Arturia Keylab 88 MK2 czy Studiologic SL88 Grand?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
siero
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 06 paź 2020, 13:16

Arturia Keylab 88 MK2 czy Studiologic SL88 Grand?

Post autor: siero » wtorek 06 paź 2020, 13:24

Na początek witam wszystkich - to mój pierwszy wpis na tym forum.

Przechodząc do rzeczy...

Szukam klawiatury MIDI do swojego domowego studia i do nauki gry. Chciałbym, aby to była klawiatura z 88 klawiszami. Cena do ~ 4000 PLN.
Moje typy aktualnie skupiły się na dwóch klawiaturach: Arturia Keylab 88 MK2 i Studiologic SL88 Grand.

Za Arturią przemawia to, że ma pady, suwaki, przyciski co ułatwi sterowanie DAW-em i ogólnie przepływ pracy. Dodatkowo w cenie +- 4000 zł można mieć z V Collection 7 lub za 3500 zł z programowym sytezatorem Pigments 2.
To co mnie powstrzymuje przed zakupem Arturi to ogólnie panująca opinia w internecie na temat samej klawiatury - to że akcja klawiszy jest "gąbczasta", że dziwnie się na tym gra i ogólnie, że zastosowany w klawiaturze Fatar TP/100 (2-sensoryczny) nie jest dobrym rozwiązaniem.

Za Studiologic SL88 Grand przemawia to, że wiele opinii dotyczących klawiatury jest pozytywna i że zastosowany Fatar TP/40 WOOD jest o wiele lepszy jeśli chodzi o ekspresję, czułość, dokładność itp.
Minusem jest brak padów, dodatkowych kontorlerów i jakiś wirtualnych instrumentów. Cena klawiatury na dzisiaj to +- 3300 PLN.

Pytania.
1. Czy rzeczywiście jest duża różnica między klawiaturami FATAR TP/100 (2-sensorowymi) a FATAR TP/40 WOOD (3-sensorowymi) w kontekście dynamiki, wygody gry i ogólnie ekspresji?

2. Co wybrać jeśli wziąć pod uwagę samą klawiaturę i zastosowany w niej mechanizm (pomijając inne cechy) ?

3. Czy może lepiej wybrać Arturię ze względu na możliwości sterowania z klawiatury DAW-em, pady i dołączone oprogramowanie?

Wiem, że najlepiej byłoby wybrać się do sklepu i samemu przetestować sprzęt, ale w mojej okolicy nie ma sklepów, które miałyby te klawiatury.

Z góry dzięki za pomoc!

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Arturia Keylab 88 MK2 czy Studiologic SL88 Grand?

Post autor: PWA » wtorek 06 paź 2020, 17:15

Wszystko zależy od tego, czy fortepian będzie Twoim głównym instrumentem. Jeżeli większość czasu będziesz spędzał z fortepianem, to zdecydowanie im manuał bardziej zbliżony do fortepianowego, tym lepiej. Jeżeli zaś większość czasu będziesz poświęcał na pracę z synthami, a fortepian będzie grany sporadycznie, to lepiej zaopatrzyć się w klawiaturę taką, jak Arturia lub nawet jeszcze coś lżejszego np. Panorama P6.
Ad.1 - tak, różnica jest ogromna dla pianisty. To dwie kompletnie różne mechaniki i reakcje na grę. Nie chodzi nawet o ilość sensorów, ale o samą budowę mechanizmu. Przy okazji, jeżeli zależy Ci na dobrej klawiaturze pod piano, to z czystym sumieniem polecam Kawai VPC1... chyba najlepszy kontroler na rynku. Niestety nie jestem pewien, czy jest jeszcze produkowany, no i cena jest 2 razy wyższa :-(.
https://www.kawai-global.com/product/vpc1/
Ad.2 - tak, jak pisałem wcześniej, wszystko zależy od tego, z jakich instrumentów będziesz głównie korzystało. Piano - Studiologic.
Ad.3 - jeżeli zależy Ci na jakości samej klawiatury, to dodatki są sprawą drugorzędną. Ja mam Numa Nero (poprzednik SL 88 Grand), natomiast do sterowania wirtualkami i DAW używam osobnego kontrolera Novation Zero SL MK II (który też zamierzam zmienić, bo już nie jest wspierany i średnio się dogaduje z Cubase 10.5).

Awatar użytkownika
siero
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 06 paź 2020, 13:16

Re: Arturia Keylab 88 MK2 czy Studiologic SL88 Grand?

Post autor: siero » środa 07 paź 2020, 11:32

Dzięki PWA za radę. Patrzyłem na Kawai VPC-1. Robi wrażenie, ale ostatecznie zamówiłem Studiologic SL88 Grand (cena prawię o połowę niższa od VPC-1 i dodatkowo SL88 Grand ma aftertouch). Do tego w przyszłości dokupi się jakiś kontroler do sterowania DAW (może STUDIOLOGIC MIXFACE czy Behringer X-TOUCH) i powinno być dobrze.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Arturia Keylab 88 MK2 czy Studiologic SL88 Grand?

Post autor: PWA » środa 07 paź 2020, 11:40

Rzuć okiem na Panorama P1. To bardzo dobry kontroler za naprawdę niewielkie pieniądze.
https://nektartech.com/panorama-p1/
Moża go w tej chwili kupić za 970,- PLN, czyli ok. stówki drożej, niż SL mixface, ale możliwości ma nieporównywalnie większe

Senitel
Posty: 1
Rejestracja: sobota 16 sty 2021, 10:24

Re: Arturia Keylab 88 MK2 czy Studiologic SL88 Grand?

Post autor: Senitel » sobota 16 sty 2021, 10:30

Witam, nie wiem czy dalej aktualne, ale jeśli ktoś chciałby prawie nieużywane P1, to mogę sprzedać za połowę ceny. Mam nawet chyba oryginalne pudło do tego. Kontroler sprawny w 100%, po prostu u mnie się on nie sprawdził i szkoda żeby leżał.

ODPOWIEDZ