subwoofer aktywny dla A5X

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Dolce
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 25 lut 2020, 14:57

subwoofer aktywny dla A5X

Post autor: Dolce » wtorek 25 lut 2020, 15:03

Witam.
Posiadam monitory Adam A5X. Chciałem się poradzić w kwestii zakupu subwoofera, co warto kupić?
Jakie to są monitory to pewnie każdy dokładnie lub z grubsza wie, ile kosztują też. Chodzi mi jakiś sensowny zakup. Zakup Adama Sub8 to wydatek ponad 2000. Trochę dużo biorąc pod uwagę koszt zakupu monitorów. Nie chcę wytaniać ale może po prostu warto się zainteresować czymś tańszym co też ładnie zagra z tymi monitorkami?
Ewentualnie czy warto poszukać jakiegoś sprawdzonego, używanego subwoofera?
Będę wdzięczny za opinie,
Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
VanChesco
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2005, 00:00

Re: subwoofer aktywny dla A5X

Post autor: VanChesco » poniedziałek 02 mar 2020, 17:25

Jeśli do miksowania muzyki, to zdecydowanie sprzedałbym te monitory i kupił większe. Jak chcesz, to mam do sprzedania Adam A7 w dobrej cenie.

A dlaczego? Dlatego, że będziesz miał spore przekłamania już nie tyle w basie, co w niskim środku. Będą one wynikały z przesunięć fazowych, częstotliwości crossover i kilku innych aspektów. Do montażu filmów, czy programów TV jeszcze by się to rozwiązanie obroniło, ale w kwestii miksu muzyki będzie to strasznie problematyczne.

Do tego dochodzi jeszcze oczywista kwestia adaptacji pomieszczenia, bo im niżej będzie sub schodził, tym większe problemy potencjalnie ujawni w pomieszczeniu.

Dolce
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 25 lut 2020, 14:57

Re: subwoofer aktywny dla A5X

Post autor: Dolce » czwartek 09 kwie 2020, 19:30

Dziękuję za wiadomość.
Nie potrzebuję do miksowania, nie zajmuję się "wytwarzaniem" muzyki. Monitory mi się spodobały ze względu na wbudowane wzmacniacze, stosunkowo wierne odtwarzanie muzyki. Po prostu słucham na nich muzyki z komputera. Dodatkowo nie mają zbyt wielu gałek do kręcenie co w moim przypadku jest wielką zaletą.
Gdybym miał w momencie zakupu więcej kasy do wydania to kupiłbym A7X albo APS Klasik. Jednak już i tak przekroczyłem na obecny czas budżet. Kiedyś może dokupię Adam Sub7 lu Sub8. Zobaczymy.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: subwoofer aktywny dla A5X

Post autor: Zbynia » sobota 11 kwie 2020, 12:39

Adam Sub7 to bieda - nadaje się tylko do A3X - do 5 i 7 za słaby. Poza tym co to za sub który waży tylko 8 kilo?będzie jeździł po pokoju. Brałbym minimum Sub8 albo lepiej TS10. Chociaż generalnie uważam subwoofery Adam'a za biedotę zarówno pod względem technicznym jak i brzmieniowym. I do tego drogie. Zobacz mackie CR8 albo prodipe pro 10s

Awatar użytkownika
elvispressplay
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: subwoofer aktywny dla A5X

Post autor: elvispressplay » czwartek 23 kwie 2020, 20:38

Byłem serwisantem Adam Audio i nie zgadzam się z moim przedmówcą, jeśli chodzi o jakość wykonania i dźwięku. Do A5X rzeczywiście minimum to SUB8, jednak osobiście wybrałbym SUB10 mkII. W razie problemów z Adam Audio, zapraszam do mojego serwisu Audiowy.pl.
Serwis Audiowy

