z Focusrite Control - czy przy podpiętym mikrofonie zmiana portu wejściowego z tym właśnie mikrofonem z liniowego na instrumentalny i z powrotem powoduje zmianę wzmocnienia? Bo u mnie jest to zupełnie bez znaczenia - obojętnie, czy mam włączone wejście jako liniowe czy instrumentalne, poziom sygnału jest zawsze taki sam.

kkokosz
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2018, 09:25

Re: WarmAudio WA87 + Focusrite 2Pre - potrzebny osobny preamp?

Post autor: kkokosz » wtorek 06 sie 2019, 11:37

Pytanie staje się nieaktualne, a raczej: znam już odpowiedź.

Przetestowałem wspomnianego GoldenAge Project 73 MK3 i ZDECYDOWANIE podnosi on komfort nagrywania. Sygnał jest odpowiedniej mocy i z odpowiednim zapasem, dodatkowo da się go nieco nasycić, stosując odpowiednią kombinację wzmocnienia i poziomu wyjściowego. Szkoda, że tak nie działają preampy w Focusrite Clarett - chyba, że coś z moim egzemplarzem jest nie tak. W każdym razie poziom, który uzyskuję z Focusrite'a przy maksymalnych ustawieniach, w GAP73 dostaję, nie dochodząc nawet do połowy tego, co daje ten preamp. Jak dla mnie, kończy to całą sprawę.

ODPOWIEDZ