Podłączenie dwóch źródeł dźwięku do kamery

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
moungo
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 26 maja 2020, 22:21

Podłączenie dwóch źródeł dźwięku do kamery

Post autor: moungo » wtorek 26 maja 2020, 22:31

Szukam jakiegoś małego miksera lub interfejsu audio, który mógłbym umieścić za głośnikiem w kościele. Aktualnie do kamery mam podłączony sygnał z linii 100V po konwersji do sygnału liniowego. Niemniej potrzebuję jeszcze domiksować mikrofon typu shootgun, który będzie zbierał organy piszczałkowe. Rozumiem, że wystarczy dowolny mikser, którego wyjście słuchawkowe podłącze do kamery? Zastanawiałem się nad adapterem audio SARAMONIC SmartRig+, ale nie wiem czy on będzie współpracował z kamerą. Ma on wyjście TRRS, podczas gdy w kamerze jest wejście niesymetryczne. Może ktoś już ma przetestowane jakieś rozwiązanie?

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Podłączenie dwóch źródeł dźwięku do kamery

Post autor: Caroozo » środa 27 maja 2020, 08:40

Najlepiej jest zakupić mikser z wyjściami 2x TRS oraz 2x XLR. Nie polecam wypuszczania sygnału przez wyjście słuchawkowe - ma własny przedwzmacniacz i nie do tego jest przeznaczone. Ewentualnie można zawsze wyjść przez 2x RCA bezpośrednio do kamery (zapewne takie złącza w niej posiadasz) - ewentualnie kupno dobrej jakości przejściówki z 2x RCA na TRS stereo 3,5 mm nie jest problemem (osobiście korzystam z takiego rozwiązania, jak potrzebuję coś wpuścić w mixer np. z laptopa albo telefonu). Wspomniane urządzenie jest świetne ale np. do rejestratora wyposażonego jedynie w wejście 3,5 mm (osobiście posiadam Tascam DR-05, który by z tego mógł skorzystać) - mixer spełniający podobną funkcję będzie dużo bardziej funkcjonalny i niewiele droższy. Świetnym narzędziem jest również Zoom U-24 - poręczny, działa na baterie (czyli możesz go wykorzystać w terenie, ew. ma zasilanie na USB więc z laptopa lub z powerbanka), wbudowany niezły interfejs, niezbędny komplet wejść/wyjść + MIDI. Za ok. 600 PLN to może być fajna opcja, a będzie dużo bardziej uniwersalny. Co do mixerów, to osobiście posiadam Behringer XENYX X1024 USB i wielokrotnie wykorzystywałem go w podobnych sytuacjach, oczywiście to trochę overkill do tego co potrzebujesz, ale najtańsze egzemplarze nie mają zestawu profesjonalnych wyjść. Na pewni mixery tego producenta warto wziąć pod uwagę - nie szumią, mają przyzwoite preampy (i kompresor na wejściu), w opcji jest procesor FX oraz interfejs USB (downmix do stereo, ale zawsze coś), oferują profesjonalne wyjścia (można wyjść 2xRCA - co czyniłem wielokrotnie nagrywając materiał właśnie na Tascama DR-05 z live act'ów). Behringer jest najlepszy z najtańszych, więc warto się rozejrzeć (niekoniecznie za w/w modelem) - również za używkami ;).

moungo
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 26 maja 2020, 22:21

Re: Podłączenie dwóch źródeł dźwięku do kamery

Post autor: moungo » środa 27 maja 2020, 21:34

Mi zalezy tez dosc mocno na wymiarach. To urzadzenie musi sie schowac za dosc waskim (ok. 10cm) glosnikiem i najlepiej jakby mialo zasilanie mikrofonu pojemnosciowego, bo prawdopodobnie taki bedzie uzyty jako drugie wejscie do kamery. Kamera ma jedno RCA. Urzadzenia przenosne raczej odpadaja, bo to bedzie dzialalo non stop, tak jak kamera. Niestety nie mozna sterowac wlaczaniem z wzmacniacza, wiec raczej szukalbym czegos z zasilaniem 12V, gdyz takie mam doprowadzone do kamery... Rozwazalem jeszcze Saramonix SR-PAX1, ale nie wiem, czy go nie spale 12V, jest dedykowany na 9V.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Podłączenie dwóch źródeł dźwięku do kamery