Naprawa sprzętu studyjnego i elektronicznych instrumentów muzycznych

Dolce
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 25 lut 2020, 14:57

Re: subwoofer aktywny dla A5X

Post autor: Dolce » wtorek 28 kwie 2020, 20:28

Dziękuję za odpowiedzi.
Wziąłbym nawet ADAM Sub2100 ale bardzo nie spodobała mi się jego cena :)
Poruszam się w budżecie ok 1500zł.
Zbynia poleca Mackie CR8 (zapewne chodzi dokładniej o model CR8S-XBT) oraz Prodipe Pro 10S.
Oba subwoofery można kupić w kwocie ok 1000zł ale pewnie wolałbym nieco droższe i niżej grające Prodipe.
W przypadku Prodipe jest jedno ale, które mnie zastanowiło ale o tym na końcu.
Jest jeszcze Adam TS10 w cenie ok 1500zł i być może to jest najsensowniejszy wybór w tej kwocie.
Czym jeszcze można się ewentualnie zainteresować? Pewnie wielkiego wyboru już nie ma
I w sumie najważniejsze pytanie - czy w powyższym budżecie w ogóle jest warto kupować jakikolwiek subwoofer?
Chodzi mi o następującą sytuację: kolega polecał mi JBL 308. Te monitory były wyraźnie tańsze od Adam A5X i miały zdecydowanie mocniejszy bas. Jednak nie da się ich porównać jakościowo z Adamami. Po prostu z Adamów dźwięk jest ładny a ja na monitorach głównie słucham muzyki i zadowala mnie w zupełności taka jakość dźwięku jaką dają A5X. Wolałem więc zrezygnować z dobitniejszego basu JBL-a na rzecz nieporównywalnie ładniejszego dźwięku.
Tak więc jeśli subwoofery za 1500zł mają udawać bas (który można sztucznie napompować) to może lepiej sobie je darować i kupić wygodniejszy fotel. Po prostu nigdy nie miałem możliwości posłuchania jak współpracują monitory klasy A5X z subwooferem, głównie w odniesieniu do słuchania muzyki a nie jej tworzenia.
Na tok rozumowania o tym czy w ogóle jest sens rozważać zakup subwoofera w kwocie 1500zł nakierowała mnie reklama, którą zobaczyłem przeglądając dane subwoofera Prodipe. Gdy przeczytałem, że po zakupie tego cuda marzenia się spełniają to od razu jakby ktoś mi wylał kubeł zimnej wody na łeb i zacząłem mieć wątpliwości czy to nie kolejny wynalazek, który ma się sprzedać a nie grać :)
Podobną opinię na temat użyteczności Adama Sub7 wyrazili Zbynia oraz elvispressplay. A przecież trzeba na niego wydać 1600zł. Zakładam, że wiedzą co piszą.
No i właśnie dlatego proszę Was o opinie. Nie tylko co kupować ale przede wszystkim czy w ogóle kupować w kwocie 1500zł...
Cóż, czasem lepiej nic nie mieć niż wydać 1500zł i też nic nie mieć albo jeszcze gorzej :)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: subwoofer aktywny dla A5X

Post autor: Zbynia » niedziela 10 maja 2020, 11:55

elvis - nie pisałem nic na temat jakości wykonania bo do tej nie mam żadnych zastrzeżeń także nie wmawiaj mi czegoś czego nie napisałem. Jakość dźwięku też jest generalnie super. Gorzej jeśli chodzi o założenia projektowe

Dobry subwoofer musi mieć dużą membranę (od tego zależy pasmo przenoszenia szczególnie od dołu - powinna być też ze dwa progi większa niż niskotonowa w satelitach - np 8 cali w satelitach i 12 cali w subie)) i masę co by nie jeździł po pokoju. Suby mające membranę powyżej 10 cali i masę poniżej 15KG bez dociążenia płyta chodnikowa to się do niczego nie nadają.

Coraz trudniej też spotkać sprzęt z odpowiednią regulacją czyli możliwość regulacji odcięcia dołu dla satelit ( po co mają grać niskim basem skoro robi to subwoofer?). Parę modeli ma sztywne odcięcie na przykład przy 80Hz

ODPOWIEDZ