Post autor: PWA » czwartek 28 maja 2020, 08:19

Popatrz na te urządzenia. Nie wiem, czy mają zasilanie fantomowe... raczej nie.
https://boya.pl/produkty/akcesoria-mikr ... iwwiatrowe

Tutaj już urządzenie z wyższej półki, funkcjonalnie bogatsze a co za tym idzie znacznie droższe, ale wymiarami i funkcjonalnością odpowiadające chyba Twoim wymaganiom. Może pracować na zasilaniu bateryjnym i ma zasilanie +48V
https://www.azden.com/shop/fmx-dslr-mix ... r-cameras/

moungo
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 26 maja 2020, 22:21

Re: Podłączenie dwóch źródeł dźwięku do kamery

Post autor: moungo » czwartek 28 maja 2020, 12:19

BOYA BY-MP4... a jak to działa bez zasilania? Mam już jeden mikrofon Boya BY-MM1, który np. nie działa z kamerą, nie wiadomo dlaczego. Działa natomiast ze smartfonem (używam dobrej przejściówki). Phantom można by obejść kupując dodatkowo zasilacz phantom i podłączyć między to między MP4, a mikrofon? Pytanie czy skoro to urządzenie ma wyjście symetryczne, to czy mogę podłączyć to do niesymetrycznego wejścia w kamerze?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Podłączenie dwóch źródeł dźwięku do kamery

Post autor: PWA » czwartek 28 maja 2020, 13:39

To prymitywne urządzenie, więc podejrzewam, że jedyna elektronika, jak się w nim znajduje, to 2 potencjometry ;-) i do tego nie potrzeba żadnego zasilania. To tak naprawdę adapter i prosty sumator pasywny.
A gdzie się doczytałeś, że wyjście jest symetryczne? Bo ja nic takiego nie widzę. Moim zdaniem to zwykłe wyjście stereo.
Jeżeli chodzi o wej/wyj symetryczne i niesymetryczne, to jak najbardziej można je łączyć ze sobą. Po prostu stracisz zalety połaczenia symetrycznego, ale sygnał jak najbardziej będzie przesyłany.
Najlepiej zadzwoń do jakiegoś sklepu, który to sprzedaje i dopytaj o szczegóły. Producent niestety nie zapewnia zbyt wiele informacji o swoim produkcie :-(

moungo
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 26 maja 2020, 22:21

Re: Podłączenie dwóch źródeł dźwięku do kamery

Post autor: moungo » czwartek 28 maja 2020, 13:49

Nie wiadomo jakiego rodzaje to sa wejścia, czy mikrofonowe czy liniowe. Myślałem też o Behringer MICROMIX MX400, ale on dla przykładu nie działa z mikrofonami...

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Podłączenie dwóch źródeł dźwięku do kamery

Post autor: PWA » czwartek 28 maja 2020, 16:44

Generalnie nie za wiele wiadomo o obydwu tych urządzeniach. To drugie ma chyba wejścia combo, więc i mikrofon i linia. Najlepiej zamów, sprawdź i jak nie będzie Ci pasowało, to zwróć.
Najlepsze rozwiązanie, to ten Azden, no ale on kosztuje prawie 300$.
No albo kup taki maleńki mikserek np. yamahy... ma 13cm szerokości i 20cm długości
https://ragtime.pl/yamaha-ag-03.html?ut ... medium=cpc

moungo
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 26 maja 2020, 22:21

Re: Podłączenie dwóch źródeł dźwięku do kamery

Post autor: moungo » czwartek 28 maja 2020, 18:24

On z kolei nie ma zasilania 12V, które mam doprowadzone od zakrystii, a nie chcę używać dodatkowych zasilaczy m.in. z uwagi na ewentualne zakłócenia. Myślałem też o tym: https://www.soundpol.pl/12-mikser-4-kan ... p-632.html w połączeniu z zasilaczem phantom: https://www.soundpol.pl/65-zasilacz-pha ... -2510.html

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Podłączenie dwóch źródeł dźwięku do kamery

Post autor: PWA » piątek 29 maja 2020, 00:02

12V to akurat żaden problem. Możesz zastosować np. taką przetwornicę z 12 na 5V z wyjściem USB.
https://nowyelektronik.pl/index.php?id_ ... er=product
Ja tam bym nie kombinował za jakimiś "krzakami", tylko kupił tą Yamahę... no ale zrobisz, jak będziesz chciał ;-)

ODPOWIEDZ